79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
05.05.2025 Справа № 914/2920/24
Господарський суд Львівської області у складі судді Трускавецького В. П., за участю секретаря судового засідання Шевчук О. О., розглянувши, в порядку загального позовного провадження, у відкритому судовому засіданні по суті, справу
за позовом: Львівської міської ради, м. Львів,
до відповідача:Товариства з обмеженою відповідальністю «Крайтон Буд Україна», м. Київ,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, м. Львів,
про:стягнення 101500,00 грн.
За участю представників:
від позивача:Кулик А. Я.,
від відповідача:не з'явився,
від третьої особи:не з'явився.
Судові процедури.
1. Ухвалою суду від 17.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 13.01.2025, залучено до участі у справі Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської в процесуальному статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача та встановлено учасникам строк на подання заяв по суті спору.
2. У підготовче засідання 13.01.2024 представники учасників процесу не прибули. Ухвалою суду від 13.01.2025 відкладено підготовче засідання на 03.02.2025 о 14:30 год., явку представників учасників справи визнано обов'язковою.
3. Підготовче засідання 03.02.2025 не відбулось у зв'язку із надходженням до Господарського суду Львівської області повідомлення про замінування. Ухвалою суду від 03.02.2025 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів та призначено підготовче засідання на 11.03.2025.
4. 11 березня 2025 року позивачем подано клопотання про відкладення розгляду справи (вх. № 6210/25). Ухвалою суду від 11.03.2025 задоволено клопотання позивача про відкладення розгляду справи та відкладено підготовче засідання на 17.03.2025.
5. Ухвалою суду від 17.03.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 14.04.2025.
6. Ухвалою суду від 14.04.2025розгляд справи відкладено на 05.05.2025.
7. У судовому засіданні 05.05.2025 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Позиції учасників справи.
8. Як вказує позивач, спір у даній справі виник у зв'язку з тим, що ТзОВ «Будівельний - Регіон» (перейменовано на ТзОВ «Крайтон Буд Україна») безпідставно включило до Акту приймання будівельних робіт ф. КБ № 1 за червень 2023 року, виконаних за Договором підряду № 150420-2 від 16.04.2020, роботи з «Установлення поліетиленових трійників діаметром 110 мм (РНІ-64-5) в загальній кількості 18 шт., «Трійник терморезисторний діам. 110х32» в кількості 16 шт., «Установлення підставок під пожежний гідрант» в кількості 0,027 т, «Гідрант пожежний» в кількості 1 шт. та ін., що призвело до завищення загальної вартості робіт на суму 101500,00 грн та нанесення матеріальної шкоди Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради та відповідно міському бюджету, яку позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку.
9. Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву та будь-яким іншим чином не заперечив проти задоволення позовних вимог.
10. Третя особа свою позицію щодо спору суду не повідомила.
Обставини справи.
11. 16 квітня 2020 року між Виконавчим комітетом Винниківської міської ради (замовник) та ТзОВ «Будівельний підряд» (підрядник), найменування якого змінено на ТОВ «Крайтон Буд Україна» було укладено Договір № 150420-2 на виконання підрядних робіт по обєкту «Капітальний ремонт системи водопостачання по вул. Піддубного у м. Винники» (Договір).
12. Умовами Договору передбачено, що:
- замовник доручає, а виконавець зобов'язується здійснити «Капітальний ремонт системи водопостачання по вул. Піддубного у м. Винники» в обумовлений строк у відповідності до технічних вимог, кошторисної документації та будівельних-норм (п. 1.1.);
- загальна вартість робіт становить 752 812,96 грн (п. 2.1.);
- роботи за договором повинні бути виконанні до 31.12.2020 (п. 3.1.);
- замовник має право: здійснювати контроль та технічний нагляд за: якістю, обсягами та вартістю виконання робіт; відповідністю виконаних робіт технічним вимогам, кошторисній документації, будівельним нормам і правилам, відповідністю матеріалів і конструкцій державним стандартам і технічним нормам, при цьому не втручаючись у господарську діяльність виконавця (п.п. 4.1.1.); відмовитися від Прийняття закінчених робіт у разі недоліків, які виключають можливість використання Об'єкта відповідно до його функціонального призначення і не можуть бути усунені виконавцем, замовником або третьою особою (п.п. 4.1.7.);
- замовник зобов'язується: приймати від виконавця акти виконаних робіт, перевіряти їх і підписувати на протязі 5-ти робочих днів або повертати в цей же строк виконавцеві для виправлення (п.п. 4.2.4.); призначити робочу комісію або уповноважених осіб з приймання виконаних робіт на протязі 5-ти днів після одержання офіційного повідомлення виконавця про повне виконання умов Договору (п.п. 4.2.5.); повідомити виконавця про виявлені недоліки в роботі шляхом складання відповідного акта з наданням строку на усунення недоліків (п.п. 4.2.6.); оплатити прийняті роботи (п. п. 4.2.7.);
- фінансування об'єкта здійснюється за рахунок коштів міського бюджету (п. 5.1.);
- розрахунки за фактично виконані роботи проводяться тільки після підписання замовником представлених виконавцем належно оформлених актів виконаних робіт, шляхом проміжних платежів протягом 5-ти робочих днів з моменту підписання актів виконаних робіт (п. 5.2.);
- у випадку виявлення невідповідності робіт, пред'явлених до оплати, встановленим вимогам, завищення їх обсягів або неправильного застосування кошторисних норм, поточних цін та інших помилок, що вплинули на ціну виконаних робіт замовник, має право за участі виконавця скоригувати суму, що підлягає оплаті (п. 5.3.);
- Договір набуває чинності з моменту застосування правовідносин між сторонами з квітня 2020 року та діє до 31.12.2020, а в частині фінансових зобов'язань замовника до їх повного виконання (п. 10.1.).
13. У Додатку № 1 до Договору сторони погодили календарний графік виконання робіт.
14. 11 грудня 2020 року сторони уклали Додаткову угоду № 1 до Договору, якою керуючись п. 9.1, враховуючи затримку фінансування витрат замовника, вирішили внести зміни у п. 2.1. виклавши його у наступній редакції: Загальна вартість робіт становить 752 812, 96 грн в т.ч. ПДВ, у тому числі: вартість робіт на 2020 рік становить 7 889,28 грн; вартість робіт на 2021 рік становить 744 923,68 грн (п. 1 Додаткової угоди № 1).
Пунктом 2 сторони погодили внести зміни у п. 3.1. Договору, виклавши його у наступній редакції: Роботи за договором повинні бути виконані до 31.12.202, та у п. 10.1 виклавши його у наступній редакції: Сторони в порядку ст. 631 ЦКУ домовились що умови цього договору застосовуються до правовідносин, які виникли до його укладення, на виконання підрядних робіт по об'єкту «Капітальний ремонт системи водопостачання по вул. Піддубного у м. Винники». Договір набуває чинності з моменту застосування правовідносин між сторонами з 16.04.2020 та діє до 31.12.2021, а в частині фінансових зобов'язань замовника до їх повного виконання.
15. 31 грудня 2021 року укладено Додатковий договір № 2 до Договору, згідно з яким:
- на підставі ухвали Львівської міської ради від 29.12.2020 № 7 «Про припинення місцевих рад шляхом приєднання до Львівської міської ради», ухвали Львівської міської ради від 23.12.2021 року № 1814 «Про Заміну сторони договорів», сторони домовилися внесено зміни в абзац перший Договору щодо Сторін Договору (п. 1.1.);
- внесено зміни в календарний план - графік виконання робіт (п. 1.2.);
- внесено зміни у п. 2.1. Договору та викладено його у новій редакції: « 2.1. Загальна вартість Робіт становить 752 812,96 грн; вартість робіт виконаних у 2020 році становить 7889,28 грн; вартість робіт виконаних у 2021 році становить 0,00 грн; вартість робіт на наступні бюджетні періоди становить 744 923,68 грн» (п. 1.3.);
- внесено зміни у розділ 11 Договору « 11. Юридичні та банківські реквізити сторін» (п. 1.4.).
16. 03 квітня 2023 року укладено Додатковий договір № 3 до Договору, яким:
- внесено зміни у п. 2.1 Договору та викладено його у новій редакції: « 2.1. Загальна вартість Робіт становить 752 812,96 грн з ПДВ; вартість робіт на 2020 рік становить 7889,28 грн з ПДВ; вартість робіт на 2021 рік становить 0,00 грн з ПДВ; вартість робіт на 2022 рік становить 0,00 грн з ПДВ; вартість робіт на 2023 рік становить 744 908,32 грн з ПДВ; вартість робіт на наступні бюджетні періоди становить 15,36 грн» (п. 1.1.);
- внесено зміни в Додаток № 1 «Календарний графік виконання робіт» (п. 1.2);
- доповнено Договір Додатком № 3 «Договірна ціна на 2023 рік» (п. 1.3);
- внесено зміни у розділ 11 Договору «Юридичні та банківські реквізити сторін» (п. 1.4.).
17. 06 липня 2023 року укладено Додатковий договір № 4 до Договору, згідно з яким:
- внесено зміни в п. 2.1 Договору та викладено його у новій редакції: « 2.1. Загальна вартість Робіт становить 752 797,60 грн з ПДВ; вартість робіт на 2020 рік становить 7889,28 грн з ПДВ; вартість робіт на 2021 рік становить 0,00 грн з ПДВ; вартість робіт на 2022 рік становить 0,00 грн з ПДВ; вартість робіт на 2023 рік становить 744 908,32 грн з ПДВ» (п. 1.1.);
- внесено зміни в Додаток № 1 «Календарний графік виконання робіт» та Додаток № 2 «Договірна ціна».
18. До матеріалів справи долучено:
- Локальний кошторис на будівельні роботи № 2-1-1 (а.с. 212-216);
- Договірну ціну на будівництво, що здійснюється в 2020 році (а.с. 210-211 т. 1);
- Підсумкову відомість ресурсів до локального кошторису № 2-1-1 системи водопостачання (а.с. 217-224 т. 1);
- Підсумкова відомість ресурсів за травень 2023 року (а.с. 241-247 т.1);
- Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2020 року на суму 7,88928 тис. грн (а.с. 225 т. 1);
- Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2020 року на загальну суму 7889,28 грн (а.с. 226-228 т. 1);
- Довідка про вартість будівельних робіт та витрати за червень 2023 року на суму 744,90832 тис. грн (а.с. 232 т. 1);
- Акт приймання виконаних будівельних робіт за червень 2023 року 744908,32 грн (а.с. 233-239 т. 1).
19. Наказом Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради № 143 від 01.04.2024 у зв'язку із проведенням Західним офісом Держаудитслужби державного аудиту Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради за період з 01.02.2021 до 31.03.2024 наказано: для проведення обстежень та контрольних обмірів виконаних ремонтно-будівельних робіт на об'єктах, зокрема «Капітальний ремонт системи водопостачання по вул. Піддубного у м. Винники» створити комісію (а.с. 90-91 т. 1).
20. У квітні 2024 року комісією проведено обстеження виконаних робіт по об'єкті зокрема «Капітальний ремонт системи водопостачання по вул. Піддубного у м. Винники», за наслідками чого складено Акт обстеження, згідно з яким встановлено ряд розбіжностей у кількості фактично встановлених та вказаних у Акті виконаних робіт (а.с. 207-208 т. 1).
