П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
07 травня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/18439/24
Перша інстанція: суддя Андрухів В.В.
Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Турецької І.О.,
Єщенка О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2024р. по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Промармкомплект» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
У червні 2024р. ТОВ «Промармкомплект» звернулося до суду із позовом до ГУ ДПС в Одеській, ДПС України, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10688007/31833905 від 7.03.2024р.;
- зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну ТОВ «Промармкомплект» №19 від 11.10.2023р.;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН за №10630677/31833905 від 27.02.2024р.;
- зобов'язано ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну ТОВ «Промармкомплект» №2 від 8.01.2024р.;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН за №10670613/31833905 від 5.03.2024р.;
- зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну ТОВ «Промармкомплект» №4 від 17.01.2024р.;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №10688005/31833905 від 07.03.2024.;
- зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну ТОВ «Промармкомплект» №5 від 25.01.2024р..
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що за результатами здійснення господарських операцій, товариством сформовано та направлено на реєстрацію у ЄРПН податкові накладні за №19 від 11.10.2023р., за №2 від 8.01.2024р., за №4 від 17.01.2024р., за №5 від 25.01.2024р. Проте, за результатами обробки, згідно отриманих квитанцій реєстрація вказаних податкових накладних (надалі - ПН) зупинено, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН. На виконання цієї пропозиції, позивач надав пояснення щодо зупинених податкових накладних, однак, податковим органом прийнято оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Позивач зазначив, що ним до контролюючого органу були надані всі необхідні пояснення, первинні документи, додатки, достатні для прийняття рішення щодо реєстрації податкових накладних та свідчать про реальність здійснення господарських операцій, які податковий орган не перевірив та не взяв до уваги при прийнятті оскаржуваних рішень.
Також позивач зазначив, що податковий орган не конкретизував у своїх рішеннях, які саме подані позивачем разом з повідомленнями документи не відповідають вимогам законодавства та яким саме вимогам. Відтак невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності. При цьому допущені державним органом помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються, як і не можуть покладати на таких осіб тягар відповідальності.
Посилаючись на вказане просив позов задовольнити.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2024р. адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення комісії ГУ ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №10688007/31833905 від 07.03.2024.
Зобов'язано ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну ТОВ «Промармкомплект» №19 від 11.10.2023р. датою її фактичного подання на реєстрацію.
Визнано протиправним та скасовано рішення комісії ГУ ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №10630677/31833905 від 27.02.2024.
Зобов'язано ДПС зареєструвати в ЄРПН податкову накладну ТОВ «Промармкомплект» №2 від 8.01.2024р. датою її фактичного подання на реєстрацію.
Визнано протиправним та скасовано рішення комісії ГУ ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №10670613/31833905 від 5.03.2024р..
Зобов'язано ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну ТОВ «Промармкомплект» №4 від 17.01.2024р. датою її фактичного подання на реєстрацію.
Визнано протиправним та скасовано рішення комісії ГУ ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН за №10688005/31833905 від 7.03.2024р.
Зобов'язано ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну ТОВ «Промармкомплект» №5 від 25.01.2024р. датою її фактичного подання на реєстрацію.
Стягнуто з ГУ ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ТОВ «Промармкомплект» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 12 112грн..
В апеляційній скарзі апелянт просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.
Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про задоволення скарги, скасування рішення суду та прийняття нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, ТОВ «Промармкомплект» було надано усі необхідні для реєстрації накладних первинні документи податкового та бухгалтерського обліку, які підтверджують реальність господарських операцій, проте, податковим органом не надано належної оцінки цим первинним документам, що і стало помилковою підставою для висновку про нереальність господарських операцій позивача та про відмову в реєстрації спірних податкових накладних в ЄРПН.
Проте, колегія суддів не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції, оскільки вказаного висновку суд дійшов без належного з'ясування обставин по справі та належної оцінки доказів, допустив невірне застосування норм матеріального права та порушив норми процесуального права.
