Рішення від 05.05.2025 по справі 640/13342/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2025 року Справа № 640/13342/21 Провадження №ЗП/280/310/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Батрак І.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справ

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції у м. Києві

третя особа Пенсійний фонд України

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Національної поліції у м. Києві (далі - ГУ НП у м. Києві, відповідач), третя особа: Пенсійний фонд України (далі - ПФУ, третя особа), в якому просить суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиконання в строк до 01.10.2020 постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №770 «Про затвердження Порядку зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу та подання відсутніх у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків стосовно військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб начальницького і рядового складу, поліцейських та Порядку подання відсутніх у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 01.07.2000 по 31.12.2016, необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу, поліцейським» в частині неподання Пенсійному фонду інформації про страховий стаж та розмір сплачених за позивача страхових внесків у період з 06.02.2012 по 17.05.2016;

зобов'язати відповідача подати Пенсійному фонду інформацію про страховий стаж та розмір сплачених за позивача страхових внесків у період з 06.02.2012 по 17.05.2016 в порядку та за формою, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №770.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що 07.10.2020 на запит отримав копію власного послужного списку, у розділі 12 якого зазначено, що позивачу зарахований пільговий стаж служби із розрахунку 1 місяць за 1,5 місяці на підставі Постанови Кабінету міністрів України від 17.07.1992 за період з 06.02.2012 по 20.03.2014 (додаток 3). Вказує, що наказом ГУ НП у м. Києві від 27.06.2014 № 84 о/с дск у період з 30.06.2014 по 10.08.2014 був направлений для безпосередньої участі у антитерористичній операції (довідка ГУ МВС в м. Києві від 30.03.2015 №41/252). Указом Президента України від 17.02.2016 №53/2016 позивач нагороджений відзнакою Президента «За участь в антитерористичній операції». Таким чином, вважає, що на дату припинення з позивачем трудових відносин та видання наказу від 17.05.2016 №463 о/с, відповідач усвідомлював, що зобов'язаний врахувати зазначений період служби позивача для обчислення пільгового стажу, у розрахунку, встановленому пп. «а» п. 3 постанови КМУ від 17.07.1992 №393, в редакції постанови від 04.06.2014 №232, проте неправомірно не вчинив зазначені дії, чим порушив законні права позивача. Крім того, наголошує, що є застрахованою особою у відповідності до Закону України від 08.07.2010 №2464 -VI «Про збір і облік внеску на загальнообов'язкове державне страхування», з 01.01.2011, відповідач є страхувальником позивача відповідно до зазначеного закону. Крім того, посилається на приписи постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 770, якою затверджено Порядок подання відсутніх у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 р. по 31 грудня 2016 р., необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу, поліцейським, та вказує, що відповідачем вимоги закону та підзаконних актів не виконані. Так, відповідно до даних ПФУ, наданих позивачу 24.02.2021 за формою ОК-5 відповідач не нараховував і не сплачував за позивача єдиний соціальний внесок у період з 2012 по 2014 рік( додаток 4). Відповідач заяву позивача не розглянув, відповіді не надав. За даними Пенсійного фонду станом на 27.04.2021 страховий стаж позивача становить 1 рік 11 місяці 27 днів ( додаток 6). Таким чином, на думку позивача, внаслідок бездіяльності відповідача порушені його соціальні права, гарантовані Конституцією України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.07.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному ст. ст. 257-262 КАС України.

26.07.2021 від представника третьої особи надійшли пояснення на позовну заяву (вх. №03-14/117061/21), у яких із посиланням на приписи Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Порядку внесення відомостей до Реєстру застрахованих осіб визначено Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562, пояснює, що наповнення Реєстру застрахованих осіб безпосередньо залежить від відомостей, що надходять з відповідних джерел, визначних законом. Зауважує, що інформація про сплачений єдиний внесок за вищевказаних осіб почала формуватися та подаватися страхувальниками починаючи з 01 червня 2016 року. У зв'язку з цим в Реєстрі застрахованих осіб відсутня інформація про страховий стаж для призначення пенсії за осіб із числа військовослужбовців за період до 01 червня 2016 року. Зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 770 затверджено Порядок подання відсутніх у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 01.07.2000 по 31.12.2016, необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу, поліцейським (далі - Порядок № 770), який установлює механізм, форму та строки подання до управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаних управлінь (далі - територіальні органи Пенсійного фонду України) необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу, поліцейським персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 01.07.2000 по 31.12.2016 у разі їх відсутності в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб). Враховуючи зазначене, просить врахувати пояснення при розгляді справи.

