07 травня 2025 року справа № 580/1048/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов адвоката Ульянова С.М. в інтересах фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235) в якому просить:
-визнати протиправними дії ГУ ДПС у Черкаській області щодо реєстрації фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 платником податків на загальній системі оподаткування з 01.08.2023 року;
-зобов'язати Головне управління ДПС у Черкаській області зареєструвати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 платником єдиного податку третьої групи, ставка єдиного податку 5%, з 01 серпня 2023 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 06.10.2022 перебував на 3 групі спрощеної системи оподаткування. Звернувшися 31.08.2023 з заявою про обрання спрощеної системи оподаткування з 01.08.2023 - третя група 5% відмови не отримувала, а тому подавала щоквартальні декларації платника єдиного податку, однак листом про надання інформації ГУ ДПС у Черкаський області повідомило про перебування її з 01.08.2023 на загальній системі оподаткування. Позивач вважає, що дії ГУ ДПС у Черкаській області щодо переведення її на загальну систему оподаткування та не переведення її на єдиний податок третьої групи є протиправними.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що позивач з 06.10.2022 по 31.07.2023 перебувала на обліку платником третьої групи, ставка 2%. В силу вимог Податкового Кодексу України, 31.08.2023 ФОП ОСОБА_1 подано заяву про застосування спрощеної системи оподаткування, а саме 3 групи єдиного податку 5 відсотків до доходу з 01.08.2023 року, однак станом на день звернення відповідно до ІКП, наявна заборгованість по податку на доходи фізичних осіб. За таких обставин, на підставі пункту 299.6 статті 299 та підпункту 8 пункту 291.5 статті 291 ПК України, платнику було сформовано відмову від 04.09.2023 року №2819/АП/23-00-50-0306 та надіслано на адресу: АДРЕСА_2 з повідомленням про вручення.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрована суб'єктом підприємницької діяльності 20.09.2022 за адресою: АДРЕСА_2 та взята на податковий облік в Головне управління ДПС у Черкаській області платником єдиного податку третьої групи з 06.10.2022 ставка 2%.
31.08.2023 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , в силу вимог пп. 9.1.4.4 п. 9.4.4 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, звернулася до Головного управління ДПС у Черкаській області із заявою про застосування спрощеної системи оподаткування на сплату єдиного податку третьої групи за ставкою 5%.
04.09.2024 Головне управління ДПС у Черкаській області листом №2819/АП/23-00-50-03-06 повідомило про прийняття рішення щодо відмови у реєстрації ФОП ОСОБА_1 , як платника єдиного податку в наслідок наявності податкового боргу на час звернення з заявою згідно ІКП.(направлений за податковою адресою).
18.10.2024 Головне управління ДПС у Черкаській області листом №22662/6/23-00-24-07-07 повідомило ФОП ОСОБА_1 щодо перебування її на загальній системі оподаткування з 01.08.2023.
Вважаючи протиправною відмову, позивач звернулася до суду.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеним учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 92 Конституції України визначено, що виключно законами України встановлюються, зокрема, система оподаткування, податки і збори.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначаються Главою 1 Розділу XIV ПК України.
Відповідно до пункту 291.2 статі 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Таким чином, застосування спрощеної системи оподаткування фактично є одним із видів пільгового оподаткування господарської діяльності, який розповсюджується на певне коло осіб.
Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначено статтею 299 ПК України, відповідно до якої реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до Реєстру платників єдиного податку, який веде центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Відповідно до пункту 291.3 статті 291 ПК України юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Згідно з пунктом 291.4 статі 291 ПК України суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності поділяються на чотири групи платників єдиного податку.
Як визначає підпункт 3 пункту 291.4 статі 291 ПК України до третьої групи платників єдиного податку належать: фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Як встановлено судом, і не заперечується сторонами, ФОП ОСОБА_1 станом на 31.08.2024 перебувала на сплаті Єдиного податку 3 групи по ставці 2% з 06.10.2022.
Законом України від 30.06.2023 № 3219-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану" було доповнено підрозділ 8 розділу ХХ ПК України пунктом 9-1.
Відповідно до пункту 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV Кодексу застосовуються з урахуванням особливостей.
Згідно з підпунктом 9, 8 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для обрання або переходу на спрощену систему з особливостями оподаткування, суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву. При цьому до заяви не додається розрахунок доходу за попередній календарний рік.
Крім того, після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку третьої групи, які на день припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України використовували особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право на використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Згідно п. 9-1.1 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу платники єдиного податку третьої групи, які станом на 31 липня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 цього підрозділу, та не відмовилися від їх використання самостійно, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 цього підрозділу.
Відповідно до підпункту 9-1.4.4 підпункту 9.4.4 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, встановлено, що у 2023 звітному році суб'єкти господарювання, які у 2023 році використовували особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, та втратили право або самостійно відмовилися від використання особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього підрозділу, і були переведені на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, або щодо яких проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, мають право у 2023 році повторно здійснити перехід (обрати) на спрощену систему оподаткування, в тому числі у разі повторної протягом 2023 року державної реєстрації фізичною особою - підприємцем, шляхом подання заяви за загальною процедурою, визначеною цим Кодексом. При цьому у разі подання заяви до 1 вересня 2023 року суб'єкт господарювання вважається платником єдиного податку з 1 серпня 2023 року (крім єдиного податку третьої групи із ставкою єдиного податку у розмірі, визначеному підпунктом 1 пункту 293.3 статті 293 цього Кодексу, якщо така особа станом на 1 серпня 2023 року не зареєстрована платником податку на додану вартість).
Як встановлено судом, 31.08.2023 ФОП ОСОБА_1 подано заяву про застосування спрощеної системи оподаткування III групи єдиного податку 5 відсотків до доходу з 01.08.2023 року.
Згідно витягу з Інформаційно-комунікаційної системи «Податковий блок», станом на день подання заяви ОСОБА_1 , відповідно до ІКП, в останньої наявна заборгованість по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування (код класифікації доходів бюджету 11010500), по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код класифікації доходів бюджету 11011001).
Відповідно до підпункту 8 пункту 291.5 статті 291 ПК України не можуть бути платниками єдиного податку першої-третьої груп: платники податків, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Згідно пункту 299.6 статті 299 ПК України, підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку є виключно невідповідність такого суб'єкта вимогам, встановленим статтею 291 цього Кодексу.
За таких обставин, контролюючим органом на підставі пункту 299.6 статті 299 та підпункту 8 пункту 291.5 статті 291 ПК України, платнику податків правомірно було сформовано відмову від 04.09.2023 року №2819/АП/23-00-50-0306 та надіслано на адресу: АДРЕСА_2 (податкову адресу - згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань).
Відповідно до п. 42.4, 42.5 ст. 42 ПК України, платники податків, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті, можуть здійснювати листування з контролюючими органами засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". Для осіб, які є фінансовими агентами, листування з контролюючим органом в електронній формі є обов'язковим у випадках, визначених цим Кодексом.
Листування контролюючих органів з платниками податків, зазначеними в абзаці першому цього пункту, які подали заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, а також з фінансовими агентами у випадках, визначених цим Кодексом, здійснюється засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" шляхом надіслання документа в електронний кабінет з одночасним надісланням платнику податків на його електронну адресу (адреси) інформації про вид документа, дату та час його надіслання в електронний кабінет.
У разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Згідно наявних матеріалів справи, заяви позивача про бажання отримувати документи через електронний кабінет, не надходило, а тому контролюючим органом правомірно направлено рішення за адресою місцезнаходження фізичної особи-підприємця вказаної у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Вищезазначений лист з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення повернувся до ГУ ДПС у Черкаській області не врученим, у зв'язку з закінченням терміну зберігання 06.10.2023 року.
Враховуючи вищевикладене, дії ГУ ДПС у Черкаській області щодо переведення ФОП ОСОБА_1 на загальну систему оподаткування та відмову у переведенні на єдиний податок третьої групи, є правомірними та такими, що відповідають чинному законодавству України.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи встановлені у справі обставини та положення законодавства, що регулюють спірні правовідносини, відсутність інших доводів позивача на обґрунтування заявлених вимог, суд уважає такі вимоги недоведеними, а позов таким, що не підлягає задоволенню з наведених вище підстав.
Розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України не здійснювався.
Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити сторонам.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя Петро ПАЛАМАР