За правилами ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.315 КАС України, рішення суду скасовує та приймає по справі нову постанову про відмову у задоволенні позову, з наступних підстав.
Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду, що ТОВ «Промармкомплект» здійснює свою діяльність на підставі Статуту, дата державної реєстрація товариства в ЄДРПОУ - 18.01.2002р.
Основними видами діяльності ТОВ «Промармкомплект» є будівельні та монтажні роботи загального призначення, будівництво об'єктів інженерної інфраструктури відповідно до Ліцензії ДАБІ України від 9.10.2019р. №57-Л.
ТОВ «Промармкомплект» укладено договори підряду з СП ТОВ «Трансбанлктермінал» №27/09/23 від 26.09.2023р.; з ТОВ «РЕНІ-ОІЛ» №14/12-2023 від 14.12.2023р.; з ТОВ «Аль-Софія» №22-11/23 від 22.11.2023р.; з ТОВ «Аль-Софія» №31-1-/23 від 31.10.2023р. предметом яких є виконання ТОВ «Промармкомплект» підрядних робіт.
У зв'язку з виконанням робіт за вказаними договорами, позивачем складено та подано на реєстрацію податкові накладні: №19 від 11.10.2023р. на суму 203 364грн. у т.ч. ПДВ у сумі 33 894грн.; №2 від 8.01.2024р. на суму 2 467 801,28грн. у т.ч. ПДВ у сумі 411 300,21грн.; №4 від 17.01.2024р. на суму 1 138 140,48грн. у т.ч. ПДВ у сумі 189 690,08грн.; №5 від 25.01.2024р. на суму 64 816,8грн. у т.ч. ПДВ у сумі 10 802,8грн.
За результатами розгляду податкових накладних ТОВ «Промармкомплект» отримало квитанції податкового органу, відповідно до яких податковим органом документи прийнято, але реєстрація зупинена:
- ПН №19 від 11.10.2023р., реєстрація якої була зупинена Квитанцією від 3.11.2023р., яка зареєстрована в ЄРПН за №9294836516, в якій зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 11.10.2023 №19 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=22.90788, "Р"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»;
- ПН №2 від 8.01.2024р., реєстрація якої була зупинена Квитанцією від 26.01.2024р., яка зареєстрована в ЄРПН за №9010112593, в якій зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 08.01.2024 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку) Додатково повідомляємо: показник "D"=21.2097%, "P"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових»;
- ПН №4 від 17.01.2024р., реєстрація якої була зупинена Квитанцією від 8.02.2024р., яка зареєстрована в ЄРПН за №9020955631, в якій зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 17.01.2024 №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=19.9754%, "P"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»;
- ПН №5 від 25.01.2024р., реєстрація якої була зупинена Квитанцією від 8.02.2024р., яка зареєстрована в ЄРПН за №9020932456, в якій зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 25.01.2024 №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=19.9754%, "P"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
На виконання вказаних квитанцій:
- 4.03.2024р. TOB «Промармкомплект» направило до комісії з питань зупинення/реєстрації податкової накладної/розрахунку в ЄРПН ГУ ДПС у Одеській області Повідомлення №2 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено, а саме: податкова накладна №19 від 11.10.2023р.;
- 21.02.2024р. ТОВ «Промармкомплект» направило до комісії з питань зупинення/реєстрації податкової накладної/розрахунку в ЄРПН ГУ ДПС у Одеській області Повідомлення №4 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено, а саме щодо податкової накладної № 2 від 8.01.2024р.;
- 28.02.2024р. ТОВ «Промармкомплект» направило до комісії з питань зупинення/реєстрації податкової накладної/розрахунку в ЄРПН ГУ ДПС у Одеській області Повідомлення №5 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено, а саме щодо податкової накладної №4 від 17.01.2024р.;
- 4.03.2024р. ТОВ «Промармкомплект» направило до комісії з питань зупинення/реєстрації податкової накладної/розрахунку в ЄРПН ГУ ДПС у Одеській області Повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено, а саме щодо податкової накладної №5 від 25.01.2024р..
Разом із вказаними повідомленнями №1,2,4,5 про подання пояснень та копій документів ТОВ «Промармкомплект» надало контролюючому органу копії договорів підряду, довідки про вартість робіт, акти виконаних робіт, акти приймання передачі матеріалів, видаткові накладні, рахунки на оплату тощо.
За результатами розгляду пояснень та документів комісією з питань зупинення/реєстрації податкової накладної/розрахунку в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області були прийняті рішення:
- за №10688007/31833905 від 7.03.2024р. про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства;
- за №10630677/31833905 від 27.02.2024р. про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства;
- за №10670613/31833905 від 5.03.2024р. про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства;
- за №10688005/31833905 від 7.03.2024р. про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
В подальшому, ТОВ «Промармкомплект» використовувалася процедура адміністративного оскарження вищевказаних рішень про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в ЄРПН.
За результатами розгляду скарг ТОВ «Промармкомплект» контролюючим органом вищого рівня були прийняті рішення про залишення скарг без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в ЄРПН без змін: №15199/31833905/2 від 14.03.2024р.; №15168/31833905/2 від 14.03.2024р.; №13747/31833905/2 від 11.03.2024р.; №15167/31833905/2 від 14.03.2024р..
Позивач, не погоджуючись з прийнятими рішеннями про відмову у реєстрації податкових накладних, вважаючи їх протиправними, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Перевіряючи правомірність оскаржуваних дій та рішення податкового органу, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх протиправність та скасування, судова колегія виходить з наступного.
Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до п.201.1 ст.201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Приписами п.201.10. ст.201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п.201.1 цієї статті та/або п.192.1 ст.192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п.201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
В свою чергу положення п.201.16. ст.201 ПК України визначають, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному КМУ, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до п.74.2 ст.74 цього Кодексу.
Постановою КМУ за №1165 від 11.12.2019р. затверджено Порядок
зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).
У відповідності до приписів Порядку №1165, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Положення п.44 Порядку №1165 передбачають, що комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
- ненадання платником податку копій документів;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Як вбачається із оскаржуваних рішень, Комісією ГУ ДПС було зазначено, що позивачем надано копії документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. При цьому, У розділі «додаткова інформація» даного рішення вказано таке: «первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні».
Приписами п.44.1 ст.44 ПК України визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Тобто, показники, визначені п.44.1 ст.44 ПК України повинні підтверджуватись первинними документами, які податкові органи мають право вивчати і перевіряти під час проведення перевірок, що обумовлено пп.20.1.8 п.20.1 ст.20 ПК України.
Проведення будь-якої господарської операції підприємства фіксується і підтверджується первинними документами, на підставі яких ведеться бухгалтерський облік. Відповідно до ч.2 ст.3 ЗУ «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» (зі змінами та доповненнями) на даних бухгалтерського обліку ґрунтуються фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, тобто первинні документи з відображення господарських операцій є основою і для податкового обліку.
Отже, податковий облік ґрунтується на даних бухгалтерського обліку та підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є належним чином оформленні первинні документи, які фіксують факт здійснення господарських операцій.
Надаючи оцінку наданим до матеріалів справи доказам, судова колегія виходить з наступного.
Представник податкового органу в апеляційній скарзі зазначив, що у податкового органу під час перевірки поданих ТОВ «Промармкомплект» податкових накладних виникли сумніви у реальності господарських операцій, а тому і були витребувані документи, які могли б підтвердити або спростувати наведені господарські операції.
При цьому, представник податкового органу вказав на те, що ТОВ «Промармкомплект» було вперше включено до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості 20.12.2022р. за №70993. Податкова інформація: В ході аналізу баз даних ДПС України отримано податкову інформацію, що підприємством сформовано ПК за рахунок придбання товару та послуг (кран-комплект пожежний з напівжорстким рукавом, монтаж металевих конструкцій критої парковки) у контрагентів-постачальників, які здійснюють ризикову фінансово-господарську діяльність, а саме: TOB "ВКФ "КОРПУС" (40595537), ТОВ "БК ЛІВИЙ БЕРЕГ "(43877998).
