Рішення від 30.04.2025 по справі 160/5231/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2025 рокуСправа №160/5231/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

17 лютого 2025 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформленні листом № 4267-54700/П-01/8-0400/25 від 23 січня 2025 року, щодо відмови у перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з 01 січня 2025 року із зарахуванням до страхового стажу для обчислення пенсії періоду роботи з 13.10.2008 по 16.02.2022 у подвійному розмірі відповідно до ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» згідно довідки № 1806/24 від 23.09.2024 на підставі заяви № 958 від 25.12.2024;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області: з 01 січня 2025 року зарахувати ОСОБА_1 у подвійному розмірі для обчислення пенсії за віком згідно ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 13.10.2008 по 16.02.2022; з 01 січня 2025 року перерахувати пенсію за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , із зарахуванням для обчислення пенсії за віком у подвійному розмірі згідно ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоду роботи з 13.10.2008 по 16.02.2022 та виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач посилається на те, що вона перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як член сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць. 25 грудня 2024 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії через портал Пенсійного фонду України, що підтверджується заявою про призначення/перерахунок пенсії встановленого зразка від 25.12.2024 та роздруківкою з порталу електронних послуг Пенсійного фонду України щодо прийняття до розгляду заяви про перерахунок пенсії № 958 від 25.12.2024 з переліком доданих документів. До поданої через портал заяви були додані (підтверджується роздруківкою з порталу електронних послуг Пенсійного фонду України): паспорт та РНОКПП, трудова книжка НОМЕР_2 , довідка № 1806/24 від 23.09.2024. Також 25 грудня 2024 року позивачем через портал електронних послуг Пенсійного фонду України відповідачу було направлено заяву №ВЕБ-04001-Ф-С-24-207087 щодо перерахунку пенсії за віком згідно ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що підтверджується роздруківкою з цього порталу. У зазначеній заяві щодо перерахунку пенсії за віком згідно ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», поданій через портал електронних послуг Пенсійного фонду України, позивач просила: зарахувати у подвійному розмірі для обчислення пенсії згідно статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи ОСОБА_1 з 13.10.2008 по 16.02.2022 в Комунальному підприємстві «Дніпропетровський обласний медичний центр соціально значущих хвороб» Дніпропетровської обласної ради»; з 01 січня 2025 року перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсію за віком із зарахуванням для обчислення пенсії за віком у подвійному розмірі згідно статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоду роботи з 13.10.2008 по 16.02.2022 в Комунальному підприємстві «Дніпропетровський обласний медичний центр соціально значущих хвороб» Дніпропетровської обласної ради» згідно довідки № 1806/24 від 23.09.2024. Листом № 4267-54700/П-01/8-0400/25 від 23 січня 2025 року відповідач повідомив, що після набрання чинності Законом № 1058, тобто з 1 січня 2004 року, всі періоди страхового стажу враховуються в одинарному розмірі, у подвійному розмірі обчислюються періоди роботи в зазначених відділеннях тільки для визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах. 25.12.2024 заявниця надала заяву про перерахунок пенсії відповідно до статті 60 Закону № 1788 та довідку підтверджуючу факт роботи від 23.09.2024 № 1806/24, яка видана КП “Дніпропетровський обласний медичний центр соціально значущих хвороб» ДОР» за період роботи в Комунальному закладі “Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР» з 13.10.2008 по 16.02.2022 на посаді сестри медичної стаціонару відділення легеневого туберкульозу № 4 та № 2 та сестри медичної стаціонару відділення легеневого туберкульозу для дорослих № 4 та № 3. Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 період роботи в КЗ “Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР» з 13.10.2008 по 16.02.2022 зараховано до загального страхового стажу в одинарному розмірі. Позивач не погоджується з такими діями відповідача, вважає, що такі дії суперечать вимогам діючого законодавства. Просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.02.2025 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно довідки про доставку електронного листа, відповідачем ухвалу про відкриття провадження у справі отримано 21.02.2025 року.

Станом на 30.04.2025 року відзив на позов від відповідача не надходив.

Статтею 261 КАС України визначенні особливості подання заяв по суті справи у спрощеному позовному провадженні, а саме відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі (ч.1). Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч.2).

Відповідно до положень ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи обставини ненадання відповідачем відзиву у встановлений строк (протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі), суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

25 грудня 2024 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії через портал Пенсійного фонду України, що підтверджується заявою про призначення/перерахунок пенсії встановленого зразка від 25.12.2024 та роздруківкою з порталу електронних послуг Пенсійного фонду України щодо прийняття до розгляду заяви про перерахунок пенсії № 958 від 25.12.2024 з переліком доданих документів. До поданої через портал заяви були додані (підтверджується роздруківкою з порталу електронних послуг Пенсійного фонду України): паспорт та РНОКПП, трудова книжка НОМЕР_2 , довідка № 1806/24 від 23.09.2024.

