Рішення від 07.05.2025 по справі 360/504/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

07 травня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/504/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., перевіривши матеріали за позовною заявою адвоката Співак Вероніки Вікторівни в інтересах ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: Луганська область, Сіверськодонецький район, м. Сіверськодонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

11 березня 2025 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Співак Вероніки Вікторівни в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 вих. № 20/7 від 16.01.2025, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році, без обмеження її максимальним розміром;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 вих.№ 20/7 від 16.01.2025 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум пенсії.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач є пенсіонером Служби безпеки України, перебуває на обліку Головного управління ПФУ в Луганській області та отримує пенсію.

ІНФОРМАЦІЯ_2 надано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, вих. № 20/7 від 16.01.2025.

До Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області представником позивача була подана заява від 30.01.2025 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2023 на підставі довідки № 20/7 від 16.01.2025, без обмеження максимального розміру.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 04.02.2025 вих. № 724-646/Р-02/8-1200/25 повідомлено позивачу про відмову у перерахунку пенсії.

Позивач такі дії відповідача вважає протиправними, тому звернувся до суду.

Заперечуючи проти задоволення позову відповідач подав відзив на позовну заяву від 01 квітня 2025 року, вказуючи на те, що згідно з електронної пенсійної справи ОСОБА_1 перебуває на обліку, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262 по лінії Служби безпеки України від 23.03.2018.

З часу призначення пенсії ОСОБА_1 нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій пенсіонерів Служби безпеки України з 01.02.2023 за нормами частини четвертої статті 63 Закону 2262, Урядом не прийнято.

Підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2023 відсутні.

Головним управлінням розглянуто довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 ОСОБА_1 від 27.11.2024 № 20/267, видану ІНФОРМАЦІЯ_2 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області), про результати розгляду зазначеної довідки надіслано лист від 11.12.2024 № 1200-0308-5/31669.

Відповідач зазначає, що з 01.03.2022 ОСОБА_1 проведено індексацію пенсії відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році".

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" передбачено, що з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених, зокрема, відповідно до статті 13 Закону № 2262 (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 Постанови № 118 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року, включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови (1,197), передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Частиною 2 пункту 10 цієї постанови визначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 гривень

З 01.03.2023 позивачу проведено індексацію пенсії відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" у розмірі визначеному пунктом 10 цієї постанови (розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 гривень), розмір пенсії позивача складав 13951,61 грн.

Частиною 2 пункту 10 цієї постанови визначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 гривень.

З 01.03.2024 позивачу проведено індексацію пенсії відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", розмір пенсії позивача складає 15084, грн.

Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" (далі - Постанова № 209) ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.03.2025 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 10 Постанови № 168 та пунктом 3 Постанови № 209 визначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсій за цією постановою не може перевищувати 1500 гривень.

Таким чином при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у 2023 та 2025 роках індексація пенсії склала 1500,00 грн.

Отже, пенсію позивача проіндексовано з 01.03.2023, з 01.03.2024 та з 01.03.2025 з дотриманням норм чинного законодавства України.

31.01.2025 за вхід. № 646/Р-1200-24 відповідачем зареєстровано заяву представника в інтересах позивача від 30.01.2025, що надійшла з електронної пошти представника позивача, у який представник просила провести перерахунок пенсійного забезпечення пенсіонеру СБУ ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.02.2023, на підставі довідки про грошове забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 станом на 01.01.2023 вих. № 20/7 від 16.01.2025 без обмеження максимальним розміром та з 01.03.2024 індексації, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», без обмеження її максимальним розміром, заяву підписано з використанням кваліфікованого електронного підпису Вероніки Співак .

