ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"08" травня 2025 р. справа № 640/29494/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Остап'юк С.В., розглянувши клопотання про закриття провадження в адміністративній справі за позовом Дочірнього підприємства “Дьолер Україна» до Київської митниці, про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
19.10.2021 Дочірнє підприємство “Дьолер Україна» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Київської митниці Держмитслужби, про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.11.2021 відкрито провадження у адміністративній справі, розглядати справу ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без виклику учасників справи та проведення судового засідання.
На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, судову справу №640/29494/21 передано Івано-Франківському окружному адміністративному суду.
В Івано-Франківському окружному адміністративному суді справа №640/29494/21 зареєстрована 12.03.2025.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.03.2025, справу №640/29494/21 передано головуючому судді Остап'юку С.В.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 справу прийнято до провадження, розгляд справи розпочато з початку за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.04.2025 замінено відповідача Київську митницю Держмитслужби на його правонаступника - Київську митницю, як відокремлений підрозділ Державної митної служби України.
21.04.2025 представником Київської митниці подано (надіслано) до Івано-Франківського окружного адміністративного суду заяву про закриття провадження у справі, яка мотивована відсутністю предмета позову, оскільки оспорюване позивачем у даній справі рішення про визначення коду товару від 22.09.2021 № КТ-UA100000-0078-2021 самостійно скасоване відповідачем 27.03.2023.
23.04.2025 Дочірнім підприємством “Дьолер Україна» подано заперечення на клопотання (заяву) Київської митниці щодо закриття провадження у справі, яке мотивоване безпідставністю заявленого відповідачем клопотання у зв'язку із не підтвердженням факту скасування оскаржуваного позивачем рішення.
Розглянувши клопотання про закриття провадження в адміністративній справі та дослідивши матеріали адміністративної справи, суд зазначає наступне.
Виключний перелік підстав для закриття провадження у справі зазначено у частині 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, пунктом 8 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
У розумінні пункту 8 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України у разі встановлення під час розгляду справи виправлення відповідачем оскаржуваних позивачем порушень, суд має вирішити питання можливості закриття провадження у справі.
При цьому, вирішуючи зазначене питання, суд має з'ясувати, чи не призведе закриття провадження у справі до того, що законні права та інтереси позивача не будуть відновлені навіть після виправлення відповідачем оскаржуваних порушень.
Тобто для застосування такої підстави для закриття провадження у справі необхідна сукупність певних фактів. Зокрема, оскаржувані порушення мають бути виправлені самостійно суб'єктом владних повноважень, а також мають бути відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання таких дій чи бездіяльності протиправними.
Така правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 800/369/17, а також у постановах Верховного Суду від 24.04.2020 у справі № 520/7987/19, від 30.11.2023 у справі № 522/9974/22.
Порядок роботи спеціалізованого підрозділу митного органу з питань класифікації товарів (далі - Підрозділ), підрозділу митного оформлення (далі - ПМО), підрозділу митних компетенцій митного органу під час здійснення контролю правильності класифікації товарів, прийняття рішень щодо класифікації товарів, здійснення митних процедур, пов'язаних з контролем правильності класифікації товарів при митному контролі та митному оформленні товарів, що переміщуються через митний кордон України (далі - товари), порядок взаємодії з іншими структурними підрозділами митного органу при вирішенні питань класифікації товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності визначає Порядок роботи митних органів при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 650 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.12.2022 № 455) (надалі Порядок № 650).
Розділ ІІІ Порядку № 650 встановлює порядок скасування та анулювання рішень щодо класифікації товарів (далі - Рішення).