25 грудня 2024 року позивачем через портал електронних послуг Пенсійного фонду України відповідачу було направлено заяву №ВЕБ-04001-Ф-С-24-207087 щодо перерахунку пенсії за віком згідно ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що підтверджується роздруківкою з цього порталу. У зазначеній заяві щодо перерахунку пенсії за віком згідно ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», поданій через портал електронних послуг Пенсійного фонду України, позивач просила: - зарахувати у подвійному розмірі для обчислення пенсії згідно статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи ОСОБА_1 з 13.10.2008 по 16.02.2022 в Комунальному підприємстві «Дніпропетровський обласний медичний центр соціально значущих хвороб» Дніпропетровської обласної ради»; - з 01 січня 2025 року перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсію за віком із зарахуванням для обчислення пенсії за віком у подвійному розмірі згідно статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоду роботи з 13.10.2008 по 16.02.2022 в Комунальному підприємстві «Дніпропетровський обласний медичний центр соціально значущих хвороб» Дніпропетровської обласної ради» згідно довідки № 1806/24 від 23.09.2024.

Листом № 4267-54700/П-01/8-0400/25 від 23 січня 2025 року відповідач повідомив, що після набрання чинності Законом № 1058, тобто з 1 січня 2004 року, всі періоди страхового стажу враховуються в одинарному розмірі, у подвійному розмірі обчислюються періоди роботи в зазначених відділеннях тільки для визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах.

25.12.2024 заявниця надала заяву про перерахунок пенсії відповідно до статті 60 Закону № 1788 та довідку підтверджуючу факт роботи від 23.09.2024 № 1806/24, яка видана КП “Дніпропетровський обласний медичний центр соціально значущих хвороб» ДОР» за період роботи в Комунальному закладі “Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР» з 13.10.2008 по 16.02.2022 на посаді сестри медичної стаціонару відділення легеневого туберкульозу № 4 та № 2 та сестри медичної стаціонару відділення легеневого туберкульозу для дорослих № 4 та № 3.

Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 період роботи в КЗ “Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР» з 13.10.2008 по 16.02.2022 зараховано до загального страхового стажу в одинарному розмірі.

Позивач вважає дії відповідача, оформлені листом № 4267-54700/П-01/8-0400/25 від 23 січня 2025 року щодо відмови у перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з 01 січня 2025 року із зарахуванням до страхового стажу для обчислення пенсії періоду роботи з 13.10.2008 по 16.02.2022 у подвійному розмірі відповідно до ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» згідно довідки № 1806/24 від 23.09.2024 на підставі заяви № 958 від 25.12.2024, протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, врегульовані Законом України № 1788-XII від 05.11.1991 «Про пенсійне забезпечення» і Законом України № 1058-IV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

За визначеннями, наведеними у ст. 1 вказаного Закону, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше, надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Приписами частин 1-3 ст. 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Як зазначено у ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Стаття 24 Закону №1058 не скасовує ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та не зупиняє її дію.

Нормами ст. 16 Прикінцевих положень №1058 передбачено, що положення Закону України Про пенсійне забезпечення застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах.

Статтею 60 Закону № 1788-XII передбачено, що робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, закладах (відділеннях) з лікуванням осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, патологоанатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я зараховується до стажу роботи в подвійному розмірі.

Згідно ст. 1 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» інфекційні хвороби - розлади здоров'я людей, що викликаються живими збудниками (вірусами, бактеріями, рикетсіями, найпростішими, грибками, гельмінтами, кліщами, іншими патогенними паразитами), продуктами їх життєдіяльності (токсинами), патогенними білками (пріонами), передаються від заражених осіб здоровим і схильні до масового поширення.

Лікування хворих на інфекційні хвороби може проводитися в акредитованих у встановленому законодавством порядку державних і комунальних спеціалізованих закладах (відділеннях) охорони здоров'я та клініках наукових установ, а також в акредитованих закладах охорони здоров'я, заснованих у встановленому законодавством порядку на приватній формі власності. У разі якщо перебіг інфекційної хвороби легкий, а епідемічна ситуація в осередку інфекційної хвороби благополучна, лікування такого хворого під систематичним медичним наглядом може здійснюватися амбулаторно, крім випадків, передбачених статтями 22, 27 і 31 цього Закону.

