29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
"29" квітня 2025 р. Справа № 924/75/25
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В., за участю секретаря судового засідання Люкової Л.С., розглянувши матеріали
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дом" Тісса"
до Хмельницької міської ради
про визнання незаконним та скасування рішення
за участю представників сторін
позивача: Думітращук В.М.
Мартинкова О.Л.
відповідача: Демчук Л.Г.
Рішення приймається 29.04.2025, оскільки в судовому засіданні 10.04.2025 оголошувалась перерва.
В засіданні оголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.
встановив: товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дом" Тісса" звернулось до Господарського суду Хмельницької області з позовом до Хмельницької міської ради, в якому просить суд визнати незаконним та скасувати пункт 2 рішення позачергової тридцять четвертої сесії Хмельницької міської ради №7 від 16.10.2023 року "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок зі зміною цільового призначення, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою встановлення сервітуту, надання земельних ділянок в оренду та постійне користування, внесення змін в договір оренди землі".
Ухвалою суду від 27.01.2025 зазначену позову заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №924/75/25, призначено підготовче засідання на 12.02.2025, яке відкладалось на 25.02.2025, 11.03.2025, 25.03.2025.
В засіданні суду 11.03.2025 продовжено строк підготовчого провадження відповідно до ст. 177 ГПК України на 30 днів, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.
Ухвалою суду від 25.03.2025 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті на 10.04.2025.
В обґрунтування позову позивач, з огляду, зокрема, на висновок експерта, висновки судів у справах №№924/1057/20, 924/1015/23, зазначив, що оспорюваним рішенням позивачеві в користування надано земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 площею 1627 кв.м., яка є недостатньою для обслуговування комплексу будівель, що розташовані по вул. Львівське шосе, 2, м. Хмельницький та належать на праві власності позивачеві, водночас порушивши процедуру передачі земельної ділянки в оренду. Також звертає увагу, що при прийнятті оспорюваного рішення Хмельницька міська рада, не врахувала вимог ст. 79-1 Земельного кодексу України, ст. 50 Закону України "Про землеустрій", ч. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Державний земельний кадастр" і передала в оренду земельну ділянку, формування якої було визнано протиправним та скасовано, якій присвоєно кадастровий номер не за заявою власника об'єктів нерухомості, стосовно якої не розроблявся проект землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж чи проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду.
Позивач, посилаючись на ст. 21, ч. 1 ст. 393 ЦК України, ст. 152 Земельного кодексу України, стверджуючи, що Хмельницька міська рада при прийнятті оспорюваного рішення не врахувала недостатність земельної ділянки для обслуговування нерухомого майна позивача, за відсутності технічної документації щодо формування даної земельної ділянки, скасування судом у справі №924/1057/20 рішення про надання дозволу на її утворення, з порушенням передачі її в оренду, вважає, що таке рішення суперечить актам цивільного законодавства та порушує права та інтереси позивача, оскільки Хмельницька міська рада звернулась до суду з позовом про зобов'язання позивача укласти договір оренди щодо цієї земельної ділянки.
Відповідач у відзиві на позовну заяву (від 07.02.2025) з позовними вимогами не погодився, вважає їх необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню. Аналізуючи положення ст.ст. 15, 16, 21 ЦК України, ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", звертає увагу на недоведеності позивачем обставин, що оскаржуване рішення суперечить актам цивільного законодавства (не відповідає закону) та порушує цивільні права та інтереси позивача, спрямоване на ефективне відновлення порушених прав.
Стверджує про відсутність порушеного права у позивача, оскільки правомірність формування земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 площею 1627 кв.м. доведена судом при розгляді справи №924/1057/20 (висновки Північно - західного апеляційного господарського суду викладені у постанові від 24.11.2022 у справі №924/1057/20). Акцентує увагу на тому, що розглянувши клопотання ТОВ "Торговий дом "Тісса" від 11.04.2023 та 26.04.2023 з проханням надати в користування земельні ділянки, в тому числі, і земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 площею 1627 кв.м., яка з 11.12.2020 в базі даних Державного земельного кадастру та в Державному реєстрі права власності зареєстрована за територіальною громадою в особі Хмельницької міської ради, відповідно до ч. 2 ст. 123 ЗК України міська рада прийняла рішення про передачу земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 площею 1627 кв.м. товариству в оренду. Вважає, що чинним законодавством не встановлено необхідність в даному випадку, коли вже була сформована земельна ділянка, розроблення проекту землеустрою при наданні земельної ділянки в користування та не передбачено, що формування земельної ділянки здійснюється виходячи з розміру земельної ділянки, який необхідний для забезпечення реалізації господарської діяльності. Також звертає увагу, що загальна площа належного позивачеві нерухомого майна становить 993,5 м.кв., натомість позивач претендує на отримання в оренду земельної ділянки площею, яка більше ніж в 3 рази перевищує площу належного позивачеві нерухомого майна, тоді як отримання в оренду земельної ділянки у розмірах, що значно перевищує площу належного позивачу нерухомого майна, передбачає дотримання процедури проведення земельних торгів у порядку, визначеному положеннями статей 134, 135 Земельного кодексу України. Вважає, що наданий позивачем висновок експерта не є достовірним, належним, допустимим доказом, оскільки є необґрунтованим та містить помилкові судження експерта, які не базуються на нормах чинного законодавства, застосовано норми ДБН (враховуються при новому будівництві), якими не регулюється питання щодо визначення розміру земельної ділянки для обслуговування нерухомого майна, висновок не відображає реальну ситуацію на час розгляду справи, висновку експерта вже була надана оцінку суду під час вирішення справи №924/1015/23. Разом з тим, зазначає про обрання позивачем неефективного способу захисту свого порушеного права.
У відповіді на відзив (від 11.02.2025) позивач, зокрема, зауважив, що формування земельної ділянки, наданої позивачеві, було проведено без урахування інтересів позивача. Посилаючись на рішення судів у справі №924/1057/20 стверджує, що, оскільки передача земельної ділянки МКП - ринок "Ранковий" була визнана протиправною, поділ і присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці, на якій розміщені об'єкти нерухомого майна ТОВ "Торговий дом "Тісса", повинні були відбутися саме за заявою ТОВ "Торговий дом "Тісса", а не МКП - ринок "Ранковий". Вважає, що площа земельної ділянки може перевищувати площу нерухомості, яка на ній знаходиться і у питанні використання земельної ділянки ключову роль відіграє саме проект землеустрою, за яким таку земельну ділянку було відведено у користування, так як у ньому враховуються усі особливості формування ділянки.
Акцентує увагу, що позов у даній справі поданий у зв'язку з тим, що процес формування земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:01:0150 пройшов із рядом порушень: технічна документація була розроблена на підставі скасованого рішення Хмельницької міської ради від 25.09.2020 №8; технічна документація була розроблена не власником об'єктів нерухомого майна, не власником земельної ділянки, а третьою особою - МКП - ринок "Ранковий"; при розробці технічної документації з поділу земельної ділянки 6810100000:09:001:0021 не було враховано інтереси ТОВ "Торговий дом "Тісса", як власника об'єктів нерухомого майна; технічна документація не розроблялася з метою формування земельної ділянки для передачі її в користування під нерухомість ТОВ "Торговий дом "Тісса"; площі земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:01:0150 недостатньо для обслуговування нерухомого майна ТОВ "Торговий дом "Тісса". Стверджує, що зазначені порушення підтверджують незаконність рішення Хмельницької міської ради №7 від 16.10.2023, а також підтверджують наявність порушеного інтересу товариства щодо отримання в користування земельної ділянки в розмірі, що необхідний для обслуговування нерухомого майна товариства.
Стверджує, що наявність чинного рішення №7 призводить до виникнення у ТОВ "Торговий дом "Тісса" обов'язку щодо укладення договору оренди цієї земельної ділянки. І тільки скасування спірного рішення та встановлення судом факту недостатності площі, надасть можливість ТОВ "Торговий дом "Тісса" звернутися до Ради з клопотанням щодо формування земельної ділянки у площі та конфігурації, необхідній для обслуговування належного товариству майна. З огляду на це, на переконання позивача, обраний спосіб захисту є обґрунтованим та призведе до відновлення порушеного інтересу.
Відповідач у додаткових поясненнях (від 24.02.2025) проти доводів позивача заперечив, вказав, що відсутні підстави та необхідність щодо дослідження процедури формування земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150, оскільки правомірність формування даної земельної ділянки вже доведена судом при розгляді справи №924/1057/20. Також зазначає про недоречність посилань позивача на ч.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Державний земельний кадастр", так як вона регламентує процедуру присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці, право власності на яку не зареєстровано. Щодо тверджень позивача про необхідність розроблення проекту землеустрою відповідач звернув увагу, що в спірному випадку земельна ділянка як об'єкт цивільних прав із визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру, була вже сформована відповідно до норм чинного законодавства, а формування нових земельних ділянок з раніше сформованих земельних ділянок можливе шляхом поділу або об'єднання та не передбачено, що формування земельної ділянки здійснюється виходячи з розміру земельної ділянки, який необхідний для забезпечення реалізації господарської діяльності. Водночас зауважує, що об'єкти нерухомості, які належать позивачу на праві власності розташовані на земельних ділянках з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 площею 1627 м.кв. та з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154 площею 137 м.кв., що, на думку відповідача, вказує на відсутність порушення прав позивача щодо користування власним нерухомим майном. Щодо висновку експерта про недостатність розміру земельної ділянки, що полягає в неможливості проїзду та проходу до будівель, на який посилається позивач, відповідач вказує, що у висновку не зазначено в чому саме проявляється неможливість проїзду чи проходу та яким чином чиняться перешкоди з боку Хмельницької міської ради.
Позивач у додаткових поясненнях (від 06.03.2025) стверджує, що при розгляді справи №924/1057/20 суд дійшов висновку, що поділ земельної ділянки, який був проведений МКП - ринок "Ранковий", порушив законний інтерес позивача на реалізацію права користування земельної ділянкою. Враховуючи висновки господарських судів у справах №924/1057/20 та №924/1015/23, позивач вважає, що єдиною законною процедурою передачі землі в користування ТОВ "Торговий дім "Тісса" буде процедура об'єднання земельних ділянок, з подальшим виготовленням технічної документації для передачі землі в користування товариства. Позивач вказує, що на підтвердження необхідності поділу земельної ділянки к.н. 6810100000:09:01:0149 через наявність на ній нерухомого майна ТОВ "Торговий дом "Тісса" і з метою відступу від земельної ділянки к.н. 6810100000:09:01:0150, відповідач надав збірний кадастровий план, проте не надав технічну документацію з поділу землі, яка відображає і мету цього поділу і його наслідки, водночас в технічній документації зазначено, що межі земельної ділянки в натурі визначені існуючою огорожею та стінами споруди.
Відповідач в додаткових поясненнях (від 24.03.2025) акцентує увагу, що правова підстава формування земельної ділянки та виникнення права власності на неї оскаржувались в межах справи 924/1057/20, тому встановлені обставини не потребують повторного доведення. Стверджує, що надана в матеріали справи технічна документація із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 площею 4602 кв.м не є належним доказом у справі, оскільки стосується ділянки, яка не є предметом дослідження даного спору. Також звертає увагу, що позивач не надає доказів в підтвердження наведеної ним обставини, що інформація щодо меж земельної ділянки в натурі не відповідає дійсності, того, що існують явні перешкоди щодо проїзду чи проходу до нерухомого майна позивача, про недостатність площі земельної ділянки - 1627 кв.м для розміщення нерухомого майна позивача.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав зазначених у позові, відповіді на відзив, поясненнях.
Представник відповідача в засіданні проти позовних вимог заперечила, підтримала позицію викладену у відзиві на позов, додаткових поясненнях.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено таке:
Згідно з копією витягу з розпорядження міської адміністрації Хмельницької міської ради народних депутатів від 01 березня 1993 року №414 ТОВ "Тісса" надано у постійне користування, зокрема земельну ділянку по вул. Львівське шосе, 2 площею 2480 кв.м.
На виконання зазначеного розпорядження Управлінням архітектури та містобудування виконкому Хмельницької міської ради народних депутатів складено архітектурно-планувальне завдання від 02.03.1993 №18 на складання проекту забудови земельної ділянки та акт вказання червоних ліній в натурі від 10.03.1993 (забудовник - товариство з обмеженою відповідальністю "Тісса").
У матеріали справи надано копію з витягу державного акта від 08 червня 1994 року серії ХМ №79 на право постійного користування товариства з обмеженою відповідальністю "Тісса", вул. Львівське шосе, 2, землею площею 0,248 га, що знаходиться під виробничою базою (відповідно до розпорядження міської адміністрації Хмельницької міської ради народних депутатів від 01 березня 1993 року №414).
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 24.07.1997 №1716 акціонерному товариству "Тісса" дозволено організувати речовий ринок на закріпленій території за адресою: вул. Львівське шосе, 2.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 11 вересня 1997 року №1798 вирішено надати акціонерному товариству "Тісса" земельну ділянку площею 0,38 га в тимчасове користування під влаштування речового ринку по Львівському шосе, 2.
04 листопада 1997 року між Хмельницькою міською радою та акціонерним товариством "Тісса" укладено договір на право тимчасового користування землею №94, за умовами п. п. 1.1, 1.2 якого Хмельницька міська рада на підставі рішення №1798 від 11 вересня 1997 року надала, а акціонерне товариство "Тісса" прийняло в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 0,38 га строком на 3 роки для влаштування речового ринку.
У матеріали справи надано копію плану тимчасового землекористування земельною ділянкою площею 0,38 га.
У 2003 році ПМП "Сталкер" розроблено проект відведення земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю "Торговий дом "Тісса" під речовий ринок та складські приміщення по вул. Львівське шосе, 2 на умовах короткострокової оренди за рахунок земельної ділянки ТОВ "Тісса" площею 0,628 га, з яких 0,248 га в постійному користуванні та 0,38 га - в тимчасовому. Зазначено форму власності на землю - комунальна; землекористувача - ТОВ "ТД "Тісса", загальну площу земельної ділянки, яка запроектована до відведення в короткострокову оренду, - 0,628 га, з яких 0,3 га під складські приміщення (за рахунок земель, наданих у постійне користування під виробничу базу, площею 0,248 га, та за рахунок земель, наданих у тимчасове користування під речовий ринок, площею 0,052 га) та 0,328 га - під речовий ринок.
Рішенням 28 сесії Хмельницької міської ради від 23 вересня 2009 року №42 припинено право постійного користування земельною ділянкою ТОВ "Тісса" площею 2480 кв.м по вул. Львівське шосе, 2, затверджено матеріали вибору земельної ділянки та надано дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки ТОВ "ТД "Тісса" площею 6280 кв.м, у тому числі ділянка №1 - 6229 кв.м та ділянка №2 - 51 кв.м під речовий ринок та складські приміщення по вул. Львівське шосе, 2.
У 2009 році ПП "Гео-текс" розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "ТД "Тісса" за адресою: м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2 під речовий ринок та складські приміщення, який містить, зокрема: клопотання ТОВ "ТД "Тісса" від 03.03.2009 №51 до Хмельницького міського голови про вибір місця розташування земельної ділянки під речовий ринок та складські приміщення, а саме: м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2, орієнтовний розмір земельної ділянки - 6280 кв.м; ситуаційний план земельних ділянок; викопіювання з плану м. Хмельницького земельної ділянки ТОВ "Тісса" по вул. Львівське шосе, 2, що знаходиться під виробничою базою; обґрунтування ТОВ "ТД "Тісса" від 10.04.2009 №79 необхідності відведення (вибору) земельної ділянки площею 6280 кв.м по вул. Львівське шосе, 2 у м. Хмельницькому (ділянка №1 - 6229 кв.м, ділянка №2 - 51 кв.м), яку передбачається використовувати під речовий ринок - 3280 кв.м та складські приміщення - 3000 кв.м; заяву ТОВ "ТД "Тісса" від 09.11. 2009 до Хмельницького міського голови про надання в оренду земельної ділянки площею 6280 кв.м, у тому числі ділянки №1- 6229 кв.м та ділянки №2 - 51 кв.м по вул. Львівське шосе, 2 у м. Хмельницькому під речовий ринок та складські приміщення; довідки Управління Держкомзему в м. Хмельницькому Хмельницької області від 02.02.2010 про правовий статус земельної ділянки, видані на земельні ділянки по вул. Львівське шосе, 2, з кадастровими номерами 6810000:09:001:0022 площею 0,0051 га та 6810000:09:001:0021 площею 0,6229 га під речовий ринок та складські приміщення (на підставі рішення 28 сесії міської ради від 23 вересня 2009 року №42); висновок постійно діючої комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, від 30.03.2010 №34 про погодження з урахуванням відповідних умов і обмежень проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,628 га, у тому числі ділянка №1 площею 0,6229 га та ділянка №2 площею 0,0051 га за адресою: м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2 ТОВ "ТД "Тісса" під речовий ринок та складські приміщення.
Рішенням тридцять восьмої сесії Хмельницької міської ради №41 від 08.09.2010 затверджено проект землеустрою щодо відведення ТОВ "ТД "Тісса" земельних ділянок по вул. Львівське шосе, 2 площею 6280 кв.м. (ділянка №1 площею 6229 кв.м та ділянка №2 площею 51 кв.м.) під речовий ринок та складські приміщення (рішення 28 сесії міської ради №42 від 23 вересня 2009 року) та передано їх у короткострокову оренду терміном на 5 років (від дати прийняття рішення).