Так, пунктом 1 розділу ІІІ Порядку № 650 передбачено, що митний орган здійснює скасування Рішення у разі, якщо встановлено, що: 1) Рішення не відповідає законодавству України з питань митної справи внаслідок внесення змін до законодавства; 2) факти та умови, на основі яких було прийнято таке Рішення, змінилися; 3) Рішення прийнято з порушенням законодавства України з питань митної справи; 4) отримано рекомендації, пояснення та інші рішення, що приймає Всесвітня митна організація щодо класифікації товарів, відповідно до яких змінюється класифікація товарів, щодо яких прийнято таке Рішення; 5) отримано від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, роз'яснення щодо класифікації товарів і Рішення суперечить такому роз'ясненню; 6) Рішення суперечить рішенню щодо зобов'язуючої інформації з питань класифікації товарів щодо товарів з ідентичними характеристиками.
Згідно із пунктом 2 розділу ІІІ Порядку № 650 у випадку, передбаченому підпунктом 1 пункту 1 цього розділу, Рішення, що скасовується, втрачає чинність з дня набрання чинності відповідними змінами до законодавства України з питань митної справи. У випадках, передбачених підпунктами 2-5 пункту 1 цього розділу, Рішення, що скасовується, втрачає чинність з дня, наступного за днем його скасування. У випадку, передбаченому підпунктом 6 пункту 1 цього розділу, Рішення втрачає чинність з дати набрання чинності рішенням щодо зобов'язуючої інформації з питань класифікації товарів.
Для скасування або анулювання Рішення Підрозділ або підрозділ митних компетенцій подає керівнику митного органу або уповноваженій ним особі службову записку з обґрунтуванням причин необхідності скасування або анулювання Рішення (пункт 6 розділу ІІІ Порядку № 650).
Відповідно до пункту 7 розділу ІІІ Порядку № 650 датою скасування або анулювання Рішення є дата накладення керівником митного органу або уповноваженою ним особою резолюції щодо скасування або анулювання Рішення на службовій записці, передбаченій пунктом 6 цього розділу.
Пунктом 8 розділу ІІІ Порядку № 650 визначено, що у разі накладення керівником митного органу або уповноваженою ним особою резолюції щодо скасування або анулювання Рішення на службовій записці, передбаченій пунктом 6 цього розділу, посадова особа Підрозділу або підрозділу митних компетенцій невідкладно, але не пізніше ніж на наступний робочий день:
вносить в АСМО та до бази даних "Класифікаційні рішення" ЄАІС інформацію про дату скасування або анулювання Рішення, дату втрати чинності Рішенням та номер такої службової записки;
засвідчує внесення інформації із застосуванням кваліфікованого електронного підпису;
у паперовій або електронній формі повідомляє декларанта або уповноважену ним особу, щодо митної декларації якого було прийнято Рішення про скасування або анулювання такого Рішення.
Як встановлено судом, мотиви для закриття провадження у справі обґрунтовані відповідачем скасуванням оскаржуваного позивачем у даній справі рішення про визначення коду товару від 22.09.2021 № КТ-UA100000-0078-2021, в підтвердження чого долучено копію знімка екрану (скриншот) з автоматизованої системи митного оформлення "Інспектор".
У випадку надання суду тільки копії знімка екрану АСМО "Інспектор" без долучення первинних документів, передбачених розділом ІІІ Порядку № 650 (службова записка із відповідною резолюцією), суд оцінює такий доказ як недостатній на підтвердження обставин скасування рішення митного органу.
Враховуючи те, що, відповідач не надав доказів, які б достовірно засвідчили виправлення оскаржуваних порушень, суд критично оцінює твердження митного органу щодо скасування рішення про визначення коду товару від 22.09.2021 № № КТ-UA100000-0078-2021, оскільки відповідач не довів обставин, на які посилається, належними та допустимими доказами.
Таким чином, за відсутності достатніх та достовірних доказів, які б підтверджували, що оскаржуване порушення виправлене відповідачем самостійно, а рішення про визначення коду товару від 22.09.2021 № КТ-UA100000-0078-2021 фактично скасоване, закриття провадження у справі може призвести до порушення прав та інтересів позивача.
