іменем України
07.05.2025
Справа № 331/2506/24
Провадження № 2/331/207/2025
Олександрівський районний суд міста Запоріжжя у складі: головуючого судді Фісун Н.В.., за участю секретаря судового засідання Данилевської О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжі у загальному позовному провадженні цивільну справу
за первісним позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об'єму та обсягу природного газу та зустрічним позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ» про захист прав споживача,-
У квітні 2022 року АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» звернулось з позовом до ОСОБА_1 , в якому просять стягнути з відповідача на свою користь вартість донарахованого не облікованого об'єму та обсягу природного газу в сумі 106 812,00 гривень, вказуючи, що 27 липня 2022 року в будинку відповідача за адресою АДРЕСА_1 , при проведенні перевірки виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ та пошкодження ЗВТ та проведено донарахування об'ємів природного газу.
Ухвалою Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 29.04.2024 року відкрито провадження у цивільній справі у порядку спрощеного позовного провадження, справу призначено до розгляду у судовому засіданні з викликом сторін, відповідачу запропоновано подати відзив на позов.
21.05.2024 року представником ОСОБА_1 адвокатом Вельможко О.О. подано до суду зустрічну позовну заяву до АТ «ОГС «Запоріжгаз», в якій вказував, що при проведенні демонтажу лічильника газу не було складено відповідний акт, окремий протокол про направлення на експертизу засобу вимірюваної техніки не складався, склад комісії не відповідає вимогам закону, акт-розрахунок складений з порушенням вимог Кодексу газорозподільних систем в редакції яка діяла станом на дату виявлення порушення, механічний вплив на деталі відлікового пристрою лічильник без порушення цілісності його корпусу та пломб неможливий, факт несанкціонованого втручання у роботу засобу вимірювальної техніки ОСОБА_1 жодним доказом не підтверджується, у зв'язку просив визнати Рішення Комісії з розгляду актів про порушення АТ « Запоріжгаз» щодо задоволення акту від 27.07.2022 року , затвердженого Протоколом засідання комісії №673 з розгляду актів про порушення кодексу ГРМ від 12.08.2022 та складання Акту-розрахунку не облікованого об'єму природного газу і його вартості в розмірі 106 812 грн. на ім'я ОСОБА_1 неправомірними та стягнути судові витрати./а.с.46-48/.
Ухвалою суду від 17.06.2024 року зустрічну позовну заяву прийнято до спільного розгляду з первісним позовом, вирішено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
25.06.2024 року від представника позивача за первісним позовом надійшов відзив на зустрічну позовну заяву, в якій прохав в задоволенні зустрічної позовної заяви відмовити/а.с.54-91/.
Ухвалою суду 11.10.2024 року відмовлено представнику позивача за зустрічним позовом адвокату Вельможко О.О. про витребування доказів./а.с.116-117/.
Ухвалою суду 11.10.2024 року клопотання представника позивача за зустрічним позовом адвокату Вельможко О.О.про призначення експертизи задоволено, зупинено провадження по справі./а.с.118-119/.
Ухвалою суду 03.12.2024 року поновлено провадження у справі та призначено судове засідання/а.с.127/.
Ухвалою суду 19.12.2024 року уточнене клопотання представника позивача за зустрічним позовом адвокату Вельможко О.О. про призначення експертизи задоволено, зупинено провадження по справі./134-135/.
Ухвалою суду 27.01.2025 року поновлено провадження у справі та призначено судове засідання/а.с.153/.
Ухвалою суду від 19.02.2025 року підготовче провадження закрите, справу призначено до розгляду.
У судовому засіданні представник позивача за первісним позовом позовні вимоги підтримав, проти задоволення зустрічного позову представник заперечував, вказуючи на законність дій АТ «ОГС «Запоріжгаз».
Представник відповідача за первісним позовом та позивача за зустрічним позовом у судовому засіданні заперечував проти первісного позову та підтримав зустрічний позов.
Суд, вислухавши учасників справи, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено фактичні обставини та відповідні ним правовідносини.
За положенням ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною 2 ст.2 ЦПК України на суд і учасників процесу покладено обов'язок керуватися завданнями цивільного судочинства, яке превалює над будь-яким іншим міркуванням в судовому процесі.
Згідно з ст.ст.2, 6, 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах рівності сторін, змагальності та диспозитивності.
У відповідності до ст.ст.13,44 ЦПК України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається. З огляду на принцип диспозитивності у цивільному судочинстві учасники справи розпоряджаються своїми процесуальними правами на власний розсуд.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 12 Закону України «Про ринок природного газу» - постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.
Правовідносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) - споживачами газу регулюються ст. 714 ЦК України, Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494; Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496 та зареєстрованими в Міністерстві Юстиції України 06.11.2015 за № 1382/27827.
За змістом п.п.6 п.6 Глави Х Кодексу ГРС у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових , власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново проінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт не облікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого,переданого) природного газу, розрахунок не облікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВРГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу .
Відповідно до п.п.11 п.3 гл.2 розділу Х1 Кодексу ГРС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових, які кваліфікуються як «не з вини споживача», але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать, у тому числі, робота комерційного ВОГ чи його складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковуються або обліковуються некоректно.
Пунктом 8 гл.3 розділу Х1 Кодексу ГРМ в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу та/або його позаштатного режиму роботи, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється, виходячи із 70% граничних об'ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду ВОГ або його повірки до дня виявлення порушення, але не більше 6 місяців, та з урахуванням терміну на його усунення.
Згідно з статтею 1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» засоби вимірювальної техніки - засоби вимірювань, вимірювальні системи, матеріальні міри, стандартні зразки та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об'єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності.
Отже, засіб вимірювальної техніки - це технічний засіб, який застосовується під час вимірювань фізичних величин і має нормовані метрологічні характеристики.
Частиною першою статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» передбачено, що законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Пунктом 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу.
Згідно п.1 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС власник комерційного ВОГ забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ в порядку, визначеному гл.7 цього розділу та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових.
Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових у відповідності до п.2 глави 6 розділу Х КГС Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.
Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) у відповідності пункту 2 Глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем зобов'язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред'явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу за об'єктом, розташованим в АДРЕСА_1 .
01.07.2014 року у вказаний будинок було установлено газовий лічильник типу в-4, заводський № 00817533, опломбований пломбою № 7153464, що підтверджується актом № 6210 встановлення побутового лічильника газу після виконання повірки/ремонту (а.с.8).
Згідно з п. 3 глави 1 розділу 1 Кодексу ГРС, дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Відповідно до п. 1 глави 1 розділу VI Кодексу ГРС, суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які у встановленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Абзацом 2 п.1 глави 3 розділу VІ Кодексу ГРС визначено, що споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРС та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
Договір розподілу природного газу між оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті регулятора та оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п. 4 гл. 3 розділу VІ Кодексу ГРС).
Отже ОСОБА_1 приєднався до типового публічного договору розподілу природного газу, текст якого затверджений Постановою НКРЕКП.
Судом встановлено, що відповідачем за первісним позовом здійснюється фактичне споживання природного газу та оплата його вартості діючому постачальнику, а отже договір є укладеним.
27.02.2022 працівниками «Запоріжгаз» на об'єкті споживання відповідача було виявлено факт роботи комерційного вузла обліку газу (лічильника газу) у позаштатному режимі./а.с.9-10/.
У відповідності до п. 6 глави 6 Розділу X Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при Фактичній витраті (споживанні) природного газу; наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Відповідно до пункту 4 глави 1 Розділу І кодексу газорозподільних систем своєчасне повідомлення побутовим споживачем - це надання споживачем у письмовій формі Оператору ГРМ інформації щодо видів споживання газу не пізніше ніж у місячний строк з дати настання відповідних змін (за відсутності лічильника газу), або інформації про недоліки в роботі лічильника газу (вихід з ладу, несправність, пошкодження лічильника, повірочного тавра, цілості пломб тощо), або інформації про пошкодження пломб на газових приладах та пристроях до виявлення таких недоліків представником Оператора ГРМ).
До моменту виявлення порушення та складання акту про порушення тобто до 27.07.2022 письмових повідомлень, звернень про недоліки в роботі лічильника газу Оператору ГРМ AT «Запоріжгаз» від споживача ОСОБА_1 не надходило.
Пунктом 1 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем визначено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
За фактом виявлення роботи комерційного вузла обліку газу у позаштатному режимі працівниками Оператора ГРМ, у присутності споживача, складено акт про порушення №000883 від 27.07.2022, в якому детально вказано вид, обставини і суть порушення. У порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем, Акт підписано працівником AT «Запоріжгаз» та споживачем ОСОБА_1 . Зі сторони споживача надійшли зауваження про те, що в роботу лічильника не втручався, пломби при знятті цілі (а.с.9-10).
