про прийняття позовної заяви до розгляду
та відкриття провадження в адміністративній справі
06 травня 2025 року справа № 580/4815/25
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаврилюк В.О., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, далі - ГУ ПФУ в Черкаській області, відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 08 квітня 2025 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , яким відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, що установлені для осіб, які витратили працездатність, включаючи збільшення, надбавки, доплати, з урахуванням індексації та надбавки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 № 713;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з 01.12.2019 нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, у основному розмірі 80 % розміру грошового забезпечення, вказаного у довідці Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» від 17.05.2021 № 33/44/1-П-118/08-1637, включаючи збільшення, надбавки та доплати, встановлені постановою Кабінету міністрів України від 28 грудня 2011 р. № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», Законом України “Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» від 16.03.2004 № 1603-IV, ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а з 01.03.2022 - включаючи індексацію, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з 01.03.2023 - включаючи індексацію, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з 01.03.2024 року - включаючи індексацію, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», з 01.03.2025 року - включаючи індексацію, згідно з постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 р. № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», а з 01.07.2021 - включаючи щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без обмеження максимальним розміром та виплатити різницю між належною до сплати та фактично сплаченою пенсією з 01.12.2019 без обмеження максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність
В обґрунтування позовних вимог представниця позивача зазначила, що згідно протоколу від 01.03.2025 пенсія позивача нарахована в розмірі 35233,93 грн, однак сума до виплати з 01.03.2025 становить 23610 грн.
30.03.2025 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, якою просив поновити виплату надбавки, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 № 713, перерахувати та виплачувати пенсію без обмеження максимальним розміром, включаючи збільшення, надбавки, доплати та з урахуванням індексації, однак відповідач відмовив у перерахунку пенсії.
Рішення ГУ ПФУ в Черкаській області про відмову у перерахунку пенсії позивач вважає протиправним, а тому звернувся в суд з цим позовом.
Вказаний спір виник з публічно-правових відносин і відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатися у порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність. Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі відсутні.
Частиною 1 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Згідно з частиною 2 вказаної статті спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
З огляду на вищезазначене, справа відноситься до справ незначної складності, а тому має розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Враховуючи викладене, керуючись статтями 171, 241, 243, 248, 256, 257, 261-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
ухвалив:
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у адміністративній справі.
Здійснити розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Роз'яснити учасникам справи, що розгляд справи по суті розпочнеться через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Встановити відповідачеві п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали, протягом якого може бути поданий відзив на позовну заяву, що відповідає вимогам статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України. До відзиву на позовну заяву мають бути додані докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин спір буде вирішено за наявними матеріалами справи.
Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію у справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud2370/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена.
Суддя Василь ГАВРИЛЮК