П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
06 травня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/5402/25
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Скрипченка В.О.,
суддів Коваля М.П. та Осіпова Ю.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які викладені у листі №1846-663/П-02/8-1500/25 від 22.01.2025 щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку основного розміру його пенсії з надбавками із застосуванням коефіцієнту до суми, що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, згідно постанови Кабінету Міністрів України №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» від 03.01.2025 року, починаючи з 01.01.2025 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 з надбавками із застосуванням коефіцієнту до суми, що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, згідно постанови Кабінету Міністрів України №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» від 03.01.2025 року, починаючи з 01.01.2025 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
29.04.2025 року відповідач подав апеляційну скаргу на вказане рішення. Одночасно із поданням апеляційної скарги, апелянт подав клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, а саме: Міністерство соціальної політики.
Дослідивши доводи заявника і проаналізувавши норми чинного адміністративного процесуального законодавства, колегія суддів вважає, що таке клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Так, частиною 4 та частиною 5 статті 49 КАС України передбачено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Згідно ч.1 ст.50 КАС України, якщо в результаті ухвалення судового рішення сторона може набути право стосовно третьої особи або третя особа може пред'явити вимоги до сторони, така сторона зобов'язана сповістити цю особу про відкриття провадження у справі і подати до суду заяву про залучення її до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. До такої заяви повинні бути додані докази про направлення її копії особі, про залучення якої як третьої особи подана заява.
В п.1 ч.1 ст.306 КАС України, видно, що суддя-доповідач в порядку підготовки справи до апеляційного розгляду з'ясовує склад учасників судового процесу. У разі встановлення, що рішення суду першої інстанції може вплинути на права та обов'язки особи, яка не брала участі у справі, залучає таку особу до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Колегія суддів зазначає, передумовою залучення до участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача або відповідача, є правовідносини між стороною та потенційною третьою особою та розгляд судом спору, рішення за яким створює наслідки безпосередньо для цих правовідносин. Зокрема, встановлює факти, які згодом можуть бути використані у спорі між стороною і третьою особою, що бере участь на її стороні.
Сама лише заінтересованість у тому чи іншому результаті судового розгляду не свідчить про наявність правовідносин між позивачем або відповідачем та особою, про залучення якої в якості третьої особи подано клопотання. Така заінтересованість не є підставою для участі у справі.
Інститут третьої особи спрямований на створення умов для захисту прав, свобод та інтересів такої особи, які можуть бути порушені при вирішенні спору між позивачем і відповідачем за відсутності третьої особи.
Інтерес третьої особи щодо задоволення позову (якщо вона бере участь на стороні позивача) або щодо відмови у задоволенні позову (якщо вона бере участь на стороні відповідача) збігається з інтересами відповідно позивача або відповідача. Це відрізняє третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, від третьої особи, яка заявляє такі вимоги.
Отже, зазначені норми права вказують на те, що суд апеляційної інстанції має право залучити третіх осіб до участі у справі на стадії апеляційного перегляду, однак, умовою для вчинення такої процесуальної дії є висновок про те, що рішення суду першої інстанції може вплинути на права та обов'язки таких осіб.
Колегія суддів зазначає, що апелянт не зазначив, яким чином рішення суду у цій справі може вплинути безпосередньо на права та обов'язки Міністерства соціальної політики, що відповідно до ст.49 КАС є підставою для їх залучення.
Перевіряючи доводи заявника, колегія суддів акцентує увагу на тому, що рішення суду першої інстанції у справі №420/5402/25 ухвалено саме з огляду щодо правомірності дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та відповідно не стосується прав та інтересів Міністерства соціальної політики , а тому заявлені апелянтом підстави для залучення їх у справу як третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, колегія суддів вважає необґрунтованим до уваги не приймає.
Враховуючи вищевикладене та проаналізувавши доводи заявника, апеляційний суд дійшов висновків про те, що в задоволенні клопотання про залучення в якості третьої особи до участі у цій справі слід залишити без задоволення.
Керуючись ст. ст. 49, 242-244, 250, 310, 321, 325, 328 КАС України, апеляційний суд, -
Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з дати її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В.О.Скрипченко
Суддя М.П.Коваль
Суддя Ю.В.Осіпов