Рішення від 06.05.2025 по справі 620/924/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2025 року Чернігів Справа № 620/924/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі також - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУПФУ у Волинській області, відповідач), з остаточними позовними вимогами, про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, доведеного до відома позивачу, в листі від 27.08.2024 № 10810-10051/П-02/8-030024, про відмову у врахуванні довідок Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 17.01.2022 №5/123/24/22 та від 17.01.2022 №4/123/24/22; зобов'язання відповідача перевести позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 28.01.2022 з урахуванням довідок Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 17.01.2022 №5/123/24/22 та від 17.01.2022 №4/123/24/22 довічно, та провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заборгованості, що склалась з 28.01.2022.

Позов мотивований тим, що за результатами розгляду запиту щодо спірного питання, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області надано позивачу відповідь листом від 27.08.2024 № 10810-10051/П-02/8-030024, в якому повідомлено, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.04.2024 по справі № 620/4900/22 не було покладено зобов'язань на пенсійний орган щодо врахування довідок про заробітну плату Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 17.01.2022 №5/123/24/22 та від 17.01.2022 №4/123/24/22 при переведенні позивача на пенсію за Законом України «Про державну службу» та виплати заборгованості, що склалася з 28.01.2022, без обмеження граничного розміру, тому підстави для врахування вказаних довідок у спірному випадку відсутні.

11.02.2025 ухвалою суду провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідачем відзив на позов не подано.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами ( частина шоста статті 162 КАС України).

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.04.2024 по справі № 620/4900/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період строкової служби в Збройних силах з 20.11.1977 по 17.12.1979, в органах МВС з 01.08.1984 по 31.12.2002 та перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 28.01.2022.

Позивачу переведено на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 28.01.2022, що підтверджується матеріалами справи. Водночас довідки про заробітну плату Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 17.01.2022 №5/123/24/22 та від 17.01.2022 №4/123/24/22 при обчисленні позивачу пенсії, відповідачем не враховані.

На звернення позивача щодо спірного питання, листом від 27.08.2024 № 10810-10051/П-02/8-030024 відповідач повідомив, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.04.2024 по справі № 620/4900/22 на відповідача не було покладено зобов'язань щодо врахування довідок про заробітну плату Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 17.01.2022 №5/123/24/22 та від 17.01.2022 №4/123/24/22 при переведенні позивача на пенсію за Законом України «Про державну службу» та виплати заборгованості, що склалася з 28.01.2022, без обмеження граничного розміру, а відтак вказане судове рішення виконано в межах покладених повноважень. Також, посилаючись на Закон України «Про звернення громадян», зазначив, що у разі незгоди з наданою відповіддю, остання може бути оскаржена у судовому порядку.

Вважаючи свої права порушеними позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ч.1).

Право на пенсійне забезпечення гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Зміст та обсяг права громадян на пенсійне забезпечення полягає у їх матеріальному забезпеченні шляхом надання трудових і соціальних пенсій, тобто щомісячних пенсійних виплат відповідного розміру в разі досягнення особою передбаченого законом віку чи визнання її інвалідом або отримання членами її сім'ї цих виплат у визначених законом випадках. Встановивши в законі правові підстави призначення пенсій, їх розміри, порядок обчислення і виплати, законодавець може визначати як загальні умови їх призначення, так і особливості набуття права на пенсію, включаючи для окремих категорій громадян пільгові умови призначення пенсії залежно від ряду об'єктивно значущих обставин, що характеризують трудову діяльність (особливості умов праці, професія, виконувані функції, кваліфікаційні вимоги, обмеження, ступінь відповідальності тощо). Законодавець повинен робити це з дотриманням вимог Конституції України, в тому числі принципів рівності та справедливості (ч.2).

З аналізу положень Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 можна дійти висновку, що призначення пенсії державного службовця на умовах пунктів 10, 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України Про державну службу від 10.12.2015 № 889-VІІІ здійснюється за заявою особи, до якої долучаються довідки про заробітну плату.

Пунктом 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 (далі Постанова № 1-3) затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII Про державну службу пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII Про державну службу:

-форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

-форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

-форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Суд зазначає, що додані позивачем довідки про заробітну плату відповідають затвердженій формі, а позивач мав законне сподівання на врахування вказаних довідок при переведення його на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Як вже встановив суд, позивача переведено на пенсію за Законом України «Про державну службу» з 28.01.2022 за судовим рішенням від 09.04.2024 по справі № 620/4900/22, тому відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України, ці обставини не підлягають доказуванню.

Зважаючи, що у заявлених спірних правовідносинах за результатами розгляду заяви позивача відповідач листом від 27.08.2024 відмовив у обчисленні та виплаті пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату з підстав, що не узгоджуються зі вказаними вище нормами, такі дії відповідача суд визнає протиправними, а належним способом захисту та відновлення порушених прав позивача буде зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням довідок, виданих Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 17.01.2022 №5/123/24/22 та від 17.01.2022 №4/123/24/22, з 28.01.2022 (день переведення на пенсію за Законом України «Про державну службу»), з урахуванням вже виплачених сум пенсії.

Водночас, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, доведеного до відома позивачу, в листі від 27.08.2024 № 10810-10051/П-02/8-030024, задоволенню не підлягають, з огляду на таке.

Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

За змістом норм КАС України рішення суб'єкта владних повноважень є нормативно-правовим або індивідуальним актом, зокрема, індивідуальний акт - це акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

У постановах Верховного Суду від 31.07.2018 у справі № 826/11415/16, від 02.11.2018 у справі № 826/22323/15, від 22.11.2018 у справі № 826/14323/16 та від 14.02.2019 у справі № 820/10582/15 сформульовано висновок, відповідно до якого адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно правових відносин, тобто для задоволення позову адміністративний суд повинен установити, що в зв'язку з прийняттям рішення чи вчиненням дій (допущення бездіяльності) суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи охоронювані законом інтереси позивача; підставами для визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

Суд зауважує, що відповідачем не приймалося жодних рішень зі спірного питання, в розумінні припису статті 19 КАС України, які можуть бути оскаржені до суду, а лист пенсійного органу від 27.08.2024 № 10810-10051/П-02/8-030024 є відповіддю на звернення позивача.

Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280 (далі - Положення № 280), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні управління (п. 7 Положення № 280).

Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, організовує, координує та контролює роботу територіальних органів, зокрема, щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій (підпункт 6 пункту 4 Положення № 280).

Згідно з підпунктом 17 пункту 4 Положення № 280 Пенсійний фонд України здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов'язаних з діяльністю Пенсійного фонду України, його територіальних органів, а також підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Пенсійного фонду України.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про звернення громадян» громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, зокрема, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідачем розглянуто звернення позивача та надано відповідь листом від 27.08.2024 № 10810-10051/П-02/8-030024 в порядку Закону України «Про звернення громадян».

Таким чином, вищенаведений лист відповідача є відповіддю на звернення позивача та не є рішенням суб'єкта владних повноважень. Зазначений лист, не породжує прав та обов'язків для позивача, сам по собі не є управлінським рішенням, а лише містить відповідь на поставлені питання позивачем та правову позицію Фонду.

Щодо вимог про зобов'язання відповідача перевести позивача на пенсію державного службовця згідно зі статтею 37 Закону України «Про державну службу», то позивача вже переведено на пенсію за Законом України «Про державну службу» з 28.01.2022, що підтверджується матеріалами справи, а відтак права позивача в цій частині відповідачем не порушені, тому судовому захисту не підлягають.

Щодо позовних вимог про проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу довічно, то суд зазначає таке.

Положеннями статті 57 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені види довічних пенсій, та встановлено, що страховик, що здійснює виплати довічних пенсій, зобов'язаний пропонувати учаснику накопичувальної системи пенсійного страхування такі види довічних пенсій: довічна пенсія з установленим періодом, довічна обумовлена пенсія, довічна пенсія подружжя. Довічна пенсія з установленим періодом - щомісячна виплата, яка здійснюється протягом життя пенсіонера, але не менше ніж протягом десяти років з дня її призначення. У разі смерті пенсіонера право на отримання призначеної довічної пенсії протягом установленого періоду мають спадкоємці, зазначені в договорі страхування довічної пенсії або визначені відповідно до Цивільного кодексу України. Довічна обумовлена пенсія - щомісячна виплата, яка здійснюється протягом життя пенсіонера. У разі якщо загальна сума довічної обумовленої пенсії, виплачена пенсіонеру на момент смерті, є меншою, ніж сума, обумовлена в договорі страхування довічної пенсії, різниця коштів між зазначеними сумами виплачується спадкоємцям, зазначеним у договорі страхування довічної пенсії або визначеним відповідно до Цивільного кодексу України. Довічна пенсія подружжя - щомісячна виплата, яка здійснюється протягом життя пенсіонера, а після його смерті - його чоловіку (дружині), який (яка) досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, протягом їх життя. Учасник накопичувальної системи пенсійного страхування має право вільного вибору одного з видів довічних пенсій, зазначених у цій статті. Вид довічної пенсії, обраний учасником накопичувальної системи пенсійного страхування, зазначається в договорі страхування довічної пенсії. У договорі страхування довічної пенсії також обов'язково зазначається ставка інвестиційного доходу, яка застосовується для розрахунку обраної довічної пенсії. Страховик розраховує розмір довічної пенсії протягом трьох робочих днів з дня отримання коштів на оплату договору страхування довічної пенсії. Страховику забороняється вимагати від учасника накопичувальної системи пенсійного страхування довідку про стан її здоров'я. Страховик не має права відмовити учаснику накопичувальної системи пенсійного страхування в укладенні договору страхування одного з видів довічної пенсії, передбачених цією статтею. Дострокове припинення дії договору страхування довічної пенсії за бажанням сторін забороняється.

Водночас докази, що позивач звертався до відповідача з цим питанням, а йому в цьому відмовлено, відсутні.

У свою чергу суд зазначає, що відновленню підлягають лише порушені права, які порушені відповідачем на час звернення позивача до суду, що у даному випадку не доведено, а тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.

Щодо виплати заборгованості пенсії, що склалась з 28.01.2022, то суд зазначає, що спосіб виконання дій, які має вчинити за рішенням суду суб'єкт владних повноважень, не визначений в спірних правовідносинах нормативно. У разі набрання чинності рішенням суду в межах даної справи, перерахування недоплачених сум буде вважатися належним виконанням судового рішення, як у разі перерахування присудженої суми кількома платежами, так і однією сумою, а повним виконанням рішення суду буде сплата відповідачем всієї недоплаченої різниці.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову частково.

У відповідності до вимог частин першої та третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем сплачений судовий збір в розмірі 1211,20 грн, тому з відповідача на користь позивача підлягають відшкодуванню судові витрати в розмірі 605,60 грн, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням довідок, виданих Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 17.01.2022 №5/123/24/22 та від 17.01.2022 №4/123/24/22.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням довідок, виданих Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 17.01.2022 №5/123/24/22 та від 17.01.2022 №4/123/24/22 з 28.01.2022, з урахуванням вже виплачених сум пенсії.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 коп), сплачений відповідно до квитанції від 04.01.2025.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області вул. Кравчука, 22В,м. Луцьк,Волинська обл., Луцький р-н,43026 код ЄДРПОУ 13358826.

Повний текст рішення виготовлено 06 травня 2025 року.

Суддя І.І. Соломко