30 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 280/3869/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Юрко І.В., Чабаненко С.В., секретар судового засіданні Жмуренко В.В., за участі представника позивача Запорізької обласної прокуратури Волкогон Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Запорізької міської ради на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02.08.2024 року в адміністративній справі №280/3869/24 за позовом Заступника керівника обласної прокуратури до Запорізької міської ради про визнання нормативно-правового акту протиправним та нечинним в частині,-
Заступник керівника Запорізької обласної прокуратури в інтересах держави звернувся до суду вимогами визнати протиправними та нечинними:
- пункт 1.1. рішення Запорізької міської ради від 29.09.2023р. № 203 «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 26.08.2020р. № 62 «Деякі питання оренди комунального майна».
- пункт 1.3. рішення Запорізької міської ради від 29.09.2023р. № 203 «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 26.08.2020р. № 62 «Деякі питання оренди комунального майна» у частині надання повноважень орендодавця комунального майна комунальним підприємствам щодо майна, яке перебуває в господарському віданні (на балансі) даних підприємств, а саме: нерухомого майна незалежно від його площі.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Запорізька міська рада пунктом 1.1 рішення від 29.09.2023 року № 203 (яким внесено зміни до п. 3 рішення від 26.08.2020 року № 62), протиправно розширила в порівнянні з вичерпним законодавчим переліком коло суб'єктів, які мають право на отримання комунального майна Запорізької міської територіальної громади без проведення аукціону (додатки 1, 2), включивши додатково до їх складу: підприємства, комунальні некомерційні підприємства, засновниками яких є Запорізька міська рада; об'єднання співвласників багатоквартирних будинків; громадські організації, що використовують комунальне майно для безкоштовного релігійного навчання дітей у недільних школах; благодійні, релігійні, громадські організації для розміщення центру реінтеграції бездомних осіб, а також інші громадські організації, які провадять будь-яку соціальну, суспільно корисну, неприбуткову та вмотивовану діяльність, статутом якої передбачено провадження волонтерської діяльності; громадські організації, які мають статутною діяльністю допомогу (тимчасове розміщення, реабілітацію тощо) вимушено переселеним особам, дітям та дорослим особам з інвалідністю, Збройним Силам України, а також громадські організації ветеранів (в тому числі, але не виключно - ветеранів Збройних Сил України) незалежно від призначення використання майна, окрім комерційних цілей. Запорізька міська рада, всупереч основної мети оренди, закріпленій у ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», (прискорення економічного зростання, залучення іноземних і внутрішніх інвестицій, посилення фінансової спроможності підприємств державної або комунальної власності), з часу прийняття оскаржуваного рішення систематично розпоряджається комунальним майном Запорізької міської територіальної громади на умовах оренди, надаючи його без проведення аукціону суб'єктам, не передбаченим ч.ч. 1, 2 ст. 15 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», встановлюючи при цьому річну орендну плату за його використання у розмірі 1 гривні міською радою прийнято низку таких рішень, оприлюднених на офіційному сайті міської ради). Визначення розміру орендної плати можливо виключно двома способами (за результатами аукціону або відповідно до Методики), Запорізька міська рада, наділивши себе правом самостійно визначати для певного кола суб'єктів розмір орендної плати фактично на власний розсуд, вийшла за межі наданих їй законом повноважень. Запорізька міська рада рішенням від 29.09.2023 року № 203 надала повноваження орендодавця комунального майна Запорізької міської територіальної громади комунальним підприємствам передавати нерухоме майно будь-якої площі, однак гранична допустима площа нерухомого майна, орендодавцем якого може бути його балансоутримувач, визначена Законом, і вона не може перевищувати 400 квадратних метрів. Запорізька міська рада, приймаючи оскаржуване рішення від 29.09.2023 року № 203, діяла не лише в порушення вимог Законів України «Про оренду державного та комунального майна», «Про місцеве самоврядування в Україні», Порядку передачі державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 року № 483, Методики розрахунку орендної плати за державне майно, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2021 року № 630, а й всупереч інтересам Запорізької міської територіальної громади. У зазначеному випадку наявний як державний, так і суспільний інтерес, що є підставою для представництва прокурором інтересів держави. Позивач просить позов задовольнити.