про залишення позовної заяви без руху
07 травня 2025 р. м. Чернівці Справа №600/2041/25-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Григораш В.О., розглянувши матеріали за позовом керівника Чернівецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Карпатського округу до Кадубовецької сільської ради Чернівецького району про визнання протиправним рішення, визнання протиправною бездіяльність та встановлення відсутності повноважень, -
02.05.2025 до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов керівника Чернівецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Карпатського округу (позивач) до Кадубовецької сільської ради Чернівецького району (відповідач) з такими позовними вимогами:
визнати протиправним та скасувати рішення Кадубовецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області від 02.11.2022 №171-23/2022 "Про надання дозволу на одноразовий вибір каменю-вапняка та гравійно-піщаної сировини".
визнати протиправним дії Кадубовецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області щодо прийняття рішення від 02.11.2022 №171-23/2022 "Про надання дозволу на одноразовий вибір каменю-вапняка та гравійно-піщаної сировини" та зобов'язати Кадубовецьку сільську раду утриматися від вчинення дій, направлених на його виконання.
встановити відсутність повноважень Кадубовецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області на прийняття рішення від 02.11.2022 №171-23/2022 "Про надання дозволу на одноразовий вибір каменю-вапняка та гравійно-піщаної сировини"
Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов до висновку, що вона підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку, що вона не відповідає вимогам, встановленим статтею 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Як вбачається із змісту позовних вимог, позивач, серед іншого, просить встановити відсутність повноважень Кадубовецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області на прийняття рішення від 02.11.2022 №171-23/2022 "Про надання дозволу на одноразовий вибір каменю-вапняка та гравійно-піщаної сировини".
У зв'язку із цим, суд зазначає, що ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Разом із цим, суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до ч. ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Проте, всупереч зазначеним процесуальним нормам, керівником Чернівецької окружної прокуратури, який звернувся до суду із цим позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Карпатського округу відповідно до ч. ст. 5 КАС України не чітко й не конкретно викладено зміст вказаних позовних вимог.
Зокрема, позовні вимоги, які заявлені позивачем у позовній заяві, не узгоджуються із вимогами із якими особа, яка має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, визначеними ст. 5 КАС України.
У зв'язку з цим, для усунення недоліків позовної заяви запропонувати керівнику Чернівецької окружної прокуратури, який звернувся в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Карпатського округу до Кадубовецької сільської ради Чернівецького району:
- привести позовну заяву у відповідність до ст. 5 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною 2 ст. 169 КАС України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч.3 ст. 169 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
При цьому суд роз'яснює, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися не поданою і буде повернута особі, яка її подала, на підставі п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України.
На підставі наведеного та керуючись статтями 122, 123, 169, 241, 243, 248 КАС України, суд -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу п'ятитиденний строк, з дня вручення копії ухвали, для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині цієї ухвали.
3. Копію ухвали невідкладно направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя В.О. Григораш