Кегичівський районний суд Харківської області
Справа № 624/267/25
провадження № 1-кп/624/48/25
іменем України
селище Кегичівка 06 травня 2025 року
Кегичівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю т.в.о. секретаря - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
обвинуваченого - ОСОБА_4 ,
розглянувши у судовому засіданні кримінальне провадження №12024226070000119, стосовно якого:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Ново Парафіївка, Кегичівського району Харківської області, українець, громадянин України, освіта середня, військовозобов'язаний, не одружений, на утриманні має одну неповнолітню дитину, не працює, інвалідом не являється, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не засуджений,
- у вчиненні кримінального правопорушення (проступку), передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України,
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» відповідно до п. 31 ч. 1 ст. 85 Конституції України та ст. 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» затверджено Указ Президента України, яким в Україні з 24 лютого 2022 року введено воєнний стан.
В подальшому дія воєнного стану в Україні неодноразово продовжувалась Указами Президента України та Законами України, станом на дату вчинення кримінального правопорушення Законом України від 27 липня 2023 року № 3275-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод переміщених осіб», Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод переміщених осіб», Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Згідно з ч.ч. 2, 3, 4, 9 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод переміщених осіб», підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України з урахуванням вимог Закону України «Про адміністративну процедуру».
Заява подається внутрішньо переміщеною особою, у тому числі неповнолітніми дітьми, особисто, а малолітніми дітьми, недієздатними особами або особами, дієздатність яких обмежено, - через законного представника. Заява підписується заявником або особою, зазначеною в абзацах другому - четвертому цієї частини, яка дає згоду на обробку, використання, зберігання його персональних даних та персональних даних особи, від імені якої подається заява.
Порядок збирання та оброблення даних, оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та форма її зразка затверджуються Кабінетом Міністрів України з урахуванням вимог Закону України «Про адміністративну процедуру».
Згідно ч. 1 ст. 19 «Про забезпечення прав і свобод переміщених осіб», особи, винні в порушенні цього Закону, несуть відповідальність згідно із законом
Питання взяття на облік та порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» в редакції від 08 липня 2022 року (далі - Постанова Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 ) та Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332 в редакції від 24 серпня 2022 року «Про деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (далі - Постанова Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332)
Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332, допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території російською федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 204.
Відповідно до п. 21 Постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, заява про взяття на облік може бути подана в електронній формі з використанням мобільного додатка Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія) повнолітньою або неповнолітньою внутрішньо переміщеною особою, якій присвоєно реєстраційний номер облікової картки платника податків. У разі наявності в такої особи дітей подання заяви про взяття їх на облік можливе лише за наявності відображення в електронному вигляді інформації, що міститься у свідоцтві про народження таких дітей, виготовленому на паперовому бланку (далі - е-свідоцтво про народження).
Для подання заяви особі необхідно встановити мобільний додаток Порталу Дія на електронний пристрій, критерії якого підтримують використання такого додатка, підключений до Інтернету, із увімкненою функцією геолокації, та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначного встановлення особи.
Заява про взяття на облік в електронній формі формується засобами мобільного додатка Порталу Дія у формі, придатній для сприйняття її змісту відповідно до відомостей, зазначених у пункті 3 цього Порядку, заповнення форм (полів) заяви здійснюється автоматично, зокрема з урахуванням відомостей, отриманих у порядку електронної інформаційної взаємодії.
Заява про взяття на облік в електронній формі, сформована засобами мобільного додатка Порталу Дія та накладеним віддаленим кваліфікованим електронним підписом «Дія. Підпис» («Дія ID») особи, передається засобами Порталу Дія до інформаційної системи Мінсоцполітики для включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Після включення відомостей про особу до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб така особа може сформувати засобами Порталу Дія електронну довідку, яка підтверджує факт внутрішнього переміщення та взяття на облік такої особи відповідно до пункту 6-1 цього Порядку.