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 02 серпня 2024 року позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Відповідач вважає, що відсутність попиту на оренду приміщень зумовлена військовими діями з боку РФ, у свою чергу громадські організації, яким передані в оренду приміщення за 1 грн. У рік, допомагають населенню, тобто фактично виконують роль соціально-економічного розвитку Запорізької міської територіальної громади, адже окрім зменшення місцевого бюджету від фінансового навантаження зі сплати за теплову енергію та утримання будинків, за свої кошти здійснюють ремонт приміщень та поліпшують їх. У даному випадку передача в оренду за 1 грн. у рік приміщень громадським організаціям, які допомагають населенню (благодійна допомога, надання місць для тимчасового проживання, волонтерство, передача гуманітарної допомоги) як раз і свідчить про відсутність порушень законних інтересів з боку Запорізької міської територіальної громади, усі ці дії направлені на задоволення соціальним потреб громади і в своєму розумінні не є порушенням інтересів з боку Запорізької міської ради.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2024 року рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02 серпня 2024 року скасовано, а провадження у справі закрито. Роз'яснено, що заявлені вимоги належить розглядати за правилами господарського судочинства.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та закриваючи провадження у справі, суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідач у спірних правовідносинах не здійснює владних управлінських функцій, а в основі цього спору лежать правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, тобто відносини, що склалися між відповідними суб'єктами щодо певного об'єкта комунальної власності у процесі його використання, через що спір у цій справі не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів.
Не погоджуючись з постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 16.10.2024 року, прокурор звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить її скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та закриваючи провадження у справі, не врахував, що рішення Запорізької міської ради від 29.09.2023 року №203 «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 26.08.2020 року № 62 «Деякі питання оренди комунального майна», є нормативно-правовим актом. Нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду.
Постановою Верховного Суду від 19 березня 2025 року - постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2024 року у справі № 280/3869/24 скасовано, справу направлено для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції - Третього апеляційного адміністративного суду.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник позивача просила рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду у суді апеляційної інстанції, рішенням Запорізької міської ради від 26.08.2020 року № 62 «Деякі питання оренди комунального майна» затверджено:
Перелік першого типу - Перелік об'єктів, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду на аукціоні, згідно із додатком 1 до цього рішення (п. 1 рішення);
Перелік другого типу - Перелік об'єктів, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду без проведення аукціону згідно з додатком 2 до цього рішення (п. 2 рішення);
Додатковий перелік підприємств, установ, організацій, що надають соціально важливі послуги населенню, які мають право на отримання в оренду комунального майна без проведення аукціону, згідно із додатком З цього рішення (п. 3 рішення).
Пунктом 4 указаного рішення визначені суб'єкти, яким надані повноваження орендодавця комунального майна:
- департамент комунальної власності та приватизації міської ради щодо: цілісних майнових комплексів комунальних підприємств; нерухомого майна, яке перебуває в господарському віданні (на балансі) комунального підприємства «Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об'єднання № 7» та міського комунального підприємства «ОСНОВАНІЄ»; нерухомого майна, яке перебуває в оперативному управлінні (на балансі) бюджетних установ, закладів, організацій, комунальних некомерційних підприємств, органом управління майном яких є департамент охорони здоров'я Запорізької міської ради (п. 4.1 рішення);
- комунальні підприємства (за винятком комунального підприємства «Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об'єднання № 7» та міського комунального підприємства «ОСНОВАНІЄ») щодо майна, що перебуває в господарському віданні (на балансі) даних підприємств, а саме: структурних підрозділів комунальних підприємств; нерухомого майна незалежно від його площі; іншого окремого індивідуально визначеного майна (п. 4.2 рішення);
- бюджетні установи, заклади, організації, комунальні некомерційні підприємства, органом управління майном яких є департамент охорони здоров'я Запорізької міської ради, щодо іншого окремого індивідуально визначеного майна, яке перебуває в їх оперативному управлінні (на балансі) (п. 4.3 рішення).
Департаменту комунальної власності та приватизації міської ради надані повноваження на розроблення та затвердження Примірних договорів оренди комунального майна м. Запоріжжя, внесення змін (включення/виключення об'єктів) до Переліків першого та другого типу, прийняття рішення про надання дозволу на передачу в оренду майна або про відмову в укладанні договору оренди, у випадках, передбачених пунктами 4.2, 4.3 цього рішення, шляхом видання відповідного наказу (пункт 5 рішення).