Відповідач позов не визнав, 03.06.2021 надав до суду відзив (вх. №03-14/121860/21), в якому підкреслює, що враховуючи вимоги Порядку подання відсутніх у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 р. по 31 грудня 2016 р., необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу, поліцейським, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 770, Головне управління є уповноваженим органом на якого покладено обов'язок подавати правильний звіт з достовірними даними працівників. Звертає увагу суду, що позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління щодо неподання до пенсійного фонду інформації про страховий стаж та розмір сплачених страхових внесків у період з 06.02.2012 по 17.05.2016 та покласти зобов'язання подати такі відомості в порядку визначеному законодавством. Так як, установленим Порядком визначені строки для подачі таких відомостей у форму звіту до 01 жовтня 2021 року та до 11 жовтня 2022 року вважає, що позивачем подано завідомо безпідставний позов, у зв'язку із чим просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

27.02.2025 матеріали адміністративної справи №640/13342/21 надійшли до Запорізького окружного адміністративного суду.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.02.2025 зазначену справу передано на розгляд головуючому судді Батрак І.В.

Ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду від 04.03.2025 прийнято справу №640/13342/21 (ЗП/280/310/25) до свого провадження, продовжено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному ст. 262 КАС України.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України, справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

ОСОБА_1 проходив військову службу у період з 2010 по 2016 роки, що підтверджується копією послужного списку.

Позивач має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , видане 29.11.2018 ГУ НП у м. Києві.

Наказом ГУ НП у м. Києві від 17.05.2016 №463 о/с «По полку поліції особливого призначення №1» позивач був звільнений з займаної посади у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів на підставі п. 4 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію». Стаж служби в поліції на день звільнення в календарному обчисленні складає 05 років 02 місяців 22 дні, у пільговому обчисленні - 06 років 03 місяці 14 днів.

Відповідно до довідок ОК-5 у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості про виплачене позивачу грошове забезпечення за період з 06.02.2012 по 17.05.2016.

Вважаючи бездіяльність ГУ НП у м. Києві щодо невиконання в строк до 01.10.2020 постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №770 в частині неподання Пенсійному фонду інформації про страховий стаж та розмір сплачених за позивача страхових внесків у період з 06.02.2012 по 17.05.2016 протиправною, позивач звернувся до суду із цим позовом про їх скасування.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає соціальному страхуванню відповідно до видів соціального страхування.

За визначенням, наведеним у ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

За приписами п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальниками відповідно до цього Закону є підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), грошове забезпечення, допомогу, надбавку або компенсацію, - для осіб, зазначених у пунктах 6-9, 11 і 12 статті 11 цього Закону.

Згідно з ч. 2 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» страховий стаж обчислюється за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, у тому числі за даними про трудову діяльність працівників, внесеними відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а за періоди до 1 липня 2000 року - у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Відповідно до п. 3 розділу XV "ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ" Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2006 року проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів Державного бюджету України.

Протягом п'яти років з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення відповідно до законодавства, до Пенсійного фонду подаються, у разі їх відсутності, персоніфіковані відомості про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII набрав чинності 11.10.2017.

Порядок подання відсутніх у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 р. по 31 грудня 2016 р., необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу, поліцейським затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 770 (далі - Порядок № 770) установлює механізм, форму та строки подання до управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаних управлінь (далі - територіальні органи Пенсійного фонду України) необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу, поліцейським персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 р. по 31 грудня 2016 р. у разі їх відсутності в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб).

Згідно з п. 3 Порядку № 770 відомості про періоди служби, суми грошового забезпечення та сплату страхових внесків вносяться Пенсійним фондом України до реєстру застрахованих осіб на підставі інформації з податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за формами № 8 ДР і № 1 ДФ, які ДФС передає Пенсійному фонду України в електронному вигляді на центральному рівні в порядку, встановленому Пенсійним фондом України та ДФС. При цьому Пенсійний фонд України обчислює щомісячні суми грошового забезпечення виходячи із середнього розміру сум доходу квартальної звітності за формами № 8 ДР і № 1 ДФ за період, за який подано інформацію.