Як фактичне місце проживання/перебування не можуть зазначатися адреси (місцезнаходження) органів державної влади, місцевого самоврядування, юридичних осіб публічного права, їх підрозділів, будь-яких інших приміщень, за якими внутрішньо переміщені особи фактично не проживають.
Згідно з п. 3, 5, 6, 7, 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332, допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 року включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.
Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.
Починаючи з травня 2022 року допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території російською федерацією території України, території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали до 20 травня 2022 року заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний веб портал електронних послуг, або за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації.
Внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги.
Для отримання допомоги внутрішньо переміщена особа заповнює заяву, яка формується засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.
Для подання заяви з використанням мобільного додатку Порталу Дія внутрішньо переміщеній особі необхідно встановити мобільний додаток Порталу Дія на електронний пристрій, критерії якого підтримують використання такого додатка, підключений до Інтернету, та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначного встановлення особи.
У разі неправомірного або повторного отримання внутрішньо переміщеною особою допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.
Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року», зареєстрованого в Міністрестві юстиції України від 25 квітня 2022 року за № 453/37789, до відповідних територій з 24 лютого 2022 року відносився, зокрема, Красноградський район Харківської області.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 13 липня 2023 року №199, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 20 липня 2023 року за № 1225/40281, затверджено зміни до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, відповідно до якого Красноградський район з 24 лютого 2022 року по 09 червня 2023 року є територію можливих бойових дій.
Так, ОСОБА_4 , починаючи з введення правового режиму воєнного стану на території України та по 09 червня 2023 року будучи зареєстрованим зі своїми сином ОСОБА_5 та донькою ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживав разом зі свої малолітнім сином ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 , в той час, як його донька ОСОБА_5 була зареєстрована за вищевказаною адресою, проте проживала окремо від батька ОСОБА_4 .
На початку вересня 2022 року у ОСОБА_4 виник злочинний умисел на заволодіння бюджетними коштами Управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації (нинішнє Управління соціальної та ветеранської політики Берестинської районної державної адміністрації), код ЄДРПОУ 03196481, шляхом обману.
ОСОБА_4 реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном, а саме бюджетними коштами Управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації (нинішнє Управління соціальної та ветеранської політики Берестинської районної державної адміністрації) шляхом обману, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки у вигляді спричинення матеріальної шкоди державі і бажаючи їх настання, з метою отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, за допомогою мобільного додатка «Дія», в електронній формі подав заяву про взяття себе та своїх дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на облік, як внутрішньо переміщених осіб, та на призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Під час заповнення вказаної заяви ОСОБА_4 пройшов електронну ідентифікацію та автентифікацію і зазначив, як адресу свого фактичного проживання внаслідок переміщення через бойові дії нежитлову будівлю, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , де насправді знаходиться відділення «Нової пошти» та магазин «М'ясо».
При цьому, діти ОСОБА_5 та ОСОБА_5 про вказані дії батька не були поінформовані.
09 вересня 2022 року на підставі поданої вищевказаної заяви ОСОБА_4 та його дітям ОСОБА_5 та ОСОБА_5 присвоєно статус внутрішньо переміщених осіб з місцем проживанням за адресою: АДРЕСА_2 та призначено допомогу у розмірі 8000,00 гривень щомісяця, з яких: 2000,00 гривень ОСОБА_4 , по 3000,00 гривень ОСОБА_5 та ОСОБА_5 .
В подальшому, після досягнення ОСОБА_5 повноліття, тобто з 01 жовтня 2022 року загальний розмір допомоги щомісяця виплачувався у розмірі 7000,00 гривень, з яких по 2000,00 гривень ОСОБА_4 , та ОСОБА_5 та 3000,00 гривень ОСОБА_5 .
Враховуючи зазначене, ОСОБА_4 , фактично не являючись внутрішньо перемішеною особою в контексті положення ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод переміщених осіб», завдяки внесенню до заяви про взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб, недостовірні відомості про адресу свого місця переміщення, за період з вересня 2022 року по липень 2023 року безпідставно отримував державну соціальну допомогу внутрішньо переміщеним особам на себе та своїх дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_5 у розмірі 78000,00 гривень, заподіявши шкоду державі в особі Управління соціального захисту населення Красноградської районної державної (нинішнє Управління соціальної та ветеранської політики Берестинської районної державної адміністрації) на вказану суму.
