Рішення від 05.05.2025 по справі 280/1469/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2025 року Справа № 280/1469/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Батрак І.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Військової частини НОМЕР_1

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - ВЧ НОМЕР_1 , відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100000,00 грн за періоди лікування з 19.08.2022 по 24.08.2022, з 25.08.2022 по 01.09.2022, з 01.09.2022 по 19.09.2022, з 04.11.2022 по 12.12.2022, з 25.05.2023 по 29.05.2023, з 29.05.2023 по 30.06.2023, з 25.09.2023 по 09.10.2023, 10.10.2023 по 20.10.2023 та за періоди перебування у відпустці за рішенням військово-лікарської комісії для лікування після тяжкої травми з 22.09.2022 по 23.10.2022, з 14.12.2022 по 14.01.2023, з 26.01.2023 по 26.02.2023, пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я та у відпустці після тяжкої травми у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини;

зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу додаткову винагороду у відповідності до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100000,00 грн за періоди лікування з 19.08.2022 по 24.08.2022, з 25.08.2022 по 01.09.2022, з 01.09.2022 по 19.09.2022, з 04.11.2022 по 12.12.2022, з 25.05.2023 по 29.05.2023, з 29.05.2023 по 30.06.2023, з 25.09.2023 по 09.10.2023, 10.10.2023 по 20.10.2023 та за періоди перебування у відпустці за рішенням військово-лікарської комісії для лікування після тяжкої травми з 22.09.2022 по 23.10.2022, з 14.12.2022 по 14.01.2023, з 26.01.2023 по 26.02.2023, пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я та у відпустці після тяжкої травми у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, з урахуванням фактично виплачених сум.

Також позивач просить суд стягнути на його користь витрати на правничу допомогу в розмірі 4542,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач має право на отримання додаткової грошової винагороди у розмірі до 100000,00 грн за періоди стаціонарного лікування з 19.08.2022 по 24.08.2022, з 25.08.2022 по 01.09.2022, з 01.09.2022 по 19.09.2022, з 04.11.2022 по 12.12.2022, з 25.05.2023 по 29.05.2023, з 29.05.2023 по 30.06.2023, з 25.09.2023 по 09.10.2023, 10.10.2023 по 20.10.2023 та за періоди перебування у відпустці за рішенням військово-лікарської комісії для лікування після тяжкої травми з 22.09.2022 по 23.10.2022, з 14.12.2022 по 14.01.2023, з 26.01.2023 по 26.02.2023. Вважає, що нарахування та виплата додаткової грошової винагороди за періоди перебування позивача на стаціонарному лікуванні, пов'язаному з наслідками бойової травми одержаної під час захисту Батьківщини та періоди перебування у відпустці для лікування після тяжкої травми за рішенням ВЛК, здійснювалось не в повному розмірі, та не відповідає розміру місячної виплати додаткової грошової винагороди, яка повинна розраховуватись пропорційно дням перебування на лікарняному та відпустці за рішенням ВЛК. Крім того, у 2023 році виплати додаткової грошової винагороди за лікарняні та перебування у відпустці зовсім припинились без повідомлення причини.

Ухвалою судді від 05.03.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 262 КАС України. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідач позов не визнав, 31.03.2025 на адресу суду через систему «Електронний суд» надав відзив (вх. №15155), у якому пояснює, що відповідно до наказу командира «Про результати службового розслідування за фактом не виплати грошового забезпечення солдату ОСОБА_1 » №4883 від 15.11.2024 факт не виплати грошового забезпечення солдату ОСОБА_2 вважати таким, що свого підтвердження не знайшло. Для з'ясування обставин та причин невиплати додаткової винагороди за поранення позивачу наказом командира ВЧ НОМЕР_1 №919 від 25.03.2025 призначено службове розслідування по факту невиплати додаткової винагороди за поранення позивачу. Строк проведення службового розслідування до 24.04.2025. Після проведення службового розслідування військова частина НОМЕР_1 надішле на адресу суду матеріали службового розслідування по факту невиплати додаткової винагороди за поранення позивачу. Вказує, що одночасно надсилає на адресу суду матеріали службового розслідування №4883 від 15.11.2024, довідку про суму нарахованого грошового забезпечення позивача за спірний період, а також витяг з наказу командира ВЧ НОМЕР_1 від 25.03.2025. Враховуючи вищевикладене, просить суд долучити відзив на позовну заяву до матеріалів справи та врахувати під час розгляду справи.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходить військову службу у ВЧ НОМЕР_1 . Позивач приймав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, про що свідчить відповідна довідка ВЧ НОМЕР_1 №4082 від 11.08.2024.