До сканованої копії (в форматі PDF) заяви Вероніка Співак від 31.01.2025 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 додано скановану копію (в форматі PDF) довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 вих.№ 20/7 від 16.01.2025, без накладення електронного підпису позивача, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Згідно з пунктом 12 частини першої статті 1 Закону України від 05.10.2017 № 2155- VIII «Про електронні довірчі послуги» електронний підпис - електронні дані, які додаються підписувачем до інших електронних даних або логічно з ними пов'язуються і використовуються ним як підпис. Електронний підпис є аналогом власноручного підпису та забезпечує достовірність і цілісність інформації, викладеної у документі, надає електронному документу юридичної сили, а також дає змогу однозначно ідентифікувати фізичну особу, яка підписала документ, як автора електронного документа.

Таким чином, сканована копія (в форматі PDF) заяви Співак Вероніки Вікторівни від 31.01.2025, зареєстрована за вхід. № 646/Р-1200-25, про перерахунок пенсії ОСОБА_1 разом з доданою до неї сканованою копією (в форматі PDF) довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 вих.№ 20/7 від 16.01.2025 про розмір грошового забезпечення, що надійшла на адресу електронної пошти (e-mail адресу) Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області 31.01.2025 з адреси електронної пошти (e-mail адреси) ІНФОРМАЦІЯ_1 , логін відправника - Вероніка Співак , підписана з використанням кваліфікованого електронного підпису Вероніки Співак , вважається непідписаною позивачем, а отже, не має юридичної сили та не може бути кваліфікована як волевиявлення пенсіонера на перерахунок пенсії.

Також означена заява подана позивачем без дотримання вимог Порядку № 3-1 щодо подання заяви або шляхом особистого звернення пенсіонера або в електронній формі виключно через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг з використанням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Оскільки позивачем не дотримано вимог звернення за перерахунком пенсії, передбачених Порядком № 3-1, рішення про перерахунок (відмову у перерахунку пенсії) згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 вих.№ 20/7 Головним управлінням не приймалося.

За результатом розгляду звернення позивача, що надійшло на електронною поштою, відповідач не приймав ані рішення про відмову в перерахунку пенсії, ані про перерахунок пенсії позивача.

У відповідача не виник обов'язок розглянути звернення представника позивача у порядку, визначеному Законом України № 2262 та Порядком № 3-1.

Розглянувши звернення від 31.01.2025, зареєстроване 31.01.2025 за вхідним №646/ Р-1200-24, за нормами Закону України "Про звернення громадян" Головне управління листом від 04.02.2025 вих. №724-646/Р-02/8-1200/25 надало представнику позивача відповідні роз'яснення, у тому числі роз'яснено порядок та способи звернення осіб до органів Пенсійного фонду України із заявами, зокрема, про перерахунок пенсії. Зазначено, що підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до оновленої довідки з 01.01.2023 немає.

Також відповідач зазначає, що довідка від 16.01.2025 № 20/7, видана ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області не надходила.

З урахуванням вищевказаного відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 17 березня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262 по лінії Служби безпеки України, що підтверджується матеріалами пенсійної справи № 1202010256.

Відповідно до перерахунку пенсії від 01 березня 2023 року за пенсійною справою № 1202010256 - СБУ розмір пенсії позивача (перерахований на підставі Закону України "Про державний бюджет України на 2022 рік" з 01.12.2022) складає 13388,36 грн (70 % грошового забезпечення у розмірі: 10428,39, з урахуванням індексації) та обчислюється з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад 6480,00 грн, оклад за військове звання 1410,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % 3945,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, 3062,70 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 14897,70 грн, індексація пенсії (2022 рік) 1459,97 грн, індексація пенсії (2023 рік) 1500,00 грн, підсумок пенсії (з надбавками) 13951,61 грн.

Згідно з перерахунком пенсії від 01 березня 2024 року за пенсійною справою № 1202010256 - СБУ розмір пенсії позивача (перерахований на підставі ДБУ 2024 року + індексація з 03.24) складає 14454,07 грн (70 % грошового забезпечення у розмірі: 10428,39, з урахуванням індексації) та обчислюється з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад 6480,00 грн, оклад за військове звання 1410,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % 3945.00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, 3062,70 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 14897,70 грн, індексація пенсії (2022 рік) 1459,97 грн, індексація пенсії (2023 рік) 1500,00 грн, індексація пенсії (2024) 1065,71, підсумок пенсії (з надбавками) 15084,32 грн.