Таким чином, ОСОБА_4 вчинив правопорушення - проступок, передбачений ч.1 ст. 190 КК України, а саме - заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство).
Керівник Берестинської окружної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Управління соціальної та ветеранської політики Берестинської РДА звернувся з позовом до ОСОБА_4 про стягнення шкоди, завданої кримінальним правопорушенням у сумі 78000 гривень.
У судовому засіданні обвинувачений винним себе визнав, щиро розкаявся, підтвердив обставини справи, запевнив про недопущення подібного у майбутньому, вказав, що збитки відшкодував не відшкодував, у зв'язку з відсутністю коштів, цивільний позов визнав у повному обсязі.
Представник потерпілого ОСОБА_6 , належним чином повідомлена про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не з'явилась, натомість через канцелярію суду подав заяву про те, що судовий розгляд просить проводить без її участі.
Заслухавши думку учасників судового провадження, враховуючи можливість з'ясувати всі обставини під час судового розгляду, суд, на підставі ст.325 КПК України, визнав можливим провести цей розгляд без представника потерпілої.
Визначаючи обсяг досліджуваних доказів, з'ясувавши думку учасників та відсутність заперечень, суд, відповідно до ст. 349 КПК України, визнав недоцільним дослідження доказів щодо тих обставин, які ніким не оспорюються та обмежитись допитом обвинуваченого та дослідженням документів про дані щодо його особи та щодо цивільного позову. При цьому з'ясовано, що учасники провадження правильно розуміють зміст цих обставин і не мають сумнівів у добровільності своєї позиції, а також їм зрозуміло, що у такому випадку вони будуть позбавлені права оскаржити ці обставини в апеляційному порядку.
У судовому засіданні, згідно з визначеним обсягом, досліджені документи кримінального провадження: копія паспорта обвинуваченого, з підтвердження анкетних даних, довідки про те, що ОСОБА_4 на обліку в наркологічному, психіатричному кабінетах та на обліку Красноградського РС №2 філії ДУ «Центр пробації» в Харківській області не перебуває, перебуває на обліку військовозобов'язаних запасу у ІНФОРМАЦІЯ_4 , вимога про відсутність судимостей у останнього, довідка характеристика, згідно якої обвинувачений характеризується позитивно, квитанції про відшкодування збитків потерпілому.
У судовому засіданні також досліджена ухвала від 19 березня 2025 року про накладення арешту на земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 6323183000:01:000:0136, площею 6,7067, що належить ОСОБА_4 .
Зазначені документи сумнівів у їх достовірності не викликали, викладені чи посвідчені в них відомості є такими, що мають значення для встановлення фактів і обставин кримінального провадження.
Кожний з доказів визнається і оцінюється судом як належний та допустимий, а всі вони у сукупності - достатніми та взаємозв'язаними для прийняття процесуального рішення.
Заслухавши усі показання, дослідивши докази, суд вважає, що пред'явлене обвинувачення у судовому засіданні доведене повністю.
Суд вважає доведеним, що викладені в обвинуваченні діяння мали місце і містять склад кримінального правопорушення.
Встановлено, що у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» відповідно до п. 31 ч. 1 ст. 85 Конституції України та ст. 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» затверджено Указ Президента України, яким в Україні з 24 лютого 2022 року введено воєнний стан.
В подальшому дія воєнного стану в Україні неодноразово продовжувалась Указами Президента України та Законами України, станом на дату вчинення кримінального правопорушення Законом України від 27 липня 2023 року № 3275-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод переміщених осіб», Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод переміщених осіб», Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Згідно з ч.ч. 2, 3, 4, 9 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод переміщених осіб», підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України з урахуванням вимог Закону України «Про адміністративну процедуру».
