08 травня 2025 року о/об 12 год. 00 хв.Справа № 280/1794/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення оформлене 06.02.2025 протоколом №6 комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , яким відмовлено ОСОБА_1 в наданні відстрочки; 2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 направлену на їх адресу 28.01.2025 та додані до неї документи та прийняти рішення про надання або відмови в наданні відстрочки на підставі п.8 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та повідомити ОСОБА_1 про прийняте рішення.
У позовній заяві зазначено наступне: «… 28.01.2025 р. я поштою відправив до ІНФОРМАЦІЯ_5 заяву про надання мені відстрочки від мобілізації на підставі абзацу 8 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Разом з заявою про надання відстрочки я надіслав відповідачу копію рішення Комунарського районного суду м.Запоріжжя №337/740/14-ц від 09.10.2014 р. про всиновлення ОСОБА_2 , копію свого військового квитка та копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 . Вказане поштове відправлення було отримано відповідачем 30.01.2025р., що підтверджується повідомленням про вручення. Згідно п.60 Постанові Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024р. комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів. Оскільки я раніше вже двічі звертався до ІНФОРМАЦІЯ_2 з відповідними заявами і двічі отримував відстрочку, до 11.08.2024р. та до 09.11.2024 р. то я вважав що ніякої додаткової перевірки наданих мною документів робити не потрібно. Тому 9 лютого 2025 р. Я направив на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 лист в якому просив повідомити мене про те, яке рішення прийнято за моєю заявою про надання відстрочки від мобілізації. Проте відповіді на своє звернення я до цього часу не отримав. Більш того, 14 лютого 2025 р. о 13-30 мені зателефонував співробітник ІНФОРМАЦІЯ_2 і повідомив мені що в нього на виконанні знаходиться моє звернення від 09.02.2025р. і що в нього відсутні мої документи які я надсилав для надання мені відстрочки. Тому 15 лютого 2025 року через систему електронний суд я звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до відповідача в якому просив зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 розглянути мою заяву про надання відстрочки і надіслати мені відповідь. Позов був прийнятий і зараз розглядається Запорізьким окружним адміністративним судом справа № 280/1146/25 в порядку спрощеного провадження. Після відкриття провадження у справі відповідач, 25.02.2025р., надіслав мені відзив на позовну заяву в якій повідомив шо нібито 06.02.2025р. комісія ІНФОРМАЦІЯ_7 протоколом № 6 прийняла рішення про відмову в наданні мені відстрочки. При цьому саме повідомлення до відзиву додано не було, а тільки повідомлялось що так рішення було прийняте. Таким чином, зі слів відповідача, рішення про відмову в наданні мені відстрочки існує, але він відмовляється мені його надати, що підтверджується зокрема тим, що його копія навіть не долучена ним до відгуку на мій позов по справі № 280/1146/25 . Тому я не можу долучити вказане повідомлення до цього позову, а можу тільки посилатися на його існування, зі слів відповідача. Я остерігаюсь що відповідач, не надасть мені ніколи відповіді на моє звернення, але буде посилатися на цю відмову, намагаючись незаконно мене мобілізувати, тому я бажаю звернутися до суду з позовом про скасування рішення про відмову в надані відстрочки від призову яке було прийнято 06.02.2025 р. комісією ІНФОРМАЦІЯ_7 та оформлено протоколом № 6, оскільки сам відповідач стверджує що таке рішення існує. Оскільки норма Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» про надання відстрочки від мобілізації на підставі абзацу 8 ч.1 ст.23 вказаного Закону є імперативною, вичерпною то вона не передбачає додаткових умов чи альтернатив окрім вказаних в нормі закону. Відмовляючи мені в наданні відстрочки відповідач послався на те, що я, всупереч вимогам Закону, не додав до заяви про надання відстрочки від призову на військову службу рішення для підтвердження статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, - витяг із рішення районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про надання дитині (дітям) статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Згідно Додатку № 5 Постанови КМ України № 560 від 16.05.2024 р. де затверджено перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" в п.