На виконання вимог пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до акту про порушення внесено інформацію щодо: місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення - м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 52 каб.202; дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення - 12.08.2022 о 13-00 годині/а.с.10/.
Відповідно до порядку п. 4 глави 11 розділу X Кодексу газорозподільних систем після зняття лічильника в присутності споживача ЗВТ упаковано в пакет з поліетилену, який опломбовано пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером 0251830.
Протоколом №001935 від 27.07.2022 направлено засіб вимірювальної техніки на експертизу. Споживач ОСОБА_1 запрошувався для проведення експертизи ЗВТ на 9-00 до 14-00 1.08.2022 року (а.с.11)
Непридатність лічильника підтверджується також довідкою про непридатність ДП «ЗАПОРІЗЬКИЙ НАУКОВО-ВИРОБНИЧИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ» від 01.08.2022./а.с.16/.
За результатами вимірювань, проведених під час позачергової повірки повірником ДП «Запоріжжястандартметрологія», лічильник відповідача марки G4 , заводський номер № 00817533 визнаний непридатним до подальшої експлуатації, оскільки виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами внаслідок яких здійснюється не обліковане використання природного газу , які неможливо вивчити без використання спеціальних технічних засобів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ;пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубку лічильника- в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір (не передбачений конструкцією завода-виробника), внаслідок чого об'єм газу,що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково. Позаштатний режим роботи ЗВТ(відсутність зміни показань при фактичній витраті). Внаслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується порушенням законодавства . ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства . (а.с.12-16).
Зазначені вище факти підтверджують, що побутовий лічильник газу Відповідача працював у позаштатному режимі внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковувались або обліковувались некоректно.
Пунктом 6 глави 6 Розділу X Кодексу газорозподільних систем визначено якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Відповідно до пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належить пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (пункт 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).
Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
За фактом роботи лічильника відповідача у позаштатному режимі комісією AT «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення частково акту про порушення від 27.07.2022, що відображено у протоколі засідання комісії №1584 та №1584/1. ОСОБА_1 був відсутній на засіданні комісії 12.08.2022 року (а.с.27-30).
ОСОБА_1 не оспорювались висновки комісії в частині підтвердження несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, яке здійснене шляхом прихованих заходів.
Актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості, рахунком на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу та розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості за виявлене порушення несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ здійснено шляхом прихованих заходів проведено розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості, завданого порушенням споживача у розмірі 106 812,00 гривень, яку необхідно сплатити протягом десяти календарних днів з дати отримання рахунку./а.с.20-21/.
23.09.2022 AT «ЗАПОРІЖГАЗ» на адресу ОСОБА_2 рекомендованим поштовим відправленням були направлені Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості та рахунок на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості, які не були отримані споживачем, що підтверджується повідомленням з позначкою «за закінченням терміну зберігання»/а.с.22-24/.
16.02.2023 AT «ЗАПОРІЖГАЗ» на адресу ОСОБА_2 рекомендованим поштовим відправленням були направлені Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості та рахунок на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості, які не були отримані споживачем, що підтверджується повідомленням з позначкою «за закінченням терміну зберігання»/а.с.25-27/.
Розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу споживачем не спростовано, контррозрахунку не надано.
Проте, в добровільному порядку ОСОБА_1 борг не сплачено.
Несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу є втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом пошкодження на них пломб, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства). Пошкодження пломб це відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів); що передбачено пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС.
Положення наведеного пункту прямо вказує на те, що несанкціонованим є втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу за наявності факту того, що витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), або інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, зокрема, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).
У судовому засіданні представником відповідача адвокатом Вельможко О.О. заявлено клопотання про призначення трасологічної експертизи лічильника газу.
З висновку експерта від 22.01.2025 року вбачається, що:
1.У вихідному патрубку лічильника газу «Gallus 2000», G-4, заводський номер U00817533, 2003 року виготовлення, виявлене пошкодження у вигляді наскрізного отвору, овальної форми розмірами 4x5 мм.
2.Отвір у вихідному патрубку лічильника газу «Gallus 2000», G-4, заводський номер U00817533, 2003 року виготовлення, утворений в результаті впливу стороннього предмету, що виготовлений з матеріалу більш твердого за полімер та на момент застосування мав підвищену температуру достатню для термічного пропалювання полімерного матеріалу. Пошкодження було утворене шляхом введення стороннього предмету через отвір вихідного штуцера до внутрішньої порожнини вихідного патрубку та силового тиснення, в результаті чого за рахунок підвищеної температури відбувалось утворення наскрізного отвору в вихідному патрубку лічильника.
