Справа № 638/10509/24
Провадження № 2-а/638/48/25
07.05.2025 Шевченківський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді Штих Т. В.,
за участю секретаря судового засідання Ковальчук А. П.,
розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови,-
10.06.2024 року позивач звернувся до суду з вказаним вище адміністративним позовом, в якому просив скасувати постанову серії БАД № 386851 від 31.05.2024 року якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.123 КУпАП до штрафу в розмірі 340 грн.
В обґрунтування заяви вказав, що 31 травня 2024 року відбулася незаконна перевірка з боку інспектора управління патрульної поліції в Харківській області Гирича І.В., який перейняв на себе повноваження Державної служби України з безпеки на транспорті та проводив дослідження документації підприємства та підприємців і дослідження транспортних засобів у зв'язку з чим вже сформовано відповідну скаргу до Державного бюро розслідувань за наслідками дій зазначеного інспектора. Саме ці обставини і стали підставою виникнення непорозуміння та помсти у вигляді фальсифікування постанови серія БАД №386851 від 31.05.2024 року, як засіб тиску з боку інспектора Гирича І.В.
31 травня 2024 року не перебуваючи у статусі водія, що також зокрема підтверджується змістом постанови, персональні дані позивача були неправомірно занесені інспектором Гирич І.В.. до постанови серія БАД №386851 від 31.05.2024 року.
05.11.2024 до суду надійшов відзив з Департаменту патрульної поліції, в якому зазначено, що 31.05.2024 о 13:35 за адресою: м. Харків, пр-т Гагаріна, буд. 143 екіпажом відділу безпеки дорожнього руху управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції було виявлено рух транспортного засобу КАМАЗ 65115 з державним номерним знаком НОМЕР_1 , водій якого експлотував транспортний засіб, який не пройшов обов'язковий технічний контроль.
Дії водія об'єктивно вказували на ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Працівниками поліції було встановлено особу водія, ним виявився ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За результатом розгляду справи, згідно з вимогами статей 251, 252, 268, 278, 279, 280 КУпАП інспектором винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД № 386851 та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 (триста сорок) гривень.
Зазначеною постановою дії позивача кваліфіковані за ознаками частини третьої статті 121 КУпАП.
Зазначені обставини фіксувались працівниками поліції на портативний відеореєстратор (бодікамеру) № 470891.
Наказом МВС України «Про затвердження Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічним засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису» від 18.12.2018 № 1026 визначено строк зберігання на сервері відеозаписів з портативних відеореєстраторів - 30 діб.
Враховуючи дату події - 31.05.2024 та дату отримання відповідачем копії ухвали суду про відкриття провадження - 04.10.2024, відповідач об'єктивно позбавлений можливості надати до суду відеозапис з бодікамери «470891», через закінчення строків його зберігання.
В судове засідання позивач не з'явився, надав до суду заяву в якій просив проводити розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, у відзиві просив проводити розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до вимог ч.4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, розглянувши справу, вивчивши матеріали справи, оцінивши в сукупності наявні у справі докази, вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, виходячи із наступного.
Згідно з ст.55 Конституції України кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Частина 3 ст. 121 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування водієм транспортним засобом, що підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 35 Закону України «Про дорожній рух» транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі та зареєстровані у відповідних підрозділах Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечують безпеку дорожнього руху, підлягають обов'язковому технічному контролю відповідно до цієї статті.
Згідно з частиною другою, третьою статті 35 Закону України «Про дорожній рух» обов'язковий технічний контроль транспортного засобу передбачає перевірку технічного стану транспортного засобу, а саме: системи гальмового і рульового керування, зовнішніх світлових приладів, пневматичних шин та коліс, світлопропускання скла, газобалонного обладнання (за наявності), інших елементів у частині, що безпосередньо стосується безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього природного середовища. Порядок проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів визначає Кабінет Міністрів України.
За змістом частини шостої статті 35 Закону України «Про дорожній рух» для легкових автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажних автомобілів (незалежно від форми власності) вантажопідйомністю до 3,5 тони, причепів до них із строком експлуатації більше двох років періодичність проходження обов'язкового технічного контролю становить - кожні два роки.
Порядок проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2012 № 137 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 3 Порядку періодичність проходження обов'язкового технічного контролю для вантажних автомобілів незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тони, причепів до них із строком експлуатації більше двох років становить - кожні два роки.
Згідно з підпунктом «б» пункту 31.3 Правил дорожнього руху експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством якщо вони не пройшли обов'язковий технічний контроль (для транспортних засобів, що підлягають такому контролю).
Відповідно до частини третьої статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення керування водієм транспортним засобом, що підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов, тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 251 КУпАП України визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Суд приходить до висновку, що на момент винесення постанови серії БАД №386851 від 31.05.2024 року позивачем порушено ч.3 ст.121 КУпАП через недодержання вимог п.31.3. «б» Правил дорожнього руху України, яке проявилося у керуванні транспортним засобом, що підлягає проходженню обов'язковому технічному контролю, однак вчасно його не пройшов.
При складені постанови позивачем не надано заперечень, та не зазначено, що він не перебував за кермом та надав інспектору документи для складення протоколу.
Процедура розгляду справи про адміністративне правопорушення була дотримана в тій мірі, коли не виникає жодного розумного сумніву в висновках поліцейського про винуватість позивача у вчиненні адміністративного правопорушення.
Позивачу були роз'яснені права та в протоколі зазначено, що він ці права розумів.
Постанова, яку оспорює позивач, містить усі мінімально необхідні реквізити для того щоб бути залишеною в силі.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Згідно зі ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 72 КАС України, передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Висновки про наявність чи відсутність в діях особи адміністративного правопорушення мають бути зроблені на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин та доказів.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом та Конституцією України.
Таким чином, приймаючи до уваги, що дотримання ПДР України є невід'ємною частиною організації процесу дорожнього руху з метою створення безпеки для інших учасників дорожнього руху, уникнення ДТП та їх наслідків, суд приходить до висновку, що відповідачем належними та допустимими доказами доведено факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.ст.121 КУпАП, а тому оскаржувана постанова винесена правомірно та скасуванню не підлягає.
Керуючись ст.ст.5, 6, 7, 8, 9, 19, 25, 77, 121, 194, 211, 241, 242, 245, 246, 250, 286 КАС України, на підставі ст.ст.245, 251, 280 КУпАП, суд,
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД №386851 від 31.05.2024 року.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складено 07 травня 2025 року.
Суддя Т. В. Штих