21. У поясненнях директора Департаменту Тимчишин О.С. зазначено, що на об'єкті: «Капітальний ремонт системи водопостачання по вул. Піддубного у м. Винники», враховуючи протокол технічної наради від 27 квітня 2020 року, наданий ФОП Гель Володимир Федорович, прийнято рішення встановлення важких полімернопіщаних люків замість чавунних та встановлення додаткових колодязів замість коверів в межах договірної ціни» (а.с. 87-89 т. 1).
22. У Акті ревізії питань фінансово-господарської діяльності Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради № 131306-24/5 від 12.07.2024, складеному Західним офісом Держаудитслужби встановлено, що ТзОВ «Будівельний - Регіон» завищено вартість виконаних за Договором № 150420-2 на виконання підрядних робіт по об'єкту «Капітальний ремонт системи водопостачання по вул. Піддубного у м. Винники» від 16.04.2020 робіт на суму 101 500,00 грн (а.с. 92-157 т. 1)..
Західним офісом Держаудитслужби Акт перерахунку вартості робіт за вказаним Договором (а.с. 205-206 т. 1).
23. Відповідачем надано заперечення проти Акту перерахунку вартості робіт за Договором, де вказано про те, що Департамент не погоджується з визначеною сумою невідповідності, оскільки комісією при обстеженні встановлено, що на об'єкті наявні люки важкі пластикові в кількості 3 шт. вартістю 6 563,60 грн та додаткові роботи з влаштування колодязів вартістю 48739,70 грн (а.с. 258 т. 1).
Позиція суду.
24. Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України визначено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.
25. Згідно частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
26. Судом встановлено, що між сторонами укладено Договір № 150420-2 на виконання підрядних робіт по об'єкту «Капітальний ремонт системи водопостачання по вул. Піддубного у м. Винники» від 16.04.2020.
27. За змістом статті 875 Цивільного кодексу України за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта. До договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.
28. До договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.
29. Відповідно до статті 174 Господарського кодексу України договір є підставою для виникнення господарських зобов'язань, які згідно зі статтями 193, 202 Господарського кодексу України та статтями 525, 526, 530 Цивільного кодексу України повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства; одностороння відмова від зобов'язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом. Відповідно до статті 202 Господарського кодексу України, статті 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
30. Згідно з частинами 1-3 статті 853 Цивільного кодексу України замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Замовник, який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (явні недоліки). Якщо після прийняття роботи замовник виявив відступи від умов договору підряду або інші недоліки, які не могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (приховані недоліки), у тому числі такі, що були умисно приховані підрядником, він зобов'язаний негайно повідомити про це підрядника.
31. Отже, обов'язок прийняти виконані роботи (у тому числі і перевірити фактичний обсяг витрат робочого часу працівників), а у випадку виявлення недоліків робіт негайно про них заявити (шляхом мотивованої відмови від підписання акта виконаних робіт), законом покладений саме на замовника.
32. За змістом частини 4 статті 882 Цивільного кодексу України передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами.
33. У даному випадку сторонами у відповідності до частини 4 статті 882 Цивільного кодексу України та умов Договору були складені Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2020 року на загальну суму 7889,28 грн (а.с. 226-228 т. 1) та Акт приймання виконаних будівельних робіт за червень 2023 року 744908,32 грн (а.с. 233-239 т. 1). Такі Акти підписані сторонами та скріплені їх печатками.
34. Разом з цим, матеріали справи також містять і підписані сторонами Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2020 року на суму 7,88928 тис. грн (а.с. 225 т. 1) та Довідку про вартість будівельних робіт та витрати за червень 2023 року на суму 744,90832 тис. грн (а.с. 232 т. 1).
35. Суд наголошує, що вказані вище роботи за актами приймання виконаних будівельних робіт позивачем було прийнято без жодних зауважень щодо їх якості, кількості, ціни.
36. Згідно статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
37. Частиною 1 статті 632 Цивільного кодексу України встановлено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
38. Частинами 2, 3 статті 632 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
39. Згідно з частиною 1 статті 854 Цивільного кодексу України якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.