19.08.2022 під час виконання бойового завдання, пов'язаного із захистом Батьківщини, безпосередньої участі у бойових діях у складі підрозділу ВЧ НОМЕР_1 у Донецькій області, н.п. Опитне солдат ОСОБА_1 одержав травму: МВТ. Часткова ампутація на рівні бічної та проміжної клиноподібної кістки лівої стопи. ВОСП н/3 правої гомілки, що підтверджується довідкою про обставини травми від 02.07.2024 №1607/3376. Зі змісту вказаної довідки також вбачається, що позивач був у засобах захисту (бронежилеті, шоломі), під впливом наркотичних речовин та в стані алкогольного сп'яніння не перебував, адміністративного та кримінального правопорушення не вчиняв, не є наслідком навмисного спричинення собі тілесних ушкоджень.

З 19.08.2022 по 24.08.2022, з 25.08.2022 по 01.09.2022, з 01.09.2022 по 19.09.2022, з 04.11.2022 по 12.12.2022, з 25.05.2023 по 29.05.2023, з 29.05.2023 по 30.06.2023, з 25.09.2023 по 09.10.2023, 10.10.2023 по 20.10.2023 позивач перебував на стаціонарному лікуванні, пов'язаному з наслідками одержання бойової травми, що підтверджується виписками із медичної карти стаціонарного хворого за відповідний період, а у періоди з 22.09.2022 по 23.10.2022, з 14.12.2022 по 14.01.2023, з 26.01.2023 по 26.02.2023 за рішеннями військово-лікарської комісії перебував у відпустці за станом здоров'я, копії яких містяться в матеріалах справи. Вказані обставини відповідачем не заперечуються.

Позивач вважає, що за період проходження лікування позивачу внаслідок отримання тяжкої трави, пов'язаної із захистом Батьківщини, в тому числі і стаціонарно, з 19.08.2022 по 24.08.2022, з 25.08.2022 по 01.09.2022, з 01.09.2022 по 19.09.2022, з 04.11.2022 по 12.12.2022, з 25.05.2023 по 29.05.2023, з 29.05.2023 по 30.06.2023, з 25.09.2023 по 09.10.2023, 10.10.2023 по 20.10.2023 та за періоди перебування у відпустці за рішенням військово-лікарської комісії для лікування після тяжкої травми з 22.09.2022 по 23.10.2022, з 14.12.2022 по 14.01.2023, з 26.01.2023 по 26.02.2023, відповідачем не проводилось нарахування та виплата йому грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168 еквівалентно 100000 грн на місяць, з розрахунку за кожний день лікування, а тому звернувся до суду з цим позовом.

11.02.2025 представник позивача звернувся до ВЧ НОМЕР_1 із адвокатським запитом з проханням, зокрема надати інформацію про нарахування та виплату грошового забезпечення позивача, з вказівкою розміру посадового окладу, окладу за званням та інших видів надбавок, доплат та премій за весь період служби у військовій частині, з розрахунком помісячно. Крім того, на адресу відповідача було направлено заяву позивача від 11.02.2025 про здійснення виплати додаткової грошової винагороди за період перебування на лікуванні за наслідками травми отриманої під час захисту Батьківщини та за період перебування у відпустці для лікування за рішенням ВЛК.