Надалі рішенням Запорізької міської ради від 12.07.2023 року № 60 до рішенням Запорізької міської ради від 26.08.2020 року № 62 внесені зміни в частині суб'єктів, яким надані повноваження орендодавця комунального майна, а саме:
у підпункті 4.3 після слів «бюджетним установам, закладам, організаціям» доповнено словами комунальному підприємству «Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об'єднання № 7»; міському комунальному підприємству «ОСНОВАНІЄ» та далі за текстом.
Рішенням Запорізької міської ради від 29.09.2023 року № 203 «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 26.08.2020 року № 62 «Деякі питання оренди комунального майна» до вищезазначеного рішення міської ради від 26.08.2020 року № 62 внесені зміни.
Зокрема, пунктом 1.1 рішення від 29.09.2023 року № 203 вирішено викласти пункт 3 рішення від 26.08.2020 року № 62 в наступній редакції:
« 3. Затвердити перелік юридичних осіб, що надають соціально важливі послуги населенню, громадських організацій, які мають право на отримання в оренду комунального майна без проведення аукціону, згідно із додатком 1 до цього рішення.
Затвердити перелік громадських організацій, у тому числі релігійних, благодійних, волонтерських, об'єднань співвласників багатоквартирних будинків та інші, які мають право на отримання в оренду комунального майна без проведення аукціону, згідно з додатком 2 до цього рішення.
Відповідно до Додатку 1 до рішення міської ради від 29.09.2023 року № 203 до переліку юридичних осіб та організацій, що надають соціально важливі послуги населенню, громадських організацій, які мають право на отримання в оренду комунального майна без проведення аукціону, на підставі наказу Департаменту управління активами Запорізької міської ради включені:
1. Органи державної влади, інші бюджетні організації, заклади, установи, які повністю фінансуються з державного бюджету.
2. Представницькі та виконавчі органи місцевого самоврядування м. Запоріжжя.
3. Установи, заклади, організації, підприємства, комунальні некомерційні підприємства, засновниками яких є Запорізька міська рада.
4. Заклади освіти, які мають ліцензію на провадження освітньої діяльності, заклади охорони здоров'я державної та комунальної форми власності.
5. Виборчі комісії, уповноважені здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів.
6. Дитячо-юнацькі спортивні школи для організації навчально-тренувального процесу, що належать на правах комунальної власності Запорізькій міській територіальній громаді.
Розмір орендної плати для таких орендарів визначається на рівні 1 гривні на рік згідно з Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 року № 483. Зазначені юридичні особи мають право на отримання в оренду комунального майна без проведення аукціону на підставі наказу Департаменту управління активами Запорізької міської ради.
Згідно із Додатком 2 до рішення міської ради від 29.09.2023 року № 203 до переліку громадських організацій, в тому числі благодійних, релігійних, волонтерських, а також об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, які мають право на отримання в оренду комунального майна без проведення аукціону на підставі відповідного рішення Запорізької міської ради, включені:
1. Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків для використання згідно зі статутною діяльністю.
2. Національно-культурні спілки та товариства.
3. Громадські організації, що використовують комунальне майно для безкоштовного релігійного навчання дітей у недільних школах.
4. Благодійні, релігійні, громадські організації для розміщення центру реінтеграції бездомних осіб (притулок для безхатченків та соціально незахищених людей з метою повернення таких осіб до самостійного повноцінного життя шляхом надання їм комплексу соціальних послуг), а також інші громадські організації, які провадять будь-яку соціальну, суспільно корисну, неприбуткову та вмотивовану діяльність, статутом якої передбачено провадження волонтерської діяльності.
5. Консульства іноземних держав.
6. Громадські організації, які мають статутною діяльністю допомогу (тимчасове розміщення, реабілітацію тощо) вимушено переселеним особам, дітям та дорослим особам з інвалідністю, Збройним Силам України, а також громадські організації ветеранів ( в тому числі, але не виключно - ветеранів Збройних Сил України) незалежно від призначення використання майна, окрім комерційних цілей.
Усі вищезазначені громадські організації, національно-культурні спілки та товариства, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, а також консульства іноземних держав, мають право на отримання в оренду комунального майна без проведення аукціону на підставі окремого рішення Запорізької міської ради. Розмір орендної плати визначається на підставі рішень Запорізької міської ради.
