Рішення від 07.05.2025 по справі 640/11144/22

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2025 року м.Чернігів Справа № 640/11144/22

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Клопота С.Л.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області про внесення змін до нормативно-правового акту,

УСТАНОВИВ:

У липні 2021 року, ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд зобов'язати відповідача внести у програму «Приміський автобус» населених пунктів Новгород-Сіверської міської територіальної громади на 2021-2022 роки, щодо безоплатного проїзду ветеранів війни, учасників їх дій, ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної і, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту, ветеранів служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 липня 2022 року передано адміністративну справу № 640/11144/22 за позовом ОСОБА_1 до Новгород- Сіверської міської ради Чернігівської області про внесення змін до нормативно-правового акту до чеського окружного адміністративного суду (вулиця Київська, будинок 23, місто Чернігів, Чернігівська область, 14000).

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.12.2022 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а ухвалу судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 липня 2022 року без змін.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 прийнято справу № 640/11144/22 до провадження судді Клопота С.Л.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позову має бути відмовлено, враховуючи таке.

ОСОБА_1 , (далі - позивач) має статус учасника бойових дій.

Має право безоплатного проїзду автомобільним транспортом у сільської місцевості.

Під час проїзду від автобусної зупинки Новгород-Сіверський до автобусної зупинки с. Пушкарі, був вимушений сплачувати за проїзд, хоча відповідно до норм діючого законодавства, як учасник бойових дій, ветеран військової служби має право не безоплатний проїзд у сільської місцевості.

Перевізник мотивував, своє небажання безкоштовно перевозити позивача тим, що керується Програмою перевезень "Приміський автобус», до якої така пільгова категорія як учасник бойових дій, ветеран військової служби не включена.

Позивач звертався до голови Новгород-Сіверської міської ради з вимогою про внесення змін до програми ''Приміський автобус», в частині розширення категорій осіб які підпадають під пільгові (безоплатні) перевезення.

Проте йому було відмовлено у задоволенні вирішення цього питання, шляхом не надання відповіді по суті.

Не погодившись з цим, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За правилами припису п.7 ст. 12 Закону №3551-ХІ1, учасникам бойових дій надаються такі пільги: безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрішньо - та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який видається на безоплатній основі.»

За правилами припису ст. 14 Закону №2011 -XII, військовослужбовці мають право на безоплатний проїзд всіма видами транспорту загального користування міського, приміського та міжміського сполучення (за винятком таксі) - тільки військовослужбовці строкової військової служби.

За правилами припису ст. 6 Закон №203/98-ВР ветеранам військової служби, органів внутрішніх справ, національної поліції України, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, державної пожежної охорони державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України надаються такі пільги: безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (за винятком таксі), за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який видається на безоплатній основі, автомобільним транспортом загального користування сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів в межах України.

Рішенням другої позачергової сесії Новгород-Сіверської міської ради VІІІ скликання затверджено програму «Приміський автобус» населених пунктів Новгород-Сіверської міської територіальної громади на 2021-2022 роки.

Вказана програма не містить переліку пільгових категорій громадян, які забезпечуються безкоштовним проїздом, у тому числі і категорії «учасник бойових дій».

Однак, позивач не просить суд визнати протиправним не визначення переліку пільгових категорій громадян, які забезпечуються безкоштовним проїздом у програмі «Приміський автобус» населених пунктів Новгород-Сіверської міської територіальної громади на 2021-2022 роки.

У своїй позовній заяві позивач зазначає, що його права були порушені фактом примусу сплатити за проїзд у приміському транспорті від зупинки Новгород-Сіверський до зупинки Пушкарі.

При цьому не зазначає коли і у який час ця поїздка відбулася, не зазначає державний номер транспортного засобу та дані особи, яка вчинила цей примус щодо нього.

Позивач зазначає лише, що перевізник мотивував своє не бажання безкоштовно його перевозити тим, що він керується програмою «Приміський автобус» населених пунктів Новгород-Сіверської міської територіальної громади на 2021-2022 роки.

Представлені суду копії проїзних квитків (а.с.9, зворот) не дають можливості суду ідентифікувати час, маршрут поїздки та особу, що їх купувала.

Відтак, суду не представлено доказів порушення права позивача на безкоштовний проїзд позивача у приміському транспорті від зупинки Новгород-Сіверський до зупинки Пушкарі.

Окремо суд зазначає, шо вказана програма є рішенням органу місцевого самоврядування, дія якого обмежена в часі.

Так, вказана програма припинила свою дію по закінченню 2022 року.

Відтак, зобов'язання внесення до неї будь-яких змін чи доповнень, не може ніяк вплинути на права позивача.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для відмови у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог за позовом ОСОБА_1 до Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області про внесення змін до нормативно-правового акту - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 07 травня 2025 року.

Суддя Сергій КЛОПОТ