Відповідно до перерахунку пенсії від 01 березня 2025 року за пенсійною справою № 1202010256 - СБУ розмір пенсії позивача (перерахований на підставі ДБУ 2025 року + індексація з 03.25) складає 15954,07 грн (70 % грошового забезпечення у розмірі: 10428,39, з урахуванням індексації) та обчислюється з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад 6480,00 грн, оклад за військове звання 1410,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % 3945,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, 3062,70 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 14897,70 грн, базовий розмір пенсії 10428,39 грн, індексація пенсії (2022 рік) 1459,97 грн, індексація пенсії (2023 рік) 1500,00 грн, індексація пенсії (2024) 1065,71, індексація пенсії (2025 рік) 1500,00, підсумок пенсії (з надбавками) 16584,32 грн.

Розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_2 від 27 листопада 2024 року № 20/267 станом на 01.01.2023 становить 39206,85 грн, у тому числі: посадовий оклад 9880,00 грн, оклад за спеціальним званням підполковник 2150,00 грн, надбавка за вислугу років (50 %) 6015,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (45 %) 8120,25 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% 1482,00 грн, доплата за співробітництво з особами залученими на конфіденційній основі 5% 494,00 грн, премія (112 %) 11065,60 грн.

Супровідним листом від 28 листопада 2024 року № 78/3/20-14439 ІНФОРМАЦІЯ_2 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області направило, серед іншого, довідку від 24 листопада 2024 року №20/267 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.

Листом від 11 грудня 2024 року № 1200-0308-5/31669 відповідач повідомив ІНФОРМАЦІЯ_2 про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі наданої довідки від 24 листопада 2024 року № 20/267.

30 січня 2025 року представник позивача звернувся до ГУ ПФУ в Луганській області з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з 01 лютого 2023 року позивачу відповідно до оновленої довідки про грошове забезпечення № 20/7 від 16.01.2025 (дублікат).

Листом від 04 лютого 2025 року № 724-646/Р-02/8-1200/25 на заяву від 30 січня 2025 року ГУ ПФУ в Луганській області повідомило про відсутність правових підстав щодо здійснення перерахунку та виплату пенсії.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

На підставі частини третьої статті 9 Закону № 2011-ХІІ грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною другою статті 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до частини другої статті 63 Закону № 2262 якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

На підставі частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Пунктом 1 Порядку № 45 в редакції Постанови № 103 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 в редакції Постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Пунктом 6 Постанови № 103 серед іншого внесені зміни до Порядку № 45.

Проте, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Отже, з 29 січня 2020 року Порядок № 45 діє в редакції без змін, внесених пунктом 6 Постанови № 103.

Згідно з пунктами 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції, з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, чинній на час виникнення спірних правовідносин):

перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством;

на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;

на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. […].

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 (в редакції, з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, чинній на час виникнення спірних правовідносин) перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Абзацами першим-шостим пункту 5 Порядку № 45 (в редакції, з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються (абзац сьомий пункту Порядку № 45 (в редакції, з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, чинній на час виникнення спірних правовідносин)).

Згідно з пунктом 6 Порядку № 45 (в редакції, з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, чинній на час виникнення спірних правовідносин) відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що може бути реалізовано двома шляхами:

(1) через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку № 45;

(2) за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.

Як свідчать матеріали справи, ІНФОРМАЦІЯ_2 на адресу ГУ ПФУ в Луганській області направлено довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 ОСОБА_1 від 27.11.2024 №20/267 для перерахунку розміру пенсії позивачу із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Листом від 11.12.2024 № 1200-0308-5/31669 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії на підставі довідки від 27.11.2024 №20/267, обґрунтовуючи відмову відсутністю правових підстав для здійснення перерахунку.

