07 травня 2025 р. № 400/1361/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомФермерського господарства "МАСЛЯНОГО", садиба Сільська,1,смт Казанка,Миколаївська область, Баштанський район,56002,
до відповідачаМиколаївської обласної державної лікарні ветеринарної медицини (Казанківське відділення ветеринарної медицини Баштанської районної лікарні ветеринарної медицини), вул. Ковальська, 192,м. Миколаїв,54034,
провизнання дій та бездіяльності протиправними,
Позивач- Фермерське господарство « Масляного» звернувся до суду з позовом до Миколаївської обласної державної ветеринарної медицини (Казанківське відділення ветеринарної медицини Баштанської районної лікарні ветеринарної медицини) ( з урахуванням уточненого позову) про визнання протиправною з 21.01.2025 року дії/бездіяльність начальника Казанківського відділення Баштанської лікарні ветеринарної медицини Миколаївської обласної державної лікарні ветеринарної медицини по відмові з виконання передзабійному огляді тварин та надання ветеринарних документів на переміщення продукції забою тварин та наданні дозволу на забій і реалізацію скоту ФГ "Масляного" ЄДРПОУ 20898026 зареєстрованому Казанківській селищній раді за адресою смт Казанка Миколаївської області Баштанського району, зобов'язання начальника Казанківської ветлікарні переглянуть рішення та прийняти нове відповідно правової позиції суду.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідач допустив протиправну бездіяльність: не провів перезабійний огляд тварин та не надав дозвіл на забій та реалізацію скоту всупереч ст.34 Закону України « Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»
Ухвалою від 18.02.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Ухвалою від 17.03.2025 прийнято до розгляду заяву про уточнення позовних вимог.
Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки позивачу була надана відповідь відповідно до вимог чинного законодавства з посиланням на п.3.1Ветеринарно-санітарних правил для боєнь, забійно-санітарних пунктів господарств та подвійного забою тварин, затверджених наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики від 14.01.2004 № 4, якою передбачено , що забій тварин здійснюється лише на відповідно обладнаних бойнях або забійно-санітарних пунктах господарств, тому дозволяється переміщення скоту тільки на бойню чи переробне підприємство.
Позивач надав суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що доводи відповідача є безпідставними та правова позиція ґрунтується на застарілих нормах та помилковому тлумаченні норм чинного законодавства.
У відзиві на уточнений позов відповідач зазначив, що позивач отримав відповідь на свій лист, з вимогою про переміщення ВРХ на бойню або проведення огляду тварин у господарстві не звертався, що підтверджує, що не розпочав План основних заходів щодо оздоровлення великої рогатої худоби від лейкозу на фермі. Позивач не дотримався усіх визначених законом умов для отримання позитивного результату за наслідками розгляду його звернення.
Відповідно до ст. 262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
21.01.2025 позивач звернувся до Казанківського відділення ветеринарної лікарні Баштанського району Миколаївської області з листом, в якому просив провести перед забійний огляд тварин ВРХ та видати необхідні супроводжувальні документи для реалізації 3 голів на спеціалізованому ринку розташованому у радіусі 50км від місця забою на протязі 24-27 січня 2025.
06.02.2025 Казанківський відділ ветеринарної медицини надав відповідь на лист позивача, в якій зазначив, що відповідно п.3.1 Ветеринарно-санітарних правил для боєнь, забійно-санітарних пунктів господарств та подвійного забою тварин, затверджених наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики від 14.01.2004 № 4 передбачено , що суб'єкти господарювання повинні здійснювати забій тварин згідно з Правилами перед забійного ветеринарного огляду тварин і ветеринарно-санітарної експертизи м'яса та м'ясних продуктів, затверджених наказом Державного Департаменту ветеринарної медицини України від 07.06.2002 № 28 лише на відповідно обладнаних бойнях або забійно-санітарних пунктах господарств .
Забійно-санітарний пункт господарства (ферми) - відповідно обладнана будівля, призначена для внутрішньогосподарського забою тварин, первинної переробки і тимчасового зберігання м'яса й інших продуктів забою з наступним їх використанням для потреб господарства після проведення ветеринарно-санітарної експертизи.