Лікуванням хворих на інфекційні хвороби можуть займатися особи, які мають медичну освіту та відповідають кваліфікаційним вимогам, установленим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, у тому числі особи, які в установленому порядку займаються приватною медичною практикою. (ст. 7 Закону «Про захист населення від інфекційних хвороб»).

Визначення протитуберкульозному закладу і туберкульозу наведено у ст. 1 Закону України «Про протидію захворюванню на туберкульоз».

Відповідно до пунктів 7, 12 вказаної статті протитуберкульозні заклади - лікувально-профілактичні заклади охорони здоров'я (протитуберкульозні диспансери, лікарні, санаторно-курортні, інші заклади) чи їх структурні підрозділи, в яких надається медична допомога хворим на туберкульоз.

Перелік протитуберкульозних закладів затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я;

туберкульоз - соціально небезпечна інфекційна хвороба, що викликається мікобактеріями туберкульозу.

Частиною 1 ст. 10 цього Закону встановлено, що медична допомога хворим на туберкульоз надається амбулаторно або в умовах стаціонару протитуберкульозного закладу відповідно до галузевих стандартів надання медичної допомоги та стандарту інфекційного контролю за захворюванням на туберкульоз.

Відповідно до п. 1.1 наказу Міністерства охорони здоров'я України «Про затвердження Переліку протитуберкульозних закладів» за №514 від 16.07.2009 протитуберкульозний диспансер є лікувально-профілактичним закладом.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України 19.07.1995 за №133 затверджено Перелік особливо небезпечних, небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб людини і носійства збудників цих хвороб, до якого віднесено і туберкульоз.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України «Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських посад, посад фармацевтів, посад фахівців, посад фахівців з фармацевтичною освітою (асистентів фармацевтів), посад професіоналів у галузі охорони здоров'я, посад фахівців у галузі охорони здоров'я, посад фахівців у галузі охорони здоров'я та посад професіоналів з вищою немедичною освітою у закладах охорони здоров'я» від 28.10.2002 №385, затверджено Перелік закладів охорони здоров'я, до якого увійшов протитуберкульозний диспансер.

Згідно ст. 22 Закону України «Про протидію захворюванню на туберкульоз» працівникам протитуберкульозних закладів, які надають медичну допомогу хворим на туберкульоз, працюють із живими збудниками туберкульозу чи матеріалами, що їх містять, здійснюють догляд за хворими на туберкульоз та/або прибирання приміщень, у яких перебувають такі хворі, встановлюються підвищені посадові оклади у зв'язку із шкідливими і важкими умовами праці, надбавка за вислугу років та інші надбавки і доплати. Перелік робіт, професій і посад, зайняття яких дає право на підвищені посадові оклади, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.

Працівники протитуберкульозних закладів, зазначені у частині першій статті 22 цього Закону, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах у порядку, встановленому пенсійним законодавством (ст. 23 Закону).

З аналізу статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд вбачає, що робота в інфікційному закладі зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.

При цьому, редакція статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є чинною на теперішній час.

Стаття 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку відповідач посилається у своєму листі від 23.01.2025, не скасовує статтю 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та не зупиняє її дію.

Крім того, нормами статті 16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугою років.

Таким чином, суд приходить до висновку, що зарахування стажу у подвійному розмірі, передбачене статтею 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», не пов'язано із набранням чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому не обмежується наявним стажем роботи до 01.01.2004 року.

Висновки щодо застосування у даній справі ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» узгоджуються також з правовою позицією Верховного Суду у постанові від 20.04.2022 у справі №214/3705/17, постанові від 27.04.2023 у справі №160/14078/22.

За приписами ст. 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Записами трудової книжки НОМЕР_2 року підтверджується, що ОСОБА_1 з 13.10.2008 по 16.02.2022 працювала на посадах: сестри медичної стаціонару відділення легеневого туберкульозу № 4, сестри медичної стаціонару відділення легеневого туберкульозу № 2, сестри медичної стаціонару відділення легеневого туберкульозу для дорослих № 4, медичної сестри стаціонару відділення легеневого туберкульозу для дорослих № 3 в Обласний комунальний заклад «Криворізький протитуберкульозний диспансер № 2», перейменований в Комунальний заклад «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР», далі в Комунальне підприємство «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР», реорганізовано шляхом приєднання до Комунального підприємства «Дніпропетровський обласний медичний центр соціально значущих хвороб» Дніпропетровської обласної ради».

