Постанова від 08.05.2025 по справі 128/858/25

Справа № 128/858/25

ПОСТАНОВА

08 травня 2025 року місто Вінниця

Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Карпінська Ю.Ф., отримавши адміністративний матеріал, що поданий відділом поліції №3 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185 КУпАП,

УСТАНОВИЛА:

07.05.2025 до Вінницького районного суду Вінницької області подано адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185 КУпАП.

Відповідно до ст. 278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Протокол про адміністративне правопорушення повинен відповідати вимогам статті 256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС 06.11.2015 №1376, зареєстрованої в МЮ України 01.12.2015 за №1496/27941.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Слід зазначити, що суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Вінницький районний суд Вінницької області постановою судді від 17.04.2025 адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185 КУпАП, повернув для належного оформлення, оскільки станом на момент вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ще не досяг 14 років, тому фабула протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №771514 від 26.02.2025 не відповідає диспозиції частини третьої статті 184 КУпАП.

Після повторного подання до суду адміністративного матеріалу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185КУпАП, установлено, що працівником поліції на виконання вимог постанови судді Вінницького районного суду Вінницької області від 17.04.2025 складено рапорт, у якому він вказує, що «при складанні протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №771514 було здійснено механічну помилку, а саме: невірно вказано частину, була вказана ч. 3 ст. 184 КУпАП; просить прийняти до уваги вищевказаний факт та розглянути протокол за ч. 1 ст. 184 КУпАП».

У той же час, подаючи повторно до Вінницького районного суду Вінницької області адміністративний матеріал, начальник відділу поліції №3 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області долучив до нього лист, у якому зазначає, що «направляє адміністративний матеріал за ч. 3 ст. 184 КУпАП відносно ОСОБА_1 для прийняття рішення згідно з чинним законодавством».

Крім того, згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Зі змісту положень частини першої статті 256 КУпАП убачається, що саме у протоколі про адміністративне правопорушення має бути зазначено суть адміністративного правопорушення, а також нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.

Слід зазначити, що суд не вправі самостійно змінювати фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка є викладом обставин складу адміністративного правопорушення, що ставиться у провину особі, винуватість якої у скоєнні правопорушення має доводитися в суді, та перекваліфіковувати дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Більше того, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено відомостей про те, що після виявлення працівником поліції «механічної помилки» у зазначенні частини статті 184 КУпАП, про такі обставини було повідомлено особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , яка ознайомлювалася лише з протоколом про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 184 КУпАП.

Отже, вказані вище обставини позбавляють можливості суду розглянути даний адміністративний матеріал відповідно до норм чинного законодавства.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ постановою Пленуму №11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звернув увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог статті 256 КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

Тому вважаю за необхідне повернути адміністративний матеріал, що поданий відділом поліції №3 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 184 КУпАП для належного оформлення.

Керуючись статтями 251, 278, 283 КУпАП, суддя -

УХВАЛИЛА:

Адміністративний матеріал, що поданий відділом поліції №3 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП, - повернути для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

СУДДЯ