Відповідно до п. 4 Порядку № 770 у разі відсутності інформації з податкового розрахунку сум доходу відомості про періоди служби, суми грошового забезпечення та сплату страхових внесків вносяться територіальними органами Пенсійного фонду України до реєстру застрахованих осіб на підставі поданого військовими частинами чи органами, які виплачують (виплачували) грошове забезпечення (далі - страхувальники), або подаються органами, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи), до територіальних органів Пенсійного фонду України у вигляді звіту за формою згідно з додатком.

Пунктом 4 Порядку визначено, що у разі відсутності інформації з податкового розрахунку сум доходу відомості про періоди служби, суми грошового забезпечення та сплату страхових внесків вносяться територіальними органами Пенсійного фонду України до реєстру застрахованих осіб на підставі поданого військовими частинами чи органами, які виплачують (виплачували) грошове забезпечення (далі - страхувальники), або подаються органами, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи), до територіальних органів Пенсійного фонду України у вигляді звіту за формою згідно з додатком.

Страхувальники або уповноважені органи подають звіт до територіальних органів Пенсійного фонду України у такі строки:

за період з 1 липня 2000 р. по 31 грудня 2003 р. - не пізніше ніж 1 грудня 2019 р.;

за період з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2007 р. - не пізніше ніж 1 травня 2020 р.;

за період з 1 січня 2008 р. по 31 грудня 2011 р. - не пізніше ніж 1 жовтня 2020 р.;

за період з 1 січня 2012 р. по 31 грудня 2015 р. - не пізніше ніж 1 жовтня 2021 р.;

за період з 1 січня 2015 р. по 31 грудня 2016 р. - не пізніше ніж 11 жовтня 2022 року.

Кінцеві строки подання страхувальниками або уповноваженими органами звіту до територіальних органів Пенсійного фонду України, зазначені у цьому пункті, можуть бути змінені відповідними державними органами за погодженням з Пенсійним фондом України, але не пізніше ніж до 11 жовтня 2022 року.

У силу п. 12 Порядку у разі виявлення страхувальником або уповноваженим органом самостійно після закінчення строків, визначених пунктом 4 цього Порядку, недостовірних відомостей або помилок у звіті, що стосуються страхувальника, уповноваженого органу або застрахованої особи, подаються скасовуючі документи. При цьому страхувальник або уповноважений орган формує та подає звіт за попередній період, який містить узагальнені персоніфіковані відомості про особу, персоніфіковані відомості про особу із зазначенням типу форми "скасовуюча" з відомостями, які були недостовірними або помилковими, щодо однієї застрахованої особи та відповідні персоніфіковані відомості про особу із зазначенням типу форми "початкова" із зазначеними правильними відомостями щодо зазначеної застрахованої особи.

Відповідальним за правильність заповнення звітності та достовірність даних є страхувальник або уповноважений орган (п. 14 Порядку).

Враховуючи вищевикладені вимоги Порядку, ГУ НП у м. Києві є уповноваженим органом на якого покладено обов'язок подавати правильний звіт з достовірними даними працівників.

Таким чином, строк для подання даних про персоніфіковані відомості про грошове забезпечення та сплату страхових внесків щодо ОСОБА_1 законодавством встановлено до 11.10.2022.

Позивач із даним позовом до суду звернувся 14 травня 2021 року, тобто до закінчення встановленого законодавством строку в частині неподання Пенсійному фонду інформації про страховий стаж та розмір сплачених за позивача страхових внесків у період з 06.02.2012 по 17.05.2016, а тому позов є передчасним. Жодних додаткових доказів та/або пояснень позивачем до суду не надано.

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.

При цьому щодо решти доводів сторін слід зазначити, що згідно з пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Згідно з ч. 1 та 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову - судовий збір поверненню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 139, 243, 243-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної поліції у м. Києві (01601, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 15, код ЄДРПОУ 40108583), третя особа Пенсійний фонд України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 9, код ЄДРПОУ 00035323) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя І.В. Батрак