Постанова від 05.05.2025 по справі 400/8493/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2025 р.м. ОдесаСправа № 400/8493/24

Суддя першої інстанції: Устинов І.А.

Час та місце ухвалення судового рішення «--:--», м. Одеса

Повний текст судового рішення складений 31.10.2024

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Єщенка О.В., Яковлєва О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

19.09.2024 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дії щодо відмови здійснити перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України №9/3-320 від 05.02.2024 про розмір грошового забезпечення з 01.01.2018 по 01.04.2019; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України №9/3-320 від 05.02.2024 про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 по 01.04.2019 із врахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання судового рішення у справі №400/8872/23 Департаментом з питань виконання кримінальних покарань МЮУ складено та оновлену довідку №9/3-320 від 05.02.2024 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій станом на 01.03.2018, у зв'язку з чим позивач звернувся до пенсійного органу для здійснення перерахунку його пенсії за період з 01.01.2018 по 01.04.2019, однак відповідачем протиправно відмовлено у здійсненні такого перерахунку.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.10.2024 позов задоволено частково; визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2018 по 31.03.2019 відповідно до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України №9/3-437 від 12.08.2021 про розмір грошового забезпечення; зобов'язано ГУ ПФУ в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2018 по 31.03.2019 відповідно до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України №9/3-437 від 12.08.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення із урахуванням раніше виплачених сум; у решті позовних вимог відмовлено.

Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, вказав, що довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 є підставою для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018. Разом з тим, відмова у задоволенні частини позовних вимог полягала у визначенні періоду здійснення перерахунку пенсії, а саме з 01.01.2018 по 31.09.2019, а не по 01.04.2019, оскільки з 01.04.2019 позивачу вже було здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки станом на 01.04.2019р.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції при вирішенні справи норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим просить скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги скаржник зазначає, що починаючи з 01.03.2018 Урядом не приймалось рішення про збільшення розміру грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, а також про умови та порядок перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262. Враховуючи, що перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення здійснюється на умовах, визначених КМУ, а також відсутні законодавчо визначені умови та порядок перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, тому як наслідок, не вбачається підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки №9/3-320 від 05.02.2024. Крім того, на думку апелянта, позовні вимоги щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 підлягають залишенню без розгляду відповідно до ст.240 КАС України, оскільки до суду позивач звернувся в 2024 році.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає частковому задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». /а.с.11/

06.06.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України №9/3-320 від 05.02.2024 станом на 01.03.2018, виданої на виконання судового рішення по справі №400/8872/23, для перерахунку пенсії з 01.01.2018. /а.с.8,10/

24.06.2024 відповідач повідомив позивача листом про відсутність підстави для проведення перерахунку пенсії. /а.с.9/

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до ч.ч.1, 2, 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що обов'язок щодо нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

За аналізом наведених правових норм можна дійти висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 (набрала чинності з 01.03.2018), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, відповідно до п.1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови КМУ №704.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Вказані підвищення (підвищені щомісячні основні та додаткові види грошового забезпечення) встановлені постановою №704, відповідно до п. 2 якої, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Така постанова набрала чинності з 01.03.2018, а тому, 01.03.2018 у позивача виникає право на перерахунок пенсії.

Отже, у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №704, якою з 01.03.2018 змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії на умовах та в порядку, визначених Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 01.03.2018 на підставі Закону№2262-ХІІ пенсій з 01.01.2018.

Разом з тим, абз.1 п.5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Однак, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45.

Слід зазначити, що до компетенції КМУ входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.

Однак, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема пенсійний орган та уповноважені органи у зв'язку із втратою чинності положеннями п.п.1, 2 постанови КМУ №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача п.3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Тобто, на вказані органи покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст.63 Закону №2262-ХІІ.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом 5-ти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання судового рішення від 24.10.2023 по справі №400/8872/23 Департамент з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України підготував та видав позивачу оновлену довідку №9/3-320 від 05.02.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018.

Таким чином, довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 є підставою для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 по 31.03.2019.

З урахуванням наведеного, суд першої інстанції дійшов вірних висновків, що ГУ ПФУ в Миколаївській області після одержання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018, протиправно не здійснив перерахунок пенсії позивачу починаючи з 01.01.2018 виходячи з розміру складових, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень та премії), розрахованих станом на 01.03.2018.

Стосовно доводів апелянта щодо пропуску позивачем строку звернення до суду з позовною заявою, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Так, предметом розгляду даної справи є перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 05.02.2024 №9/3-320.

При цьому, із заявою до відповідача про проведення перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки позивач звернувся 06.06.2024 та листом від 24.06.2024 йому було відмовлено у здійсненні такого перерахунку. З позовною заявою до суду позивач звернувся 05.09.2024, тобто в межах шестимісячного строку, визначеного ч.2 ст. 122 КАС України, з моменту отримання листа відповідача, у зв'язку з чим відсутні підстави для залишення позовної заяви без розгляду.

Разом з тим, при прийнятті судового рішення судом першої інстанції помилково зазначено номер та дату довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018, а тому рішення суду в цій частині підлягає скасуванню.

За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції ухвалено з порушенням норм процесуального права, а тому у відповідності до ст.317 КАС України підлягає скасуванню.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України, якою передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст.139, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області задовольнити частково, рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року скасувати.

Ухвалити у справі постанову, якою визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 по 31.03.2019 відповідно до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України №9/3-320 від 05.02.2024 про розмір грошового забезпечення; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 по 31.03.2019 відповідно до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України №9/3-320 від 05.02.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення із урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позову відмовити.

Судові витрати за подання апеляційної скарги покласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Суддя-доповідач А.В. Крусян

Судді О.В. Єщенко О.В. Яковлєв