Не отримавши відповідь на адвокатський запит та заяву позивача про виплату додаткової грошової винагороди, запитуваних фінансових документів, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Вирішуючи справу в межах спірних правовідносин, суд виходить з наступного.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону №2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частинами 2 - 4 цієї статті Закону №2011-ХІІ встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Наказом Міністра оборони України №260 від 07.06.2018 затверджений Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок №260).

Відповідно до п. 17 Порядку №260 на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану» від 24.02.2022 №64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, строк дії якого продовжено Указами Президента України: №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, №573/2022 від 12.08.2022 та №757/2022 від 07.11.2022, №58/2023 від 06.02.2023, від 01.05.2023 № 254/2023.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію», 28.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова №168.

Відповідно до п.1 постанови №168 від 28.02.2022 (в редакції від 19.07.2022) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Згідно із абз.4, 5 п.1 постанови КМУ №168 від 28.02.2022 (в редакції від 19.07.2022) відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, включати осіб, зазначених у цьому пункті, у тому числі тих, які: у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, а для поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту - із участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.

В силу п.1 постанови КМУ №168 від 28.02.2022 (в редакції від 21.01.2023) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Згідно із абз.5, 6 п.1 постанови КМУ №168 від 28.02.2022 (в редакції від 21.01.2023) відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, включати осіб, зазначених у цьому пункті, у тому числі тих, які у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, а для поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту - із участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.

Таким чином, додаткова винагорода в розмірі 100000 грн виплачується військовослужбовцям у зв'язку з пораненням, пов'язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), - з дня отримання такого поранення, включаючи час переміщення до лікарняного закладу (в тому числі з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого), або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії.

Тобто, у разі повторного та кожного наступного перебування військовослужбовця на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), за медичними показниками отриманого раніше поранення (контузії, травми, каліцтва), пов'язаного із захистом Батьківщини, виплата додаткової винагороди здійснюється в розмірі 100000 гривень.

Отже, додаткова винагорода передбачена постановою № 168 є додатковою виплатою військовослужбовцям під час дії воєнного стану. При цьому, виплата винагороди залежить від певних умов та лише в означений період, зокрема під час перебування на стаціонарному лікуванні після отримання поранень (контузії, травми, каліцтва), пов'язаних із захистом Батьківщини, або перебування у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком військово-лікарської комісії.

З матеріалів справи вбачається, що 19.08.2022, перебуваючи поблизу н.п. Опитне Донецької області у складі підрозділу ВЧ НОМЕР_1 , позивач під час виконання бойового завдання отримав тяжку травму, яка пов'язана із захистом Батьківщини.

Постановою ВЛК №2275 від 16.03.2024 ОСОБА_1 визнаний обмежено придатним до військової служби. Потребує протезування у зв'язку зі змінами антропометричних даних кукси лівої стопи.

Вказане підтверджується матеріалами справи та не спростовується відповідачем.

При цьому, судом також встановлено та вбачається з матеріалів справи, внаслідок такого поранення (отриманої травми), ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у період з 19.08.2022 по 24.08.2022, з 25.08.2022 по 01.09.2022, з 01.09.2022 по 19.09.2022, з 04.11.2022 по 12.12.2022, з 25.05.2023 по 29.05.2023, з 29.05.2023 по 30.06.2023, з 25.09.2023 по 09.10.2023, 10.10.2023 по 20.10.2023, а також з 22.09.2022 по 23.10.2022, з 14.12.2022 по 14.01.2023, з 26.01.2023 по 26.02.2023 позивач перебував у відпустці за рішенням військово-лікарської комісії для лікування після тяжкої травми.

Таким чином, наявні обидві умови, необхідні для виплати збільшеної до 100000 грн винагороди, за час перебування на лікуванні в закладах охорони здоров'я або у відпустці для лікування, а саме:

- пов'язаність поранення (контузії, травми, каліцтва), із захистом Батьківщини;

- факт перебування на стаціонарному лікуванні внаслідок такого поранення або у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії.