Також повідомили, що для забою тварин з метою реалізації м'яса з господарства дозволяється переміщення скоту тільки на бойню чи переробне підприємство.
Відповідач також зазначає, що 03.01.2025 на засіданні Місцевої державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Казанківській селищній раді було оголошено неблагополучною щодо лейкозу великої рогатої худоби ферму ФГ «Масляного», запроваджено карантинні обмеження та затверджено «План основних заходів щодо оздоровлення великої рогатої худоби від лейкозу на фермі ФГ «Масляного». Комісія видала Доручення № 02.3-714/4/21 від 03.01.2025 забезпечити виконання протоколу № 1 засідання Комісії від 03 січня 2025 року Баштанському управлінню ГУ ДПСС в Миколаївській області, Казанківському відділенню ветеринарної медицини Баштанської районної лікарні ветеринарної медицини Миколаївської обласної державної лікарні ветеринарної медицини, Казанківській селищній раді, СПД № 1 ВП № 1 Баштанського РВП поліції ГУ НП України в Миколаївській області, 17 ДПЧ ГУ ДСНС України в Миколаївській області. В плані основних заходів щодо оздоровлення великої рогатої худоби від лейкозу ФГ «Масляного» зокрема встановлено заборону забивати хворих тварин в господарствах, зазначено, що їх забій проводиться на бойнях та м'ясопереробних підприємствах під контролем офіційних лікарів (п. 4 Плану).
12.02.2025 року на виконання вищезазначеного Протоколу № 1 від 03.01.2025 року на електронну пошту ФГ «Масляний» було направлено лист № 10.2 44/32 від 12.02.2025, в якому наведено план оздоровчих заходів від лейкозу ВРХ в ФГ «Масляний».
17.02.2025 уповноваженою особою (уповноваженим ветеринаром) лікарем ветеринарної медицини Казанківського відділення ветеринарної медицини Баштанської районної лікарні ветеринарної медицини Миколаївської обласної державної лікарні ветеринарної медицини було здійснено окремі заходи державного контролю на потужності господарства ФГ «Масляного», вул. Садиба Сільська, 1 смт Казанка Баштанського району та встановлено, що вимоги щодо протиепізоотичних, зоогігієнічних заходів та/або заходів карантину тварин, включаючи обмеження на переміщення тварин та/або осіб, що мали контакт з хворими тваринами або з тваринами, щодо яких є підозра на захворювання на хворобу, що підлягає повідомленню, та інших ветеринарно-санітарних заходів не виконуються (копію відповідного повідомлення на ГУ Держпродспоживслужби в Миколаївській області надаємо). На момент звернення з даним відзивом вищезазначений карантин у ФГ «Масляний» не знято.
Законом України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23 грудня 1997 року № 771/97-ВР передбачено, що державне регулювання у сфері безпечності харчових продуктів здійснюється з метою захисту життя, здоров'я та інтересів споживачів. Держава здійснює регулювання безпечності та окремих показників якості харчових продуктів шляхом: встановлення санітарних заходів; встановлення вимог до окремих показників якості харчових продуктів. ( ч. 1,2 статті 4 ЗУ №771).
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про ветеринарну медицину» № 2498-ХІІ від 25 червня 1992 основними завданнями держави в галузі ветеринарної медицини, в тому числі, є: здійснення передзабійного клінічного огляду тварин та проведення ветеринарно-санітарної експертизи продуктів тваринного походження; здійснення державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду в процесі виробництва і обігу продуктів тваринного походження; контроль за переміщенням об'єктів державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду в межах України.
Відповідно до ст.7 Закону України « Про ветеринарну медицину» Державний департамент ветеринарної медицини з державною інспекцією ветеринарної медицини є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику в галузі ветеринарної медицини.
Департамент для виконання покладених на нього завдань утворює відповідні територіальні органи, регіональні служби та державні установи.
Департамент, його територіальні органи становлять єдину систему державних органів ветеринарної медицини.
