Рішення від 17.04.2025 по справі 910/6608/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

17.04.2025Справа № 910/6608/24

Суддя Н.Плотницька, розглянувши справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Міллвард Браун АРМІ-Маркетинг Україна" (04071, місто Київ, вулиця Нижній Вал, будинок 39)

доПодільської районної в місті Києві державної адміністрації (04070, місто Київ, Контрактова площа, будинок 2)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача

Державний реєстратор Подільської районної в місті Києві державної адміністрації Полякову Владиславу Олександрівну (04071, місто Київ, вулиця Костянтинівська/Хорива, 9/6)

прозобов'язання вчинити дії

Представники сторін:

від позивачаБаляба О.В.

від відповідачане з'явились

від третьої особине з'явились

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

28.05.2024 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Міллвард Браун АРМІ-Маркетинг Україна" з вимогами до Подільської районної в місті Києві державної адміністрації по зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач стверджує, що відмова відповідача у державній реєстрації припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Міллвард Браун АРМІ-Маркетинг Україна" за Рішенням №46 від 11.04.2024 з посиланням на порушення норм Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", а також частин 3, 5 статті 105 Цивільного кодексу України є безпідставною та такою, що порушує охоронювані законом права та інтереси позивача.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 18.07.2024 у справі № 910/6608/24, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 20.08.2024, у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Міллвард Браун АРМІ-Маркетинг Україна" відмовлено.

Постановою Касаційного господарського суду у складі Верховного суду від 31.10.2024 рішення господарського суду міста Києва від 18.07.2024 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 20.08.2024 у справі № 910/6608/24 скасовано, а справу № 910/6608/24 направлено на новий розгляд до Господарського суду міста Києва.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 910/6608/24 передано на розгляд судді Плотницькій Н.Б.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.11.2024 справу № 910/6608/24 прийнято до провадження, справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 16.12.2024, а також залучено до участі в розгляді справи Державного реєстратора Подільської районної в місті Києві державної адміністрації Полякову Владиславу Олександрівну в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

09.12.2024 до Господарського суду міста від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

26.12.2024 до Господарського суду міста від позивача надійшло клопотання про приєднання доказів, заперечення на доводи третьої особи, клопотання про надання письмової відповіді та клопотання про приєднання доказів.

09.01.2025 до Господарського суду міста від позивача надійшли пояснення на доводи, які викладені у відзиві.

10.01.2025 до Господарського суду міста від позивача надійшли пропозиції по врегулюванню спору за участі судді.

Підготовче засідання, призначене на 20.01.2025, не відбулося.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.01.2025 суд, в порядку статті 120 Господарського процесуального кодексу України, повідомив учасників судового процесу про призначення підготовчого засідання на 03.02.2025.

23.01.2025 до Господарського суду міста від позивача надійшла заява про остаточне визначення предмету спору.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.02.2025 суд, в порядку статті 120 Господарського процесуального кодексу України, повідомив учасників судового процесу про оголошення перерви в підготовчому засіданні на 17.02.2025.

06.02.2025 до Господарського суду міста від позивача надійшли клопотання про ознайомлення з матеріалами справи та узагальнення доводів.

10.02.2025 до Господарського суду міста від позивача надійшли пояснення по оцінці доказів.

14.02.2025 до Господарського суду міста від позивача надійшли пояснення.

17.02.2025 до Господарського суду міста від позивача надійшли клопотання про доступ до документів з реєстраційної справи, клопотання про залучення доказів та клопотання про врахування при дослідженні доказів правових висновків Верховного суду.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.02.2025 суд, в порядку статті 120 Господарського процесуального кодексу України, повідомив учасників судового процесу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 20.03.2025.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.03.2025 суд, в порядку статті 120 Господарського процесуального кодексу України, повідомив учасників судового процесу про оголошення перерви в підготовчому засіданні на 17.04.2025.

Представники відповідача та третьої особи в судове засідання 17.04.2025 не з'явились, про поважні причини нявки суд не повідомили, хоча про дату та час судового засідання були повідомленні належним чином.

В судове засідання 17.04.2025 з'явився представник позивача та надав пояснення по суті заявлених вимог, відповідно до яких в повному обсязі підтримав заявлені позовні вимоги та просить суд їх задовольнити.

У судовому засіданні 17.04.2025 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представника позивача та розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Міллвард Браун АРМІ-Маркетинг Україна" є юридичною особою, створеною за законодавством України, дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - 10.09.2012, №10711020000029844 (єдиним учасником товариства є Товариство з обмеженою відповідальністю "Міллвард Браун АРМІ-Маркетинг", росія), керівником товариства є Потоцька Світлана Володимирівна.

Рішенням № 46 єдиного учасника Товариства з обмеженою відповідальністю "Міллвард Браун АРМІ-Маркетинг Україна" від 11.04.2024 (ТОВ "Міллвард Браун АРМІ-Маркетинг", росія) вирішено припинити діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю "Міллвард Браун АРМІ-Маркетинг Україна" шляхом добровільної ліквідації.

Товариства з обмеженою відповідальністю "Міллвард Браун АРМІ-Маркетинг Україна" звернулось до Подільської районної в місті Києві державної адміністрації з заявою про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її добровільної ліквідації (вих. №01-20/147 від 15.05.2024).

Однак, державним реєстратором Поляковою В.О. Подільської районної в місті Києві державної адміністрації було прийнято рішення від 21.05.2024 про відмову у державній реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, яке обґрунтовано наступним:

1) подання документів або відомостей, передбачених Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", не в повному обсязі (пункт 4 частина 1 статті 28 Закону). Подане рішення не містить відомостей щодо порядку та строку заявлення кредиторами своїх вимог, визначених нормами чинного законодавства (пункти 3, 5 статті 105 Цивільного кодексу України та пункту 7 частини 1 статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань"). Не подано документ, визначений пунктом 25 статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань";

2) документи суперечать вимогам Конституції та законам України (пункт 5 частини 1 статті 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань"). Подане рішення № 46 оформлене з порушенням вимог, встановлених пунктами 6, 7 частини 1 статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань";

3) невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі чи інших інформаційних системах, використання яких передбачено цим Законом (пункт 10-4 частини 1 статті 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань"). Невідповідність відомостей про учасника товариства, зазначених в рішення №46, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі.

14.06.2024 позивач повторно звернувся до Подільської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про реєстрацію припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "Міллвард Браун АРМІ-Маркетинг Україна" (заява вих. №01-20/159 від 14.06.2024).

Рішенням державного реєстратора Подільської районної в місті Києві державної адміністрації Поляковою В.О. від 19.06.2024 відмовлено в державній реєстрації змін в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з наступних підстав:

1) документи подано особою, яка не має на це повноважень (пункт 1 частина 1 статті 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань");

2) Подання документів або відомостей, передбачених цим Законом, не в повному обсязі (пункт 4 частини 1 статті 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань"). Поданий пакет документів для проведення державної реєстрації не відповідає переліку документів, що подаються заявником для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, та не містить документів, визначених статтею 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань";

3) документи суперечать вимогам Конституції та законам України (пункт 5 частини 1 статті 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань"). Подані документи, згідно опису, оформлені з порушенням вимог, встановлених 3аконом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".

В обґрунтування позовних вимог позивач стверджує, що відмова відповідача у державній реєстрації припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Міллвард Браун АРМІ-Маркетинг Україна" за Рішенням №46 від 11.04.2024 з посиланням на порушення норм Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", а також частин 3, 5 статті 105 Цивільного кодексу України є безпідставною та такою, що порушує охоронювані законом права та інтереси позивача, у зв'язку з чим звернувся до суду з вимогами про зобов'язання Подільську районну місті Києві державну адміністрацію внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань інформацію про перебування Товариства з обмеженою відповідальністю "Міллвард Браун АРМІ-Маркетинг Україна" в процесі припинення за рішенням № 46 від 11.04.2024.

23.01.2025 до Господарського суду міста Києва від позивача надійшла заява по остаточне визначення предмету спору, характеру спірних правовідносин та позовних вимог з урахуванням складу учасників судового процесу, відповідно до якої позивачем уточнено позовні вимоги та викладено в наступній редакції: зобов'язати Подільську районну в місті Києві державну адміністрацію вчинити реєстраційну дію, а саме:

- внести в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань інформацію про зміну найменування засновника, зазначивши , що засновником Товариства з обмеженою відповідальністю "Міллвард Браун АРМІ-Маркетинг Україна" є Товариство з обмеженою відповідальністю "АРМІ-Маркетинг Бізнес", країна резиденства - російська федерація, місцезнаходження: 125124, рф, м. Москва, вул. З-я Ямського Поля, будинок 2, корпус 12, кімната 40, офіс 207, основний державний реєстраційний номер 1117746898400.

- внести в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань інформацію, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Міллвард Браун АРМІ-Маркетинг Україна" знаходиться у процесі припинення з 11.04.2024 року за Рішенням № 46 єдиного учасника Товариства з обмеженою відповідальністю "Міллвард Браун АРМІ- Маркетинг Україна" про припинення діяльності шляхом добровільної ліквідації, ліквідатором призначено - арбітражного керуючого Балябу Олександра Володимировича реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , встановлено строк заявлення вимог кредиторів - протягом 2 місяців з дати оприлюднення інформації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.".

Суд, розглянувши вказану заяву, дійшов висновку, що заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Міллвард Браун АРМІ-Маркетинг Україна" не є заявою про зміну предмета позову, а фактично є іншим (новим) позовом, оскільки позивач заявив нову (додаткову) позовну вимогу. За таких обставин, суд розглядає спір в межах вимог, викладених у позовній заяві, без урахування заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Міллвард Браун АРМІ-Маркетинг Україна" про зміну предмета позову.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Частиною 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачено, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 1 Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", державна реєстрація базується на принципі об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі.

Частиною четвертою статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" визначено перелік документів, що подаються для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, крім змін до відомостей, передбачених частиною п'ятою цієї статті: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, в якій також може зазначатися прохання про реєстрацію такої особи платником податку на додану вартість та/або про обрання спрощеної системи оподаткування, та/або про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою; реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об'єднання, політичні партії; 4) рішення уповноваженого органу юридичної особи про передачу за договором повноважень виконавчого органу юридичній особі - у разі внесення змін до відомостей про юридичну особу, яка виконує повноваження виконавчого органу товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю, що перебуває у статусі резидента Дія Сіті відповідно до Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні" та передало повноваження виконавчого органу такого товариства юридичній особі; 5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів; 6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи; 7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону; 8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; 9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа; 10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи; 12) звіт про результати емісії акцій у випадку, передбаченому абзацами третім і четвертим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону; 13) звіт про оцінку майна у випадку, передбаченому абзацом сьомим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону; 14) структура власності за формою та змістом, визначеними відповідно до законодавства; 15) витяг, виписка чи інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру тощо, що підтверджує реєстрацію юридичної особи - нерезидента в країні її місцезнаходження, - у разі, якщо засновником юридичної особи є юридична особа - нерезидент; 16) нотаріально засвідчена копія документа, що посвідчує особу, яка є кінцевим бенефіціарним власником юридичної особи - для фізичної особи - нерезидента та, якщо такий документ оформлений без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру, - для фізичної особи - резидента.

Згідно з частиною 1 статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації.

Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, згідно частини 2 названої статті Закону включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням з принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів; 10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).

З метою державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю "Міллвард Браун АРМІ-Маркетинг Україна" позивачем направлено до Подільської районної в місті Києві державної адміністрації поштовим відправленням наступні документи: заяву щодо державної реєстрації зміни учасника юридичної особи, вимоги нотаріального засвідчення/посвідчення (форма 9) від 29.03.2024 із відомостями про зміну учасника або відомостей про таку особу (далі - заява); рішення єдиного учасника товариства від 09.02.2024 № 43 (далі - рішення); статут товариства (у новій редакції, затверджений рішенням № 43) (далі - статут); рішення єдиного учасника товариства від 09.02.2024 № 44; статут товариства (у новій редакції, затверджений рішенням № 44); структуру власності товариства; опис вкладення від 29.03.2024; копію паспорта ОСОБА_1 ; копію паспорта ОСОБА_2 ; копію паспорта ОСОБА_3 ; лист-звернення Товариства від 28.03.2024 № 29/03; копію листа Міністерства юстиції України від 18.01.2024 № 9783/197872-33-23/8.4.3; копію листа товариства від 14.12.2023 № 11/12; виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб стосовно єдиного учасника від 25.01.2024;

Згідно із наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 № 3268/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.11.2016 за № 1500/29630 "Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (зі змінами) (далі - Наказ), затверджено форми заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, зокрема, Заява щодо державної реєстрації юридичної особи (крім громадських формувань та органів влади) (форма 2) та Заява щодо державної реєстрації зміни учасника юридичної особи, вимоги нотаріального засвідчення/посвідчення (форма 9), що містять поле "зміна учасника або відомостей про таку особу", обрання якої залежить від особи заявника.

Заява за формою 2 може використовуватися під час подання документів для державної реєстрації змін до відомостей про учасника юридичної особи, коли заявником є засновник/учасник або уповноважена особа юридичної особи, однак заява за формою 9 може використовуватися під час подання документів для державної реєстрації змін до відомостей про учасника юридичної особи, коли заявником виступає саме учасник юридичної особи, а не уповноважений представник юридичної особи.

Як встановлено висновком Колегії з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України за результатами розгляду скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Міллвард Браун АРМІ-Маркетинг Україна" на рішення про відмову у державній реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 03.04.2024 код 556953232088 прийняте державним реєстратором Подільської районної в місті Києві державної адміністрації Поляковою Владиславою Олександрівною, подана заява товариства не відповідає за формою вимогам пункту 8 частини першої статті 1, частини четвертої статті 17 Закону та Наказу.

Разом з тим, колегією встановлено, що подана заява суперечить вимогам пункту 5 частини першої статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", оскільки відсутні підписи заявника на першій та третій сторінці та справжність підписів заявника нотаріально не засвідчена

Пунктом першим частини першої статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" визначено, що документи мають бути викладені державною мовою та додатково, за бажанням заявника, - іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію).

Пунктом 14 частини першої статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" встановлено, що документ, викладений іноземною мовою, повинен бути перекладений на державну мову із засвідченням вірності перекладу з однієї мови на іншу або підпису перекладача в установленому законодавством порядку.

Статтями 78, 79 Закону України "Про нотаріат" визначено, зокрема, що нотаріус, посадова особа органу місцевого самоврядування, посадовою особою консульської установи України, начальник установи виконання покарань засвідчують справжність підпису на документах, крім тих, які відповідно до закону або за вимогою сторін підлягають нотаріальному посвідченню; нотаріус засвідчує вірність перекладу документа з однієї мови на іншу, якщо він знає відповідні мови. Якщо нотаріус не знає відповідних мов, переклад документа може бути зроблено перекладачем, справжність підпису якого засвідчує нотаріус.

Статтею 34 Закону України "Про нотаріат" визначено нотаріальні дії, які вчиняють нотаріуси, зокрема, засвідчують справжність підпису на документах; засвідчують вірність перекладу документів з однієї мови на іншу. Частиною третьою вказаної статті встановлено, зокрема, що тексти рішень органів управління юридичних осіб; перекладів у разі засвідчення нотаріусом вірності перекладу документа з однієї мови на іншу (крім тих примірників, що залишаються у справах нотаріуса) викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів.