На підставі зазначеного рішення, 31 травня 2012 року між Хмельницькою міською радою як орендодавцем та товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дом "Тісса" як орендарем було укладено договір оренди землі №681010004000571 (надалі - договір), згідно з п. п. 1, 2 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови, яка знаходиться в м. Хмельницькому по вул. Львівське шосе, 2, загальною площею 6280 кв.м, в т.ч.: діл. №1 - площею 6229 кв.м та діл. №2 площею 51 кв.м.
Відповідно до п.3 договору на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна - будівлі та споруди, інші об'єкти інфраструктури - площадка (асфальт) площею 3674 кв.м.
Згідно з п. 15 договору земельна ділянка передається в оренду під речовий ринок та складські приміщення.
Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту землеустрою. Підставою розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку є рішення 28 сесії міської ради від 23.09.2009 №42 (п. 18 договору).
У п. 20 договору, зокрема зазначено, що передача земельної ділянки орендарю здійснюється за актом її приймання-передачі.
Договір було укладено терміном на 5 років, до 08 вересня 2015 року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8 договору).
Дія договору припиняється, з-поміж іншого, у разі закінчення строку, на який його було укладено (п. 37 договору).
За умовами п. 43 договору він набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації і містить невід'ємні частини: план або схему земельної ділянки, кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі земельної ділянки; проект землеустрою; витяг з рішення Хмельницькою міської ради; витяг (довідка) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки; розрахунок розміру орендної плати.
Договір містить підписи представників та відбитки печаток сторін, а також відмітку про реєстрацію в Управлінні Держкомзему в м. Хмельницькому Хмельницької області, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис №681010004000571 від 31.05.2012.
У матеріали справи надано копії акта приймання-передачі земельної ділянки та акта визначення (встановлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Позивач звернувся до Управління Держкомзему в м. Хмельницькому Хмельницької області із заявою про державну реєстрацію відповідно до рішення Хмельницької міської ради від 08 вересня 2010 року №41 земельної ділянки та договору оренди земельної ділянки площею 0,628 га по вул. Львівське шосе, 2 (кадастрові номери 6810100000:09:001:0022 та 6810100000:09:001:0021).
09 червня 2016 року між сторонами було укладено додаткову угоду №1206/02 про внесення змін до договору оренди землі від 31.05.2022, відповідно до якої сторони, зокрема вирішили поновити його дію на новий термін на 5 років до 08 вересня 2020 року.
Згідно з копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №206483510 від 09.04.2020 за ТОВ "ТД "Тісса" на праві приватної власності 07.04.2020 зареєстровано комплекс будівель по вул. Львівське шосе, 2 у м. Хмельницькому загальною площею 993,5 кв.м (опис: А-ІІ - адміністративна будівля, Б - склад №1, В - склад №2, Г - склад №3, Д - склад №4, а - прибудова, а1 - прибудова). Земельна ділянка місця розташування об'єкта нерухомого майна - з кадастровим номером 6810100000:09:001:0021.
Хмельницька міська рада 25 вересня 2020 року прийняла рішення №8 "Про поновлення договорів оренди земельних ділянок шляхом укладення додаткових угод, зміну коду КВЦПЗ земельних ділянок, втрату чинності пункту рішення сесії міської ради, надання земельних ділянок в постійне користування, надання дозволу на поділ земельної ділянки", яким надала міському комунальному підприємству - ринок "Ранковий" дозвіл на поділ земельної ділянки по вул. Львівське шосе, 2 площею 6229 кв.м кадастровий номер 6810100000:09:001:0021 на земельну ділянку №1 площею 1627 кв.м та земельну ділянку №2 площею 4602 кв.м (п. 9 рішення).
12 листопада 2020 року здійснено державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6820200000:09:001:0150 площею 0,1627 га по вул. Львівське шосе, 2 у м. Хмельницькому (вид використання - під речовий ринок та складські приміщення), що перебуває у власності Хмельницької міської ради, на підставі технічної документації щодо поділу та об'єднання земельних ділянок від 05 листопада 2020 року (витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 05 січня 2022 року).
Рішенням від 08 грудня 2020 року №25 Хмельницька міська рада погодила МКП - ринок "Ранковий" технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельних ділянок по Львівському шосе, 2, зокрема земельної ділянки площею 6229 кв.м (к.н. 6810100000:09:001:0021) на дві земельні ділянки: кадастровий номер 6810100000:09:001:0149 площею 4602 кв.м та кадастровий номер 6810100000:09:001:0150 площею 1627 кв.м (п. 2 рішення).
Як зазначає позивач, не погодившись із прийнятими Хмельницькою міською радою рішеннями, він звернувся до суду із позовом.
Так, рішенням Господарського суду Хмельницької області у справі № 924/1057/20 від 09.02.2021, залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 29.06.2021 позов товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дом "Тісса" до Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Хмельницької міської ради від 28 серпня 2020 р №16 "Про розгляд звернення ТОВ "Торговий дом" Тісса" (в якому зазначено про відсутність намірів ради щодо поновлення договору оренди землі від 31.05.2012); визнання укладеною додаткової угоди про поновлення договору оренди землі №681010004000571 від 31 травня 2012 р.; визнання недійсним пункту 8 та пункту 9 рішення позачергової сорок п'ятої сесії Хмельницької міської ради від 25 вересня 2020 року №8 "Про поновлення договорів оренди земельних ділянок шляхом укладання додаткових угод, зміну коду КВЦПЗ земельних ділянок, втрату чинності пункту рішення сесії міської ради та рішення сесії міської ради, надання земельних ділянок в постійне користування, надання дозволу на поділ земельної ділянки" задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Хмельницької міської ради від 28.08.2020 №16 "Про розгляд звернення ТОВ "ТД "Тісса"; визнано укладеною додаткову угоду про поновлення договору оренди землі №681010004000571 від 31.05.2012 в редакції, запропонованій позивачем; визнано недійсними пункт 8 та пункт 9 рішення позачергової 45-ї сесії Хмельницької міської ради від 25.09.2020 № 8 "Про поновлення договорів оренди земельних ділянок шляхом укладання додаткових угод, зміну коду КВЦПЗ земельних ділянок, втрату чинності пункту рішення сесії міської ради та рішення сесії міської ради, надання земельних ділянок в постійне користування, надання дозволу на поділ земельної ділянки".
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 13.10.2021 у справі №924/1057/20 касаційну скаргу Хмельницької міської ради задоволено частково, постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 29.06.2021 та рішення Господарського суду Хмельницької області від 09.02.2021 у справі № 924/1057/20 в частині визнання протиправним та скасування рішення Хмельницької міської ради від 28.08.2020 №16 "Про розгляд звернення Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дом "Тісса" та визнання укладеною Додаткової угоди про поновлення договору оренди землі №681010004000571 від 31.05.2012 скасовано, а справу №924/1057/20 у цій частині направлено на новий розгляд до суду першої інстанції. Постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 29.06.2021 та рішення Господарського суду Хмельницької області від 09.02.2021 у справі №924/1057/20 в частині визнання недійсними пункту 8 та пункту 9 рішення позачергової сорок п'ятої сесії Хмельницької міської ради від 25.09.2020 № 8 "Про поновлення договорів оренди земельних ділянок шляхом укладання додаткових угод, зміну коду КВЦПЗ земельних ділянок, втрату чинності пункту рішення сесії міської ради та рішення сесії міської ради, надання земельних ділянок в постійне користування, надання дозволу на поділ земельної ділянки" залишено без змін.
Залишаючи судові рішення попередніх інстанцій в частині без змін Верховний Суд зауважив, що "з урахуванням наведеного та тих обставин, що між сторонами існує спір лише щодо розміру земельної ділянки, необхідної для обслуговування належних Позивачу об'єктів нерухомого майна та щодо оформлення відповідних договірних відносин щодо цієї ділянки, висновки судів попередніх інстанцій проте, що пункти 8, 9 рішення Хмельницької міської ради № 8 від 25.09.2020, за якими земельні ділянки по вул. Львівське шосе, 2, у м. Хмельницькому, загальною площею 6280 кв. м, в тому числі ділянка № 1 площею 6229 кв. м, кадастровий номер 6810100000:09:001:0021, ділянка № 2 площею 51 кв. м, кадастровий номер 6810100000:09:001:0022, передано третій особі з наданням їй дозволу на поділ земельної ділянки площею 6229 кв. м, кадастровий номер 6810100000:09:001:0021, порушують законні інтереси Позивача на реалізацію права користування земельною ділянкою, відповідають встановленим обставинам справи, нормам матеріального права та правовим позиціям Верховного Суду, з огляду на що, відсутні правові підстави для скасування судових рішень у цій частині".
