Постанова від 29.04.2025 по справі 760/4888/25

Справа №760/4888/25 3/760/2523/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2025 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Педенко А.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ст. 212-21 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 17 Закону Національне агентство здійснило перевірку звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2 квартал 2024 року, поданого політичною партією «Всеукраїнське об'єднання «Українська команда» до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

За результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у звіті партії за 2 квартал 2024 року, відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно-телекомунікаційних та довідкових системах, Національним агентством встановлено неповноту інформації, що полягає у не відображенні у звітах партії відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.

Під час перевірки відповідності відображеної у звіті партії за 2 квартал 2024 року інформації вимогам законодавства України, зіставлення та звірки відомостей, зазначених у звіті, з доданими до звіту документами, відомостями з інформаційних баз даних державних органів виявлено, що у партії наявна Кіровоградська територіальна організація політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Українська команда», яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи 17 червня 2024 року.

Водночас у пункті 6 розділу «Загальні відомості» звіту партії за 2 квартал 2024 року відсутні відомості про зазначену місцеву організацію партії, яка в установленому законом порядку набула статусу юридичної особи. Крім того, до звіту партії за 2 квартал 2024 року не додано відомості про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від цієї місцевої організації.

Відповідно до пункту 8 розділу 4 «Заключні положення» Закону та постанови Кабінету міністрів України від 19 січня 2024 року № 65 «Про затвердження переліку документів, які підтверджують існування обставин, що свідчать про неможливість отримання політичною партією інформації в повному обсязі для відображення у звіті про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру протягом строку дії воєнного стану» документів, що підтверджують існування обставин, які свідчать про неможливість отримання інформації у повному обсязі щодо Кіровоградської територіальної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Українська команда» партією не надано.

Ч. 9 ст. 17 визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на соковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій, у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, шляхом його заповнення на офіційному веб сайті Національного агентства.

Відповідно до пункту 6 розділу 4 порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 року « 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129, після підписання керівниками (уповноваженими особами) звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, автоматично формуються як додатками до звіту, що подається до Національного агентства, та є його невід'ємними частинами.

Під час формування звітів політичною партією в реєстрі автоматично завантажується інформація про місцеві організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи та про звіти місцевих організацій політичної партії.

Під час формування звіту політичною партією в реєстрі автоматично завантажується інформація:

на 4-му кроці про місцеві організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи;

на 20-му кроці про звіти місцевих організацій політичної партії.

Таким чином, керівнику (уповноваженій особі) партії при формуванні звітів надається можливість перевірити перелік місцевих організацій політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, та, за потреби, вчинити дії, пов'язані із організацією внесення інформації до Реєстру про відсутні місцеві організації.

Отже, не відображення у звіті партії за 2 квартал 2024 року відомостей про Кіровоградську територіальну організацію політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Українська команда», та подання звіту без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру цієї місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи та на дату подання звітів не знаходилась на тимчасово окупованих територіях або територіях активних бойових дій, є порушенням частин 9,11 та 13 ст. 17 Закону.

Відповідно до абзаців другого та четвертого пункту 6 розділу 3 Порядку проведення перевірки звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 14.01.2021 року № 6/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2021 року за № 117/35739, зазначене є грубим порушенням встановлених вимог щодо оформлення звітів.

Виявлене порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту

Партії за ІІ квартал 2024 року від 26.09.2024 N 1473, затвердженого наказом Національного агентства від 27.09.2024 N? 301/24, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог частини 25 статті 17 Закону (копія Висновку про результати перевірки Звіту Партії додається).

Згідно з пунктами 1, 2 розділу ІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 N 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за N? 507/36129, Звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.

Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

Слід зазначити, пункт 8.2 статті 8 статуту Партії передбачає, що Голова Партії, серед іншого, без доручення представляє Партію у відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності, а також підписує фінансові, розпорядчі та інші документи Партії, відкриває рахунки у банківських установах та розпоряджається ними.