Пунктом 1.3 рішення міської ради від 29.09.2023 року № 203 викладено в новій редакції пункт 4 рішення міської ради від 26.08.2020 № 62 та визначені суб'єкти, яким надані повноваження орендодавця комунального майна, серед них: комунальні підприємства (за винятком комунального підприємства «Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об'єднання № 7» щодо майна, що перебуває в господарському віданні (на балансі) даних підприємств, а саме: структурних підрозділів комунальних підприємств; нерухомого майна незалежно від його площі; іншого окремого індивідуально визначеного майна (п. 4.2. рішення).
Вважаючи пункт 1.1. рішення Запорізької міської ради від 29.09.2023 року № 203 «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 26.08.2020 року № 62 «Деякі питання оренди комунального майна», пункт 1.3. рішення Запорізької міської ради від 29.09.2023 року № 203 «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 26.08.2020 року № 62 «Деякі питання оренди комунального майна», протиправними та нечинними, позивач звернувся з позовом до суду.
Апеляційний суд, переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, зазначає про таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 7 Конституції України встановлено, що в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Статтями 140-146 Конституції України визначені конституційні засади функціонування місцевого самоврядування в Україні, котрі деталізовані у приписах Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР).
Відповідно до положень статті 59 Закону № 280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
В актах та проектах актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування не може бути обмежено доступ до інформації про витрати чи інше розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним чи комунальним майном, у тому числі про умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримують ці кошти або майно, а також до іншої інформації, обмеження доступу до якої заборонено законом.
Як вбачається з матеріалів справи, 29.09.2023 року Запорізька міська рада прийняла «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 26.08.2020 року № 62 «Деякі питання оренди комунального майна», пунктом 1.1. рішення від 29.09.2023 року № 203 вирішено викласти пункт 3 рішення від 26.08.2020 року № 62 в наступній редакції:
« 3. Затвердити перелік юридичних осіб, що надають соціально важливі послуги населенню, громадських організацій, які мають право на отримання в оренду комунального майна без проведення аукціону, згідно із додатком 1 до цього рішення.
Затвердити перелік громадських організацій, у т.ч. релігійних, благодійних, волонтерських, об'єднань співвласників багатоквартирних будинків та інші, які мають право на отримання в оренду комунального майна без проведення аукціону, згідно з додатком 2 до цього рішення. Пунктом 1.3 рішення міської ради від 29.09.2023 року № 203 викладено в новій редакції пункт 4 рішення міської ради від 26.08.2020 року № 62 та визначені суб'єкти, яким надані повноваження орендодавця комунального майна, серед них: комунальні підприємства (за винятком комунального підприємства «Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об'єднання № 7» щодо майна, що перебуває в господарському віданні (на балансі) даних підприємств, а саме: структурних підрозділів комунальних підприємств; нерухомого майна незалежно від його площі; іншого окремого індивідуально визначеного майна.
Право органу місцевого самоврядування вносити зміни до власних нормативних актів випливає із висновків Конституційного Суду України, викладених у рішенні від 16.04.2009 року №7-рп/2009, відповідно до якого в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (з наступними змінами) стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни необхідно розуміти так, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, нормативні акти органів місцевого самоврядування покликані регулювати відносини, що не врегульовані законами, приймаються на їхнє виконання та розвиток.
Положення Закону № 280/97-ВР визначає виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад, що стосується питань управління майном відповідних територіальних громад.
Правові, економічні та організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим, а також передачею права на експлуатацію такого майна, а також майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим регулює Закон України «Про оренду державного та комунального майна» №157-IX від 03 жовтня 2019 року (далі - Закон №157-IX).
Згідно з статтею 15 Закону №157-IX право на отримання в оренду державного та комунального майна без проведення аукціону мають:
- органи державної влади та органи місцевого самоврядування, інші установи і організації, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів;
- релігійні організації для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній;
- Пенсійний фонд України та його органи;
- дипломатичні представництва, консульські установи іноземних держав, представництва міжнародних міжурядових організацій в Україні для виконання функцій дипломатичного представництва, консульських і статутних функцій міжнародних міжурядових організацій;
- орендарі земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом - щодо оренди гідротехнічних споруд, які можуть бути передані в оренду.