До повноважень державних органів ветеринарної медицини належать:
2) здійснення державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду за тваринами, продуктами тваринного походження, ветеринарними препаратами, субстанціями, штамами мікроорганізмів, репродуктивним матеріалом, патологічним матеріалом, засобами ветеринарної медицини, засобами догляду за тваринами, а також потужностями (об'єктами), які використовуються для виробництва, переробки, зберігання та обігу вищезазначених об'єктів державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду;
11) організація проведення передзабійного огляду тварин та ветеринарно-санітарної експертизи продуктів тваринного походження;
Відповідно до Положення про обласну державну лікарню ветеринарної медицини затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 127 від 13.03.2017 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 квітня 2017 р. за № 470/30338, обласна державна лікарня ветеринарної медицини відповідно до Закону України "Про ветеринарну медицину" є державною установою ветеринарної медицини, підпорядковується Головному управлінню Держпродспоживслужби в областях і належить до сфери управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
П. 3. Положення передбачено, що основним завданням обласних лікарень ветеринарної медицини, в тому числі, є: недопущення розповсюдження за межі адміністративної території або карантинної зони збудників інфекційних хвороб тварин (пп. 1 п. 3); реалізація заходів щодо додержання ветеринарно-санітарних та санітарних вимог, установлених законодавством (пп. 3 п. 3).
Відповідно до ст.34 Закону України « Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» Забороняється забій тварин, які не супроводжуються ветеринарним документом, що засвідчує здоров'я тварин. Забороняється здійснювати забій свійських копитних тварин, диких ссавців, вирощених на фермі, відмінних від зайцеподібних, а також забій свійської птиці та кролів не на бійні, що має експлуатаційний дозвіл. Ця норма не стосується забою зазначених тварин в обсязі, що не перевищує трьох голів свійських парнокопитних тварин або інших копитних тварин на тиждень, за умови проведення передзабійного та післязабійного огляду державним ветеринарним інспектором або уповноваженим ветеринаром у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, а також п'яти голів свійської птиці, кролів на день.
Із 1 січня 2025 року продукти, отримані в результаті забою не на бойні, що має експлуатаційний дозвіл, можуть використовуватися виключно для власного споживання або реалізації на агропромисловому ринку кінцевому споживачу в межах 50 кілометрів від місця забою або в області, в якій він здійснений.
Передзабійний ветеринарний огляд - клінічне обстеження тварин, проведене спеціалістом ветеринарної медицини перед відправкою на забійне підприємство та безпосередньо перед забоєм на забійному підприємстві тощо, що визначено Правилами передзабійного ветеринарного огляду тварин і ветеринарно-санітарної експертизи м'яса та м'ясних продуктів, затверджені наказом Держаного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України № 28 від 07.06.2002
3.1. Усі види забійних тварин і птиці перед забоєм підлягають ветеринарному огляду з вибірковою чи поголовною термометрією (на розсуд спеціаліста ветеринарної медицини), а м'ясо та інші продукти забою - ветеринарно-санітарній експертизі, в ході якої повинні бути визначені якість та безпека продукції тваринного походження, що призначена для харчування людей, годівлі тварин і подальшої переробки. Реалізація і використання м'яса та інших продуктів забою тварин (птиці), що не пройшли ветеринарно-санітарної експертизи та отриманих від тварин, що не піддані передзабійному огляду в установленому порядку, забороняється.
4.2.Забій тварин на м'ясо здійснюється після їх поголовного
клінічного огляду спеціалістом ветеринарної медицини.
4.9. Кожна партія тварин, що направляється на забій, повинна супроводжуватись ветеринарним свідоцтвом форми N 1 (у межах району - ветеринарна довідка) з обов'язковим зазначенням даних, передбачених формою свідоцтва (довідки), у тому числі про планові діагностичні дослідження, благополуччя тварин щодо заразних хвороб, а також останні терміни застосування антибіотиків, стимулювальних препаратів тощо. За відсутності відповідних ветеринарних документів забій тварин забороняється.
4.10. Тварини, які направляються на забій, підлягають ветеринарному огляду з вибірковою термометрією на розсуд спеціаліста ветеринарної медицини. Відібраних тварин відокремлюють від загального поголів'я і готують до відвантаження і транспортування на забійне підприємство.
Позивач просив відповідача провести передзабійний огляд тварин та видати документи на реалізацію 3 голів ВРХ на ринку.