В подальшому, представник позивача отримав дублікат довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 вих.№ 20/7 від 16.01.2025, в якій вказані такі ж самі відомості про розмір грошового забезпечення позивача як і в довідці від 27.11.2024 №20/267.

Представник позивача звернувся до відповідача із заявою до ГУ ПФУ в Луганській області про перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 вих.№ 20/7 від 16.01.2025 (дублікату).

Відповідач не здійснив перерахунку пенсії, з огляду на те, що вказана заява та довідка подана без дотримання вимог Порядку № 3-1 щодо подання заяви або шляхом особистого звернення пенсіонера або в електронній формі виключно через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг з використанням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, про що листом повідомлено представника позивача.

Враховуючи вищенаведене правове регулювання, в контексті обставин цієї справи, суд дійшов висновку, що порушення прав позивача відбулось за першою подією, а саме внаслідок відмови у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 27.11.2024 №20/267, яку ІНФОРМАЦІЯ_2 супровідним листом від 28 листопада 2024 року № 78/3/20-14439 скерувало на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

Суд звертає увагу, що отримання відповідачем довідки про збільшення рівня грошового забезпечення від уповноваженого структурного підрозділу, в якому позивач проходив службу, є однією із підстав, визначених пунктом 24 Порядку №3-1, для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, тобто зумовлює обов'язок пенсійного органу здійснити перерахунок пенсії.

Відтак, є протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 27.11.2024 №20/267, поданої ІНФОРМАЦІЯ_2 до ГУ ПФУ в Луганській області.

Тому суд дійшов висновку, що належним і необхідним способом захисту у спірних правовідносинах є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 довідки від 27.11.2024 №20/267 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 вих.№ 20/7 від 16.01.2025, тобто дублікату довідки, задоволенню не підлягають внаслідок обрання позивачем не належного способу захисту у спірних правовідносинах.

Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання відповідача виплачувати пенсію позивачу з 01.02.2023 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», без обмеження її максимальним розміром, суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами.

Згідно з частинами другою, третьою статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Частиною першою статті 372 КАС України визначено, що у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.

Виходячи зі змісту положень Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Здійснення перерахунку, нарахування та виплати пенсії відносить до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України, а тому суд не може втручатися в його дискреційні повноваження та визначати конкретну суму грошового забезпечення, з якої має бути здійснено перерахунок та подальша виплата пенсії позивачу.

З аналізу положень статей 2, 5 КАС України слідує, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому. Судом у конкретній справі вирішується спір, предмет якого існує на час розгляду справи. Суд не може розглядати вимоги на майбутнє у зв'язку із вірогідним настанням певних наслідків. Резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.

Суд зазначає що наразі відсутні підстави вважати, що відповідач здійснить перерахунок та буде виплачувати пенсію позивачу на підставі оновленої довідки з обмеженням максимального розміру пенсії. Отже, в цій частині вимог позов задоволенню не підлягає, оскільки вказані вимоги є такими, що заявлені на майбутнє, права позивача в цій частині не є порушеними, тому належним виконанням цього судового рішення є перерахунок та виплата пенсії позивачу з 01.02.2023.

Що стосується інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення «Бендерський проти України», судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.

Вказані вимоги зобов'язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з'ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з'ясування об'єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.

З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вищевикладені факти та обставини є безумовною підставою для висновків суду про протиправність дій відповідача, а інші доводи не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про часткове задоволення адміністративного позову з коригуванням обраного представником позивача способу захисту порушеного права.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач згідно п.12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов адвоката Співак Вероніки Вікторівни в інтересах ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: Луганська область, Сіверськодонецький район, м. Сіверськодонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 27.11.2024 №20/267, поданої ІНФОРМАЦІЯ_2.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 довідки від 27.11.2024 №20/267 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням фактично сплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Захарова