м. Вінниця
08 травня 2025 р. Справа № 120/17384/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю дій відповідача щодо зменшення під час виготовлення оновленої довідки №47 01-7447-4/47-17 від 08.10.2024 відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби з 50 % до 31 % та премії з 111 % до 11 %.
Ухвалою від 27.12.2024 судом відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін (у письмовому провадженні). Крім того, встановлені сторонам строки для подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечення.
У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив щодо задоволення даного адміністративного позову. Зазначив, що відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право зокрема установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Відтак, на думку представника відповідача, мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби становить 0% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а премії - 10 % від посадового окладу.
За наведених обставин відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію, обчислену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У 2024 році позивач звернувся до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області із заявою щодо видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023, оскільки вважав, що у зв'язку із зміною розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на кожний календарний рік він набув право на видачу таких довідок.
Проте відповідач відмовив у виготовленні відповідної довідки, у зв'язку із чим позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 03.10.2024 у справі №120/4810/24 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-12 від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання та всіх інших щомісячних видів грошового забезпечення, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2023.
На виконання згадуваного вище судового рішення відповідач склав довідку від 08.10.2024 за № 4701-7447-4/47-17 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, у якій розмір надбавки за особливості проходження служби зменшив з 50% до 31%, а премії із 111% до 11%.
06.06.2024 та 10.06.2024 позивач звернувся до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області із заявою, у якій зокрема просив повідомити, якими наказами регламентовано встановлення надбавки за специфічні умови проходження служби та премії.
Листом від 18.06.2024 відповідач повідомив позивача про те, що наказом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області від 13 січня 2023 року № НС-35 в 2023 році було встановлено надбавку за особливості проходження служби за посадою начальника 12 ДПРЧ в розмірі 50% від посадового окладу, окладу за спеціальним званням та окладу за вислугу років, а премію в розмірі 111% (згідно додатку до листа).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд враховує наступне.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Так, Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Згідно з частинами 2 та 3 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704) затверджено, зокрема, тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 4 Постанови № 704 (в редакції, чинній на час її прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова № 103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року, затверджено зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України.
Згідно з пунктом 6 Постанови № 103 передбачено внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються.
Відповідно до пункту 3 Змін, що вносяться до Постанов Кабінету Міністрів України, які затверджено Постановою № 103, у постанові Кабінету Міністрів України №704 пункт 4 викладено в такій редакції: "Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
При цьому постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п.6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
В даному випадку станом на час прийняття Постанови № 704 та після ухвалення постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі 826/6453/18, пункт 4 передбачав, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Тому, після набрання чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 виникли правові підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт (без використання гарантії у вигляді 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року).
Судом встановлено, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03.10.2024 у справі № 120/4810/24 відповідач склав оновлену довідку про розмір грошового забезпечення від 08.10.2024 № 4701-7447-4/47-17, у яких розмір посадового окладу і окладу за військовим званням визначив шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.
Проте позивач вважає, що при підготовці згадуваної вище довідки відповідач безпідставно зменшив розмір надбавки за особливості проходження служби та премії.
Визначаючись із тим, чи у згаданій вище довідці в належних розмірах визначені окремі складові грошового забезпечення, суд враховує наступне.
Положеннями підпункту 2 пункту 5 Постанови № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20 липня 2018 року № 623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (надалі - Інструкція № 623), яка визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу.
Відповідно до пунктів 2 та 3 Інструкції № 623 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання.
Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Так, відповідно до пунктів 1, 2, 3 розділу V Інструкції № 623 особам рядового і начальницького складу виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.
Особам рядового і начальницького складу залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби розмір надбавки за особливості проходження служби, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, може збільшуватися до 100 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.
Перелік посад, за якими встановлюється надбавка за особливості проходження служби понад розмір, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, затверджується наказом ДСНС у межах фонду грошового забезпечення.
Розмір надбавки за особливості проходження служби встановлюється наказом керівника органу управління (підрозділу) на початку року із зазначенням конкретного розміру кожній особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби з урахуванням асигнувань на грошове забезпечення на відповідний рік.
Особам рядового і начальницького складу, що прибули до нового місця служби, переведені на іншу посаду тощо, виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу керівника органу управління (підрозділу) про вступ до виконання обов'язків за посадою (основною чи тимчасовою), в якому зазначається розмір надбавки за особливості проходження служби.
Надбавку за особливості проходження служби за рішенням керівника органу управління (підрозділу) може бути скасовано або розмір її зменшено в разі несвоєчасного, неякісного виконання завдань, що оформлюється відповідним наказом керівника органу управління (підрозділу) із зазначенням причини скасування надбавки за особливості проходження служби або розміру її зменшення.
Як унормовано пунктом 1 розділу XVI Інструкції № 623, керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).
Відповідно до пункту 8 розділу XVI Інструкції № 623 виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць. Розмір премій визначається наказом керівника органу управління (підрозділу), керівникам органу управління (підрозділу) - наказами вищих керівників.
Відтак розмір зазначеної виплати знаходиться у безпосередньому причинно-наслідковому зв'язку із існуванням асигнувань на утримання, особистим внеском діючого військовослужбовця у загальний результат поточного звітного календарного періоду. При цьому розмір премії як складового елемента грошового забезпечення військовослужбовця у цілях перерахунку розміру раніше вже призначеної пенсії у порядку статті 63 Закону України № 2262-ХП має умовний та непостійний (тобто змінний) характер, але не може бути меншим за 10%.
При цьому суд враховує те, що Верховний Суд за результатами розгляду зразкової справи у рішенні від 05 березня 2024 року у справі № 380/19324/23, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2024 року, виснував, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на 50% розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня відповідного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Так, суд установив, що в межах повноважень, визначених Постановою № 704 та Інструкцією № 623, головою Державної служби України з надзвичайних ситуацій встановлено чіткі розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у 2023 (наказ від 13.01.2023 № НС-35).
Так, у листі Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області йдеться про те, що за прирівняною до посади позивача посадою у січні 2023 році було встановлено надбавку за особливості проходження служби в розмірі 50% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а премію - в розмірі 111% від посадового окладу (згідно додатку до листа).
Таким чином, наказами Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області встановлено за прирівняною до посади позивача посадою чіткі розміри надбавки за особливості проходження служби на рівні 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, в той час як відповідач у довідці про розмір грошового забезпечення від 08.10.2024 № 4701-7447-4/47-17 станом на 01 січня 2023 року протиправно вказав її розмір на рівні 31%.
Окрім того, відповідно до розділу XVI Інструкції № 623 керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.
Як вже згадувалося вище, у листі Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області вказується про те, що за прирівняною до посади позивача посадою у січні 2023 році було встановлено премію в розмірі до 170% від посадового окладу (наказ від 13.01.2023 № НС-35). Згідно доданої до листав відповідача від 18.06.2024 довідки, в 2023 році розмір премії за посадою начальника 12 ДПРЧ становив 111 % від посадового окладу
Водночас в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення позивача від 08.10.2024 № 4701-7447-4/47-17 розмір премії визначено на рівні 11% від посадового окладу позивача, що значно менше середнього розміру премії, за прирівняною до посади позивача посадою.
За таких обставин суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення в довідці № 4701-7447-4/47-17 від 08.10.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року розміру надбавки за особливості проходження служби з 50% до 31% від посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, а премії - з 111% до 11% від посадового окладу.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що відповідача слід зобов'язати скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2023 року, зазначивши у такій розмір надбавки за особливості проходження служби на рівні 50% від посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, а премії - на рівні 111% від посадового окладу.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судові витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 1211,20 грн. належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області щодо зменшення ОСОБА_1 у довідці від 08 жовтня 2024 року № 4701-7447-4/47-17 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року розміру надбавки за особливості проходження служби із 50% до 31% від посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, а премії до 11% від посадового окладу.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року, зазначивши у такій довідці розмір надбавки за особливості проходження служби на рівні 50% від посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, а премії - на рівні 111% від посадового окладу.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять гривень) 20 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (вул. 600-річчя, 11, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 38635397)
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна