Вирок від 07.05.2025 по справі 344/5702/25

Справа № 344/5702/25

Провадження № 1-кп/344/904/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2025 року м.Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої судді ОСОБА_1 ,

з участю: секретаря ОСОБА_2 ,

прокурорів ОСОБА_3 ,

ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Івано-Франківську матеріали спеціального судового провадження в кримінальному провадженні з обвинувальним актом щодо:

ОСОБА_6 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Старопетрівка Бердянського району Запорізької області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст. 111-1 (в редакції закону №2108-ІХ від 03.03.2022), ч.1 ст. 111-2 КК України (в редакції закону №2198-ІХ від 14.04.2022), суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_6 вчинила:

- добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, добровільне обрання до таких органів, а також участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території (в редакції закону №2108-ІХ від 03.03.2022);

- умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво), та окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинених громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації та підтримки рішень держави-агресора (в редакції закону №2198-ІХ від 14.04.2022).

Кримінальні правопорушення вчинено за наступних обставин.

Так, протягом весни та літа 2023 року окупаційні органи влади на тимчасово окупованих територіях прийняли низку нормативних документів щодо: організації та проведення псевдовиборів, процедура яких відповідає російському законодавству; навесні 2023 року створено фейкові центральні виборчі комісії, визначено “виборчі округи», почалось формування “територіальних та дільничних виборчих комісій»; організації “місцевого самоврядування та місцевих адміністрацій» з визначеними повноваженнями; процедури обрання “республіканських голів» (на ТОТ Донецької і Луганської областей) та “обласних голів» (на ТОТ Запорізької та Херсонської областей); змін “адміністративного устрою», за яким структура окупаційної влади поділяється на окупаційні міські округи (міста, що включають населені пункти), на окупаційні муніципальні округи (рівень району, до якого входять населені пункти); змін “територіального устрою», за якими були “змінені» межі окремих міст (наприклад Мелітополя) та “визначені» нові межі низки окупаційних муніципальних округів (районів).

Достовірно знаючи про вищевказані обставини, які є загальновідомим фактом, громадянка України ОСОБА_6 , будучи проросійськи налаштованою, достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення Пологівського району Запорізької області, та зокрема селища Більмак, збройними силами російської федерації, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаною про те, що Запорізька область є невід'ємною складовою частиною України, що порядок утворення органів виконавчої влади та міцевого самоврядування регулюється виключно Конституцією України та законами України, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 10.09.2023, перебуваючи на території Пологівського району Запорізької області (більш точного місця не встановлено), діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями держави-агресора російської федерації, усвідомлюючи свою протиправну діяльність та передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, вирішила добровільно обратися депутатом “Куйбишевської окружної ради» та у невстановлений час подала свою кандидатуру від політичної партії “єдина росія» до участі у виборах.

З метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на підтримку рішень держави-агресора та на добровільне обрання до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, а саме до окупаційної адміністрації держави-агресора, громадянка України ОСОБА_6 , діючи умисно та добровільно, перебуваючи на території Пологівського району Запорізької області, взяла участь у незаконних виборах до “Куйбишевської окружної ради», які проводились представниками держави-агресора на тимчасово окупованій території Запорізької області протягом 08-10 вересня 2023 року.

21.09.2023 року громадянку України ОСОБА_6 рішенням №20/1 “територіальної виборчої комісії №10» зареєстровано депутатом “Куйбышевского окружного совета депутатов первого созыва».

Таким чином, за результатами псевдовиборів, які відбулись у період з 01 по 10 вересня 2023 року, ОСОБА_6 з 21.09.2023 року зайняла посаду депутата “Куйбышевского окружного совета депутатов первого созыва» від партії “єдина росія».

22.09.2023 року на засіданні “Куйбышевского окружного совета депутатов первого созыва» прийнято рішення №1-1/1, яким затверджено т.зв. “Регламент Куйбышевского окружного совета депутатов Запорожской области».

Рішенням №5-2/1 від 26.09.2023 року “Куйбышевского окружного совета депутатов первого созыва» ОСОБА_6 включено до складу депутатської комісії з бюджетних питань.

01.12.2023 року “Центральна виборча комісія рф» прийняла рішення щодо проведення виборів президента росії у березні 2024 року на окупованій території Донецької, Запорізької, Луганської та Херсонської областей України. Президентські вибори в рф заплановано на 17.03.2024 року, проте “Центральна виборча комісія рф» прийняла постанову, згідно з якою на окупованій території Донецької, Запорізької, Луганської та Херсонської областей України вибори пройдуть з 10 по 17 березня 2024 року.

ОСОБА_6 , продовжуючи реалізацію злочинного умислу на вчинення дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво) та окупаційній адміністрації держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації та підтримки рішень держави-агресора, прийняла участь у створенні інформаційно-пропагандистських відеоматеріалів, опублікованих в мережі Інтернет та на інформаційних ресурсах адміністрації Куйбишевського муніципального округу рф, в яких відобразила свою підтримку в необхідності участі у виборах в президенти рф.

Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження про обвинувачення ОСОБА_6 здійснювався за відсутності обвинуваченої (in absentia).

Відповідно до положень ч.5 ст.374 КПК України, у разі ухвалення вироку за наслідками кримінального провадження, у якому здійснювалося спеціальне досудове розслідування або спеціальне судове провадження (in absentia), суд окремо обґрунтовує, чи були здійснені стороною обвинувачення всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав підозрюваного чи обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.

Приймаючи рішення щодо проведення спеціального досудового розслідування та проведення розгляду за процедурою in absentia, слідчий суддя виходив із того, що інкриміновані обвинуваченій злочини та її поведінка підпадали під вимоги, зазначені у ч.2 ст.297-1 КПК України. Положення закону щодо здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження не визнані неконституційними і є такими, що узгоджуються зі стандартами, визначеними у Резолюції (75) 11 Комітету Міністрів Ради Європи щодо критеріїв, які регламентують провадження, що здійснюється за відсутності обвинуваченого. Так відповідно до рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи важливою умовою застосування спеціального досудового розслідування та спеціального судового розгляду є те, щоб під час спеціального досудового розслідування або спеціального судового провадження було забезпечено процесуальні права та гарантії осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, зокрема, право обвинуваченої бути поінформованою належним чином про дату слухання справи та про своє право на законне чи інше представництво в суді.

З огляду на положення КПК України та Резолюції (75) 11 Комітету Міністрів Ради Європи, суд зазначає про таке.

Повістки про виклик ОСОБА_6 , повідомлення їй про підозру, повідомлення про початок здійснення спеціального досудового розслідування та на стадії судового розгляду надсилались та публікувались відповідно до вимог КПК України шляхом публікування у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - у газеті «Урядовий кур'єр» в рубриці «Оголошення» та на офіційному веб-сайті Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області, а копії процесуальних документів, що підлягали врученню ОСОБА_6 на виконання вимог ч.2 ст.297-5 КПК України направлялись захиснику. Будь-які клопотання від обвинуваченої на адресу суду не надходили.

Дорученням Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області адвоката ОСОБА_5 уповноважено у межах процесуальних прав і обов'язків, визначених ст.ст. 46, 47 КПК України, забезпечити безоплатну вторинну правову допомогу ОСОБА_6 .

Ухвалою слідчого судді Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 25.03.2025 року, надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно обвинуваченої.

З огляду на зазначене, орган досудового розслідування вживав всіх можливих передбачених КПК України заходів для виклику ОСОБА_6 , щоб забезпечити останній можливість безпосередньо та через обраного захисника реалізовувати права підозрюваної на стадії досудового розслідування.

Після постановлення ухвали слідчого судді Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 25.03.2025 року, якою надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно ОСОБА_6 , відповідно до вимог ч.4 ст.46 КПК України, ст.42 КПК України, п.8 ч.2 ст.51 КПК України та ч.2 ст.297-5 КПК України реалізацію прав підозрюваної (обвинуваченої) здійснювала її захисник, яка отримувала необхідні процесуальні документи, знайомилася з матеріалами кримінального провадження.

Крім цього, згідно з ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 14.04.2025 року відносно ОСОБА_6 здійснювалось спеціальне судове провадження. У судовому засіданні приймала участь захисник ОСОБА_5 , яка була захисником на стадії досудового розслідування і обізнана з матеріалами кримінального провадження від початку здійснення спеціального досудового розслідування.

Важливо звернути увагу, що судом також вживалися заходи про виклик обвинуваченої для забезпечення доступу до правосуддя, у зв'язку із чим на кожне судове засідання остання викликалася у порядку ст.323 КПК України. Повістки про виклик опубліковані у газеті «Урядовий кур'єр», а також на офіційному сайті Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області.

Захисник обвинуваченої здійснювала активні дії, спрямовані на захист обвинуваченої: приймала участь у дослідженні доказів, виступала у дебатах та заперечувала запропоновану прокурором міру покарання.

Враховуючи наведене, з урахуванням здійснення у даному кримінальному провадженні спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження, суд вважає, що стороною обвинувачення вжито достатніх заходів щодо дотримання прав підозрюваної та обвинуваченої ОСОБА_6 на захист та доступ до правосуддя.

У свою чергу суд звертає увагу на те, що всі наведені вжиті заходи вказують на те, що обвинувачена була поінформована належним чином про дати слухання справи, а також дотримані її права на належне представництво у суді.

Захисник ОСОБА_5 , у судовому засіданні не заперечувала щодо розгляду даного кримінального провадження в порядку спеціального судового провадження. А також просила призначити обвинуваченій ОСОБА_6 мінімальне можливе покарання, в межах інкримінованих останній кримінальних правопорушень.

За таких обставин, відповідно до вимог ст.323 КПК України, суд вважає що є всі правові підстави проводити розгляд даного кримінального провадження за правилами спеціального судового провадження.

Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченої, як учасника кримінального провадження, яке відбувається за її відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченої була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.

Дослідивши всі докази по кримінальному провадженню, суд вважає, що вина обвинуваченої ОСОБА_6 доводиться сукупністю письмових доказів та показами свідків, які були предметом дослідження в ході судового розгляду справи.

Відповідно до витягу з єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР), 30.05.2024 року внесено відомості до ЄРДР за №22024090000000078 за фактом: окремі громадяни України добровільно займають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території України, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора (а.с. 59 том 1).

Згідно витягу з єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР), 05.08.2024 року внесено відомості до ЄРДР за №22024090000000117 за фактом: окремі громадяни України вчиняють умисні дії, спрямовані на допомогу державі агресору, збройним формуванням та/або окупаційній адміністрації державі-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом: реалізації чи підтримки рішень та/або дій держави-агресора, збройних формувань, та/або окупаційної адміністрації держави-агресора; добровільного збору, підготовки та/або передачі матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора, її збройним формуванням та/або окупаційній адміністрації держави-агресора (а.с. 67 том 1).

Із копії рапорту заступника начальника Івано-Франківського РВ УСБУ в Івано-Франківській області підполковника ОСОБА_7 від 01.07.2024 року №60/91-261, вбачається, що у ході здійснення оперативно-службової діяльності, Івано-Франківським РВ (з дислокацією у м.Галич Івано-Франківської області) УСБУ в Івано-Франківській області отримано інформацію про підтримку рішень або дій держави-агресора, а також добровільне обрання на посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади на території тимчасово окупованої Запорізької області. Відповідно до п.4 розділу ІІ Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 року “Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (код UA 23100010000094236) територію Більмацької селищної територіальної громади Пологівського району Запорізької області з 03.03.2022 по даний час внесено в перелік територій України, які тимчасово окуповані російською федерацією. За наявними даними, 03.03.2023 року після окупації рф селище Більмак Пологівського району Запорізької області перейменували в смт.Куйбишево та створили куйбишевський територіальний округ рф. 12.09.2023 року територіальні виборчі комісії тимчасово окупованої Запорізької області визначили результати виборів депутатів першого скликання окружної ради. Зокрема, до Куйбишевської окружної ради обрано 15 депутатів. Так, громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаючи, що російська федерація веде агресивну війну проти України, добровільно прийняла рішення співпрацювати з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, шляхом підтримання та реалізації їх дій та рішень держави-агресора, та відповідно обрання на посаду депутата “Куйбышевского окружного совета». Зокрема, 21.09.2023 року громадянку України ОСОБА_6 рішенням №20/1 “територіальної виборчої комісії №10» зареєстровано депутатом “Куйбышевского окружного совета депутатов первого созыва». З метою реалізації рішень держави-агресора, 24.01.2024 року, депутат “Куйбышевского окружного совета» ОСОБА_6 (та інші депутати), прийняла безпосередню участь у п'ятому засіданні “Куйбишевської окружної ради депутатів першого скликання», на якому обрано громадянина України ОСОБА_8 (із числа кандидатів, наданих т.зв. “губернатором Запорожской области») головою Куйбишевського муніципального округу терміном на 5 років. 01.12.2023 року “Центральна виборча комісія рф» прийняла рішення щодо проведення виборів президента росии у березні 2024 року на окупованій території Донецької, Запорізької, Луганської та Херсонської областей України. Президентські вибори в рф заплановано на 17.03.2024 року, проте “Центральна виборча комісія рф» прийняла постанову, згідно з якою на окупованій території Донецької, Запорізької, Луганської та Херсонської областей України вибори пройдуть з 10 по 17 березня 2024 року. У подальшому, ОСОБА_6 , продовжуючи реалізацію злочинного умислу на вчинення дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво) та окупаційній адміністрації держави-агресора, з метою завдання шкоди України шляхом реалізації та підтримки рішень держави-агресора, прийняв участь у створенні інформаційно-пропагандистських відеоматеріалів, опублікованих в мережі Інтернет та на інформаційних ресурсах адміністрації Куйбишевського муніципального округу рф, в яких відобразив свою підтримку в необхідності участі у виборах в президенти рф. Відповідні матеріали опубліковані на офіційному телеграм-каналі “Куйбышевский район. Новости» (https://t.me/kbsh_info) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.65, 66 том 1).

Відповідно до протоколів огляду інформації в мережі Інтернет від 19.09.2024 року, від 19.03.2025 року та 20.03.2025 року, із долученими до них DVD+R дисками, які було переглянуто в судовому засіданні, предметом огляду є інформація, що знаходяться у вільному доступі у всесвітній мережі Інтернет та стосується громадянки України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка добровільно прийняла рішення співпрацювати з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, шляхом підтримання та реалізації їх дій та рішень держави-агресора, та відповідно обрання на посаду депутата “Куйбышевского окружного совета». На офіційному телеграм каналі “Куйбышевский район Новости» (https://t.me/kbsh_info) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 міститься публікація від 12.09.2023 року під назвою: “Территориальные избиркомы Запорожской области определили результаты выборов депутатов первого созыва по городским и окружным советам», до якої долучено фото із яких вбачається, що до Куйбишевської окружної ради обрано 15 депутатів: партія “единая россия» - 12 депутатів, партія “справедливая россия» - 2 депутати, партія “КПРФ» - 1 депутат. За запитом: “зарегистрированых депутатов Куйбышевского окружного Совета депутатов первого созыва, избранных по единому избирательному округу» висвітлюється публікація: “Территориальная избирательная комиссия», до якої прикріплено документ - рішення територіальної виборчої комісії №10 від 21.09.23р. №20/1 “Про реєстрацію депутатів Куйбишевської окружної ради депутатів першого скликання» із переліком зареєстрованих депутатів Куйбишевської окружної Ради депутатів першого скликання, обраних за єдиним виборчим округом, у якому наявна і ОСОБА_6 . Список місцевих депутатів, серед яких наявна ОСОБА_6 також опублікований на офіційному телеграм каналі “ ІНФОРМАЦІЯ_4 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_5 На вищевказаному ресурсі також міститься публікація під назвою: “ ІНФОРМАЦІЯ_6 », на якій зафіксовано голосування депутатів за обрання ОСОБА_8 головою Куйбишевського муніципального округу, серед яких депутат Куйбишевської окружної Ради ОСОБА_6 . У вищевказаній групі міститься також відео звернення від 16.03.2024 року, на якому ОСОБА_6 , як “депутат Куйбышевского окружного Совета депутатов первого созыва ( ОСОБА_9 ), публічно закликає місцевих громадян взяти участь у виборах за кандидатів в президенти рф: “Прошу вас прийти на избирательные участки и проголосовать за достойного кандидата на выборах Президента Российской Федерации. Ведь от нашего выбора зависит наше будущее». Також встановлено, що ОСОБА_6 перебуває у складі постійних комісій “ ІНФОРМАЦІЯ_7 » (“Официальный сайт правительства Запорожской области» у розділі “Документи» посилання: https://zo.gov.ru/docs/show_group/_kujbyshevskij_municipalnyj_okrug). На сайті також опубліковані інші рішення, які мають відношення до діяльності “Куйбышевского окружного Совета депутатов» (а.с. 119-262 том 1, 1-50, 93-152 том 2).

Вищенаведене підтверджується і копією рішення №5-2/1 від 26.09.2023 року Куйбышевского окружного Совета депутатов первого созыва “Об утверждении персонального состава постоянных комиссий Куйбышевского окружного Совета депутатов первого созыва», згідно якого ОСОБА_6 затверджено у склад постійної комісії Куйбышевского окружного Совета депутатов по бюджетным вопросам (а.с. 187, 188 том 1).

Відповідно до протоколу огляду мережі Інтернет від 07.01.2025 року, предметом огляду якого є інформація, що знаходяться у вільному доступі у всесвітній мережі Інтернет та стосується громадянки України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка добровільно прийняла рішення співпрацювати з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, шляхом підтримання та реалізації їх дій та рішень держави-агресора, та відповідно обрання на посаду депутата “Куйбышевского окружного совета», на сайті “Реестр проверок Генпрокуратуры «Комплан» за посиланням: https://complan.pro/organization/1229000005662-cpsu?ysclid=m5mj3on8au381495031 бачимо, що ОСОБА_6 є керівником “Центру предоставления социальних услуг Розовского поселкового совета Пологовского района Запорожской области», (ОГРН 1229000005662 от 24.11.2022, ИНН 9002002137, КПП 900201001) (а.с.51-58 том 2).

Згідно протоколу огляду мережі Інтернет від 07.01.2025 року, предметом огляду якого є інформація, що знаходяться у вільному доступі у всесвітній мережі Інтернет та стосується громадянки України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на офіційному вебпорталі парламенту України “РАДА ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ» (https://www.rada.gov.ua/) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_8 , міститься наказ від 22.12.2022 року №309 під назвою: “Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією». У відповідності до вказаного переліку, населений пункт “UA23100010010076329, сел.Кам'янка Більмацької селищної територіальної громади, 03.03.2022» перебуває в окупації рф з 03.03.2022 року. На сайті “РУВИКИ», містяться відомості щодо змін назви населеного пункту, та зазначається, що окупаційна влада змінила назву н.п. “Кам'янка» Запорізької області на колишню назву “Куйбышево» (а.с.69-92 том 2).

Відповідно до протоколу допиту свідка ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_9 від 23.10.2024 року, який було проведено із застосуванням технічних засобів фіксації, а саме мобільного телефону марки “Айфон 15 про макс», долученим до нього DVD-R диском, який переглянуто в судовому засіданні, встановлено, що свідок зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , фактично проживає в АДРЕСА_3 . Коли проживала в м.Енергодар, активно цікавилась політичним життям регіону (Запорізької області), часто відвідувала різні заходи, які організовували такі люди, як: ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та ОСОБА_15 . Десь у березні 2022 року рф окупувала селище Більмак, а згодом його перейменували у селище Куйбишево і там же створили Куйбишівський територіальний округ рф. Десь в той же час Балицького призначили губернатором Запорізької області і він підписав договір про входження Запорізької області у склад рф. Також свідку відомо, що рф проводила псевдо вибори на всіх окупованих територіях України, включаючи Запорізьку область і залучала до цього місцеве населення. Громадянка України ОСОБА_6 у вересні 2023 року добровільно обиралася у Куйбишівську окружну раду депутатом від партії “єдина росія» і тоді її ще було включено до складу депутатської комісії з бюджетних питань. Особисто з ОСОБА_6 не знайома, відвідувала різні заходи на яких вона була, та які організовувала. Окрім цього, бачила у телеграм каналі “куйбишевський район новини, новости» у них було написано, що ОСОБА_6 закликала людей голосувати, тобто іти голосувати на вибори президента рф. З даного приводу вона записала відео, ніхто її до цього не примушував (а.с.164-172 том 2).

Відповідно до протоколу допиту свідка ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_10 від 23.10.2024 року, який було проведено із застосуванням технічних засобів фіксації, а саме мобільного телефону марки “Айфон про макс», долученим до нього DVD-R диском, який переглянуто в судовому засіданні, встановлено, що свідок зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_5 , ВПО. Свого часу, активно цікавився політичними подіями в Запорізькій області. Під час проживання на ТОТ відвідував різні заходи, які організовували місцеві активісти, серед яких: ОСОБА_11 , ОСОБА_17 , ОСОБА_13 та ОСОБА_15 . Після окупації рф в березні 22 року територій Бельмацької громади Пологівського району Запорізької області, губернатором було призначено Балицького, котрий в подальшому підписав договір про входження Запорізької області до складу рф. В подальшому було створено Куйбишівський територіальний округ рф. Також свідку відомо, що рф провела псевдо вибори, до яких залучала місцеве населення. Внаслідок спілкування із друзями, котрі проживають на ТОТ, свідку стало вдіомо що гр.України ОСОБА_6 постійно мала проросійські погляди і добровільно обиралася депутатом Куйбишівської окружної ради від політичної партії “єдина росія», які проводила окупаційна влада у вересні 23 року, після чого її було включено до складу депутатської комісії з бюджетних питань. Також, в мережі Інтернет, бачив відео розміщене в місцевому телеграм каналі “новини Куйбишевського району», на якому ОСОБА_6 закликала мешканців тимчасово окупованих територій Запорізької області взяти участь у виборах президента рф (а.с.173-180 том 2).

Суд вважає, пояснення свідків ОСОБА_10 та ОСОБА_16 належними та допустими доказами, оскільки, вони отримані в порядку передбаченому ч.11 ст. 615 КПК України, що узгоджується із вимогами ч.4 ст. 95 КПК України.

Відповідно до протоколів пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 21.10.2024 року із довідками до них, на фотознімках під №3 свідки ОСОБА_10 та ОСОБА_16 впізнали обвинувачену ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка добровільно була обрана до незаконного органу влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора (а.с.181-188 том 2).

Наведені докази не мають між собою протиріч, є узгодженими та логічно правильними, а тому суд бере їх до уваги.

Суд вважає безпосередньо досліджені докази належними, допустимими, достовірними, і в сукупності достатніми для належної правової оцінки дій обвинуваченої та визнання її винуватості.

Неможливість проведення допиту обвинуваченої ОСОБА_6 , жодним чином не впливає на повноту судового розгляду і на переконання суду щодо доведеності «поза розумним сумнівом» винуватості обвинуваченої у вчиненні інкримінованих їй злочинів, оскільки сукупність безпосередньо досліджених в судовому засіданні доказів прямо і опосередковано свідчить про вчинення нею інкримінованих злочинів.

Отже, оцінюючи всі зібрані по справі докази в сукупності за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального правопорушення, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, суд приходить до висновку, що дії обвинуваченої ОСОБА_6 слід кваліфікувати за ч.5 ст.111-1 КК України (в редакції закону №2108-ІХ від 03.03.2022), як добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, добровільне обрання до таких органів, а також участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території; за ч.1 ст. 111-2 КК України (в редакції закону №2198-ІХ від 14.04.2022), як умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво), та окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинених громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації та підтримки рішень держави-агресора.

Призначаючи покарання обвинуваченій, суд відповідно до вимог ст.65 КК України враховує ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, які відповідно до ст.12 КК України є тяжким та особливо тяжкими злочинами, дані про особу винної, у тому числі її вік, стан здоров'я, те, що вона раніше не судима.

Обставин, що пом'якшують покарання, судом не встановлено.

Обставиною, що обтяжує покарання, суд визнає: вчинення злочинів в умовах воєнного стану.

З огляду на викладене, враховуючи позицію прокурора, що просив призначити обвинуваченій ОСОБА_6 покарання відповідно до санкцій ч.5 ст. 111-1 (в редакції закону №2108-ІХ від 03.03.2022), ч.1 ст. 111-2 (в редакції закону №2198-ІХ від 14.04.2022) КК України, позицію захисника, яка просила призначити обвинуваченій більш м'яке покарання, суд вважає за необхідне призначити обвинуваченій ОСОБА_6 покарання в межах санкцій у вигляді позбавлення волі з конфіскацією майна та з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, визначивши остаточне покарання на підставі ч. 1 ст. 70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим.

Запобіжний захід щодо обвинуваченої ОСОБА_6 у даному кримінальному провадженні не обирався.

Речові докази та процесуальні витрати відсутні.

На підставі наведеного, керуючись ч.15 ст. 615, ст.ст. 368, 370, 374, 375 КПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

ОСОБА_6 визнати винною у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст. 111-1 (в редакції закону №2108-ІХ від 03.03.2022), ч.1 ст. 111-2 (в редакції закону №2198-ІХ від 14.04.2022) КК України та призначити покарання за:

- за ч.5 ст.111-1 КК України (в редакції закону №2108-ІХ від 03.03.2022) - 10 (десять) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування України на строк 13 (тринадцять) років з конфіскацією майна;

- за ч.1 ст.111-2 КК України (в редакції закону №2198-ІХ від 14.04.2022) - 12 (дванадцять) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування України на строк 15 (п'ятнадцять) років та з конфіскацією майна.

На підставі ч.1 ст.70 КК України, шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим, призначити ОСОБА_6 остаточне покарання за сукупністю злочинів у вигляді 12 (дванадцяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування України на строк 15 (п'ятнадцять) років та з конфіскацією майна.

Строк відбуття покарання обвинуваченій ОСОБА_6 рахувати з моменту її затримання.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.

Інформацію про вирок опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери, а саме у газеті «Урядовий кур'єр» та на веб-сайті Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області (http://ifm.if.court.gov.ua/).

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Вирок може бути оскаржено до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Івано-Франківський міський суд.

Суддя ОСОБА_18