Право на отримання в оренду державного та комунального майна, що не міститься в Переліку першого типу, без проведення аукціону також мають:
- музеї;
- державні та комунальні підприємства, установи, організації у сфері культури і мистецтв чи громадські організації у сфері культури і мистецтв (у тому числі національні творчі спілки або їх члени під творчі майстерні);
- заклади освіти всіх форм власності, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності;
- громадські організації ветеранів для розміщення реабілітаційних установ для ветеранів;
- реабілітаційні установи для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю для розміщення таких реабілітаційних установ;
- надавачі соціальних послуг, які включені до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, відповідно до Закону України "Про соціальні послуги". Таким надавачам соціальних послуг заборонено укладати договори суборенди щодо цього майна;
- державні видавництва і підприємства книгорозповсюдження;
- вітчизняні видавництва та підприємства книгорозповсюдження, що забезпечують підготовку, випуск та (чи) розповсюдження не менш як 50 відсотків книжкової продукції державною мовою (за винятком видань рекламного та еротичного характеру);
- народні депутати України і депутати місцевих рад для розміщення громадської приймальні;
- потенційні орендарі для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів на строк, що не перевищує п'яти календарних днів протягом шести місяців, а також щодо майна, яке передається суб'єктам виборчого процесу з метою проведення публічних заходів (зборів, дебатів, дискусій) під час та на період виборчої кампанії;
- потенційні орендарі для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів на строк, що не перевищує 30 календарних днів протягом одного року щодо кожного орендаря, якщо балансоутримувачем є державне або комунальне підприємство, установа, організація, що здійснює діяльність з організації конгресів і торговельних виставок;
- державні та комунальні спортивні клуби, дитячо-юнацькі спортивні школи, школи вищої спортивної майстерності, центри олімпійської підготовки, центри студентського спорту закладів вищої освіти, фізкультурно-оздоровчі заклади, центри фізичного здоров'я населення, центри фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, а також бази олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки;
- громадські об'єднання фізкультурно-спортивної спрямованості, що є неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, утворені ними спортивні клуби (крім спортивних клубів, що займаються професійним спортом), дитячо-юнацькі спортивні школи, школи вищої спортивної майстерності, центри олімпійської підготовки, центри студентського спорту закладів вищої освіти, центри фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, що є неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, - виключно для проведення спортивних заходів або надання послуг у сфері фізичної культури і спорту;
- потенційні орендарі для організації та надання послуг з метою боротьби та протидії поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб у період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України;
- молодіжні та дитячі громадські об'єднання, які протягом останніх двох років, що передують року звернення, співпрацюють з органами державної влади та/або органами місцевого самоврядування щодо виконання державних цільових, регіональних, місцевих та інших програм у сфері молодіжної політики;
- молодіжні центри, що є неприбутковими установами державної та комунальної форм власності;
- переможці аукціону з розподілу квоти підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газу, а з використанням гідроенергії - лише мікро-, міні- та малі гідроелектростанції), проведеного згідно із статтею 9-3 Закону України "Про альтернативні джерела енергії", за умовами якого в оренду для будівництва (монтажу) об'єктів електроенергетики, що виробляють електричну енергію з енергії сонячного випромінювання, надаються дахи та/або фасади будівель та інших капітальних споруд.
Відповідно до частини 9 цієї статті порядок та умови передачі в оренду майна без проведення аукціону та основні вимоги до підприємств, установ і організацій, передбачених частиною другою цієї статті, визначаються Порядком передачі майна в оренду.
Представницькі органи місцевого самоврядування можуть затвердити додаткові вимоги, яким повинні відповідати підприємства, установи і організації, передбачені частиною першою цієї статті.
Таким чином, з аналізу положень вказаної статті встановлено, що органи місцевого самоврядування має повноваження щодо затвердження додаткових вимог, до підприємств, установ і організацій, які передбачені частиною першою цієї статті.
Отже, вказана стаття Закону №157-IX містить вичерпний перелік суб'єктів, яким можливо надавати комунальне майно в оренду без проведення аукціону та відповідно у відповідача відсутні повноваження щодо включення до цього переліку інших суб'єктів, що не містяться у цій статті.
Відповідні положення містить і Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна» від 03.06.2020 року (далі - Постанова № 483).
