Постанова від 08.05.2025 по справі 128/1676/25

Справа № 128/1676/25

ПОСТАНОВА

08 травня 2025 року місто Вінниця

Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Карпінська Ю.Ф., отримавши адміністративний матеріал, що поданий відділом поліції №5 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 178 КУпАП,

УСТАНОВИЛА:

07.05.2025 до Вінницького районного суду Вінницької області подано адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 178 КУпАП.

Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Протокол про адміністративне правопорушення повинен відповідати вимогам статті 256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС 06.11.2015 №1376, зареєстрованої в МЮ України 01.12.2015 за №1496/27941.

Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Слід зазначити, що суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №154398 від 30.04.2025, «30.04.2025 о 15:30 год в с. Вороновиця, вул. Росоха гр. ОСОБА_1 перебував в громадському місці у п'яному вигляді та своєю поведінкою ображав людську мораль, гідність, що виражалось у розхитуванні даної особи при ходьбі із сторони в сторону, неохайному, брудному та порваному одязі із неприємним запахом. Правопорушення вчинене повторно».

У частині другій статті 178 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль, вчинене повторно протягом року після застосування заходів адміністративного стягнення.

Однак до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №154398 від 30.04.2025 не надано належних доказів про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 178 КУпАП, а саме: належним чином завіреної копії постанови суду, яка набрала законної сили.

Натомість до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №154398 від 30.04.2025 долучено копію постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 06.02.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 175-1, ч. 1 ст. 51 КУпАП, що не є доказом притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 178 КУпАП.

Крім того, долучений до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №154398 від 30.04.2025 доказ - копія постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 06.02.2025 у графі протоколу «до протоколу додається» не зазначений, що є підставою не брати такий доказ до уваги.

Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони правопорушення - поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль, є місце його вчинення, у даному випадку, громадське місце, а саме: частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна чи відкрита для населення вільно або за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, у тому числі під'їзди будівель і споруд, а також підземні переходи, стадіони, паркінги.

Однак у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №154398 від 30.04.2025 не зазначено та до протоколу не долучено доказів, які б свідчили про вчинення ОСОБА_1 правопорушення саме у громадському місці.

Крім того, станом на час вчинення адміністративного правопорушення, зазначеного у протоколі, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був неповнолітнім.

Відповідно до ч. 1 ст. 270 КУпАП, інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники).

Згідно з ч. 2 ст. 33 КУпАП, надання особою інформації є добровільним. Особа може відмовитися від надання інформації. Проведення опитування неповнолітніх допускається тільки за участю батьків (одного з них), іншого законного представника або педагога.

Разом із тим, відсутні відомості про залучення під час складання протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №154398 від 30.04.2025 батьків (одного з них), іншого законного представника або педагога ОСОБА_1 .

Відповідно до положень статті 277 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 178 КУпАП, розглядаються протягом доби.

Однак особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 до зали судових засідань доставлено не було. У графі протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №154398 від 30.04.2025 «Повідомлено, що розгляд адміністративної справи відбудеться» зазначено «за викликом 2025 року у Вінницькому РС». Відомості про те, що працівниками поліції роз'яснено ОСОБА_1 про дату подання адміністративного матеріалу відносно нього до Вінницького районного суду Вінницької області та про те, що такий адміністративний матеріал розглядаються протягом доби, відсутні.

Враховуючи вищевикладене, недоліки матеріалу про адміністративне правопорушення перешкоджають суду розглянути його у відповідності до вимог КУпАП.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у постанові Пленуму №11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звернув увагу на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

Тому вважаю за необхідне повернути адміністративний матеріал, що поданий відділом поліції №5 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 178 КУпАП для належного оформлення, оскільки недоліки протоколу позбавляють можливості суду розглянути даний адміністративний матеріал відповідно до норм чинного законодавства.

Керуючись статтями 33, 251, 278, 283 КУпАП, суддя -

УХВАЛИЛА:

Адміністративний матеріал, що поданий відділом поліції №5 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 178 КУпАП, - повернути для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

СУДДЯ