За результатами нового розгляду справи №924/1057/20 рішенням Господарського суду Хмельницької області від 25.08.2022 задоволено позовні вимоги (з урахуванням предмета позову, зміненого під час нового розгляду): визнано протиправним та скасовано рішення Хмельницької міської ради від 28 серпня 2020 року №16 "Про розгляд звернення ТОВ "Торговий дом "Тісса"; визнано укладеною додаткову угоду про поновлення договору оренди землі №681010004000571 від 31 травня 2012 року в редакції позивача; визнано недійсним та скасовано пункт 2 рішення Хмельницької міської ради від 08 грудня 2020 року №25 "Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення, погодження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки та припинення права користування земельною ділянкою"; визнано протиправною та скасовано державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами 6810100000:09:001:0149 та 6810100000:09:001:0150 в базі даних Державного земельного кадастру, які виникли внаслідок скасування та поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0021, площею 6229 м.кв з цільовим призначенням землі житлової та громадської забудови; визнано протиправною та скасовано державну реєстрацію права власності Територіальної громади міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0149 площею 0,4602 га; визнано протиправною та скасовано державну реєстрацію права постійного користування міського комунального підприємства - ринок "Ранковий" на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0149 площею 0,4602 га; визнано протиправною та скасовано державну реєстрацію права власності Територіальної громади міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0150 площею 0,1627 га; зобов'язано Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області поновити у Державному земельному кадастрі запис про земельну ділянку, що розташована за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 2, площею 6229 м.кв, з цільовим призначенням землі житлової та громадської забудови, в межах, координатах та конфігурації земельної ділянки, якій присвоювався кадастровий номер 6810100000:09:001:0021.
Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 24.11.2022 рішення Господарського суду Хмельницької області від 25.08.2022 скасовано та прийнято нове рішення про відмову в задоволенні позову. Суд апеляційної інстанції виходив з того, що "ані рішенням Хмельницької міської ради від 28.08.2020 №16, ані рішенням Хмельницької міської ради від 08.12.2020 №25 права позивача не порушуються, оскільки Хмельницька міська рада не заперечує щодо права позивача на отримання в користування земельної ділянки позивачем безпосередньо для обслуговування його нерухомого майна. При цьому законні сподівання позивача на продовження дії договору, про які вказує суд першої інстанції, стосуються лише тієї частини земельної ділянки, на якій знаходиться нерухоме майно позивача". "Щодо інших позовних вимог, з матеріалів справи вбачається, що у зв'язку з прийняттям міською радою рішення від 28.08.2020 №16, в подальшому були вчиненні інші дії, які оскаржуються відповідачем, зокрема прийняття рішення №25 від 08.12.2020, проведення державної реєстрації поділу земельної ділянки, проведення державної реєстрації права власності Хмельницької міської ради на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0149 площею 0,4602 га, реєстрація речових прав щодо новостворених земельних ділянок та поновлення у Державному земельному кадастрі запису про земельну ділянку, що розташована за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 2, площею 6229 м.кв. Встановлення апеляційним судом відсутності підстав для задоволення вимоги щодо визнання протиправним і скасування рішення Хмельницької міської ради від 28.08.2020 №16 "Про розгляд звернення ТОВ "Торговий дом "Тісса" має наслідком відмову у задоволенні цих вимог".
Постановою Верховного Суду від 29.03.2023 у справі №924/1057/20 постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 24.11.2022 залишено без змін. Суд касаційної інстанції, зокрема також зауважив, що "за результатами нового розгляду справи апеляційний господарський суд врахував, що позивач на сьогодні з дотриманням принципу єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованих на ній будівель або споруд має гарантоване право на оформлення права користування землею, але лише на земельну ділянку, необхідну для обслуговування об'єктів нерухомого майна, які перебувають у його власності. При цьому за висновком апеляційного суду, суд першої інстанції в даному випадку неправильно застосував у своїх обґрунтуваннях приписи статей 120 ЗК України та статті 377 ЦК України щодо всієї земельної ділянки, хоча об'єкти нерухомого майна розміщені лише на її частині з функціональним видом використання під обслуговування складських приміщень, тоді як на частині земельної ділянки, яка надавалась для функціонального використання під ринок - такі об'єкти нерухомого майна взагалі відсутні". "Чинне на час виникнення спірних правовідносин законодавство передбачало можливість передачі у користування земельної ділянки у разі розташування на ній об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, а щодо інших земельних ділянок право користування підлягало продажу окремими лотами на конкурентних засадах. Позивачем не доведено, що на усій земельній ділянці, переданій йому у користування, та щодо якої виник спір у даній справі, розташовані належні йому на праві власності об'єкти нерухомого майна, як і те, що земельна ділянка у розмірах визначених у позові, необхідна для обслуговування такого майна".
11 квітня 2023 року позивач звернувся до Хмельницької міської ради з клопотанням, в якому на підставі ч. 11 ст. 120 Земельного кодексу України просив передати йому земельні ділянки, необхідні для обслуговування належного товариству майна, а саме: земельні ділянки з кадастровими номерами 6810100000:09:001:0149 площею 0,4602 га; 6810100000:09:001:0150 площею 0,1627 га; 6810100000:09:001:0022 площею 0,0051 га.
З огляду на неотримання інформації про результати розгляду вищевказаного клопотання позивач повторно звернувся до Хмельницької міської ради з клопотанням від 26 квітня 2023 року.
Згідно із витягом з Державного земельного кадастру від 05.01.2022 за Хмельницькою міською радою на праві комунальної власності 12.11.2020 проведену державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 площею 0,1627 га як землі житлової та громадської забудови з видом використання "під речовий ринок та складські приміщення".
Відповідно до наявної у матеріалах справи письмової Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 24.08.2023, земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 площею 0,4602 га належить на праві власності територіальній громаді міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради (дата державної реєстрації права - 11.12.2020). З 27.07.2023 право постійного користування земельною ділянкою, площею 0,4602 га зареєстровано за МКП - ринок "Ранковий".
Згідно із рішенням № 9 від 8 серпня 2023 року Хмельницька міська рада вирішила надати МКП - ринок "Ранковий" дозвіл на поділ земельної ділянки по вул. Львівське шосе, 2 у м. Хмельницькому, кадастровий номер 6810100000:09:001:0149 загальною площею 4602 кв.м на земельні ділянки №1 площею 137 кв.м та №2 площею 4465 кв.м.
У матеріали справи надано копію технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок МКП - ринок "Ранковий" для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, яка розташована в м. Хмельницькому по вул. Львівське шосе, 2, розроблену 2023 року Хмельницьким міськрайонним відділом ХРФ ДП "Центр ДЗК" на замовлення МКП - ринок "Ранковий". Як зазначено у пояснювальній записці документації, мета проведення робіт: встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); визначення координат поворотних точок меж земельної ділянки; внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру.
Рішенням позачергової 34 сесії Хмельницької міської ради від 16 жовтня 2023 року №7 вирішено надати в оренду ТОВ "Торговий дом "Тісса" земельну ділянку, що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2, з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 загальною площею 1627 кв.м, з цільовим використанням для обслуговування комплексу будівель, терміном на 1 рік (п. 2 рішення, згідно з додатком 1).
Позивач звернувся до Хмельницької міської ради із клопотанням від 23 жовтня 2023 року щодо підписання наданого ним договору оренди землі по Львівському шосе, 2 у м. Хмельницькому у зв'язку з тим, що Хмельницька міська рада проігнорувала клопотання товариства від 11 квітня 2023 року, та з огляду на розгляд справи №924/1015/23 (про визнання укладеним договору оренди землі).
За результатами розгляду клопотання позивача від 23 жовтня 2023 року 35 сесією Хмельницької міської ради прийнято рішення №74 від 10 листопада 2023 року яким відмовлено ТОВ "Торговий дом" Тісса" в підписанні договору оренди землі щодо земельної ділянки площею 6229 кв.м, в тому числі земельна ділянка №1 - площею 4602 кв.м з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 та земельна ділянка №2 - площею 1627 кв.м з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 під речовий ринок та складські приміщення по Львівському шосе; вирішено надіслати листа-заперечення на адресу позивача про прийняте міською радою рішення щодо відмови в підписанні договору оренди землі щодо земельної ділянки площею 6229 кв.м., в тому числі земельна ділянка №1 площею 4602 кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 та земельна ділянка №2 площею 1627 кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 під речовий ринок та складські приміщення по Львівське шосе, 2; надати товариству з обмеженою відповідальністю ТОВ "Торговий дом "Тісса" в оренду земельну ділянку площею 137 кв.м. по Львівське шосе, 2 з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154 для обслуговування комплексу будівель (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2068048068101), категорія земель - землі житлової та громадської забудови , код КВІЦІЗ 03-07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, терміном на один рік.
В наведеному рішенні, зокрема зазначено, що рішенням Хмельницької міської ради від 02.06.2023 №82 земельні ділянки по вул. Львівське шосе, 2 з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 площею 4602 кв.м та з кадастровим номером 6810100000:09:001:0022 площею 51 кв.м. відповідно до ст. 92 Земельного кодексу України передано в постійне користування міському комунальному підприємству-ринок "Ранковий" під речовий ринок, рішенням Хмельницької міської ради від 15.09.2023 №78 МКП - ринок "Ранковий" затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 4602 кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 на дві земельні ділянки - земельну ділянку площею 4465 кв.м. із кадастровим номером 6810100000:09:001:0153 та земельну ділянку площею 137 кв.м. із кадастровим номером 6810100000:09:001:0154; рішенням Хмельницької міської ради від 16.10.2023 №12 припинено право постійного користування МКП ринок "Ранковий" щодо земельної ділянки по Львівське шосе, 2 площею 137 кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154 та передано зазначену земельну ділянку в запас міста; враховуючи звернення ТОВ "Торговий дом "Тісса", рішенням Хмельницької міської ради від 16.10.2023 №7 земельну ділянку по Львівське шосе, 2, площею 1627 кв.м з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 надано в оренду ТОВ "Торговий дом "Тісса" для обслуговування комплексу будівель. З врахуванням наведеного зроблено висновок про відсутність правових підстав щодо підписання запропонованого у клопотанні ТОВ "Торговий дом "Тісса" договору оренди землі.
Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради у відповідь на звернення щодо надання інформації стосовно відповідності площі земельної ділянки по вул. Львівське шосе, 2 кадастровий номер 6810100000:09:001:0150 для обслуговування об'єкта нерухомого майна повідомило Управління правового забезпечення та представництва Хмельницької міської ради про те, що відстань від межі земельної ділянки до будівель більше ніж 1 м, чим виконані вимоги п. 6.1.41 ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування та забудова територій", що свідчить про достатність розміру земельної ділянки для обслуговування комплексу будівель, що розташований на ній (лист від 07 грудня 2023 року).
Водночас 19.09.2023 позивачем було подано позов до Хмельницької міської ради, міського комунального підприємства - ринок "Ранковий" та Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про (з урахуванням змін): 1) визнання недійсним і скасування пункту 6 рішення Хмельницької міської ради від 02.06.2023 №82 "Про затвердження проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок зі зміною цільового призначення, проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою встановлення сервітуту, погодження технічних документацій із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту, затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), технічних документацій із землеустрою щодо поділу земельних ділянок, надання земельних ділянок в оренду, постійне користування, надання згоди на укладання договорів суборенди земельних ділянок" в частині передачі в постійне користування МКП ринок "Ранковий" земельної ділянки, кадастровий номер 6810100000:09:001:0149, площею 0,4602 га, розташованої за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 2; 2) визнання недійсним і скасування рішення Хмельницької міської ради від 15.09.2023 №78 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки"; 3) визнання протиправною і скасування державної реєстрації земельних ділянок, кадастрові номери 6810100000:09:001:0153 і 6810100000:09:001:0154, в базі даних Державного земельного кадастру, які виникли внаслідок скасування та поділу земельної ділянки, кадастровий номер 6810100000:09:001:0149, площею 4602 кв.м з цільовим призначенням під речовий ринок та складські приміщення; 4) визнання протиправною і скасування державної реєстрації права власності територіальної громади міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради на земельну ділянку, кадастровий номер 6810100000:09:001:0153, площею 0,4465 га, проведену 19.09.2023; 5) визнання протиправною і скасування державної реєстрації права постійного користування МКП ринок "Ранковий" на земельну ділянку, кадастровий номер 6810100000:09:001:0153, площею 0,4465 га, проведену 27.07.2023; 6) визнання протиправною і скасування державної реєстрації права власності територіальної громади міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради на земельну ділянку, кадастровий номер 6810100000:09:001:0154, площею 0,0137 га, проведену19.09.2023; 7) зобов'язання ГУ Держгеокадастру поновити у Державному земельному кадастрі запис про земельну ділянку, розташовану за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 2, площею 4602 кв.м, з цільовим призначенням під речовий ринок та складські приміщення, в межах, координатах та конфігурації земельної ділянки, якій присвоювався кадастровий номер 6810100000:09:001:0149; 8) визнання укладеним між ТОВ "ТД "Тісса" та Хмельницькою міською радою договору оренди землі від 23.10.2023 в редакції позивача; 9) визнання недійсним і скасування рішення Хмельницької міської ради від 10.11.2023 № 74 «Про розгляд клопотання ТОВ "ТД "Тісса".
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 22.01.2024 у справі №924/1015/23, залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 25.04.2024, в задоволенні вищенаведеного позову відмовлено. Постановою Верховного Суду від 13.08.2024 рішення судів попередніх інстанцій у справі №924/1015/23 залишено без змін.
Зокрема, у Верховний Суд у постанові від 13.08.2024 у справі №924/1015/23 погодився з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення позову, зазначивши, що "як установили суди попередніх інстанцій, позивач не довів, що саме на усій земельній ділянці, яку він просить надати йому в оренду та щодо якої виник спір, розташовані належні йому на праві власності об'єкти нерухомого майна, а також не довів того, що земельна ділянка у визначеному позивачем розмірі необхідна йому для обслуговування його об'єктів нерухомості. Господарські суди також зазначили, що в матеріалах справи немає доказів звернення позивача із клопотанням до міської ради про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо визначення земельної ділянки, необхідної для обслуговування належних йому об'єктів нерухомості. Водночас, суд апеляційної інстанції констатував неспівмірність площі земельної ділянки, яку просив надати в оренду позивач, порівняно з площею об'єктів, розташованих на цій земельній ділянці. Так, за висновками суду, загальна площа належного позивачеві нерухомого майна становить 993,5 м.кв., натомість він претендує на отримання в оренду земельної ділянки площею, яка більше ніж в 6 разів перевищує площу належного позивачеві нерухомого майна, тоді як отримання в оренду земельної ділянки у розмірах, що значно перевищує площу належного позивачу нерухомого майна, передбачає дотримання процедури проведення земельних торгів у порядку, визначеному положеннями статей 134, 135 Земельного кодексу України". "У справі № 924/1015/23 суди не заперечували право позивача на оформлення права користування землею, необхідної для обслуговування об'єктів нерухомого майна, які перебувають у його власності та розташовані на ній, водночас, за висновками судів, позивач не довів у встановленому порядку того, що саме на усій земельній ділянці, яку він просить надати йому в оренду та щодо якої виник спір, розташовані належні йому на праві власності об'єкти нерухомого майна, а також не довів того, що земельна ділянка у визначеному позивачем розмірі необхідна йому для обслуговування його об'єктів нерухомості; крім того, як зауважив суд апеляційної інстанції, матеріалами справи підтверджується, що радою було прийнято рішення про передачу в оренду ТОВ "ТД "Тісса" земельних ділянок площами 1627 м.кв. та 137 м.кв. для обслуговування комплексу належних йому будівель загальною площею 993,5 м.кв." Також зазначено, що разом із цим суд апеляційної інстанції звернув увагу на те, що Хмельницька міська рада рішенням від 16.10.2023 № 7 надала ТОВ "ТД "Тісса" в користування на умовах оренди земельну ділянку, кадастровий номер 6810100000:09:001:0150, площею 1627 м.кв для обслуговування комплексу будівель; проєкт договору оренди був отриманий позивачем 20.11.2023. Окрім того, рішенням Хмельницької міської ради від 10.11.2023 № 74 було передано в користування ТОВ "ТД "Тісса" земельну ділянку площею 137 м2, кадастровий номер 6810100000:09:001:0154, для обслуговування комплексу будівель; проєкт договору був надісланий позивачеві 12.12.2023. Отже, як зазначив суд апеляційної інстанції, ТОВ "ТД "Тісса" для обслуговування комплексу будівель загальною площею 993,5 м.кв., які належать йому на праві власності, було передано в оренду земельні ділянки площею 1627 м.кв. та 137 м.кв., відповідно.