Так, пунктом 114 Постанови № 483 передбачено, що орендодавець протягом п'яти робочих днів з дати отримання заяви на оренду об'єкта, включеного до Переліку другого типу, приймає рішення про укладення договору оренди або про відмову в передачі в оренду відповідного об'єкта оренди, якщо заяву подано потенційним орендарем, передбаченим:
частиною першою статті 15 Закону;
частиною другою статті 15 Закону, який є державним або комунальним підприємством, установою, організацією;
абзацом одинадцятим, дванадцятим частини другої статті 15 Закону, незалежно від форми власності.
Натомість, відповідач приймаючи оскаржуване рішення у додатках 1, 2 вказав також: підприємства, комунальні некомерційні підприємства, засновниками яких є Запорізька міська рада; об'єднання співвласників багатоквартирних будинків; громадські організації, що використовують комунальне майно для безкоштовного релігійного навчання дітей у недільних школах; благодійні, релігійні, громадські організації для розміщення центру реінтеграції бездомних осіб, а також інші громадські організації, які провадять будь-яку соціальну, суспільно корисну, неприбуткову та вмотивовану діяльність, статутом якої передбачено провадження волонтерської діяльності; громадські організації, які мають статутною діяльністю допомогу (тимчасове розміщення, реабілітацію тощо) вимушено переселеним особам, дітям та дорослим особам з інвалідністю, Збройним Силам України, а також громадські організації ветеранів (в тому числі, але не виключно - ветеранів Збройних Сил України) незалежно від призначення використання майна, окрім комерційних цілей.
Суд зазначає, що органи місцевого самоврядування приймаючи рішення в межах повноважень зобов'язані керуватись положеннями відповідного законодавства, відтак оскаржуване рішення винесене не на підставі закону.
Положеннями статті 17 Закону №157-IX передбачено, що орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором.
Орендна плата визначається за результатами аукціону.
У разі передачі майна в оренду без проведення аукціону орендна плата визначається відповідно до Методики розрахунку орендної плати, яка затверджується Кабінетом Міністрів України щодо державного майна та представницькими органами місцевого самоврядування - щодо комунального майна.
У разі якщо представницький орган місцевого самоврядування не затвердив Методику розрахунку орендної плати, застосовується Методика, затверджена Кабінетом Міністрів України.
Орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно.
На виконання частини другої статті 17 Закону постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2021 року № 630 «Деякі питання розрахунку орендної плати за державне майно» затверджено Методику розрахунку орендної плати за державне майно (далі - Методика).
Вичерпний перелік орендарів, яким встановлюється річна орендна плата за оренду нерухомого майна у розмірі 1 гривня, визначений пунктом 13 Методики.
Зокрема, пунктом 13 Методики визначено, що річна орендна плата за оренду нерухомого майна у розмірі 1 гривні встановлюється таким орендарям:
- органам державної влади, іншим бюджетним організаціям, закладам, установам, які повністю фінансуються з державного бюджету;
- органам місцевого самоврядування для розміщення центрів надання адміністративних послуг;
- казенним підприємствам, що утворилися у результаті реорганізації державного закладу охорони здоров'я;
- Національному банку щодо майна, яке було закріплене на праві господарського відання за Національним банком і передане до сфери управління інших державних органів або у комунальну власність, з цільовим функціональним призначенням для зберігання запасів готівки Національного банку та проведення технологічних процесів щодо забезпечення готівкового обігу;
- Пенсійному фонду України та його органам;
- національним художнім колективам, яким надається фінансова підтримка з державного бюджету;
- редакціям державних і комунальних періодичних видань, які повністю або частково фінансуються з державного або місцевих бюджетів, або заснованих об'єднаннями громадян, державними науково-дослідними установами, трудовими і журналістськими колективами, а також реформованим друкованим засобам масової інформації та редакціям відповідно до Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації».