Аналіз норми процесуального права дає підстави для висновку, що для закриття провадження у справі на підставі пункту 8 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України необхідним є встановлення факту виправлення суб'єктом владних повноважень порушень, які оскаржуються позивачем в судовому порядку. При цьому, відповідне усунення порушень має бути здійснено суб'єктом владних повноважень самостійно та в обсязі, який дає підстави для висновку про повне відновлення порушених прав позивача, з яким останній погоджується.
Водночас позивач не повідомляв суд про повне відновлення прав та інтересів.
Аналогічні висновки висловлені Верховним Судом у постанові від 15.09.2022 у справі № 620/3662/21.
Натомість, позивач заявляє, що у нього відсутні будь-які відомості стосовно того, що оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень самостійно, оскільки жодних документів від відповідача про скасування рішення митного органу до позивача не надходило.
Водночас, суд зазначає, що обов'язок повідомлення декларанта (уповноважену ним особу), щодо митної декларації якого було прийнято Рішення, про скасування або анулювання такого Рішення прямо встановлений пунктом 8 розділу ІІІ Порядку № 650.
Також суд звертає увагу, що предметом спору у межах поданого позову є, серед іншого рішення митного органу - картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення за № UA100340/2021/01028.
Проте, згідно відомостей, заявлених відповідачем разом з клопотанням про закриття провадження у справі, слідує, що відповідачем не вчинялися дії, спрямовані на виправлення становища, що обумовило звернення з позовом до суду в цій частині позовних вимог, відтак відсутні підстави вважати про повне відновлення прав позивача, зокрема, в частині задоволення таких вимог як скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення за UA100340/2021/01028.
Як наслідок, за наведених обставин, не можна стверджувати про відсутність предмета спору та, що права позивача відновлені (оскаржувані порушення виправлені).
Підставою для закриття провадження у справі, за правилами пункту 8 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України є таке виправлення суб'єктом владних повноважень оскаржуваних у позові порушень, унаслідок якого права позивача поновлюються в тому обсязі, в якому вони існували до прийняття оскаржуваного рішення чи вчинення/невчинення оскаржуваних дій, а предмет спору, як і підстави судового захисту, відсутні, бо не має підстав вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
За наведеного нормативного регулювання та зважаючи на встановлені обставини, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для закриття провадження в адміністративній справі у відповідності до положень пункту 8 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, заявлене Київською митницею клопотання від 07.04.2025 про закриття провадження в справі є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Водночас, з врахуванням повідомлених обставин, суд вважає за необхідне витребувати у Київської митниці належним чином засвідчену копію первинного документу, передбаченого розділом ІІІ Порядку роботи митних органів при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, про підтвердження прийнятого рішення про скасування оскаржуваного позивачем у даній справі рішення про визначення коду товару від 22.09.2021 № КТ-UA100000-0078-2021, а також витяг з бази даних "Класифікаційні рішення" ЄАІС з інформацією про дату скасування рішення, та належним чином засвідчену копію повідомлення декларанта, щодо митної декларації якого було прийнято рішення про скасування такого рішення.
Враховуючи вищенаведене, керуючись статтями 80, 238, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. В задоволенні клопотання Київської митниці від 21.04.2025 про закриття провадження в справі № 640/29494/21 за позовом Дочірнього підприємства “Дьолер Україна» до Київської митниці про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
2. Витребувати у Київської митниці належним чином засвідчену копію первинного документу, передбаченого розділом ІІІ Порядку роботи митних органів при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, про підтвердження прийнятого рішення про скасування оскаржуваного позивачем у даній справі рішення про визначення коду товару від 22.09.2021 № КТ-UA100000-0078-2021; витяг з бази даних "Класифікаційні рішення" ЄАІС з інформацією про дату скасування рішення; належним чином засвідчену копію повідомлення декларанта, щодо митної декларації якого було прийнято рішення про скасування такого рішення.
Ухвала, окремо від рішення суду, не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Остап'юк С.В.