п.8 вказано, що усиновлювачі, на утриманні яких перебуває дитина (діти), яка (які) до моменту усиновлення була (були) дитиною-сиротою (дітьми-сиротами) або дитиною (дітьми), позбавленою (позбавленими) батьківського піклування, віком до 18 років, для отримання відстрочки надають лише рішення суду про усиновлення. Більше ніяких документів від них для підтвердження статусу усиновлювача не вимагається. Таким чином єдиною причиною відмови в надані мені відстрочки є вимагання відповідача надання мною документів, надання яких діючим законодавство не передбачено. Тому я вважаю шо рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 від 06.02.2025 р. оформленої протоколом № 6 повинно бути скасовано і моя заява повинна бути розглянута повторно і за наслідком її розгляду повинно бути прийняти рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивована відмова в її наданні, відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560. Тим більше що раніше я вже двічі звертався до ІНФОРМАЦІЯ_2 з відповідними заявами і двічі отримував відстрочку: до 11.08.2024р. та до 09.11.2024 р. і раніше від мене відповідач не вимагав надавати рішення для підтвердження статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, - витяг із рішення районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про надання дитині (дітям) статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Так, відповідно до вищезазначеного порядку, військовозобов'язаний звертається до комісії територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, до якої додає перелік документів визначених у додатку 5 затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації». Однак, в супереч зазначеним вимогам, громадянин ОСОБА_3 не додав до заяви про надання відстрочки від призову на військову службу рішення для підтвердження статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, - витяг із рішення районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про надання дитині (дітям) статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Вказане рішення зазначене у додатку 5 до Постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 та береться до уваги комісією при вирішенні питання щодо розгляду заяв про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Вищезазначене рішення не було долучено до заяви, а тому Рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_8 , яке оформлене протоколом №6 від 06.02.2025 року про відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на підставі пункту 1 частини 8 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є таким, що відповідає діючому законодавству. Повідомляємо суд, що у разі повторного звернення ОСОБА_4 з заявою про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації до комісії ІНФОРМАЦІЯ_8 з додатками, які зазначені у додатку 5 до Постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, комісією буде прийняте рішення у відповідності до діючого законодавства. …».
Відповідач проти позовної заяви заперечував.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив на позовну заяву, в якій зазначено наступне: «… Відповідач стверджує що нібито Постанові Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024р. я повинен був для надання відстрочки надати йому рішення для підтвердження статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, - витяг із рішення районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про надання дитині (дітям) статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Проте як я вказував в позові згідно Постанови КМ України № 560 від 16.05.2024 р, Додаток № 5 п.8 для отримання від строчки встановлений наступний перелік документів які подаються для надання відстрочки: - для опікунів, піклувальників - рішення районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або рішення суду про встановлення опіки, піклування; - для усиновлювачів - рішення суду про усиновлення; - для прийомних батьків - договір про влаштування дітей на виховання та спільне проживання у прийомній сім'ї відповідно до додатка до Положення про прийомну сім'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. № 565; - для батьків-вихователів - договір про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу відповідно до додатка до Положення про дитячий будинок сімейного типу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. № 564. Крім того, в самому рішенні суду від 09.10.2014р. на другому аркуші абзац 5 вказано, що рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 28.08.2014р. за № 312/1 всиновленою мною та дружиною дитини вже наданий статус дитини позбавленої батьківського піклування. Тобто якщо у відповідача були якісь сумніви стосовно того чи існує таки документ, він міг самостійно направити відповідний запит або до суду, або до Запорізької міської ради для отримання цього документа. …».
