Справа №621/724/25
Провадження № 3/621/268/25
Іменем України
08 травня 2025 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Вельможна І.В., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліції № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого в АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , до адміністративної відповідальності притягувався:
- постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 12 грудня 2024 року за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, піддавався стягненню у виді штрафу у розмірі 17 000 грн., з позбавленням права керування транспортним засобом строком на 1 рік;
за частиною 2 статті 130, частиною 3 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
20 лютого 2025 року о 00:25 годині в с-ще Донець Чугуївського району Харківської області по вул. Діденко, 17, ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2106, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з ротової порожнини, порушення мовлення та координації рухів. На вимогу працівників поліції пройти у встановленому порядку огляд на стан сп'яніння, під відеозапис відмовився, чим порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху, яким передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, будучи особою, яка протягом року піддавалася адміністративному стягненню за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, 20 лютого 2025 року о 00:25 годині в с-ще Донець Чугуївського району Харківської області по вул. Діденко, 17, ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2106, реєстраційний номер НОМЕР_2 , будучи особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, згідно постанови Харківського відділу державної виконавчої служби у м. Харкові № 41430678 від 11.04.2019, чим порушив ст. 15 Закону України "Про дорожній рух".
21.03.2025 матеріал надійшов до суду. Згідно протоколу автоматизованого розподілу справи для розгляду матеріалу визначено суддю Вельможну І.В.
Розгляд матеріалів призначено на 16.04.2025.
16.04.2025 у зв'язку з неявкою особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 розгляд матеріалів відкладено до 08.05.2025.
Особа яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 будучи своєчасно та належним чином повідомлений, в судове засідання повторно не з'явився, його неявка не перешкоджає розгляду адміністративного матеріалу.
Факт належного повідомлення ОСОБА_1 про місце і час розгляду матеріалу про його притягнення до адміністративної відповідальності підтверджується: відомостями протоколів про адміністративне правопорушення, складених у присутності ОСОБА_1 де йому повідомлено, що розгляд адміністративної справи відбудеться у Зміївському районному суді; відомостями списку справ, призначених до розгляду у Зміївському районному суді Харківської області, що розміщений на загально доступному офіційному веб-порталі Судової влади України; також ОСОБА_1 , направлялися рекомендовані судові повідомлення з повістками про виклик до суду за адресою місця його проживання зазначеної в постановах про притягнення до адміністративної відповідальності, крім того ОСОБА_1 направлялися смс-повідомлення про виклик до суду на його номер мобільного телефону зазначений в протоколах, та відповідно до Довідки про доставку повідомлення, повідомлення про виклик до суду доставлено на номер мобільного телефону НОМЕР_3 .
Відповідно до статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неприбуття в судове засідання особи, що притягується до відповідальності за частиною 1 статті 130, частиною 5 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не перешкоджає судовому розгляду справи за її відсутністю.
Поняття справедливого судового розгляду передбачає можливість для особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, бути присутньою на засіданні. Ця можливість випливає із об'єкта і цілі статті 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки здійснення прав, гарантованих статтею 6 Конвенції, передбачає можливість вказаної особи бути вислуханою, а також необхідність перевірити точність її тверджень і співставити їх з матеріалами судової справи.
Практика Європейського суду з прав людини, у своїх рішеннях, вказує, що кожна сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у справі за його участю, добросовісно користуватися належними йому процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Так, у рішенні Європейського Суду з прав людини "Пономарьов проти України" від 03 квітня 2008 року зазначено, що "сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження".
Стосовно справи про адміністративне правопорушення розумність таких інтервалів часу обумовлюється положеннями статей 38, 277 Кодексу України про адміністративні правопорушення, де зазначено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
З урахуванням викладеного, а також враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суддя дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Ознайомившись з наданими матеріалами, дійшов наступного висновку.