3.Приймаючи до уваги, що пломби встановлені на коробі відлікового механізму (лічильний пристрій) наданого на дослідження лічильника газу, обмежують доступ лише до його внутрішніх деталей, то вплив на них не пов'язаний з діями направленими на пошкодження мембранного механізму, в даному випадку - на утворення наскрізного отвору вихідному патрубку лічильника газу. При штатному встановленні лічильника газу на газорозподільну систему вхідний та вихідний штуцери скріплюються з трубопроводами та опломбовуються, у зв'язку з чим, утворити пошкодження, а саме: сторонній наскрізний отвір овальної форми розмірами по осях 4x5 мм на нижній частині вихідного патрубку мембранного механізму лічильника газу «Gallus 2000», G-4, заводський номер НОМЕР_1 , 2003 року виготовлення, не пошкоджуючи встановлених пломб, без порушення цілісності корпусу лічильника та за умови відсутності пошкодження вихідного трубопроводу вище місця кріплення лічильника до газорозподільної системи, неможливо./а.с.144-154/.
Отже, висновок експерта спростовує доводи первісного позивача щодо несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ та пошкодження ЗВТ.
Суд дійшов висновку, що дії відповідача по складанню Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості, рахунку на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу та розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості на загальну суму 106 812,00гривень за адресою: АДРЕСА_1 , споживач ОСОБА_1 , є правомірним.
Доводи представника позивача адвоката Вельможко О.О.за зустрічним позовом про те, що до пошкодження вихідного патрубку ЗВТ могли бути причетними представники позивача, так як безумовно було зроблено або під час перевірки лічильника у 2014 році спростовуються тим, що 01.07.2014 року у будинок ОСОБА_3 було установлено газовий лічильник типу в-4, заводський № 00817533, опломбований пломбою № 7153464, що підтверджується актом № 6210 встановлення побутового лічильника газу після виконання повірки/ремонту, жодних зауважень та заперечень від ОСОБА_1 на адресу позивача не надходило до 2022 року та і під час установки газового лічильника. Зазначений лічильник встановлено та прийнято до експлуатації 01.07.2014 року, що підтверджується актом встановлення побутового лічильника газу після повірки, який підписано споживачем. Відповідно до акту, відповідальність за збереження і цілісність встановлених у споживача лічильника газу та пломб на ньому несе споживач.
Також, після демонтажу ЗВТ 27.07.2022 року був упакований в пакет з поліетилену, який був опломбований пломбою оператора ГРМ №0251830, що підтверджується протоколом демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи. Перед проведенням експертизи 01.08.2022 комісією оглянутий об'єкт, наданий на експертизу та встановлено, що пакувальний матеріал та пломба № 0251830 не пошкоджені. Після експертизи ЗВТ був упакований в пакет та опломбований пломбою № R34704893, що підтверджується Актом експертизи лічильника газу № 0295 від 01.08.2022. При проведені експертизи 22.01.2025 за ініціативою відповідача (висновок експерта №СЕ-19/ 108-25/1478-ТР від 22.01.2025) експертом встановлено, що об'єкт дослідження упакований в поліетиленовий пакет чорного кольору та опломбований пломбою № R34704893, цілісність пакувального пакету та пломби не порушена. Отже після демонтажу ЗВТ та до проведення обох експертиз представники відповідача за зустрічним позовом не мали доступу до ЗВТ, а отже не могли вплинути на нього.
Доводи адвоката Вельможко О.О. проти первісного позову АТ «ОГРС «ЗАПОРІЖГАЗ про неповноважність комісії з розгляду актів про порушення кодексу ГРМ при розгляді Акту про порушення кодексу ГРМ № 673 від 12.08.2022, є неспроможними. У засіданні комісії(створеною у порядку глави 10 Розділу Х Кодексу ГРС (наказ про створення від 03.06.2022 року, копія а.с. 66-67, належні, допустимі докази протилежного у матеріалах цієї справи відсутні та Дракіним В.М. суду не надані ) брали участь п'ять осіб, протокол засідання містить підписи всіх членів комісії, докази на спростування цієї обставини відповідачем та його представником не подано. У відповідності до пункту 3 глави 10 Розділу Х Кодексу газорозподільних систем експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Вказані заперечення адвоката Вельможко О.О. суд не бере до уваги, так як ключовим у цьому пункті є те, що до складу комісії мають увійти як мінімум три представника Оператора ГРМ, які обираються зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів, при цьому в Кодексі прямої вказівки про обов'язкову участь будь кого з робітників та юриста вказана норма не містить. Споживач не був присутнім на засіданні комісії, його було повідомлено під підпис про засідання комісії, але ОСОБА_1 не з'явився. Споживач мав право письмово висловити свої зауваження у протоколі, проте будь-яких зауважень щодо складу комісії не висловив.
