01 квітня 2025 року Справа №160/11926/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Захарчук-Борисенко Н.В., розглянувши у письмовому провадженні у м. Дніпрі заяву позивача про встановлення судового контролю по справі №160/11926/24, -
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 року по справі №160/11926/24 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн., згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 01.07.2022 року нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області щодо обмеження максимальним розміром пенсії ОСОБА_1 при її перерахунку, починаючи з 01.07.2022 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.07.2022 року без обмеження максимальним розміром.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.11.2024 року встановлено судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 року у справі №160/11926/24. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до статті 382 КАС України подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 року по адміністративній справі №160/11926/24 в 60-денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали суду.
14.03.2025 року представником відповідача подано звіт про виконання рішення суду. Відповідач вказує, що на виконання рішення суду по справі №160/11926/24 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, та за період з 01.07.2022 року по 30.11.2022 року нараховано доплату у розмірі 750,95 грн, яка буде виплачена при надходженні відповідного фінансування для виплати сум, нарахованих за рішеннями суду. Також відповідач просить звільнити його від сплати штрафу на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень.
Ухвалою від 18.03.2025 року призначено звіт про виконання судового рішення у справі №160/11926/22 до розгляду у судовому засіданні.
У судове засідання 01.04.2025 року представники сторін з'явились, з огляду на що суд прийшов до висновку про можливість розгляду звіту пенсійного органу від 14.03.2025 року у порядку письмового провадження.
Досліджуючи звіт пенсійного органу від 14.03.2025 року виконання рішення суду по справі №160/1126/24, суд вказує наступне.
Згідно частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
За приписами ч.1, ч.2 ст. 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Так, рішенням суду від 15.07.2024 року по справі №160/11926/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:
- здійснити ОСОБА_1 з 01.07.2022 року нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
- здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.07.2022 року без обмеження максимальним розміром.
У листі №54526-37283/С-01/8-0400/24 від 04.10.2024 року пенсійний орган вказав, що на виконання рішення суду до розміру пенсії ОСОБА_1 встановлено з 01.07.2022 року щомісячну доплату у розмірі 2000 грн, передбаченої ПКМУ №713, без обмеження максимальним розміром. У цьому ж листі відповідач вказав, що рішенням суду не зобов'язано ГУ ПФУ провести обчислення пенсії з урахуванням індексації пенсії відповідно до Постанов КМУ №118, №168 та №185 понад максимальний розмір. Доплата на виконання рішення суду з 01.07.2022 року по 30.11.2022 року становить 750,95 грн.
Відповідачем до звіту долучено перерахунок пенсії станом на 01.07.2022 року, з якого не вбачається встановлення позивачу доплати у розмірі 2000 грн, а також вбачається, що підсумок пенсії (з надбавками) - 20 999,02 грн, а з урахуванням максимального розміру - 19 340,00 грн.
Позивачем до заяви про встановлення судового контролю долучався розрахунки пенсії:
- станом на 01.04.2024 року, в якому не вбачається встановлення доплати у розмірі 2000 грн, підсумок пенсії - 23 999,02 грн, з урахуванням максимального розмірі - 23 610,00 грн.
- станом на 01.11.2024 року, де доплата у розмірі 2000 грн встановлена, підсумок пенсії - 23 999,02 грн, з урахуванням максимального розмірі - 23 610,00 грн.
При цьому, як встановлено судом вище, у звіті від 14.03.2025 року відповідач вказував виключно щодо заборгованості на виконання рішення суду у розмірі 750,00 грн, проте зі змісту заяви позивача від 08.10.2024 року про встановлення судового контролю вбачається незгода саме з обмеженням пенсії максимальним розміром попри зобов'язання рішенням суду здійснити перерахунок його пенсії з 01.07.2022 року без обмеження максимальним розміром.
Щодо невиплати доплати, нарахованої на виконання рішення суду у цій справі, слід зазначити, що за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів невиплата такої доплати не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головне управління не має юридичної можливості виконати судове рішення в частині виплати коштів, нарахованих за рішенням суду, а інших фінансових можливостей для здійснення виплат Головне управління не має.
При цьому, судом враховуються і правові висновки Верховного Суду, які викладені в постановах від 07.11.2019 року по справі №420/70/19, від 23.04.2020 року по справі №560/523/19, від 24.01.2018 року по справі №405/3663/13-а та від 24.07.2023 року по справі №420/6671/18 відповідно до яких невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Окрім того, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчиняються дії щодо належного виконання вищевказаного рішення в частині виплати доплати у розмірі 750,95 грн.
Так, листом від 23.01.2025 року №0400-010408-5/14506 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зверталося до Пенсійного фонду України із запитом щодо фінансування доплати у розмірі 790,95 грн, нарахованої на виконання рішення суду по справі №160/11926/24.
Пенсійний фонд України листом №2800-030101-9/6991 від 02.02.2025 року надав відповідь на запит ГУ ПФУ в Дніпропетровській області 23.01.2025 року №0400-010408-5/14506. Фінансування пенсій, призначених за нормами Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Одним із принципів бюджетної системи України, що визначений Бюджетним кодексом України, є його збалансованість, виходячи з якого повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період. Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства. Виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
Отже, виплата коштів, нарахованих ОСОБА_1 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 року у справі №160/11926/24 буде здійснюватися в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат відповідно до черговості виплат на виконання рішень суду, що визначається датою набрання ними законної сили.
За викладених обставин, суд дійшов висновку, що на день розгляду даного звіту відповідачем наведено обґрунтовані підстави, які ускладнюють виконання судового рішення в частині саме виплати заборгованості, а також надано докази вжиття останнім достатніх заходів для виконання рішення суду в цій частині.
Згідно з ч. 11 ст. 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Отже, звіт відповідача від 14.03.2025 року про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 року по справі №160/11926/24 підлягає прийняттю з одночасним встановленням нового строку на подання звіту, оскільки відповідачем не надано доказів встановлення позивачу доплати у розмірі 2000 грн саме з 01.07.2022 року, а також здійснення перерахунку його пенсії з 01.07.2022 року без обмеження максимальним розміром.
Окрім того, суд не находить підстав для накладання на керівника відповідача штрафу, оскільки штраф застосовується до керівника суб'єкта владних повноважень лише у разі відмови у прийнятті звіту, тоді як в даному випадку суд прийшов до висновку про можливість його прийняття, а тому відсутні і підстави для звільнення керівника пенсійного органу від сплати штрафу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 248, 295, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Прийняти звіт Головного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 14.03.2025 року про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 року по справі №160/11926/24.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 року по справі №160/11926/24 протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали суду.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області одночасно з поданням звіту надати належним чином засвідчені копії перерахунків пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2022 року окремо за кожен місяць.
Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складання ухвали у відповідності до вимог ст. 295, ч.5 ст. 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили у строки, встановлені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко