Справа № 953/2289/25
н/п 1-кс/953/3403/25
"07" травня 2025 р. Київський районний суд м. Харкова у складі:
слідчого судді - ОСОБА_1 ,
при секретарі - ОСОБА_2 ,
за участю прокурора - ОСОБА_3 ,
захисника - ОСОБА_4 ,
підозрюваної - ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в приміщенні Київського районного суду м. Харкова в режимі відеоконференції клопотання прокурора Київської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №42024222010000188 від 25.09.2024 про продовження строку дії обов'язків відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Львів, Львівської області, українки, громадянки України, з вищою освітою, пенсіонерки, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 114-1 КК України,-
встановив:
01.05.2025 до Київського районного суду м. Харкова надійшло клопотання про продовження строку дії обов'язків покладених на підозрювану ОСОБА_5 , в межах строку досудового розслідування.
На обґрунтування клопотання прокурор вказує, що слідчим відділом Харківського районного управління поліції №1 ГУНП в Харківській області здійснюється досудове розслідування в рамках кримінального провадження №42024222010000188, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25.09.2024 за ознаками складу кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України, тобто перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадяни України ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , у період після повномасштабного воєнного вторгнення в Україну з боку держави-агресора (російської федерації), яке розпочалось 24.02.2022, за відсутності патріотичних переконань, вирішили стати на шлях протиправної діяльності та вчиняти протиправні дії проти основ національної безпеки України, пов'язані з перешкоджанням законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, за наступних обставин.
24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому було неодноразово продовжено у встановленому законодавством України порядку, в тому числі Указом Президента України ОСОБА_8 № 4220-IX від 15.01.2024 строком на 90 діб на всій території України.
У свою чергу ОСОБА_6 перебуваючи в Україні, був достовірно обізнаний про особливий правовий режим воєнного стану, який введено в Україні з 24.02.2022 у зв'язку зі збройною агресіє рф, та настанням особливого періоду з моменту оголошення рішення про мобілізацію, який передбачено ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно п. 5 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади.
Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.
Пунктами 1, 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зобов'язано громадян з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період; під час мобілізації з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин.
Пунктом 2 ст. 26 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено настання відповідальності громадян за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно ст. 17 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України
Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території.
Під час досудового розслідування встановлено, що у громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у невстановлений період часу, однак не пізніше 24.09.2024 року виник злочинний умисел, спрямований на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
Так, ОСОБА_6 , достовірно знаючи, що він є особою призовного віку та підлягає мобілізації на особливий період і не має законних підстав для отримання відстрочки від призову, вступив у злочинну змову зі своєю матір'ю - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та з ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України спрямованої на мобілізацію населення, порядок якої визначений Законом України «Про оборону», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» тощо, з метою відшукання вагітної громадянки України та подальшого вмовляння останньої, за грошову винагороду, записати у якості батька її новонародженої дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який вже є батьком двох неповнолітніх дітей, достовірно усвідомлюючи, що ОСОБА_6 , після реєстрації його відповідними державними органами як батька дитини, фактичним батьком якого він не являвся та не являється, зможе скористатися правом на відстрочку від призову, з підстав визначених ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як багатодітний батько, не маючи на те законних підстав.
З метою реалізації свого злочинного наміру спрямованого на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, ОСОБА_6 доручив своїй матері відшукати вагітну громадянку України та вмовити зазначену особу, за грошову винагороду, записати у якості батька її новонародженої дитини ОСОБА_6 .
В свою чергу ОСОБА_5 , яка знаючи, що ОСОБА_7 працює лікарем-акушером КНП «Міська поліклініка № 24» ХМР і має доступ до медичних даних вагітних жінок, доручив ОСОБА_7 відшукати вагітну громадянку України та вмовити зазначену особу, за грошову винагороду, записати у якості батька її новонародженої дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який є сином ОСОБА_5 .
ОСОБА_7 погодилась на виконання зазначеного доручення, яке надійшло від ОСОБА_9 .
У подальшому, ОСОБА_7 , використовуючи своє службове становище лікаря-акушера КНП «Міська поліклініка № 24» ХМР, маючи доступ до медичних даних вагітних жінок, які перебувають на обліку у КНП «Міська поліклініка № 24» ХМР відшукала вагітну громадянку України, ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та використовуючи свій авторитет лікаря-акушера, вчинюючи психологічний тиск на ОСОБА_10 , вмовила останню, за грошову винагороду, записати у якості батька її новонародженої дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який вже є батьком двох неповнолітніх дітей, що у подальшому надало би можливість ОСОБА_11 скористатися правом на відстрочку від призову, з підстав визначених ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як багатодітний батько, не маючи на те законних підстав.
Продовжуючи свою спільну злочинну діяльність з ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , яка охоплена єдиним умислом, ОСОБА_7 , перебуваючи на своєму робочому місці у КНП «Міська поліклініка № 24» ХМР, під час здійснення прийому ОСОБА_10 30.10.2024 повідомила останній обставини та порядок дій, які ОСОБА_10 повинна вчинити для отримання грошової винагороди за здійснення запису у свідоцтві про народження майбутньої дитини у якості батька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . У подальшому, з метою досягнення своєї злочинної мети, спрямованої на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, ОСОБА_7 , 30.10.2024, під час прийому ОСОБА_10 , використовуючи власний мобільний телефон з номером НОМЕР_1 зателефонувала ОСОБА_5 та повідомила останній, що вона відшукала необхідну вагітну жінку та передала свій мобільний телефон ОСОБА_10 для продовження бесіди між ОСОБА_5 та ОСОБА_10 , під час якої ОСОБА_5 повідомила обставини та порядок дій, які ОСОБА_10 повинна вчинити для отримання грошової винагороди за здійснення запису у свідоцтві про народження майбутньої дитини у якості батька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Під час зазначеної бесіди, ОСОБА_10 надала свою згоду на запис у якості батька новонародженої дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,
У подальшому, ОСОБА_5 , продовжуючи реалізацію свого спільного з ОСОБА_6 та ОСОБА_7 злочинного умислу, спрямованого на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період шляхом створення умов для ухилення ОСОБА_6 від призову на військову службу в особливий період, 13.12.2024 у приміщенні кафе « ІНФОРМАЦІЯ_6 », яке розташоване за адресою АДРЕСА_2 , під час зустрічі з ОСОБА_10 передала останній частину грошової винагороди у розмірі 400 доларів США, для того, щоб після пологів, у свідоцтві про народження дитини, як батька, ОСОБА_10 вказала ОСОБА_6 , який вже має двох неповнолітніх дітей. Також ОСОБА_5 , запевнила ОСОБА_10 , що їй (до досягнення народженою нею дитиною трирічного віку), щомісяця ОСОБА_5 буде передавати певну грошову суму у якості «допомоги на утримання дитини».
Продовжуючи реалізацію свого спільного злочинного умислу, спрямованого на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період шляхом створення умов для ухилення ОСОБА_6 від призову на військову службу в особливий період, ОСОБА_5 29.12.2024, перебуваючи за адресою АДРЕСА_3 , у відділенні оператора надання поштових послуг «Нова Пошта» здійснила переказ грошових коштів у сумі 4200 грн. до відділення оператора поштового зв'язку «Нова пошта» за адресою м. Харків, пров. Пискунівський, 4, на ім'я ОСОБА_10 в якості частини грошової винагороди для того, щоб після пологів, у свідоцтві про народження дитини, як батька, ОСОБА_10 вказала ОСОБА_6 , який вже має двох неповнолітніх дітей.
У подальшому, ОСОБА_6 продовжуючи реалізацію своєї спільної з ОСОБА_5 та ОСОБА_7 злочинної діяльності, 07.03.2025 у присутності приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_12 видано нотаріально посвідчену довіреність, яка видана від ОСОБА_6 , якою останній уповноважує свою мати, ОСОБА_5 , здійснити дії пов'язані із визнанням батьківства дитини, ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка народжена ОСОБА_10 ; та нотаріально посвідчену заяву ОСОБА_6 про визнання батьківства щодо дитини, ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка народжена ОСОБА_10 , та внесення відомостей про батька ( ОСОБА_6 ) до актового запису про народження дитини. Зазначені, нотаріально посвідченні документи, з метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період ОСОБА_6 передав свій матеріа ОСОБА_5 .
У подальшому, ОСОБА_5 продовжуючи реалізацію своєї спільної з ОСОБА_6 та ОСОБА_7 злочинної діяльності охопленої єдиним злочинним умислом, спрямованим на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період шляхом створення умов для ухилення ОСОБА_6 , 10.03.2025 прибула до Центру надання адміністративних послуг Київського району м. Харкова, розташованому за адресою: м. Харків, вул. Чернишевська, 55, для здійснення реєстраційних дій щодо народженої ОСОБА_10 дитини, для чого подала до ЦНАП Київського району м. Харкова заздалегідь підготовлені документи, а саме: нотаріально посвідчену довіреність, яка видана від ОСОБА_6 , якою останній уповноважує свою мати, ОСОБА_5 , здійснити дії пов'язані із визнанням батьківства дитини, ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка народжена ОСОБА_10 ; нотаріально посвідчену заяву ОСОБА_6 про визнання батьківства щодо дитини, ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка народжена ОСОБА_10 , та внесення відомостей про батька ( ОСОБА_6 ) до актового запису про народження дитини.