40. Відповідно до частини 4 статті 879 Цивільного кодексу України оплата робіт проводиться після прийняття замовником збудованого об'єкта (виконаних робіт), якщо інший порядок розрахунків не встановлений за погодженням сторін.
41. Сторони не заперечують, що позивачем повністю виконано свої зобов'язання щодо оплати вартості виконаних робіт за укладеним Договором.
42. З огляду на викладене, підписані та скріплені печатками сторін без будь-яких зауважень і застережень акти приймання виконаних будівельних робіт свідчать про те, що позивач погодився з виконаними відповідачем роботами та оплатив їх вартість в повному обсязі у відповідності до умов Договорів.
43. Заявлені позивачем вимоги ґрунтуються на обставині встановленій у Акті ревізії питань фінансово-господарської діяльності Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради № 131306-24/5 від 12.07.2024, складеному Західним офісом Держаудитслужби щодо завищення загальної вартості будівельних робіт за Договором № 150420-2 на виконання підрядних робіт по об'єкту «Капітальний ремонт системи водопостачання по вул. Піддубного у м. Винники» від 16.04.2020 робіт на суму 101 500,00 грн
44. Стосовно вказаного, суд вважає за необхідне зазначити, що Акт ревізії є документом, складеним з приводу наявності або відсутності відповідних порушень, та містить лише думку органу, який його склав. Викладені в ньому висновки не мають заздалегідь обумовленої сили, тобто такий акт не є підставою для стягнення з відповідача коштів, одержаних відповідно до умов договору.
45. Акт ревізії вказаного контролюючого органу може бути підставою для вжиття ним, в межах своєї компетенції, відповідних заходів реагування, в тому числі, притягнення до відповідальності посадових осіб позивача у встановленому законом порядку, а не для встановлення певного зобов'язання в межах господарсько-правових відносин.
46. Акт ревізії є рішеннями суб'єкта владних повноважень, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота яких перевірялися.
47. Акт ревізії є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу, а тому оцінка такого може бути надана судом при вирішенні відповідного спору щодо оскарження, зокрема, дій чи рішення контролюючого органу.
48. Водночас, чинне законодавство України не покладає на виконавця робіт обов'язку після прийняття замовником цих робіт без зауважень та заперечень, у разі виявлення в процесі перевірки контролюючим органом завищення вартості робіт, обов'язку повернути відповідну суму завищення.
49. За умови існування між сторонами договірних правовідносин, Акт ревізії має оцінюватись у сукупності з іншими доказами.
50. Сам по собі аудиторський акт не є підставою для безспірного і безумовного визначення наявності порушення в діях відповідача і підставою для стягнення коштів отриманих на виконання договірних відносин.
51. Більше того, як уже наголошувалось, у відповідності до частини 3 статті 632 Цивільного кодексу України зміна ціни в договорі після його виконання сторонами не допускається.
52. Отже, аудиторський акт не може розглядатись як підстава виникнення господарсько-правового зобов'язання відповідача повернути сплачені йому позивачем кошти, оскільки за умови існування між сторонами договірних правовідносин виявлені контролюючим органом порушення не впливають на умови укладених між сторонами договорів і не можуть їх змінювати.
53. Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення даного позову.
Судові витрати.
54. Пунктом 2 частини першої статті 129 Господарського процесуального кодексу України встановлено, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Беручи до уваги те, що судом відмовлено у задоволенні позовних вимог за даним позовом, судовий збір залишається за особою, що є платником згідно з платіжною інструкцією № 781 від 20.11.2024, а саме за Юридичним департаментом Львівської міської ради.
Керуючись ст.ст. 2, 10, 12, 13, 20, 73, 74, 76, 79, 129, 165, 178, 219, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Витрати з оплати судового залишити за Юридичним департаментом Львівської міської ради.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення господарського суду може бути оскаржено в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 07.05.2025.
Суддя Трускавецький В.П.