Окрім того, як звертає увагу відповідач, ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 13.09.2023 на підставі п. 3 ч. 1 ст. 231 ГПК України закрито провадження у справі №924/692/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дом "Тісса" до Хмельницької міської ради, Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, міського комунального підприємства - ринок "Ранковий" про: визнання недійсним та скасування пункт 2 рішення Хмельницької міської ради від 08.12.2020 № 25 "Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення, погодження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки та припинення права користування земельною ділянкою"; скасування державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 6810100000:09:0149 та 6810100000:09:001:0150 в базі даних Державного земельного кадастру, які виникли внаслідок скасування та поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0021, площею 6229 м.кв. з цільовим призначенням землі житлової та громадської забудови, проведену 11.12.2020 Державним кадастровим реєстратором Пашковою Юлією Василівною; скасування державної реєстрації права власності Територіальної громади міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0149 площею 0,4602 га (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2248919468101), проведену 11.12.20 Державним реєстратором Хмельницької міської ради Овчинниковою Наталією Вікторівною, номер запису 39707767; скасування державної реєстрації права постійного користування міського комунального підприємства - ринок "Ранковий" на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0149 площею 0,4602 га (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2248919468101), проведену 29.09.2020 Державним реєстратором Хмельницької міської ради Овчинниковою Наталією Вікторівною, номер запису 39707875; скасування державної реєстрації права власності територіальної громади міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0150 площею 0, 1627 га реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2248582968101), проведену 11.12.20 Державним реєстратором Хмельницької міської ради Юзьковою Іриною Вікторівною, номер запису 39701994; зобов'язання Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області поновити у Державному земельному кадастрі запис про земельну ділянку, що розташована за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 2, площею 6229, кв.м з цільовим призначенням землі житлової та громадської забудови в межах координатах та конфігурації земельної ділянки, якій присвоюється кадастровий номер 6810100000:09:001:0021, оскільки сторони, предмет і підстави позовів у справі №924/1057/20 та 924/692/23 є ідентичними, в справі №924/1057/20 ухвалене рішення. Постановою Північно - західного апеляційного господарського суду від 06.11.2023 вищенаведену ухвалу залишено без змін, водночас зазначено, що позивач має на меті перегляд спірних правовідносин.
Матеріали справи містять висновок експерта №1052ед/023 від 30.05.2023, виконаний за заявою ТОВ "Торговий дом "Тісса" від 28.04.2023, в якому зазначено: земельна ділянка, яка мінімально необхідна для обслуговування комплексу будівель, який розташований по вул. Львівське шосе, 2 в м. Хмельницькому та належить ТОВ "Торговий дом "Тісса", накладається на земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149, загальна площа накладення становить 0,0583 га (583 кв.м); земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 є недостатньою для обслуговування комплексу будівель, який розташований по вул. Львівське шосе, 2 в м. Хмельницькому та належить ТОВ "Торговий дом "Тісса", а саме: не забезпечує можливість проїзду та проходу до будівель комплексу від земель загального користування, не забезпечує можливість проїзду для пожежних автомобілів від земель загального користування до стін будівель комплексу, не забезпечує можливість обслуговування стін будівель комплексу; частини будівель, що входить до складу комплексу, який розташований по вул. Львівське шосе, 2 в м. Хмельницькому та належить ТОВ "Торговий дом "Тісса" знаходять в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149.
Також в матеріали справи надано збірний кадастровий план земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150.
Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.
За змістом положень статті 55 Конституції України кожному гарантується захист прав і свобод у судовому порядку.
Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства; кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
У частині 2 статті 16 ЦК України визначено способи здійснення захисту цивільних прав та інтересів судом.
Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб'єкта правовідносин і забезпечення виконання юридичного обов'язку зобов'язаною стороною, внаслідок чого реально відбудеться припинення порушення (чи оспорювання) прав цього суб'єкта, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.
Спосіб захисту втілює безпосередню мету, якої прагне досягти суб'єкт захисту (позивач), вважаючи, що так буде припинено порушення (чи оспорювання) його прав, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав. Спосіб захисту може бути визначено як концентрований вираз змісту (суті) міри державного примусу, за допомогою якого відбувається досягнення бажаного для особи, право чи інтерес якої порушені, правового результату.
Вирішуючи спір, суд повинен дати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу позивача на момент його звернення до суду. При цьому право чи інтерес мають бути захищені судом у належний спосіб, який є ефективним.
При цьому Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16, від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц, від 02.07.2019 у справі № 48/340, від 22.10.2019 у справі № 923/876/16 та постановах Верховного Суду від 20.12.2022 у справі № 914/1688/21, від 18.10.2022 у справі № 912/4031/20, від 13.09.2022 у справі № 910/9727/21.
Згідно з п. 10 ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Позивач звернувся до суду із позовом про визнання незаконним та скасування пункту 2 рішення позачергової тридцять четвертої сесії Хмельницької міської ради №7 від 16.10.2023 року відповідно до якого ТОВ "Торговий дом "Тісса" надано в оренду земельну ділянку, що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2, з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 загальною площею 1627 кв.м, з цільовим використанням для обслуговування комплексу будівель, терміном на 1 рік.
Серед підстав позову позивач зазначає недостатність площі наданої в оренду земельної ділянки для обслуговування нерухомого майна позивача, порушення процедури передачі земельної ділянки в оренду (передання в оренду земельної ділянки, формування якої було визнано протиправним та скасовано; присвоєння кадастрового номера не за заявою власника об'єктів нерухомості; відсутність проекту землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж чи проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду), порушення прав та інтересів позивача.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується (ч. 1 ст. 393 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 155 Земельного кодексу України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, у тому числі, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України).
Частинами 1, 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законом України визнаються незаконними в судовому порядку.
Зі змісту наведених норм слідує, що у разі звернення з вимогами про визнання незаконним та скасування, зокрема, правового акта індивідуальної дії, виданого органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, встановленню та доведенню підлягають як обставини, що оскаржуваний акт суперечить актам цивільного законодавства (не відповідає законові), так і обставини, що цей акт порушує цивільні права або інтереси особи, яка звернулась із відповідними позовними вимогами, а метою захисту порушеного або оспорюваного права є відповідні наслідки у вигляді відновлення порушеного права або охоронюваного інтересу саме особи, яка звернулась за їх захистом.
Судом враховується, що передумовами та матеріальними підставами для захисту права користування земельною ділянкою у судовому порядку є наявність підтвердженого належними доказами права особи (власності або користування) щодо земельної ділянки, а також підтверджений належними доказами факт порушення цього права на земельну ділянку (невизнання, оспорювання або чинення перешкод в користуванні, користування з порушенням законодавства - без оформлення права користування, користування з порушенням прав власника або землекористувача тощо). Подібний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 12.09.2023 у справі №914/198/23, від 15.06.2023 у справі №924/295/22, від 12.06.2018 у справі №916/2948/15.
Так, відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно із ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад.
Відповідно до ч.1 ст. 122 зазначеного Кодексу сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Порядок надання земельних ділянок у власність чи користування, наведений у ст. 123 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), передбачає, що рішення органів про надання земельних ділянок приймаються на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки зі зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) (абз. 2 ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України).
Разом з тим, згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій.
Абзацами 5, 6 ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України врегульовано, що надання в користування земельної ділянки, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" та право власності на яку зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання в користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними у статті 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, установлених частинами другою та третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Таке положення законодавства спрямоване на забезпечення принципу цілісності об'єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований (слідування юридичної долі земельної ділянки долі нерухомості, що на ній розташована), закріплений у положеннях ст. 120 Земельного кодексу України та ст. 377 Цивільного кодексу України.
Водночас воно є виправданим і логічним та створює передумови одночасно як для усунення випадків покладення на власників таких об'єктів надмірного тягаря, пов'язаного з необхідністю оформлення права землекористування, так і для недопущення ухилення учасників земельних правовідносин від дотримання положень законодавства щодо отримання земельних ділянок на конкурентних засадах та/або їх отримання з метою використання, що відрізняється від цільового використання об'єктів нерухомості, та/або у розмірі, який необґрунтовано значно перевищує площу таких об'єктів. Подібні правові висновки викладені Верховним Судом у постановах від 30.03.2021 у справі №922/1323/20 та від 01.04.2021 у справі №910/10500/19.
Згідно з принципом єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованих на ній будинку, споруди, зміст якого розкривається у ст. 120 Земельного кодексу України та ст. 377 Цивільного кодексу України, власники споруди мають право на користування земельною ділянкою, на якій вона розташована (відповідний правовий висновок викладений у постановах Великої Палати Верховного Суду від 03.04.2019 у справі №921/158/18, Верховного Суду від 04.10.2022 у справі №910/5210/20).
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 09.04.2020, за позивачем 07.04.2020 зареєстровано право власності на комплекс будівель загальною площею 993,5 кв.м, які складаються А11 - адміністративна будівля; Б - склад № 1; В - склад № 2; Г - склад № 3; Д - склад № 4; а - прибудова; а1 - прибудова, за адресою: м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2. Кадастровий номер земельної ділянки під нерухомим майном на час реєстрації - 6810100000:09:001:0021. Зазначені обставини встановлені судами у справах №924/1057/20 та №924/1015/23
Тобто з огляду на вищенаведене та законодавчі приписи, позивач як власник нерухомого майна має право користування земельною ділянкою, необхідною для обслуговування об'єктів нерухомості, шляхом оформлення відповідних договірних відносин щодо цієї земельної ділянки.