Надалі, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів, було повторно винесено рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості від 24.01.2023р. за №2870. Податкова інформація: Ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку (розрахунковий документ). Також, зазначено коди податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку:
- 03- відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності;
- 13 - придбання товарів (послуг) у платника(ів) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
В подальшому, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів, було повторно винесено рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості від 16.02.2023р. за №2870. Податкова інформація: Подані документи не відображають у повному обсязі провадження фінансово-господарської діяльності підприємства, що унеможливлює прийняття рішення про невідповідність критеріям ризиковості (розрахунковий документ). Також, зазначено коди податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку:
- 03- відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності;
- 13 - придбання товарів (послуг) у платника(ів) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
Апеляційний суд зазначає, що господарські операції для визначення податкового кредиту мають бути фактично здійсненими та підтвердженими належним чином оформленими первинними документами, які відображають реальність таких операцій. Сума ПДВ для включення до податкового кредиту, крім того, повинні бути підтверджена податковою накладною, виписаною постачальником на операцію з постачання товару (послуг) і зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Встановлюючи правило щодо обов'язкового підтвердження сум податкового кредиту, врахованих платником податків при визначенні податкових зобов'язань з ПДВ, законодавець, безумовно, передбачав, що ці документи є достовірними, тобто операції, які вони підтверджують, дійсно мали місце. Документи та інші дані, що спростовують реальність здійснення господарської операції, яка відображена в податковому обліку, повинні оцінюватися з урахуванням специфіки кожної господарської операції - умов перевезення, зберігання товарів, змісту послуг, що надаються, тощо.
Якщо первинні документи, складені для оформлення такої операції, не відповідають дійсності або зовсім відсутні, то господарська операція фактично не відбулася, а також не може бути підставою податкового обліку. Це відповідає і вимозі ст.75 КАС щодо достовірності доказів.
Наявність формально складених первинних документів та/або сплати грошових коштів не може слугувати підставою для врахування господарських правовідносин, як таких, що відбулись, за відсутності самого факту придбання/поставки товару.
Враховуючи вищевказане, судова колегія вважає, що реєстрація податкових накладних за №19 від 11.10.2023р., за №2 від 8.01.2024р., за №4 від 17.01.2024р., за №5 від 25.01.2024р. зупинена правомірно і відповідає вимогам податкового законодавства.
При цьому, представник податкового органу звернув увагу на те, що згідно даних інформаційної системи контролюючого органу, що станом на час проведення господарських операцій та подачі спірних податкових накладних, позивач відповідно до рішення податкового органу від 16.02.2023р. за №2870 перебував у переліку ризикових платників податку.
З урахуванням встановлених обставин, судова колегія вважає, що ТОВ «Промармкомплект» до податкового органу не було надано усіх необхідних та належних документів, які б дійсно підтверджували факт виконання господарських операцій між позивачем та його контрагентом, та спростували б сумнів, який виник у податкового органу з приводу підтвердження реальності господарських операцій із контрагентами.
Враховуючи встановлені під час апеляційного розгляду обставин та фактів, судова колегія дійшла висновку, що Комісія, яка приймає рішення щодо реєстрації або відмову в такій реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, прийняла оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних виходячи із наданих документів, а тому діяла в межах та на підставі діючих норм податкового законодавства, оскільки позивачем не спростовано фактів, щодо сумніву податкового органу на підтвердження реальності господарських операцій.
Виходячи з наведеного, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції не можна вважати законним та обґрунтованим, а тому воно підлягає скасуванню з ухваленням по справі нового рішення про відмову у задоволені позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.311, 315, 317, 322 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області - задовольнити.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2024р. - скасувати.
Прийняти по справі нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Промармкомплект» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: І.О. Турецька
О.В. Єщенко