Постанова від 07.05.2025 по справі 953/3568/25

Справа № 953/3568/25

Провадження № 3/953/1298/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2025 року м. Харків

Київський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді Юрлагіної Т.В.,

за участю секретаря судового засідання - Бірукової Л.М.,

розглянувши адміністративний матеріал направлений з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України: НОМЕР_2 , виданий Комінтернівським РВХМУ УМВСУ в Харківській області, 20.11.1996; місце роботи, посада: керівник політичної партії «Народні ініціативи Олександра Фельдмана»,

за вчинення правопорушення передбаченого ст.212-21 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Голова політичної партії «Народні ініціативи Олександра Фельдмана» ОСОБА_1 , всупереч вимогам статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», порушив порядок подання Звіту політичної парти про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачене статтею 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Так, за результатами аналізу відповідності відомостей, зазначених у Звіті Партії за за II квартал 2024 року подано з порушенням строку, а також неповноту інформації, що полягає у не відображенні у Звітах Партії відомостей про спонсорські внески у вигляді оплати адміністративного збору та нотаріальних послуг.

І. 26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ (далі - Закон № 3337-ХІ), який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти Звіти.

Частиною 9 статті 17 Закону, передбачено, що політична партія щоквартально, не дізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на гоіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Відповідно до п. З розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129 - політична партія подає до Національного агентства Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за П квартал 2024 року до 09 серпня 2024року.

Оскільки Звіт Партії за II квартал 2024 року підписано шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису та несвоєчасно подано до Національного агентства через Реєстр (22.10.2024), зазначене є порушенням частини дев'ятої статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».

П. Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) державними реєстраторами у III кварталі 2023 року здійснено державну реєстрацію змін до відомостей про Партію.

У реєстраційній справі Партії містяться квитанції від 30.08.2023 про сплату адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу (квитанція АТ КБ «ПРИВАТБАНК» № б/н) та сплату за проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу у скорочені строки (квитанція АТ КБ «ПРИВАТБАНК» № б/н) (копії квитанцій додаються).

Крім того, у ІП кварталі 2023 року третіми особами здійснено сплату нотаріальних дій, здійснених 30.08.2023 приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області Гапон І.М. щодо засвідчення справжності підписів на:

заяві про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, від 30.08.2023 №б/н;

протоколі конференції політичної партії «Народні ініціативи ОСОБА_2 » від 25.08.2023 № 1/23;

статуті (нова редакція) політичної партії «Народні ініціативи ОСОБА_2 » від 25.08.2023 (копії заяви, протоколу та статуту Партії додаються).

Під час зіставлення та звірки відомостей, зазначених у Звіті Партії за П квартал 2024 року та її місцевих організацій, з відомостями з інформаційних баз даних державних органів та інших відомостей, які мають відображатись у Звітах, встановлено, що 14.06.2024 та 17.06.2024 Центральним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Києва) до Єдиного державного реєстру внесено рішення учасників юридичної особи або відповідного органу про припинення Київської обласної та Київської міської організацій Партії в результаті їх ліквідації.

Так, 17.05.2024 приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області Гапон І.М. вчинено нотаріальні дії щодо засвідчення справжності підписів на протоколі засідання Ради політичної партії «Народні ініціативи ОСОБА_2 » від 17.05.2024 № 8/2024 та засвідчення вірності копії даного протоколу з оригіналом документа (копія протоколу додається).

Водночас у розділі II «Внески та інші надходження» Звітів Партії за III квартал 2023 року та II квартал 2024 року не відображено відомості щодо оплати адміністративного збору та нотаріальних послуг (звіти Партії за III квартал 2023 року та II квартал 2024 року додаються).

Пунктом 1 частини 3, частини 4 статті 14 Закону визначено, що надання матеріальної та фінансової підтримки політичним партіям здійснюється у формі внесків на підтримку партій.

Внеском на підтримку політичної партії є грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, позики (кредити), нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального або негрошового характеру, у тому числі членські внески членів політичної партії, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку партії, товари, роботи, послуги, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), отримані політичною партією, її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.

Таким чином, невідображення відомостей про спонсорські внескиу вигляді оплати адміністративного збору за проведення державної реєстрації та нотаріальних послуг є порушенням частини дев'ятої та пунктів 1, 2 частини одинадцятої та частини тринадцятої статті 17 Закону.

Виявлені порушення зафіксовано у Висновках про результати перевірки Звітів Партії за III квартал 2023 року та II квартал 2024 року від 21.11.2024 № 1596 та № 1598, затверджених наказом Національного агентства від 21.11.2024 № 385/24, які опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог частини 25 статті 17 Закону.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчить довідка про доставлення на його номер телефону смс-повістки. Також, постановою від 30.04.2025 року суд застосував привід у судове засідання ОСОБА_1 , який залишився не виконаним.

Враховуючи надходження протоколу про адміністративне правопорушення до суду 15.04.2025 року, з метою недопущення спливу строку притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновків про розгляд протоколу за відсутності ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали справи, суд доходить такого висновку.

Відповідно до вимог ст.ст. 251, 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд повинен з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, для чого дослідити і дати оцінку зібраним у справі доказам.

Згідно зі положеннями ст.212-21 КУпАП, порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог, - тягнуть за собою накладення штрафу від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У судовому засіданні підтверджено вчинення ОСОБА_1 , адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні цього правопорушення підтверджується матеріалами справи, зокрема:

- протоколом №50-33/835 від 27 березня 2025 року про вчинення адміністративного правопорушення;

- копіями сторінок Звіту політичної партії за ІІІ квартал 2023 року; копіями сторінок Звіту політичної партії за ІІ квартал 2024 року

- витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

З огляду на викладене, враховуючи те, що вину ОСОБА_1 доведено матеріалами справи, останній підлягає адміністративній відповідальності за ст.212-21 КУпАП.

Згідно зі ст.252 КУпАП орган (посадова особа) що розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Вивчивши матеріали справи, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, дані про особу, ступінь її вини, майновий стан, суд дійшов висновку про необхідність накладення адміністративного стягнення у виді штрафу, визначеному цією статтею, а саме трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Такий вид адміністративного стягнення, у відповідності до ст.23 КУпАП, буде мірою відповідальності, достатньою для досягнення мети виховання особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Частиною другою статті 4 ЗУ «Про судовий збір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи, на яку накладено таке стягнення, справляється судовий збір у 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60грн.

Керуючись ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір», ст.33,212-21,283,284,287 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНКОПП НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому виразі становить 5100,00 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНКОПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн. (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, у призначенні платежу платником повинно бути вказано: слова "судовий збір", Київський районний суд м. Харкова код ЄДРПОУ суду: 02893746, ПІБ, ідентифікаційний номер платника судового збору та номер справи).

Відповідно до частини 1 статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз'яснити особі, що притягнута до адміністративної відповідальності, що у разі несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем його проживання, роботи або за місцезнаходженням майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Київський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня винесення такої постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя: Т.В. Юрлагіна