Справа № 953/3396/23
н/п 2/953/119/25
"25" квітня 2025 р. Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Зуба Г.А.
за участю секретаря Куліковій Т.В.,
розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцеперебування за адресою: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , місцеперебування за адресою: АДРЕСА_2 ), треті особи: Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради (ЄДРПОУ 35857909, місцезнаходження за адресою: м. Харків, вул. Чернишевська, 55), Служба у справах дітей Харківської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 43956718, місцезнаходження: Харківська область, смт Високий, вул. Бульварна, буд. 12) про позбавлення батьківських прав,-
05.05.2023 до Київського районного суду м. Харкова надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, в якій позивачка просить позбавити відповідача батьківських прав відносно малолітнього сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
На адресу суду надійшло клопотання від представника відповідача - адвоката Бєлової О.Є. про зупинення провадження по дійсній справі у зв'язку з перебуванням відповідача в складі ЗСУ або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення АТО.
Учасники судового розгляду у судове засідання не з'явились, повідомлялись судом у встановленому законом порядку. Від позивача надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
В Україні Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який було затверджено Законом України 2102-IX від 24 лютого 2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан, який у подальшому продовжувався Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», та який діє до цього часу.
Статтею 1 Закону України «Про військовийобов'язок івійськову службу» визначено військовий обов'язок. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 251ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Крім того, згідно п.2 ч.1 ст. 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру (пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).
Європейський суд з прав людини зауважує, що процесуальні норми призначені забезпечити належне відправлення правосуддя та дотримання принципу правової визначеності, а також про те, що сторони повинні мати право очікувати, що ці норми застосовуються. Принцип правової визначеності застосовується не лише щодо сторін, але й щодо національних судів (DIYA 97 v. UKRAINE, №19164/04, § 47, ЄСПЛ, від 21 жовтня 2010 року).
Європейський суд з прав людини зауважив, що розумність тривалості провадження повинна оцінюватись з урахуванням обставин справи та таких критеріїв як складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також важливості спору для заявника (FRYDLENDER v. FRANCE, № 30979/96, § 43, ЄСПЛ, від 20 червня 2000 року).
У постанові Верховного Суду України 07 жовтня 2015 року у справі № 6-1367цс15 зазначено, що «зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об'єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення. Межі зупинення провадження у справі не повинні призводити до зменшення розумного строку розгляду справи».
Обґрунтовуючи своє клопотання про зупинення провадження представник відповідача вказує на те, що відповідач перебуває на військовій службі у ВЧ № НОМЕР_1 , та не перебуває у зоні постійної дислокації, тож він не може приймати участь у судовому розгляді, проте доказів на підтвердження вказаного не надає.
Статтею 1 Закону України «Про Збройні Сили України» визначено, що Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та вирішення питань, пов'язаних з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі, врегульовано Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від10грудня 2008року №1153/2008 (далі - Положення).
Відповідно до пункту 12 Положення встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Аналізу пункту 12 Положення дає підстави зробити висновок про те, що встановлення відносин військовослужбовців, які проходять військову
службу за призовом оформлюється письмовими наказами по особовому складу.
Представник до клопотання про зупинення провадження у справі не додала довідку, на яку вона посилається в клопотанні, та не надано доказів неможливості приймати у судовому розгляді, враховуючи наявність в нього представника та його відсутності в судових засіданнях по вказаній справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 76ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків (ч. 2 ст. 76 ЦПК України).
Статтею 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до частини 1 статті 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Згідно частини першої статті 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
За вказаних обставин, матеріали справи не містять достовірних доказів (оригінал довідки, наказу) на підтвердження того, що відповідач перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, тому суд вважає, що підстави на даний час для зупинення провадження по дійсній справі відсутні.
Однак, при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов'язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою (частина четверта статті 19 СК України).
Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини (частина шоста статті 19 СК України).
Відповідно до клопотання ДССД (а.с. 89-90), позивачу та відповідачу було направлено листи про необхідність з'явитися на співбесіду, але до теперішнього часу ані позивач по справі, ані відповідач до ДССД ХМР на співбесіду не з'явились. Однак, враховуючи місце проживання позивача разом з дитиною, письмовий висновок щодо розв'язання спору надає служба у справах дітей ХРДА, яка проводить співбесіду з матір'ю дитини, дитиною, обстежує умови проживання дитини, з'ясовує усі обставини, що стосуються справи.
У зв'язку з чим протокольною ухвалою суду від 07.02.2024 в якості третьої особи до участі в справі було залучено Службу у справах дітей ХРДА, на поштову та електронну адреси якої спрямовано копію позовної заяви з додатками (а.с. 123-124, 126), та отримана представником останньої 08.02.2024 (на електронну адресу) та 19.02.2024 (на поштову адресу).
03.07.2024 на електронну адресу Служби у справах дітей ХРДА спрямовано листа про необхідність надання до суду відповідного письмового висновку щодо предмета спору, яке отримано 03.07.2024.
28.08.2024 (а.с. 162) на електронну та поштову адреси Службу у справах дітей ХРДА повторно спрямовано листа про необхідність надання до суду відповідного письмового висновку щодо предмета спору, яке отримано 28.08.2024 засобами електронного зв'язку (а.с. 163) та 10.09.2024 засобами поштового зв'язку (а.с. 164). Крім того, представник третьої особи на кожне судове засідання по вказаній
справі викликався судовим викликом, однак будь-яких повідомлень від останнього не надходило, у зв'язку з чим тривалий час відкладався розгляд справи.
Доказів звернення самої позивачки до відповідного органу опіки та піклування щодо наданням відповідного висновку до суду не надано, а спрямований до суду позивачкою висновок Височанської селищної ради Служби у справах дітей та сім'ї Височанської селищної ради за №256/01-36 не стосується предмету даного спору, а наданий до Харківського районного суду Харківської області по справі №635/2149/23.
За вказаних обставин, суд повторно зобов'язує Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради та Службу у справах дітей ХРДА підготувати та надати до суду письмовий висновок щодо даного спору, або повідомити причини його не надання.
Керуючись ст.ст. 43, 84, 251, 253 ЦПК України, -
постановив :
В задоволенні клопотання представника відповідача ОСОБА_2 - адвоката Бєлової О.Є. про зупинення провадження по справі - відмовити.
Зобов'язати Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради та Службу у справах дітей Харківської районної державної адміністрації підготувати та надати до суду висновок щодо доцільності або недоцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відносно його малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , або повідомити причини його не надання.
Відкласти судове засідання по вказаній справі до 18.06.2025 року о 10.00 год.
Ухвала окремому оскарженню від рішення суду не підлягає і набирає законної сили з моменту її проголошення.
СУДДЯ Г.А. ЗУБ