06 травня 2025 року м. Кропивницький справа № 340/3365/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача
про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 , через представника ОСОБА_2 , звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20.09.2024 року у справі №340/3365/24 позов задоволено.
Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови ОСОБА_1 в оформленні оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії за нормами, чинними на 01.01.2022 року, на 01.01.2023 року.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 оформити та видати ОСОБА_1 оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії за нормами, чинними на 01.01.2022 року, на 01.01.2023 року.
Вказане судове рішення набрало законної сили 20.10.2024 року.
Виконавчий лист судом позивачу у цій справі не видавався.
До суду 01.05.2024 року надійшла заява представника позивача, у якій вона, посилаючись на статтю 382 КАС України, просить суд зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення суду у цій справі. В обґрунтування цієї заяви посилалася на те, що відповідач 16.11.2024 року склав довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року та на 01.01.2023 року, однак неправильно обчислив у них суми складових грошового забезпечення, а саме: розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, а також не перерахував похідні від них щомісячні види грошового забезпечення (надбавки та премії).
Розглянувши цю заяву, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до частин 2, 3, 4 статі 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Статтею 381-1 КАС України передбачено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Згідно з частиною 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За правилами частин 1, 2 статті 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини 10 статті 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Спір у цій справі стосувався права позивача на отримання оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
У листопаді 2024 року відповідач на виконання рішення суду у цій справі склав нові довідки. Втім при складанні цих довідок відповідач не врахував висновки суду про зазначення у довідках оновлених розмірів складових грошового забезпечення військовослужбовців, обчислених із врахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 року та на 01.01.2023 року, та похідних від них надбавок та премії.
Тож суд зобов'язує відповідача подати звіт про виконання судового рішення у цій справі. Такий звіт повинен бути поданий у строк, встановлений судом, та відповідати вимогам, наведеним у статті 382-2 КАС України.
Керуючись статтями 248, 256, 382 - 382-3 КАС України, суд, -
Заяву представника позивача про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення задовольнити.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 протягом 15 календарних днів з дня отримання цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20.09.2024 року у справі №340/3365/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