Відповідач з посиланням на п.3.1 Ветеринарно-санітарних правил для боєнь, від 14.01.2004 № 4 відмовив позивачу, зазначив, що суб'єкти господарювання повинні здійснювати забій тварин лише на відповідно обладнаних бойнях або забійно-санітарних пунктах господарств. Але стосовно можливості або неможливості проведення передзабійного огляду тварин відповідач у відповіді нічого не зазначив. Посилань на інші норми права відповідь відповідача не містить.
Але суд зазначає, що ст.34 Закону України « Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» забороняється здійснювати забій свійських копитних тварин не на бійні, що має експлуатаційний дозвіл, але ця норма не стосується забою зазначених тварин:
- в обсязі, що не перевищує трьох голів свійських парнокопитних тварин або інших копитних тварин на тиждень,
- за умови проведення передзабійного та післязабійного огляду державним ветеринарним інспектором або уповноваженим ветеринаром у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади.
- та із 1 січня 2025 року продукти, отримані в результаті забою не на бойні, що має експлуатаційний дозвіл, можуть використовуватися виключно для власного споживання або реалізації на агропромисловому ринку кінцевому споживачу в межах 50 кілометрів від місця забою або в області, в якій він здійснений.
Отже, законом України, дозволено здійснювати забій не на бійні не більше 3х свійських парнокопитних тварин за умови проведення передзабійного та післязабійного огляду державним ветеринарним інспектором.
Відповідно до ч.3 ст.7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Таким чином, суд застосовує норми Закону, який має вищу юридичну силу, ніж наказ Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики.
Лист відповідача, яким позивачу відмовлено у проведенні передзабійного огляду тварин та видачі документів для їх реалізації є необґрунтованим, а тому не може вважатися правомірним.
Таким чином, суд вважає за необхідне відповідно до ст.ст.9,245 КАС України задовольнити позов в такий спосіб: Визнати протиправною бездіяльність Миколаївської обласної державної лікарні ветеринарної медицини (Казанківського відділення Баштанської лікарні ветеринарної медицини) щодо ненадання відповіді в частині виконання передзабійного огляду тварин Фермерського господарства «Масляного» , зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 21.01.2025 відповідно до ст.34 Закону України « Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів суду належними та допустимими доказами, що діяв правомірно.
Відносно посилання відповідача на лейкоз великої рогатої худоби ферму ФГ «Масляного», запроваджено карантинні обмеження та затверджено «План основних заходів щодо оздоровлення великої рогатої худоби від лейкозу на фермі ФГ «Масляного» від 03.01.2025 суд зазначає, що ці обставини не зазначені у листі від 06.02.2025, тому позов належить задовольнити.
Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України підлягають поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Миколаївської обласної державної лікарні ветеринарної медицини (Казанківського відділення Баштанської лікарні ветеринарної медицини) щодо ненадання відповіді в частині виконання передзабійного огляду тварин Фермерського господарства «Масляного» ( 56002 Миколаївська область, Баштанський район, смт. Казанка, садиба Сільська,1,ЄДРПОУ 20898026).
Зобов'язати Миколаївську обласну державну лікарню ветеринарної медицини (Казанківського відділення Баштанської лікарні ветеринарної медицини) ( 54008, Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Кузнецька, будинок 192, ЄДРПОУ 26300716) повторно розглянути заяву Фермерського господарства «Масляного» ( 56002 Миколаївська область, Баштанський район, смт. Казанка, садиба Сільська,1,ЄДРПОУ 20898026) від 21.01.2025 та надати відповідь відповідно до ст.34 Закону України « Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
Стягнути з Миколаївської обласної державної лікарні ветеринарної медицини ( 54008, Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Кузнецька, будинок 192, ЄДРПОУ 26300716) на користь Фермерського господарства «Масляного» ( 56002 Миколаївська область, Баштанський район, смт. Казанка, садиба Сільська,1,ЄДРПОУ 20898026) судовий збір в сумі 3028грн.(три тисячі двадцять вісім грн), сплачений квитанцією № 0499-9395-3521-2263 від 12.02.2025.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т. О. Гордієнко