Як свідчать матеріали справи, позивач користувався земельною ділянкою з кадастровим номером 6810100000:09:001:0021 площею 6229 кв.м, а також земельною ділянкою з кадастровим номером 6810100000:09:001:0022 площею 51 кв.м на підставі укладеного з Хмельницькою міською радою договору оренди землі від 31.05.2012 №681010004000571, який з урахуванням додаткової угоди від 09.06.2016 був продовжений до 08.09.2020.
Подальші рішення Хмельницької міської ради, а саме: від 28.08.2020 №16 про відмову у поновленні ТОВ "ТД "Тісса" договору оренди землі від 31.05.2012 №681010004000571; від 25.09.2020 №8 про надання МКП ринок "Ранковий" в постійне користування земельних ділянок з кадастровими номерами 6810100000:09:001:0021 та 6810100000:09:001:0022 і надання дозволу на поділ земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0021 на земельні ділянки з площами 1627 кв.м та 4602 кв. м (п. п. 8, 9); від 08.12.2020 №25 про погодження МКП - ринок "Ранковий" технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0021 на дві земельні ділянки (кадастровий номер 6810100000:09:001:0149 площею 4602 кв.м та кадастровий номер 6810100000:09:001:0150 площею 1627 кв.м) (п. 2) були оскаржені позивачем в судовому порядку в межах справи №924/1057/20.
За результатами розгляду справи №924/1057/20 визнано недійсними пункти 8, 9 рішення Хмельницької міської ради від 25.09.2020 №8 про надання земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0021 в постійне користування та надання дозволу на її поділ (постанова Верховного Суду від 13.10.2021 у справі №924/1057/20), однак у позові в частині скасування рішення Хмельницької міської ради від 28.08.2020 №16; визнання укладеною додаткової угоди про поновлення договору оренди землі №681010004000571 від 31.05.2012; скасування п. 2 рішення Хмельницької міської ради від 08.12.2020 №25 про погодження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0021; скасування державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 6810100000:09:001:0149 площею 0,4602 га та 6810100000:09:001:0150 площею 0,1627 га, утворених в результаті такого поділу, та права власності Хмельницької міської ради на ці земельні ділянки, а також скасування державної реєстрації права постійного користування МКП - ринок "Ранковий" на земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149; зобов'язання Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області поновити у Державному земельному кадастрі запис про земельну ділянку в межах, координатах та конфігурації земельної ділянки, якій присвоювався кадастровий номер 6810100000:09:001:0021, відмовлено. (постанова Верховного Суду від 29.03.2023 у справі №924/1057/20 за результатами нового розгляду). Разом з тим, в постанові Північно - західного апеляційного господарського суду від 24.11.2022 у справі №924/1057/20 зазначено, що "суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, щодо наявності втручання Хмельницької міської ради в мирне володіння позивачем майном. Ані рішенням Хмельницької міської ради від 28.08.2020 № 16, ані рішенням Хмельницької міської ради від 08.12.2020 №25 права позивача не порушуються, оскільки Хмельницька міська рада не заперечує щодо права позивача на отримання в користування земельної ділянки позивачем безпосередньо для обслуговування його нерухомого майна. При цьому законні сподівання позивача на продовження дії договору, про які вказує суд першої інстанції, стосуються лише тієї частини земельної ділянки, на якій знаходиться нерухоме майно позивача".
Таким чином, незважаючи на висновок суду у справі №924/1057/20 про незаконність рішення Хмельницької міської ради від 25.09.2020 №8 про надання дозволу на поділ земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0021 та неврахування при його прийнятті інтересів позивача, подальше рішення Хмельницької міської ради від 08.12.2020 №25 в частині погодження технічної документації із землеустрою щодо поділу цієї земельної ділянки, а також державна реєстрація новоутворених в результаті такого поділу земельних ділянок та прав на них після їх перегляду в судовому порядку залишилися чинними та не скасовані.
У контексті викладеного судом враховується, що в силу ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
У подальшому Хмельницька міська рада рішенням від 18.08.2023 №9 надала МКП - ринок "Ранковий" дозвіл на поділ земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 на земельні ділянки площею 137 кв.м та 4465 кв.м.
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 22.01.2024 у справі №924/1015/23, залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 25.04.2024 та постановою Верховного Суду від 13.08.2024, відмовлено у задоволенні позовних вимог позивача про: скасування п. 6 рішення Хмельницької міської ради від 02.06.2023 №82 в частині передачі в постійне користування МКП ринок "Ранковий" земельної ділянки, кадастровий номер 6810100000:09:001:0149, площею 0,4602 га; скасування рішення Хмельницької міської ради від 15.09.2023 №78 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки" та скасування державної реєстрації земельних ділянок, кадастрові номери 6810100000:09:001:0153 і 6810100000:09:001:0154, які виникли внаслідок поділу земельної ділянки, кадастровий номер 6810100000:09:001:0149, площею 4602 кв.м; скасування державної реєстрації права власності територіальної громади міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради та права постійного користування МКП ринок "Ранковий" на земельну ділянку, кадастровий номер 6810100000:09:001:0153, площею 0,4465 га, а також права власності територіальної громади міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради на земельну ділянку, кадастровий номер 6810100000:09:001:0154, площею 0,0137 га; зобов'язання ГУ Держгеокадастру поновити у Державному земельному кадастрі запис про земельну ділянку в межах, координатах та конфігурації земельної ділянки, якій присвоювався кадастровий номер 6810100000:09:001:0149; визнання укладеним між позивачем та Хмельницькою міською радою договору оренди землі від 23.10.2023 в редакції позивача; скасування рішення Хмельницької міської ради від 10.11.2023 №74 "Про розгляд клопотання ТОВ "ТД "Тісса".
Як і при розгляді справи №924/1057/20, суди у справі №924/1015/23 залишили чинним рішення відповідача про подальший поділ земельної ділянки та залишили чинною державну реєстрацію новоутворених земельних ділянок і прав на них. Одночасно суди зазначили, зокрема, що позивач має право на оформлення права користування на земельну ділянку, необхідну для обслуговування об'єктів нерухомого майна, які перебувають у його власності, однак не довів того, що земельна ділянка необхідна для обслуговування об'єктів нерухомості саме у визначеному ним розмірі.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ "ТД "Тісса" звернулося до Хмельницької міської ради із листом від 11.04.2023, в якому просило на підставі ч. 11 ст. 120 Земельного кодексу України передати йому в користування земельні ділянки, необхідні для обслуговування належного товариству майна, а саме: земельні ділянки з кадастровими номерами 6810100000:09:001:0149 площею 0,4602 га; 6810100000:09:001:0150 площею 0,1627 га; 6810100000:09:001:0022 площею 0,0051 га.
Відповідно до пункту 2 рішення Хмельницької міської ради від 16.10.2023 №7 вирішено надати ТОВ "ТД "Тісса" в оренду земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 загальною площею 1627 кв.м по вул. Львівське шосе, 2 для обслуговування комплексу будівель ( реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2068048068101) терміном на 1 рік.
Беручи до уваги вищенаведене, судом враховується, що земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 загальною площею 1627 кв.м по вул. Львівське шосе, 2 як об'єкт цивільних прав була сформована, зареєстрована в базі даних Державного земельного кадастру та в Державному реєстрі прав власності за територіальною громадою в особі Хмельницької міської, державна реєстрація такої земельної ділянки та право власності на неї не скасовано (рішення судів у справі №924/1057/20, №924/1015/23).
Водночас передача зазначеної земельної ділянки відбулась при наявності заяви позивача про надання в користування земельних ділянок, в тому числі і з кадастровим номером:6810100000:09:001:0150 площею 1627 кв.м.
З приводу тверджень позивача щодо необхідності в даному випадку розробити проект землеустрою, суд вважає слушними доводи відповідача, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, відповідно до ст. 50 Закону України "Про землеустрій" розробляється у разі формування земельних ділянок із земель державної, комунальної власності (крім випадків формування земельних ділянок за іншою документацією із землеустрою) та у разі зміни цільового призначення земельних ділянок у випадках, визначених законом за іншою документацією, однак земельна ділянка уже була сформована як передбачено ст. 79-1 Земельного кодексу України. Крім того зважається на вищенаведені положення ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України.
Звертаючись до суду з позовом про визнання незаконним та скасування п. 2 рішення Хмельницької міської ради №7 від 16.10.2023, позивачем в обґрунтування доводів про недостатність площі земельної ділянки необхідної для обслуговування належного йому майна площею 993,5 кв.м надано висновок експерта №1052ед/023 від 30.05.2023, згідно з яким земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 площею 1627 кв.м є недостатньою для обслуговування належного позивачу комплексу будівель. Однак зазначений висновок вже був оцінений судами у справі №924/1015/23, з чим суд погоджується у цій справі.
Зокрема, оскільки чинне земельне законодавство не визначає методики визначення площі, яка для орендаря землі є достатньою з метою обслуговування, функціонування та експлуатації будівлі (ведення господарської діяльності), то самі по собі ДБН не можуть обґрунтовувати необхідний розмір земельної ділянки, призначеної для обслуговування будівлі, позаяк ДБН - це норми з іншим предметом правового регулювання, які містять вимоги саме для будівництва об'єктів нерухомості, а не для обслуговування нерухомого майна (правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 30.03.2021 у справі №922/1323/20).
У контексті наведеного суд вважає слушними доводи відповідача про те, що дотримання зазначених експертом ДБН не забезпечується розміром земельних ділянок чи їх переданням у користування.
Крім того, на час звернення до суду з позовом та вирішення спору земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 припинила своє існування у зв'язку з поділом на дві земельні ділянки - з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154 площею 137 кв.м, яка також надана позивачу у користування, та кадастровим номером 6810100000:09:001:0153 площею 4465 кв.м. Тобто після прийнятого висновку експерта відбулися зміни щодо конфігурації та розміру земельних ділянок, в межах яких розміщено об'єкти нерухомості позивача, що не могло бути враховано експертом.
Додатково, вказаний висновок не підтверджує інформацію, викладену у наданій позивачем у матеріали справи технічній документації, розробленій ПП "Сталкер" у 2003 році та ПП "Гео-текс" у 2009 році, згідно з якою до відведення, зокрема під складські приміщення позивача було запроектовано саме 3000 кв.м.
Відтак наданий позивачем висновок експерта станом на час розгляду справи не є належним доказом, який би підтверджував недостатність площі земельних ділянок, наданих позивачу в оренду для обслуговування його майна, та не визначає площі земельної ділянки, яка необхідна для обслуговування майна позивача.
Крім того, суд критично оцінює посилання відповідача на технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149, оскільки остання стосується не спірної земельної ділянки.
З приводу посилання позивача у підтвердження площі, необхідної для обслуговування майна, у розмірі 3000 кв.м на технічну документацію, розроблену ПМП "Сталкер" у 2003 році та ПП "Гео-текс" у 2009 році, суд звертає увагу на те, що ця технічна документація стосувалась відведення земельної ділянки загальною площею 6280 кв.м та укладений на її підставі договір оренди землі від 31.05.2012 №681010004000571 закінчив свою дію ще у 2020 році.
При цьому, як зауважили суди у справі №924/1015/23, позивачем не надано доказів звернення із клопотанням до міської ради про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо визначення земельної ділянки, необхідної для обслуговування належних йому об'єктів нерухомості. Відсутні такі докази і станом на час розгляду цієї справи.
Також матеріали справи не містять підтвердження звернення позивача до відповідача після закінчення строку дії договору оренди землі від 31.05.2012 №681010004000571 з метою отримання дозволу на розробку нового проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки саме площею 3000 кв.м, яку позивач вважає достатньою для обслуговування свого майна, що, у свою чергу, спростовує посилання позивача на порушення відповідачем ст. 79-1 Земельного кодексу України та ст. 50 Закону України "Про землеустрій", згідно з якими формування земельних ділянок здійснюється, зокрема у порядку відведення із земель комунальної власності за проектами землеустрою щодо такого відведення.
Судом враховуються висновки, сформульовані у п. 28.3 постанови Верховного Суду від 03.03.2021 у справі №910/12366/18, згідно з якими ключову роль у питанні раціонального (чи нераціонального) використання земельної ділянки відіграє саме проект землеустрою, за яким таку ділянку було відведено у користування, позаяк саме у ньому враховуються усі особливості формування ділянки. Так, в силу специфіки місцевості, виду господарської діяльності, логістичних параметрів та багатьох інших чинників, площа (та, зокрема, і "геометричні розміри") земельної ділянки може перевищувати площу нерухомості, яка на такій ділянці знаходиться.
Разом з тим "розмір земельної ділянки, необхідної для обслуговування розміщеного на ній майна, не є безмежним, оскільки у будь-якому випадку обумовлюється наявною у власника необхідністю використовувати майно за цільовим призначенням. Крім того, законодавство передбачало можливість передачі у користування земельної ділянки у разі розташування на ній об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, а щодо інших земельних ділянок право користування підлягало продажу окремими лотами на конкурентних засадах. З огляду на зазначене отримання в оренду земельної ділянки у розмірах, що значно перевищують площу належного позивачу об'єкта нерухомості майна, передбачає дотримання процедури проведення земельних торгів у порядку, визначеному положеннями статей 134, 135 ЗК України" (висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 20.07.2022 у справі №910/5201/19).
Крім того, твердження позивача про порушення вимог ч. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державний земельний кадастр" суд, зважаючи на предмет позову, вважає не обґрунтованими, оскільки вказана норма передбачає присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці за заявою власників розташованих на ній об'єктів нерухомого майна на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) лише, якщо на цю земельну ділянку не зареєстровано право власності (користування). Натомість надана в оренду оспореним рішенням земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 площею 1627 кв.м була зареєстрована в Державному земельного кадастру, а право власності на неї - в Державному реєстрі прав власності за територіальною громадою в особі Хмельницької міської ради.
З приводу доводів позивача про те, що наявність оспореного рішення призводить до виникнення у нього обов'язку щодо укладення договору оренди наданої земельної ділянки і тільки його скасування надасть можливість позивачу звернутися до відповідача з клопотанням щодо формування земельної ділянки у площі та конфігурації, необхідній для обслуговування належного йому майна, суд вважає за доцільне зазначити, що скасування оспореного рішення, за встановлених вище обставин (зокрема державної реєстрації земельних ділянок) не матиме наслідком відновлення земельної ділянки, яка існувала до поділу, оскільки таке відновлення не передбачене законом; не призведене до отримання позивачем у користування земельної ділянки бажаного розміру або хоча би створення передумов для її отримання, оскільки створення земельної ділянки в певних межах (зокрема тих, які існували раніше) можливе лише шляхом здійснення поділу чи об'єднання існуючих земельних ділянок відповідно до статті 27 Закону України "Про державний земельний кадастр" (постанова Верховного Суду від 29.08.2024 у справі №924/996/23).
Позивач і сам вказує на те, що єдиною законною процедурою передачі землі йому в користування буде процедура об'єднання земельних ділянок з подальшим виготовленням технічної документації для такої передачі.
Однак, суд звертає увагу, що наявність оспореного рішення не перешкоджає позивачу вчиняти дії щодо поділу чи об'єднання існуючих станом на час розгляду справи земельних ділянок у порядку, встановленому законом, з метою формування та отримання земельної ділянки бажаного розміру, а за наявності договірних відносин з відповідачем - їх зміни з урахуванням наведеного. Позивачем не наведено законодавчих заборон щодо вчинення таких дій та не надано доказів створення відповідачем перешкод у їх вчиненні.
Окрім того, судом критично оцінюються твердження позивача, що Хмельницька міська рада прийняла два суперечливі рішення стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150: рішенням від 16.10.2023 №7 - передано в оренду, а рішенням від 23.10.2023 №74 відмовлено в укладенні договору оренди щодо даної земельної ділянки. При цьому враховуються підстави прийняття та зміст рішення від 23.10.2023 №74 (наведені вище у рішенні суду), яким було зокрема відмовлено позивачу в підписанні договору оренди землі щодо земельної ділянки площею 6229 кв.м (земельної ділянки площею 4602 кв.м з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 та площею 1627 кв.м з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150) (оскільки, зокрема земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 було вже надано в оренду відповідно до рішення від 16.10.2023 №7) і надано позивачу в оренду земельну ділянку площею 137 кв.м з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154 терміном на 1 рік.
Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст.ст. 13, 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до частин 1, 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, враховуючи у сукупності вищезазначені обставини та законодавчі положення, суд доходить висновку про не доведення позивачем наявності порушень законодавства при прийнятті рішення Хмельницької міської ради від 16.10.2023 №7 в частині пункту 2 та, як наслідок, порушення вказаним рішенням права позивача, на захист якого подано позов.
Відповідно, позовні вимоги про визнання незаконним та скасування пункту 2 рішення позачергової тридцять четвертої сесії Хмельницької міської ради №7 від 16.10.2023 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок зі зміною цільового призначення, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою встановлення сервітуту, надання земельних ділянок в оренду та постійне користування, внесення змін в договір оренди землі» задоволенню не підлягають.
Судом зважається на те, що Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" у рішенні від 18.07.2006 та у справі "Трофимчук проти України" у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору з огляду на відмову у задоволенні позову покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
У позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.
Повне рішення складено 08.05.2025
Суддя В.В. Виноградова