Заява подається внутрішньо переміщеною особою, у тому числі неповнолітніми дітьми, особисто, а малолітніми дітьми, недієздатними особами або особами, дієздатність яких обмежено, - через законного представника. Заява підписується заявником або особою, зазначеною в абзацах другому - четвертому цієї частини, яка дає згоду на обробку, використання, зберігання його персональних даних та персональних даних особи, від імені якої подається заява.
Порядок збирання та оброблення даних, оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та форма її зразка затверджуються Кабінетом Міністрів України з урахуванням вимог Закону України «Про адміністративну процедуру».
Згідно ч. 1 ст. 19 «Про забезпечення прав і свобод переміщених осіб», особи, винні в порушенні цього Закону, несуть відповідальність згідно із законом
Питання взяття на облік та порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» в редакції від 08 липня 2022 року (далі - Постанова Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 ) та Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332 в редакції від 24 серпня 2022 року «Про деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (далі - Постанова Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332)
Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332, допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території російською федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 204.
Відповідно до п. 21 Постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, заява про взяття на облік може бути подана в електронній формі з використанням мобільного додатка Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія) повнолітньою або неповнолітньою внутрішньо переміщеною особою, якій присвоєно реєстраційний номер облікової картки платника податків. У разі наявності в такої особи дітей подання заяви про взяття їх на облік можливе лише за наявності відображення в електронному вигляді інформації, що міститься у свідоцтві про народження таких дітей, виготовленому на паперовому бланку (далі - е-свідоцтво про народження).
Для подання заяви особі необхідно встановити мобільний додаток Порталу Дія на електронний пристрій, критерії якого підтримують використання такого додатка, підключений до Інтернету, із увімкненою функцією геолокації, та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначного встановлення особи.
Заява про взяття на облік в електронній формі формується засобами мобільного додатка Порталу Дія у формі, придатній для сприйняття її змісту відповідно до відомостей, зазначених у пункті 3 цього Порядку, заповнення форм (полів) заяви здійснюється автоматично, зокрема з урахуванням відомостей, отриманих у порядку електронної інформаційної взаємодії.
Заява про взяття на облік в електронній формі, сформована засобами мобільного додатка Порталу Дія та накладеним віддаленим кваліфікованим електронним підписом «Дія. Підпис» («Дія ID») особи, передається засобами Порталу Дія до інформаційної системи Мінсоцполітики для включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Після включення відомостей про особу до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб така особа може сформувати засобами Порталу Дія електронну довідку, яка підтверджує факт внутрішнього переміщення та взяття на облік такої особи відповідно до пункту 6-1 цього Порядку.
Як фактичне місце проживання/перебування не можуть зазначатися адреси (місцезнаходження) органів державної влади, місцевого самоврядування, юридичних осіб публічного права, їх підрозділів, будь-яких інших приміщень, за якими внутрішньо переміщені особи фактично не проживають.
Згідно з п. 3, 5, 6, 7, 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332, допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 року включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.
Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.
Починаючи з травня 2022 року допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території російською федерацією території України, території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали до 20 травня 2022 року заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний веб портал електронних послуг, або за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації.
Внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги.
Для отримання допомоги внутрішньо переміщена особа заповнює заяву, яка формується засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.
Для подання заяви з використанням мобільного додатку Порталу Дія внутрішньо переміщеній особі необхідно встановити мобільний додаток Порталу Дія на електронний пристрій, критерії якого підтримують використання такого додатка, підключений до Інтернету, та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначного встановлення особи.
У разі неправомірного або повторного отримання внутрішньо переміщеною особою допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.
Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року», зареєстрованого в Міністрестві юстиції України від 25 квітня 2022 року за № 453/37789, до відповідних територій з 24 лютого 2022 року відносився, зокрема, Красноградський район Харківської області.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 13 липня 2023 року №199, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 20 липня 2023 року за № 1225/40281, затверджено зміни до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, відповідно до якого Красноградський район з 24 лютого 2022 року по 09 червня 2023 року є територію можливих бойових дій.
Так, ОСОБА_4 , починаючи з введення правового режиму воєнного стану на території України та по 09 червня 2023 року будучи зареєстрованим зі своїми сином ОСОБА_5 та донькою ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживав разом зі свої малолітнім сином ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 , в той час, як його донька ОСОБА_5 була зареєстрована за вищевказаною адресою, проте проживала окремо від батька ОСОБА_4 .
На початку вересня 2022 року у ОСОБА_4 виник злочинний умисел на заволодіння бюджетними коштами Управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації (нинішнє Управління соціальної та ветеранської політики Берестинської районної державної адміністрації), код ЄДРПОУ 03196481, шляхом обману.
ОСОБА_4 реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном, а саме бюджетними коштами Управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації (нинішнє Управління соціальної та ветеранської політики Берестинської районної державної адміністрації) шляхом обману, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки у вигляді спричинення матеріальної шкоди державі і бажаючи їх настання, з метою отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, за допомогою мобільного додатка «Дія», в електронній формі подав заяву про взяття себе та своїх дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на облік, як внутрішньо переміщених осіб, та на призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Під час заповнення вказаної заяви ОСОБА_4 пройшов електронну ідентифікацію та автентифікацію і зазначив, як адресу свого фактичного проживання внаслідок переміщення через бойові дії нежитлову будівлю, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , де насправді знаходиться відділення «Нової пошти» та магазин «М'ясо».
При цьому, діти ОСОБА_5 та ОСОБА_5 про вказані дії батька не були поінформовані.
09 вересня 2022 року на підставі поданої вищевказаної заяви ОСОБА_4 та його дітям ОСОБА_5 та ОСОБА_5 присвоєно статус внутрішньо переміщених осіб з місцем проживанням за адресою: АДРЕСА_2 та призначено допомогу у розмірі 8000,00 гривень щомісяця, з яких: 2000,00 гривень ОСОБА_4 , по 3000,00 гривень ОСОБА_5 та ОСОБА_5 .
В подальшому, після досягнення ОСОБА_5 повноліття, тобто з 01 жовтня 2022 року загальний розмір допомоги щомісяця виплачувався у розмірі 7000,00 гривень, з яких по 2000,00 гривень ОСОБА_4 , та ОСОБА_5 та 3000,00 гривень ОСОБА_5 .
Враховуючи зазначене, ОСОБА_4 , фактично не являючись внутрішньо перемішеною особою в контексті положення ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод переміщених осіб», завдяки внесенню до заяви про взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб, недостовірні відомості про адресу свого місця переміщення, за період з вересня 2022 року по липень 2023 року безпідставно отримував державну соціальну допомогу внутрішньо переміщеним особам на себе та своїх дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_5 у розмірі 78000,00 гривень, заподіявши шкоду державі в особі Управління соціального захисту населення Красноградської районної державної (нинішнє Управління соціальної та ветеранської політики Берестинської районної державної адміністрації) на вказану суму.
Таким чином, ОСОБА_4 вчинив правопорушення - проступок, передбачений ч.1 ст. 190 КК України, а саме - заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство).
Він є винним у вчиненні кримінального правопорушення і підлягає покаранню.
Відповідно до ст. 12 КК України обвинувачений ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення, яке відноситься до кримінального проступку.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 65 КК України, особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень, а згідно зі ч. 2 ст. 50 КК України, покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого.
Як обставина, що пом'якшує покарання, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 66 КК України, визнається щире каяття.
Обставин, що його обтяжує, згідно зі ст. 67 КК України не встановлено.
Підстав для застосування ст.ст.69, 69-1 КК України, суд не знаходить.
Таким чином, з урахуванням наведеного, конкретних обставин справи, особи винної, яка розкаюється, визнала цивільний позов у повному обсязі, обставини, що пом'якшує відповідальність та відсутність обтяжуючих обставин, суд вважає необхідним призначити ОСОБА_4 міру покарання у межах санкції ч. 1 ст. 190 КК України, у громадських робіт, оскільки останній, крім того, погодився з думкою прокурора.
Суд визнає таке покарання необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченого та попередження нових кримінальних правопорушень.
Запобіжний захід стосовно ОСОБА_4 не обирався та підстав для його обрання не має.
Судові витрати та речові докази відсутні.
Відповідно до ч. 4 ст. 174 КПК України суд одночасно з ухваленням судового рішення, яким закінчується судовий розгляд, вирішує питання про скасування арешту майна.
Суд скасовує арешт майна, зокрема, у випадку закриття кримінального провадження судом, якщо майно не підлягає спеціальній конфіскації, не призначення судом покарання у виді конфіскації майна та/або незастосування спеціальної конфіскації, залишення цивільного позову без розгляду або відмови в цивільному позові.
Підстави для скасування арешту майна, належного ОСОБА_4 , накладеного ухвалою слідчого судді Красноградського районного суду Харківської області від 19 березня 2025 року, з огляду на не відшкодування завданого збитку за цивільним позовом, суд не знаходить.
Вирішуючи заявлений цивільний позов, суд виходив з наступного.
У кримінальному провадженні прокурором заявлено цивільний позов до обвинуваченого ОСОБА_4 про відшкодування збитків, заподіяних кримінальним правопорушенням в розмірі 78000 гривень.
Відповідно до ч.3 ст.128 КПК України цивільний позов в інтересах держави пред'являється прокурором.
Згідно вимог ст. 127 КПК України передбачено, що шкода, завдана кримінальним правопорушенням, або іншим суспільно небезпечним діянням, може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні.
Частиною 1 статті 128 КПК України передбачено, що особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно-небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред'явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно-небезпечне діяння.
Відповідно до ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Як зазначено в постанові Пленуму Верховного Суду України №3 від 31 березня 1989 року «Про практику застосування судами України законодавства про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної злочином, і стягнення безпідставно нажитого майна», при розгляді кримінальної справи суд зобов'язаний на основі всебічного, повного й об'єктивного дослідження обставин справи з'ясувати характер і розмір матеріальної шкоди, заподіяної злочином, наявність причинного зв'язку між вчиненим і шкодою, що настала, роль і ступінь участі кожного з підсудних в її заподіянні, а також, чи відшкодовано її повністю або частково до судового розгляду справи, і у вироку дати належну оцінку зазначеним обставинам.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про доцільність задоволення цивільного позову в повному обсязі, оскільки матеріалами кримінального провадження повністю доведено факт завдання обвинуваченою шкоди в заявленому розмірі, обвинувачена в повному обсязі визнав цивільний позов.
Керуючись ст. 368-371, 373-374 КПК України,
ОСОБА_4 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення (проступку) передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України і призначити покарання у виді громадських робіт 200 (двісті) годин.
Запобіжний захід відносно ОСОБА_4 не обирати.
Арешт, накладений ухвалою Красноградського районного суду Харківської області від 19 березня 2025 року на земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 6323183000:01:000:0136, площею 6,7067, що належить ОСОБА_4 - залишити без змін до повного відшкодування завданого збитку від кримінального правопорушення.
Позовну заяву керівника Берестинської окружної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Управління соціальної та ветеранської політики Берестинської РДА до ОСОБА_4 про стягнення шкоди, завданої кримінальним правопорушенням у сумі 78000 гривень - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_4 збитки у сумі 78000 (сімдесят всім тисяч) гривень на користь Управління соціальної та ветеранської політики Берестинської районної адміністрації (код ЄДРПОУ 0319681) ІВАN: UA 218201720355179016000003741 в УДК в Харківській області.
Вирок може бути оскаржений в Харківській апеляційний суд, через Кегичівський районний суд, протягом 30 днів з моменту його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не подано. У разі її подання, вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Копії вироку надати учасникам провадження.
Суддя ОСОБА_1