Довідкою № 1806/24 від 23 вересня 2024 року, виданою Комунальним підприємством «Дніпропетровський обласний медичний центр соціально значущих хвороб» Дніпропетровської обласної ради» підтверджується, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 працювала повний робочий день:

- за період з 13 жовтня 2008 року (наказ від 13.10.2008р. № 75-к) по 31 березня 2013 року працювала на посаді сестри медичної стаціонару відділення легеневого туберкульозу № 4;

- за період з 01 квітня 2013 року (наказ від 28.03.2013р. № 82) по 31 грудня 2019 року працювала на посаді сестри медичної стаціонару відділення легеневого туберкульозу № 2;

- за період з 01 січня 2020 року (наказ від 28.12.2019р. № 388-к) по 31 травня 2020 року працювала на посаді сестри медичної стаціонару відділення легеневого туберкульозу для дорослих № 4;

- за період з 01 червня 2020 року (наказ від 29.05.2020р. № 155-к) по 16 лютого 2022 року працювала на посаді сестри медичної стаціонару відділення легеневого туберкульозу для дорослих № 3.

Робота в інфекційному закладі зараховується до стажу в подвійному розмірі відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Разом з цим, з виписка про періоди страхового стажу для обчислення пенсії («стаж для розрахунку») містить відомості про те, що періоди роботи позивача з 13.10.2008 по 31.03.2013, з 01.04.2013 по 01.09.2015, з 16.09.2015 по 03.07.2016, з 10.07.2016 по 02.08.2016, 03.08.2016 по 31.12.2019, з 01.01.2020 по 31.05.2020, 01.06.2020 по 30.04.2021, з 01.05.2021 по 16.02.2022 зараховані з позначкою «мед.заклад із ст.60», однак, у графі «кратність» навпроти цих періодів роботи стоїть цифра « 1», замість цифри « 2», що свідчить про одинарне зарахування періодів роботи до страхового стажу для обчислення пенсії позивача, замість подвійного.

Таким чином, при призначенні пенсії за віком відповідачем протиправно не зараховано до страхового стажу періоди роботи позивача з 13.10.2008 по 16.02.2022 згідно довідки № 1806/24 від 23 вересня 2024 року, виданої Комунальним підприємством «Дніпропетровський обласний медичний центр соціально значущих хвороб» Дніпропетровської обласної ради» у подвійному розмірі.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформленні листом № 4267-54700/П-01/8-0400/25 від 23 січня 2025 року, щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з 01 січня 2025 року із зарахуванням до страхового стажу для обчислення пенсії періоду роботи з 13.10.2008 по 16.02.2022 у подвійному розмірі відповідно до ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» відповідно до довідки № 1806/24 від 23.09.2024 на підставі заяви № 958 від 25.12.2024, є протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.

Щодо вимог в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області року зарахувати ОСОБА_1 у подвійному розмірі для обчислення пенсії за віком згідно ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 13.10.2008 по 16.02.2022, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Тобто, законодавець передбачив обов'язок суду змусити суб'єкт владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Як слідує зі змісту Рекомендації № К (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980р. під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб'єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції. При цьому, відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб'єкта владних повноважень.

Тобто, дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».

Натомість, у даному випадку суд не вважає повноваження відповідача, як дискреційними, оскільки відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд.

Згідно судової практики Європейського суду з прав людини (рішення по справі «Олссон проти Швеції» від 24 березня 1988 року) запорукою вірного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців, водночас, суди повинні відновлювати порушене право шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, у тому числі колегіальний орган, прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.

Суд зазначає, що відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» практика ЄСПЛ підлягає застосуванню судами як джерело права.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що належним та ефективним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01 січня 2025 року зарахувати ОСОБА_1 у подвійному розмірі для обчислення пенсії за віком відповідно до ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 13.10.2008 по 16.02.2022 та з 01 січня 2025 року перерахувати пенсію за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , із зарахуванням для обчислення пенсії за віком у подвійному розмірі відповідно до ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоду роботи з 13.10.2008 по 16.02.2022 та виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративний ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформленні листом № 4267-54700/П-01/8-0400/25 від 23 січня 2025 року, щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з 01 січня 2025 року із зарахуванням до страхового стажу для обчислення пенсії періоду роботи з 13.10.2008 по 16.02.2022 у подвійному розмірі відповідно до ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» відповідно до довідки № 1806/24 від 23.09.2024 на підставі заяви № 958 від 25.12.2024.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01 січня 2025 року зарахувати ОСОБА_1 у подвійному розмірі для обчислення пенсії за віком відповідно до ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 13.10.2008 по 16.02.2022 та з 01 січня 2025 року перерахувати пенсію за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , із зарахуванням для обчислення пенсії за віком у подвійному розмірі відповідно до ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоду роботи з 13.10.2008 по 16.02.2022 та виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Кальник