Згідно із пунктом 6 частини першої статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству, зокрема, рішення уповноваженого органу управління юридичної особи, що подається для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами), якщо інше не передбачено законом. Справжність підписів на рішенні уповноваженого органу управління юридичної особи нотаріально засвідчується з обов'язковим використанням спеціальних бланків нотаріальних документів, крім рішень, створених на порталі електронних сервісів або з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг та підписаних з використанням кваліфікованого електронного підпису, а також інших випадків, передбачених законом, однак, всупереч вищезазначеним вимогам, подане Рішення, не містить нотаріального засвідчення справжності підпису та викладене без використання спеціальних бланків нотаріальних документів відповідно до законодавства України.

Відповідно до частини третьої статті 11 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" зміни до статуту товариства та перша редакція статуту товариства, створеного в результаті реорганізації, підписуються учасниками товариства, які голосували за рішення про внесення таких змін чи про затвердження першої редакції статуту, або особою, уповноваженою на це органом, який прийняв таке рішення, якщо це передбачено статутом. Справжність підписів учасників або уповноваженої особи засвідчується нотаріально.

Пунктами 8, 9 частини першої статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" встановлено, що установчий документ юридичної особи, положення, регламент, список суддів постійно діючого третейського суду, статут (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, договір (декларація) про створення сімейного фермерського господарства повинен містити відомості, передбачені законодавством, та відповідати законодавству; установчий документ юридичної особи (крім державного органу, органу місцевого самоврядування, юридичної особи, яка створена та діє на підставі модельного статуту) викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами, крім випадків заснування юридичної особи). Справжність підписів на установчому документі юридичної особи, викладеному у письмовій формі (крім юридичної особи, створеної на підставі розпорядчого акта державного органу, органу місцевого самоврядування) нотаріально засвідчується, крім випадків, передбачених законом.

Із відомостей Єдиного державного реєстру встановлено, що поданий статут, який викладений у письмовій формі, оформлений з порушенням вищезазначених вимог.

Положеннями пункту 4 частини п'ятої статті 11 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" визначено, що у статуті товариства зазначаються відомості про облік часток товариства в обліковій системі часток товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю, що ведеться Центральним депозитарієм цінних паперів (далі - облікова система часток), однак поданий Статут не містить таких відомостей, що суперечить вказаній нормі.

Крім того, у поданому статуті у викладених пунктах 9.2.11.5, 9.2.11.6, 9.2.11.7 містяться посилання на неіснуючі та невідповідні пункти у даному статуті.

Разом з тим, у статуті зазначено скорочене найменування англійською мовою, що не відповідає найменуванню, яке міститься у відомостях Єдиного державного реєстру.

Відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, інформація про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи та структура власності та інформація про структуру власності юридичної особи за формою та змістом, визначеними відповідно до законодавства.

Водночас, із відомостей Єдиного державного реєстру встановлено, що у товаристві налічується чотири кінцевих бенефіціарних власника, однак у поданій структурі власності зазначено інформацію лише про трьох осіб, що суперечить вимогам щодо обов'язкових відомостей, передбачених Положенням про форму та зміст структури власності, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 19.03.2021 № 163.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до статей 76-79 Господарського процесуального кодексу України , належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

За приписами частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

З наведеного вбачається, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами незаконність дій державного реєстратора щодо відмови у проведенні державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

З огляду на вищевикладене, враховуючи те, що позивач не доведено в розумінні статті 74 Господарського процесуального кодексу України ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх позовних вимог, суд прийшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог з огляду на їх необґрунтованість та недоведеність.

Відповідно до частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються судом на позивача.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтею 74, статтями 76-79, статтею 86, статтею 123, статтею 129, статтями 232-233, статтями 237- 238, статтями 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Відповідно до частини 1 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).

Повний текст рішення складено: 08.05.2025

Суддя Н.Плотницька