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 17.03.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
За матеріалами справи ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням Комунарського районного суду м.Запоріжжя від 09.10.2014 у справі №333/7410/14-ц (Пр.№2-о/333/177/14), яке 21.10.2014 набрало законної сили, задоволено заяву громадян України ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , про усиновлення малолітньої дитини ОСОБА_6 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_9 у м. Запоріжжя, Запорізька область, Україна та зареєстрована Хортицьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції 19 червня 2014 року, актовий запис про народження дитини № 534, свідоцтво про народження дитини НОМЕР_3 ; зобов'язано Хортицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження дитини ОСОБА_6 № 534 від 19 червня 2014 року і записати громадян України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , (паспорт НОМЕР_4 , виданий 16 вересня 2011 року Орджонікідзевським РВ ГУМВС України в Запорізькій області), який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 - батьком дитини, та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , (паспорт НОМЕР_5 , виданий 14 грудня 1995 року Ленінським РВ УМВС України в Запорізькій області), яка зареєстрована та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_4 - матір'ю дитини. У зв'язку з усиновленням присвоїти дитині ОСОБА_6 прізвище ОСОБА_7 , по батькові ОСОБА_8 , ім'я, місце народження та дату народження дитини залишити без змін, про що зобов'язати Хортицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження дитини № 534 від 19 червня 2014 року.
При цьому, у рішенні Комунарського районного суду м.Запоріжжя від 09.10.2014 у справі №333/7410/14-ц (Пр.№2-о/333/177/14) зазначено: «… Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 28.08.2014 року за № 312/1 малолітній ОСОБА_6 надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування, у зв'язку з тим, що дитина була покинута в пологовому будинку №9 м.Запоріжжя («Акт про дитину, покинуту в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров'я або яку відмовились забрати батьки чи інші родичі, про підкинуту чи знайдену дитину» від 10.06.2014 року). …».
У Свідоцтві про народження Серія НОМЕР_6 , виданим 25.06.2024 Олександрівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), зазначено, що ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_12 , батьком є ОСОБА_1 , мати - ОСОБА_5 .
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15.04.2025 у справі №280/1146/25 відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про: визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.8 ст.23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку»; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки.
При цьому, у рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 15.04.2025 у справі №280/1146/25 зазначено: «… Відповідно до відомостей з Протоколу №6 від 06.02.2025 встановлено, що Комісією вирішено відмовити у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період з підстав визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» наступним військовозобов'язаним: ОСОБА_1 , підстави відмови - пакет документів який доданий до заяви не відповідає додатку №5 ПКМУ №560 (відсутнє рішення про надання статусу дитині до усиновлення). Отже, матеріалами справи підтверджується, що заява позивача про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на підставі п.8 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» була розглянута відповідачем та щодо неї було прийнято рішення у формі Протоколу №6 від 06.02.2025, яким позивачу відмовлено у наданні відстрочки. За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутні протиправною бездіяльності відповідача щодо розгляду заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.8 ст.23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку». В свою чергу правомірність відмови у наданні відстрочки не є предметом розгляду даної адміністративної справи, а відповідно зазначені обставини не досліджуються судом під час ухваленні рішення у даній справі. У разі якщо позивач вважає відмову у наданні відстрочки протиправною, то відповідно має право звернутися до суду з окремим позовом на відповідне рішення відповідача. …».
Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.
При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.
Згідно з ч.3 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до п.2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого 30.12.2022 постановою Кабінету Міністрів України №1487 (надалі - «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів»), військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Як зазначено у п.15-1 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», до запровадження електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" призовники, військовозобов'язані та резервісти (за наявності у них дійсних військово-облікових документів) можуть надавати інформацію про зміну своїх облікових даних шляхом подання заяв та відповідних підтвердних документів через центри надання адміністративних послуг, на підставі яких районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, орган СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів вносять зміни до відповідних облікових документів та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів. Персонально-первинний військовий облік передбачає облік відомостей стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання у відповідній адміністративно-територіальній одиниці. У селах та селищах, а також у містах ведення такого обліку покладається на виконавчі органи сільських, селищних, міських рад. Персональний військовий облік передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи (служби) або навчання та покладається на керівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій (п.16 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів»).
Згідно з п.81 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений. Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.
За п.9 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого 23.02.2022 постановою Кабінету Міністрів України №154 (надалі - «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки»), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: (…); ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; (…); оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; (…); розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; (…).
У п.11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» зазначено: «11.Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: …; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; …».
У ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зазначено: «1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: … 8) усиновлювачі, на утриманні яких перебуває дитина (діти), яка (які) до моменту усиновлення була (були) дитиною-сиротою (дітьми-сиротами) або дитиною (дітьми), позбавленою (позбавленими) батьківського піклування, віком до 18 років, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, на утриманні яких перебуває дитина-сирота (діти-сироти) або дитина (діти), позбавлена (позбавлені) батьківського піклування, віком до 18 років; …».
Перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ч.7 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Згідно з п.56 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого 16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України №560 (надалі - «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»), відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Відповідно до п.57 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації). (…).
Як зазначено у п.58 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання. (…).
У п.59 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» за наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов'язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". У разі виявлення шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних відсутності у військовозобов'язаного законних підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, оформлену автоматично, така відстрочка підлягає автоматичному скасуванню.
За п.60 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання. Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних. Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. (…).
У Додатку 5 «Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"» до «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» зазначено, зокрема: «Категорія осіб, які мають право на відстрочку відповідно до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"» - «8) усиновлювачі, на утриманні яких перебуває дитина (діти), яка (які) до моменту усиновлення була (були) дитиною-сиротою (дітьми-сиротами) або дитиною (дітьми), позбавленою (позбавленими) батьківського піклування, віком до 18 років, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, на утриманні яких перебуває (перебувають) дитина-сирота (діти-сироти) або дитина (діти), позбавлена (позбавлені) батьківського піклування, віком до 18 років», «Документи, що підтверджують право на відстрочку» - «для підтвердження статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, - витяг із рішення районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про надання дитині (дітям) статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування; для патронатних вихователів - договір про патронат над дитиною, типова форма якого затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2021 р. № 893 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 69, ст. 4386); для опікунів, піклувальників - рішення районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або рішення суду про встановлення опіки, піклування; для усиновлювачів - рішення суду про усиновлення; для прийомних батьків - договір про влаштування дітей на виховання та спільне проживання у прийомній сім'ї відповідно до додатка до Положення про прийомну сім'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. № 565 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 18, ст. 926; 2006 р., № 6, ст. 299); для батьків-вихователів - договір про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу відповідно до додатка до Положення про дитячий будинок сімейного типу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. № 564 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 18, ст. 925; 2006 р., № 6, ст. 299)».
Згідно з п.1 «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого 16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України №559 (надалі - «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів»), військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024р. №559 "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа".
Відповідно до п.2 «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів» військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024р. №559. Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.
Суд вважає, що відповідно до приписів п.58 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, позивач як військовозобов'язаний повинен був особисто подати на ім'я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_8 за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4 до «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», до якої додати документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5 до «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період».
Згідно з приписами Додатку 5 «Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"» до «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» позивач повинен був додати до вказаної заяви такі документи, зокрема: 1) витяг із рішення районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про надання дитині (дітям) статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування - для підтвердження статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування; 2) рішення суду про усиновлення - для усиновлювачів.
Однак, позивачем до заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, було додано лише рішення суду про усиновлення, а саме: рішення Комунарського районного суду м.Запоріжжя від 09.10.2014 у справі №333/7410/14-ц (Пр.№2-о/333/177/14).
Позивачем до заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, не було додано витягу із рішення районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про надання дитині (дітям) статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування - для підтвердження статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.
При цьому, саме позивачем мав бути поданий до комісії ІНФОРМАЦІЯ_8 витяг із рішення районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про надання дитині (дітям) статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування - для підтвердження статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.
Зазначення у рішенні Комунарського районного суду м.Запоріжжя від 09.10.2014 у справі №333/7410/14-ц (Пр.№2-о/333/177/14) про «рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 28.08.2014 року за №312/1» не свідчить про виконання позивачем приписів норм права - п.58 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» та Додатку 5 «Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"».
Також, на думку суду, надання позивачу попередніх відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, не може свідчити про безумовну протиправність оскаржуваного рішення.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що оскаржуване рішення прийняте відповідачем обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, розсудливо, а отже є правомірним і не підлягає скасуванню.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява позивача не підлягає задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат має бути відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд,
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення виготовлено у повному обсязі 08.05.2025.
Суддя О.О. Прасов