Апеляційним судом та судом першої інстанції встановлено, що Запорізька міська рада рішенням від 29.09.2023 року № 203 визначила розмір річної орендної плати на рівні 1 гривні на рік для певних орендарів, визначених Додатком 1 до оскаржуваного рішення - з Переліку юридичних осіб та організацій, що надають соціально важливі послуги населенню, громадських організацій, які мають право на отримання в оренду комунального майна без проведення аукціону, на підставі наказу Департаменту управління активами Запорізької міської ради, а саме:
- представницьких та виконавчих органів місцевого самоврядування м. Запоріжжя;
- установ, закладів, організацій, підприємств, комунальних некомерційних підприємств, засновниками яких є Запорізька міська рада;
- закладів освіти, які мають ліцензію на провадження освітньої діяльності;
- закладів охорони здоров'я комунальної форми власності;
- дитячо-юнацьких спортивних шкіл для організації навчально- тренувального процесу, що належать на правах комунальної власності Запорізькій міській територіальній громаді.
Відповідач посилався на Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 року № 483.
При цьому, згідно до постанови №483 визначено умови передачі майна в оренду обов'язково включають розмір орендної плати, визначений відповідно до Методики розрахунку орендної плати, та строк оренди.
Судом не встановлено затвердження відповідачем Методики розрахунку орендної плати за комунальне майно Запорізької міської територіальної громади.
Враховуючи наведене, відповідач при передачі в оренду комунального майна Запорізької міської територіальної громади без проведення аукціону повинен керуватись положеннями Методики, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України.
Отже, Запорізька міська рада, визначивши розмір орендної плати не на підставі Методики діяла не в межах наданих законом повноважень.
Також, пунктом 1.3 рішення міської ради від 29.09.2023 № 203 викладено в новій редакції пункт 4 рішення міської ради від 26.08.2020 № 62 та визначені суб'єкти, яким надані повноваження орендодавця комунального майна, серед них: комунальні підприємства (за винятком комунального підприємства «Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об'єднання № 7» щодо майна, що перебуває в господарському віданні (на балансі) даних підприємств, а саме: структурних підрозділів комунальних підприємств; нерухомого майна незалежно від його площі; іншого окремого індивідуально визначеного майна (п. 4.2. рішення).
При цьому, відповідно до частини другої статті 4 Закону №157-IX орендодавцями є, зокрема згідно пункту г) балансоутримувачі - щодо:
нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 400 квадратних метрів на одного балансоутримувача, якщо менший розмір площі не встановлено рішенням представницького органу місцевого самоврядування - щодо об'єктів комунальної власності або галузевими особливостями оренди майна;
нерухомого майна для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів - на строк, що не перевищує п'яти календарних днів протягом шести місяців, а також щодо майна, яке передається суб'єктам виборчого процесу для проведення публічних заходів (зборів, дебатів, дискусій) під час та на період виборчої кампанії;
нерухомого майна для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів - на строк, що не перевищує 30 календарних днів протягом одного року щодо кожного орендаря, якщо балансоутримувачем є державне або комунальне підприємство, установа, організація, що здійснює діяльність з організування конгресів і торговельних виставок;
іншого окремого індивідуально визначеного майна.
Таким чином, щодо нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 400 квадратних метрів на одного балансоутримувача, якщо менший розмір площі не встановлено рішенням представницького органу місцевого самоврядування - щодо об'єктів комунальної власності або галузевими особливостями оренди майна орендодавцем є балансоутримувач.
Встановлюючи у пункті 1.3 рішення міської ради від 29.09.2023 року № 203, повноваження орендодавця комунального майна, серед них: комунальні підприємства (за винятком комунального підприємства «Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об'єднання № 7» щодо майна, що перебуває в господарському віданні (на балансі) даних підприємств, а саме: структурних підрозділів комунальних підприємств; нерухомого майна незалежно від його площі, відповідач діяв всупереч положенням Закону № 157-IX, якими чітко визначено, що загальна площа такого нерухомого майна у цьому випадку не повинна перевищувати 400 квадратних метрів.
За викладених обставин суд першої інстанції правильно визначив рішення у спірній його частині таким, що прийняте не на підставі, не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України та необґрунтованим, що має своїм правовим наслідком визнання його протиправним та нечинним.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення адміністративного позову.
Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.
Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 77, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Запорізької міської ради на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02 серпня 2024 року в адміністративній справі №280/3869/24 залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02 серпня 2024 року в адміністративній справі №280/3869/24 залишити без змін
Вступна та резолютивна частина постанови складена та проголошена в судовому засіданні 30.04.2025 року, в повному обсязі постанова складена 05 травня 2025 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.
Головуючий - суддя С.В. Білак
суддя І.В. Юрко
суддя С.В. Чабаненко