30 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 160/13351/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Кругового О.О., Баранник Н.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2025 р. (суддя Неклеса О.М) в адміністративній справі №160/13351/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 22 травня 2024 р. звернулася до суду із адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення їй індексації пенсії у 2023 р., 2024р., шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії (за 2017 - 2019 р.) на коефіцієнти збільшення 1,11; 1,14; 1,197; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести їй індексацію пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії (за 2017-2019 р.) на коефіцієнти збільшення 1,197 з 01 березня 2023 р. та 1,0796 з 01 березня 2024 р.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначала, що отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідач протиправно відмовив їй у проведенні перерахунку пенсії відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески та який враховувався їй для обчислення пенсії на коефіцієнти збільшення, встановленні Постановами КМУ №168, №185.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2025р., ухваленим за результатами розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково.
Суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити проведення індексації пенсії у 2023 та 2024 р. шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за 2017 - 2019 р.) на коефіцієнти збільшення 1,197 та 1,0796; зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести індексацію пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за 2017-2019 р.) на коефіцієнти збільшення 1,197 з 01 березня 2023 р. та 1,0796 з 01 березня 2024 р., із урахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні іншої частини позовних вимог судом відмовлено.
У поданій апеляційні скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що постановою Кабінету Міністрів України № 124 від 20 лютого 2019 р. затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Згідно п. 5 вказаного Порядку у 2019 р. проводиться перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом 1 пункту 4 цього Порядку. Кожен наступний перерахунок проводиться із урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати. Позивачу призначено пенсію у 2020 р. із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2017 - 2019 р. у розмірі 7 763,17 грн. Здійснення їй з 01 березня 2023 р. перерахунку (індексації) пенсії із середньої заробітної плати 7 405,03 грн. є недоцільним, оскільки це призведе до зменшення розміру пенсії.
Письмовий відзив на апеляційну скаргу від позивачки до суду апеляційної інстанції не надходив.
Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до положень статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд першої інстанції встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Пенсійну виплату їй протягом 2022-2024 р. перераховано та з 01 березня 2024р. встановлено щомісячні доплати в розмірі 17,23 грн. з 01 березня 2022 р. згідно Постанови №118; в розмірі 100,00 грн. з 01 березня 2023 р. згідно Постанови № 168; в розмірі 100,00 грн. з 01 березня 2024 р. згідно Постанови №185. На звернення позивачки листом від 12 квітня 2024 року №22614-13414/З-01/8-0400/24 відповідач повідомив, що оскільки їй призначено пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2017 - 2019 р. в розмірі 7 763,17 грн., здійснення їй з 01 березня 2023 р. перерахунку (індексації) пенсії із середньої заробітної плати 7 405,03 грн. є недоцільним, оскільки це призведе до зменшення розміру пенсії.
Постановляючи оскаржене рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про обов'язок відповідача провести перерахунок пенсії позивачки із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався їй для обчислення пенсії, помноженого на коефіцієнти збільшення 1,197 з 01 березня 2023 р. та 1,0796 з 01 березня 2024 р.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка оскарженого рішення суду першої інстанції здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій, шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України із урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 р. №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 р." установлено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 р." проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 р." установлено, що у 2021 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 "Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 р." встановлено, що у 2022 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 р." визначено, що з 01 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23 лютого 2024 р. "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" визначено, що з 01 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124.
Приписами пункту 1 та 2 Порядку №124 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій, шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пункту 5 Порядку №124, у 2019 р. перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
В силу приписів пункту 5 Порядку №124, у 2019 р. при перерахунку пенсій застосовувався показник середньої заробітної плати станом на 01 жовтня 2017 р. за три попередні календарні роки, який складав 3 764,40 грн. Він підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,17, визначений пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124. З урахуванням цього, при перерахунку пенсій у 2019 р. застосовувався показник середньої заробітної плати 4404,35 грн. (3764,40 х 1,17).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 р. №251, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2020 р. становив 4888,83 грн. (4404,35 х 1,11).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2021 р. становив 5426,60 грн. (4888,83 х 1,11).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2022 р. становив 6186,32 грн. (5426,60 х 1,14).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2023 р. становив 7 405,03 грн. (6186,32 х 1,197).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. №185, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2024 р. становив 7994,47 грн. (7 405,03 грн. х 1, 0796).