При цьому, суд зауважує, що Постанова №168 не містить жодних обмежень щодо періоду та/або кількості перебувань на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я, пов'язаних із пораненням, одержаним при захистом Батьківщини, за які виплачується збільшена до 100 000 гривень винагорода.

Разом із цим, зі змісту довідки ВЧ НОМЕР_1 від 21.03.2025 №970/5 про суму нарахованого солдату ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 01.08.2022 по 31.10.2023 судом встановлено, що за періоди перебування на стаціонарному лікуванні з 19.08.2022 по 24.08.2022, з 25.08.2022 по 01.09.2022, з 01.09.2022 по 19.09.2022 та за період перебування у відпустці за рішенням військово-лікарської комісії для лікування після тяжкої травми з 22.09.2022 по 23.10.2022 відповідачем була нарахована додаткова винагорода у розмірі до 100000,00 грн, пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні та у відпустці після тяжкої травми.

Однак, за періоди перебування позивача на стаціонарному лікуванні з 04.11.2022 по 12.12.2022, з 25.05.2023 по 29.05.2023, з 29.05.2023 по 30.06.2023, з 25.09.2023 по 09.10.2023, 10.10.2023 по 20.10.2023 та за періоди перебування у відпустці за рішенням військово-лікарської комісії для лікування після тяжкої травми з 14.12.2022 по 14.01.2023, з 26.01.2023 по 26.02.2023 відповідач не обґрунтував, з яких підстав позивачу не було нараховано та не було виплачено додаткову грошову винагороду у збільшеному розмірі за період перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних) внаслідок отриманого ним поранення.

Відтак, позивач має право на отримання додаткової винагороди у збільшеному розмірі із розрахунку 100000 грн на місяць за періоди перебування на стаціонарному лікуванні з 04.11.2022 по 12.12.2022, з 25.05.2023 по 29.05.2023, з 29.05.2023 по 30.06.2023, з 25.09.2023 по 09.10.2023, 10.10.2023 по 20.10.2023 та за періоди перебування у відпустці за рішенням військово-лікарської комісії для лікування після тяжкої травми з 14.12.2022 по 14.01.2023, з 26.01.2023 по 26.02.2023, а тому дії відповідача щодо зменшення такої винагороди до 30000,00 грн у відповідні періоди є протиправними.

Частиною 2 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі с, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 та 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч. 1 ст. 143 КАС України).

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір» з відповідача судові витрати у відповідності до ст. 139 КАС України не стягуються.

Керуючись ст. ст. 241, 243-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, яка встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі до 100000,00 грн, у періоди перебування на стаціонарному лікуванні з 04.11.2022 по 12.12.2022, з 25.05.2023 по 29.05.2023, з 29.05.2023 по 30.06.2023, з 25.09.2023 по 09.10.2023, 10.10.2023 по 20.10.2023 та у періоди перебування у відпустці за рішенням військово-лікарської комісії для лікування після тяжкої травми з 14.12.2022 по 14.01.2023, з 26.01.2023 по 26.02.2023 пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я та у відпустці після тяжкої травми у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, яка встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі до 100000,00 грн, у періоди перебування на стаціонарному лікуванні з 04.11.2022 по 12.12.2022, з 25.05.2023 по 29.05.2023, з 29.05.2023 по 30.06.2023, з 25.09.2023 по 09.10.2023, 10.10.2023 по 20.10.2023 та у періоди перебування у відпустці за рішенням військово-лікарської комісії для лікування після тяжкої травми з 14.12.2022 по 14.01.2023, з 26.01.2023 по 26.02.2023 пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я та у відпустці після тяжкої травми у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, з урахуванням раніше виплачених сум.

В решті позовних вимог відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя І.В. Батрак