з питань об'єднання справ в одне провадження
07 травня 2025 року ЛуцькСправа № 140/4295/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
розглянувши в письмовому провадженні заяву позивача про об'єднання судових справ в одне провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 з наступними позовними вимогами:
1) визнати протиправними дії щодо зменшення в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 22 квітня 2025 року №ХА23371 для обчислення пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 , станом на 01 січня 2023 року, виданій на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.03.2025 по справі №140/895/25, розміру надбавки за особливості проходження служби з 65% до 1% та премії з 243% до 10%;
2) зобов'язати на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.03.2025 по справі №140/895/25 відповідно до статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 №260 та Окремого доручення Міністра оборони України №2683/з від 01.02.2023 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , станом на 01.01.2023 для перерахунку ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника з 01.03.2023 із зазначенням відомостей про розміри основних (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років) та додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за особливості проходження служби) та премії, визначених виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 гривень та з обов'язковим зазначенням розміру надбавки за особливості проходження служби 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та премії 243% посадового. окладу, у таких розмірах: посадовий оклад - 4430,00 грн, оклад за військовим званням - 910,00 грн, надбавка за вислугу років - 1602,00 грн (30% посадового окладу, окладу за військовим званням), надбавка за особливості проходження служби - 4512,30 грн (65% посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років), премія - 10764,90 грн (243% посадового окладу).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.
06.05.2025 на адресу суду надійшло клопотання позивача про об'єднання адміністративних справ №140/4295/25, №140/4281/25, №140/4298/25 в одне провадження.
Клопотання обґрунтоване тим, що 29.04.2025 ухвалою Волинського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі №140/4281/25 за позовом ОСОБА_3 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, а 02.05.2025 ухвалою Волинського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі №140/4298/25 за позовом ОСОБА_4 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_5 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Предмет позову вищевказаних справ є той аналогічний: зобов'язання відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2023, а відтак позивач вважає, що об'єднання зазначених позовних заяв в одну справу сприятиме більш об'єктивному та швидкому вирішенню спору з мінімальними часовими та матеріальними затратами для суду і сторін.
Відповідно до частини третьої статті 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Таким чином, оскільки КАС України не встановлений порядок вирішення заяви про об'єднання судових справ в одне провадження, тому розгляд вказаної заяви за встановленим судом порядком проведено у письмовому провадженні.
Дослідивши подану заяву, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 172 КАС України суд з урахуванням положень частини першої цієї статті може за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи об'єднати в одне провадження декілька справ за позовами: одного й того самого позивача до одного й того самого відповідача.
Згідно з ч. 3 ст. 172 КАС України об'єднання справ в одне провадження допускається до початку підготовчого засідання, а у спрощеному позовному провадженні - до початку розгляду справи по суті у кожній із справ.
Відповідно до ч.ч.7, 8, 10 ст.172 КАС України, про об'єднання справ в одне провадження або роз'єднання позовних вимог, про відмову в об'єднанні справ в одне провадження, роз'єднанні позовних вимог суд постановляє ухвалу. Справи, що перебувають у провадженні адміністративного суду, в разі об'єднання їх в одне провадження, передаються на розгляд судді, який раніше за інших суддів відкрив провадження у справі. Справи, об'єднані в одне провадження, роз'єднанню не підлягають.
З положень наведених норм процесуального прав вбачається, що рішення про об'єднання справ в одне провадження (рівно як і рішення про роз'єднання вимог у самостійні провадження) може бути прийнято судом у тому разі, коли це об'єктивно здатне сприяти виконанню завдань адміністративного судочинства.
Заява позивача не містить належних та обґрунтованих аргументів з питання сприяння спільного розгляду перелічених справ та є передчасною.
При цьому, суд зауважує, що усі перелічені адміністративні позови подані до суду одночасно - 28.04.2025 здійснено їх вхідну реєстрацію, відповідно у випадку необхідності спільного розгляду заявлених позовних вимог позивачі не були позбавлені права на одночасну подачу спільного адміністративного позову.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для об'єднання в одне провадження справ №140/4295/25, №140/4281/25, №140/4298/25, в зв'язку з чим заява позивача не підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 172, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні заяви позивача про об'єднання судових справ в одне провадження, - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і не може бути оскаржена.
Суддя В.В. Дмитрук