Таким чином, положення Порядку № 124 не узгоджені з приписами частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);
- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).
Отже, абзац 1 в сукупності з абзацом 2 пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися у відповідності з частиною 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 13 січня 2025 р. у справі №160/28752/23, в постанові від 27 січня 2025 р. у справі №620/7211/24, в постанові від 16 квітня 2025 р. у справі №200/5836/24.
В цих же постановах Верховний Суд акцентував увагу на тому, що право громадян на індексацію не є абсолютним, і його захист може бути обмеженим строком звернення до суду.
Частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
ОСОБА_1 заявила позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити їй індексацію пенсії з 01 березня 2023р. та з 01 березня 2024 р., звернувшись до суду 22 травня 2024 р.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що ОСОБА_1 пропустила строк звернення до суду, у зв'язку із чим ухвалою від 01 липня 2024 р. залишив позову заяву без руху (а.с.33-36).
На виконання вимог цієї ухвали ОСОБА_1 22 липня 2024 р. було подано клопотання про поновлення строку звернення до суду з підстави дії в Україні воєнного стану та догляд за лежачою матір'ю (87 років), яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 33-36,39).
Ухвалою суду першої інстанції від 13 вересня 2024 р. відкрито провадження у справі без здійснення перевірки доводів позивачки щодо наявності підстав для поновлення строку звернення до суду. Суд послався на положення частини 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Колегія суддів звертає увагу, що приписами цієї правової норми, нараховані суми пенсії і не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком із нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Однак, спір, за вирішенням якого ОСОБА_1 звернулась до суду, виник у зв'язку із не нарахуванням сум індексації пенсії за 2023, 2024 р., тому застосування в даних правовідносинах частини 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є недоречним.
Щодо наведених ОСОБА_1 у заяві про поновлення строку звернення до суду доводів слід зазначити наступне.
Відповідно до Закону України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 р. У подальшому Законами України дію воєнного стану було продовжено та він дії і на даний час.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 10 листопада 2022 р. у справі №990/115/22 вказала, що запровадження на території України воєнного стану не зупинило перебіг строків звернення до суду із позовами. Питання поновлення строку у випадку його пропуску з причин, пов'язаних із запровадженням воєнного стану в Україні, вирішується в кожному конкретному випадку із урахуванням доводів, наведених у заяві про поновлення такого строку.
ОСОБА_1 не надано суду доказів того, що введення воєнного стану в Україні перешкоджало своєчасному зверненню нею до суду із позовною заявою.
Крім того в якості поважної причини пропуску строку ОСОБА_1 посилається на обставину догляду за хворою матір'ю, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка також доказами не підтверджена. Також позивачка не вказує причини, які заважали їй протягом наступних сьомі місяців звернутись до суду.
Враховуючи вищевикладене, захист порушених прав позивачки обмежується колегією суддів шестимісячним строком, встановленим частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, і здійснюється з 22 листопада 2023 р.
Відтак, апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області підлягає частковому задоволенню, оскаржене рішення суду першої інстанції скасуванню в частині з підстав, передбачених статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, із прийняттям нового рішення про залишення без розгляду позовних вимог у відповідній частині.
Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - задовольнити частково.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2025 р. в адміністративній справі №160/13351/24 - скасувати в частині, якою задоволенні позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити індексацію пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався їй для обчислення пенсії, помножений на коефіцієнт збільшення 1,197 з 01 березня 2023 р.
Ухвалити в цій частині нове рішення, яким зазначені позовні вимоги за період з 01 березня 2023 р. по 21 листопада 2023 р. включно - залишити без розгляду.
В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2025 р. в адміністративній справі №160/13351/24 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 30 квітня 2025 р. і може бути оскаржена в касаційному порядку в частині залишення позовних вимог без розгляду шляхом подачі протягом тридцяти днів касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий
суддя Н.П. Баранник