Винуватість ОСОБА_1 , у вчиненні правопорушень за вказаних обставин підтверджується наступними доказами, дослідженими під час судового розгляду:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення, серії ЕПР1 № 251692 від 20.02.2025 в якому викладено зазначені вище обставини правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а. с. 1);
- даними протоколу про адміністративне правопорушення, серії ЕПР1 № 251684 від 20.05.2025 в якому викладено зазначені вище обставини правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 3 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а. с. 2);
- направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 20.02.2025, складеного о 01:10 годині, яким підтверджується, що ОСОБА_1 відмовився від проходження такого огляду (а. с. 3);
-постанова відділу поліції №2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області від 20.02.2025, серії ЕНА № 4110212 відповідно до якої ОСОБА_1 , притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 4 статті 126 Кодексу України з накладенням на нього стягнення у виді штрафу у розмірі 20 400 грн 00 к. (а.с. 4);
- відомостями рапорту поліцейського СРПП ВП № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківської області Коротун О. від 20.02.2025 щодо виявлення під час дії комендантської години транспортного засобу ВАЗ 2106, реєстраційний номер НОМЕР_2 , водієм якого виявився ОСОБА_1 , в ході спілкування та перевірки було встановлено що останній притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП та має тимчасове обмеження в праві керування транспортними засобами встановлене постановою ДВС. Крім того, у ОСОБА_1 були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння та запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння у встановленом у законом порядку від якого останній відмовився.
- даними копії постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами від 11.04.2019 ВП № 53045466, відповідно до якої у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі згідно виконавчого листа № 639/8113/15-ц виданого 15.03.2025 (а.с. 6-7);
- даними постанови Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 12 грудня 2024 року відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення з накладенням на нього стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000 грн 00 к., з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік. Постанова набрала законної сили 24.12.2024 ( а.с. 8-11).
- відеозаписами на DVD-диску де зафіксовано обстановку на місці події 20.02.2025 та зафіксовано факт пропозиції та відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, крім того, під відеозапис ОСОБА_1 повідомив про наявність відносно нього обмеження у праві керування транспортними засобами (а.с. 13);
Відповідно до статі 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У рішенні по справі "О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства" від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Таким чином, ОСОБА_1 реалізував своє право керувати транспортним засобом, тим самим погодився нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі згідно встановлених норм закону держави Україна.
Відповідно до пункту 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 11.06.2004 №11 "Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, де зазначено, що згідно зі статтею 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення має своєчасно, всебічно, повно й об'єктивно з'ясувати обставини справи і вирішити її в точній відповідності із законом.
Оцінивши надані докази, суддя дійшов до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених:
- частиною 2 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка протягом року піддавалася адміністративному стягненню за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
- частиною 3 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Відповідно до статей 34, 35 Кодексу України про адміністративні правопорушення обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративні правопорушення, відсутні.
Відповідно до вимог частини 2 статті 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається у межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно до статті 23 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні стягнення суддя враховує положення частини 2 статті 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність та вважає можливим накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції частини 2 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення з позбавлення права керування транспортними засобами на строк три роки, без оплатного вилучення транспортного засобу, а також, відповідно до статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", стягнути з нього судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 36, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень:
1) передбаченого частиною 2 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 34 000 грн 00 к. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки, без оплатного вилучення транспортного засобу.
2) передбаченого частиною 3 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк 3 (три) місяці.
Остаточно на ОСОБА_1 накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 34 000 (тридцять чотири тисячі) грн 00 к., які перерахувати на р/р UA168999980313020149000020001, отримувач коштів ГУК Харківська обл./ 21081300, код ЄДРПОУ: 37874947, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081300, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Строк сплати штрафу не пізніш як через 15 днів з дня отримання копії постанови.
У разі несплати штрафу у вказаний строк особою, яку притягнуто до відповідальності, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави (стягувач Державна судова адміністрація України) в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 к., які перерахувати на р/р UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м.Києві / м. Київ / 22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106.
На постанову може бути подана апеляція до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя: