Справа № 344/8152/25
Провадження № 3/344/3032/25
08 травня 2025 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Руденко Д.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , солдата, водія-стрільця військової частини НОМЕР_2 , за ч.3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
07.05.2025 року о 17 год. 30 хв., в умовах особливого періоду, на території військової частини НОМЕР_2 в АДРЕСА_2 , тво заступника командира батальйону з ППП в/ч НОМЕР_2 лейтенантом ОСОБА_2 було виявлено солдата ОСОБА_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (порушення координації рухів, запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці), внаслідок чого, останнього було направлено на медичний огляд з метою встановлення стану сп'яніння до КНП «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради». Однак, ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння, що підтверджується довідкою № 170 від 08.05.2025 року. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судовому засіданні провину у вчиненому правопорушенні визнав частково.
Роз'яснивши ОСОБА_1 вимоги ст.268 КУпАП, заслухавши його пояснення, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 дійсно вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Згідно з положеннями ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться даними з протоколу про військове адміністративне правопорушення № 54 від 08.05.2025 року, довідкою № 170 від 08.05.2025 про те, що ОСОБА_1 07.05.2025 року від проходження огляду на стан сп'яніння в КНП «ПОКЦПЗ ІФ ОР» відмовився, іншими матеріалами провадження.
Таким чином, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.3 ст. 172-20 КУпАП як відмова військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду, та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
За таких обставин, встановлюючи наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, повністю доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, суд вважає, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.
Керуючись ст. ст. 221, 268, 283, 284, 285 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605 грн. 60 коп. судового збору.
Роз'яснити, що у разі несплати правопорушником штрафу у п'ятнадцятиденний строк, з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, зазначена постанова надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Дмитро РУДЕНКО