Аргументи позивача по зустрічному позову про недоведеність вини саме споживача у несанкціонованому втручанні суперечить вимогам кодексу газорозподільних систем, а саме п.4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ яким визначено, що за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування та позиції Верховного суду викладених у рішеннях під час розгляду аналогічних справ. Отже обов'язок збереження лічильника покладено саме на споживача. Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного суду у справі №321/1287/18 від 11.12.2019 та у справі №314/259/18 від 17.03.2021.
Споживач (несанкціонований споживач), згідно з п. 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Пунктом 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, визначено що за результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акту про порушення.
Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
Приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ п.4. глави 1 розділу І Кодексу ГРС.
12.08.2022 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем розглянуто акт про порушення № ZP000883 від 27.07.2022 та прийнято рішення про його часткове задоволення, у зв'язку з чим були здійснені донарахування обсягу природного газу за період 27.07.2021 по 26.07.2022 з урахуванням усіх газових приладів (плита газова 1 шт., котел-колонка 1 шт.,газова колонка-1шт.), зареєстрованих осіб (зареєстрована 3 особа) та опалювальної площі (36.3 м2). Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу склала 106 812,00грн.
Згідно з п. 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, розрахунок здійснено за цінами закупівлі природного газу протягом періоду необлікованого природного газу.
Відповідно до пункту 12 Глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРС, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Щодо тверджень адвоката Вельможко О.О. щодо наявності непошкоджених пломб на газовому лічильнику і це свідчить про відсутність несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, суд зазначає наступне.
Згідно правової позиції Верховного Суду, що викладена в Постанові від 17.11.2021 року у справі ЄУН №317/1864/19 встановлено, що «Порушення яке зафіксоване в акті про порушення від 06 березня 2019 року підтверджується актом експертизи лічильника газу від 14 березня 2019 року підтверджується , яка проведена відповідно до вимог глави 10 розділу 10 Кодексу газорозподільних систем, а наявність непошкоджених пломб ще не свідчить про відсутність несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ».
Відповідно до ст.ст. 12, 13 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
За змістом ст.ст. 16, 19, 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відносини у сфері житлово-комунальних послуг регулюються виключно на договірних засадах.
Відповідно до ч. 1 ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Згідно зі ст. 611 ЦК України, в разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Аналізуючи наведені вище положення норм діючого законодавства у сукупності з наданими сторонами письмовими доказами, врахувавши всі обставини справи, суд дійшов висновку про правомірність дій первісного позивача, складання його працівниками оскаржуваних актів у відповідності до вимог вищевказаних нормативних актів, доведеності факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та оскільки ОСОБА_1 матеріальні збитки, завдані несанкціонованим втручанням в ЗВТ, добровільно не сплатив, суд дійшов висновку про стягнення вартості необлікованого об'єму та обсягу природного газу з відповідача за первісним позовом на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», а відтак і про відсутність підстав для задоволення зустрічного позову.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує питання як слід розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно зі ст. 141 ЦПК України, стягненню на користь АТ «Запоріжгаз» з ОСОБА_1 підлягають судові витрати по оплаті судового збору.
Керуючись ст.ст. 526, 611, 714, 1166 ЦК України, ст.ст. 2, 4, 5, 12, 13, 18, 76-81, 89, 141, 259, 263-265, 268, 273, 274-279, 352-354 ЦПК України, суд,-
Первісний позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об'єму та обсягу природного газу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ» вартість донарахованого необлікованого об'єму природного газу в сумі 106 812,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3028,00 грн.
У задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ» про захист прав споживача - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Реквізити учасників справи:
Позивач Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи«ЗАПОРІЖГАЗ», місцезнаходження: вул. Заводська, буд. 7, м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 03345716.
Відповідач ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 )
Повний текст рішення складено 08.05.2025.
Суддя Н.В.Фісун