Прокурор зазначає, що на даний час завершити досудове розслідування до вказаного строку не представляється можливим, у зв'язку з необхідністю проведення слідчих та процесуальних дій, а саме: отримати та приєднати до матеріалів кримінального провадження результати проведення судової експертизи звукозапису; отримати та приєднати до матеріалів кримінального провадження результати проведення судової молекулярно-генетичної експертизи; отримати та приєднати до матеріалів кримінального провадження відповідь на запит, направлений до КНП «Міська поліклініка № 24» ХМР; отримати та приєднати до матеріалів досудового розслідування відповідь на доручення, направлене до оперативних підрозділів в порядку ст. 40 КПК України; вирішити питання про обрання запобіжного заходу підозрюваному ОСОБА_14 ; із врахуванням здобутих доказів, з метою повноти і всебічності розслідування вказаного кримінального провадження провести інші слідчі (розшукові) дії, необхідність в яких виникне в ході досудового слідства; виконати процесуальні дії, направлені на закінчення досудового розслідування у кримінальному провадженні та ознайомити сторони кримінального провадження з матеріалами досудового розслідування. скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування
Результати проведення вказаних слідчих дій мають суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні та можуть бути використані під час судового розгляду, однак їх отримання потребує додаткового часу.
Прокурор в судовому засіданні підтримав подане клопотання, просив про його задоволення, посилаючись на ризики, передбачені п. 1, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Підозрювана в судовому засіданні заперечувала проти задоволення клопотання прокурора.
Захисник підозрюваної також заперечував проти задоволення клопотання.
Слідчий суддя, вислухавши думки учасників кримінального провадження, та дослідивши надані матеріали, встановив наступне.
Слідчим відділом Харківського районного управління поліції №1 ГУНП в Харківській області здійснюється досудове розслідування в рамках кримінального провадження №42024222010000188, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25.09.2024 за ознаками складу кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
10.03.2025 ОСОБА_5 затримана в порядку ст. 208 КПК України.
11.03.2025 гр-ку ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 114-1 КК України.
12.03.2025 слідчим суддею Київського районного суду м. Харкова гр-ці ОСОБА_5 обраний запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення застави, на строк до 08.05.2025, включно.
27.03.2025 колегією суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Харківського апеляційного суду ухвала слідчого судді Київського районного суду м. Харкова від 12.03.2025 скасована та постановлена нова ухвала, відповідно до якої гр-ці ОСОБА_5 обраний запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в ДУ «Харківській слідчий ізолятор» на строк до 08.05.2025, включно, із визначенням застави в розмірі 80 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 242 240 грн.
28.03.2025 ОСОБА_5 звільнена з ДУ «Харківський слідчий ізолятор» по сплаті застави у розмірі 242 240 грн.
30.04.2025 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42024222010000188 продовжено керівником Київської окружної прокуратури м. Харкова до 3 місяців, тобто до 10.06.2025.
Наявність обґрунтованої підозри підтверджується зібраними під час досудового розслідування матеріалами, як окремо, так і усіма у сукупності, а саме: показаннями свідка ОСОБА_10 , речовими доказами, вилученими під час затримання ОСОБА_5 , речовими доказами, наданими в порядку ст. 93 КПК України ЦНАП Київського району м. Харкова, речовими доказами - грошовими коштами у сумі 40 000 грн., виданими гр-кою ОСОБА_7 , матеріалами проведених негласних слідчих (розшукових) дій, протоколами добровільної видачі ОСОБА_10 грошових коштів, отриманих від ОСОБА_5 , іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
Слідчий суддя вважає встановленим існування ризиків, передбачених п. 1, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме можливість запобігання спробам підозрюваної переховуватися від органів досудового розслідування та суду; незаконно впливати на свідків, у цьому ж кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення.
Враховуючи вагомість наявних доказів про вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує підозрюваній в разі визнання винуватою у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, за яке передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк до восьми років, слідчий суддя вважає, що зазначені ризики не зменшилися та не втратили своєї актуальності, а тому продовжує для підозрюваної ОСОБА_5 строк дії обов'язків, покладених ухвалою Харківського апеляційного суду від 27.03.2025, в межах строку досудового розслідування.
Керуючись ст. 177, 194, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
постановив :
Клопотання прокурора Київської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 - задовольнити.
Продовжити строк дії покладених на підозрювану ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов'язків, визначених ухвалою Харківського апеляційного суду від 27.03.2025, на 33 дні, тобто до 10.06.2025, включно.
Роз'яснити підозрюваній, що у разі невиконання обов'язків, а також, якщо підозрювана, будучи належним чином повідомлена, не з'явиться за викликом до слідчого, прокурора, суду без поважних причин, чи не повідомить причини своєї неявки, або порушить інші покладені на неї при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України і використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору. У разі звернення застави в дохід держави слідчий суддя, суд вирішує питання про застосування до підозрюваного, обвинуваченого запобіжного заходу у вигляді застави у більшому розмірі або іншого запобіжного заходу з урахуванням положень частини сьомої статті 194 КПК України.
Встановити строк дії ухвали до 10.06.2025 (включно).
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1