Партія листом за вх. N? 37999/0/07-24 від 27.03.2024 надала відомості про ОСОБА_1 як керівника

Повноваження ОСОБА_1 як керівника Партії підтверджується копією протоколу ІХ позачергового з?їзду політичної партії «Всеукраїнське об?єднання «Українська команда» від 29.02.2024 та витягом з Єдиного державного реєстру.

Стаття 3 Закону передбачає, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.

Отже, враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб?єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 2122| КУпАП є керівник Партії або уповноважена особа, якою підписано та подано Звіт до Національного агентства.

Зміст статті 212-21 КУпАП не містить вказівки на те, що суб?єктом відповідальності за цією нормою є юридична особа, в даному випадку політична партія. При цьому за подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру має відповідати конкретна особа, а не політична партія в цілому.

Звіт Партії за II квартал 2024 року подано до Національного агентства через Реєстр 09.08.2024 о 08:18 годині (унікальний ідентифікатор Звіту - 36287c0-560е-11ef-9f3c-219e709335ad) та підписано шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису керівником Партії ОСОБА_1 . Отже, останній підтвердив достовірність інформації, що викладена у Звіті Партії за II квартал 2024 року.

Таким чином, ОСОБА_1 як посадова особа (керівник Партії) порушив порядок подання Звіту, чим вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 212-21 КУпАП.

ОСОБА_1 , в судове засідання з'явився, пояснив,що він є керівником Партії «Всеукраїнське об'єднання Українська компанія» з лютого 2024 року.

Ним дійсно як керівником було подано звіт партії про майно,доходи ,витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2020 рік. При перевірці даних звіт Національним агентством з питань запобігання корупції були виявлена неповнота інформації щодо здійснення господарської діяльності партією,бо був відсутній висновок щорічного внутрішнього аудиту.

Також не були відображені відомості щодо отриманої спонсорської допомоги .

Вказує,що ці обставини він визнає, але це сталось через відсутність документів від попередніх керівників партії.

Захисник, особи, що притягається до адміністративної відповідальності - адвокат Горбань Б.Є., просив суд визнати дії його довірителя як малозначні.

Заслухавши думку учасників справи про адміністративне правопорушення, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно ст. 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Частиною 2 ст. 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.

Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, в точній відповідності з законом.

Положеннями ст. 212-21 КУпАП встановлена відповідальність, зокрема за порушення встановленого порядку або строків подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Таким чином, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 як голова політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Українська команда» своїми діями, які виразилися у порушенні порядку подання Звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.212-21 КУпАП.

Суд вважає,що оскільки саме на ОСОБА_1 покладено обов'язок слідкувати за правильністю даних про діяльність партії і тому він повинен був виконати всі умови щодо збору вказаної інформації для подальшої її подачі до уповноважених органів.

Суд дослідив докази, долучені до протоколу про адміністративне правопорушення.

Крім того, суд не вбачає підстав для застосування до ОСОБА_1 положень ст.22 КУпАП і не вважає виявлене правопорушення малозначним.

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення та його наслідки, особа правопорушника, його відношення до скоєного та майновий стан останнього.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір.

Керуючись ст.ст. 33-35, 40-1, 212-21, 221, 266, 283-284, 287-291 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Піддати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100 (п'ять тисяч сто) гривень.

Штраф підлягає сплаті за наступними банківськими реквізитами: Отримувач коштів: ГУК м. Києві/Соломян.р-н/21081100; Код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783; Номер рахунку (IBAN): UA278999980313090106000026010; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Призначення платежу: адміністративний штраф.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір, що становить 605 гривень 60 копійок та підлягає сплаті за наступними реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Призначення платежу: 101_____ код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб, РНОКПП або серія та номер паспорта громадянина України; судовий збір, стягнутий з ___________ (ПІБ чи назва установи, організації з якої стягується судовий збір) на користь держави, за рішенням №760/4888/25, Солом'янський районний суд міста Києва)».

У разі несплати правопорушником штрафу у вищевказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в поряду, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постановив про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу зазначений у постанові про стягнення штрафу.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту винесення до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя: А.М. Педенко