Рішення від 07.05.2025 по справі 320/11886/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2025 року справа №320/11886/25

Суддя Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови у виплаті пенсії ОСОБА_1 з урахуванням доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області провести виплату пенсії ОСОБА_1 з включенням щомісячної доплати у розмір 2000 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що після виконання судового рішення від 21.10.2022 у справі №320/8293/22 відповідачем було здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019 та було припинено виплату доплати у розмірі 2000 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713. Такі дії позивач вважає протиправними.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №320/11886/25 передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 відкрито провадження в адміністративній справі №320/11886/25 та вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, яку отримано відповідачем в системі «Електронний суд», що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Відповідно до частини 7 статті 18 КАС України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

З аналізу наведених норм законодавства встановлено, що у випадку реєстрації учасника судового процесу в системі «Електронний суд», суд повідомляє, вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі.

Суд вважає відповідача належним чином повідомленим про можливість подання відзиву у зазначені строки та належним чином повідомленим про судовий розгляд справи.

В матеріалах справи наявний відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач заперечує проти вимог позову у повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова №713), зокрема, вирішено установити з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону №2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.10.2022 у справі №320/8293/22 судом задоволено позовні вимоги позивача та зобов'язано відповідача перерахувати пенсію позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.

На виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 21.10.2022 у справі №320/8293/22, яке набрало законної сили, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019.

Після вказаного перерахунку пенсії, проведеного на виконання вищезгаданого судового рішення, відповідачем не встановлено позивачу доплату, передбачену Постановою №713, у розмірі 2000,00 грн.

Позивач звернувся до відповідача з заявою, зареєстроване 13.09.2024, у якій просив нарахувати та виплатити йому зазначену доплату, проте листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 20.09.2024 №6375-28135/К-02/8-1000/24 надано відповідь, якою повідомлено, що позивачу проведено перерахунок пенсії на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 21.10.2022 у справі №320/8293/22, основний розмір пенсії збільшився з 01.03.2023 більше, ніж на 2000,00 грн., отже підстави для підвищення пенсії згідно Постанови №713, відсутні.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо невиплати доплати у розмірі 2000,00 грн. до пенсії, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України гарантовано право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частина 5 статті 17 Конституції України покладає на державу обов'язок забезпечення соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Спеціальним законом, що регулює відносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, є Закон № 2262-XII. У преамбулі та статтях цього Закону держава гарантує гідне пенсійне забезпечення вказаних осіб, зокрема, шляхом перерахунку призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Частина 3 статті 43 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок) визначає складові грошового забезпечення, з яких обчислюються пенсії: відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Частина 4 статті 63 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок) встановлює, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення . Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постанова КМУ від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" встановила з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000 гривень певним категоріям пенсіонерів з числа військовослужбовців. Абзацом 3 пункту 1 цієї Постанови (в редакції Постанови КМУ від 16.02.2022 № 127) передбачено, що ця доплата не виплачується у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, перераховувалася з 1 березня 2018 року.

Суд зазначає, що спірні правовідносини щодо правомірності припинення виплати щомісячної доплати за Постановою № 713 після здійснення перерахунку пенсії військовому пенсіонеру на підставі рішення суду, яким зобов'язано врахувати оновлене грошове забезпечення, розраховане з актуального прожиткового мінімуму, були предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 400/6254/24.

Постановою ВП ВС від 13 березня 2025 року у цій зразковій справі надано висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, які відповідно до частини третьої статті 291 КАС України є обов'язковими для всіх адміністративних судів при вирішенні типових справ. Обставини цієї справи є подібними до обставин зразкової справи.

Щодо припинення виплати щомісячної доплати за Постановою № 713 Велика Палата Верховного Суду у зразковій справі № 400/6254/24 (пункти 96-97 Постанови) також аналізувала застосування абзацу третього пункту 1 Постанови № 713. ВП ВС зазначила, що перерахунок пенсії, проведений після 1 березня 2018 року (включаючи перерахунок на виконання рішення суду щодо врахування актуального грошового забезпечення), є перерахунком у розумінні Постанови № 713. Якщо внаслідок такого перерахунку основний розмір пенсії особи перевищив той розмір, який вона отримувала до перерахунку з урахуванням доплати 2000 грн, то виплата цієї доплати припиняється. Тобто, ВП ВС фактично визнала, що визначальним є сам факт перерахунку пенсії після 01.03.2018 та його результат (збільшення основного розміру пенсії), а не причина такого перерахунку (планове підвищення грошового забезпечення чи виконання рішення суду про усунення порушення). Доводи Позивача про те, що її право на доплату було підтверджено попереднім рішенням суду у справі № 380/4489/23, не змінюють правового регулювання, встановленого Постановою № 713 та розтлумаченого ВП ВС у зразковій справі. Попереднє рішення підтверджувало право на доплату до моменту настання обставин, які є підставою для її припинення згідно з Постановою № 713. Такою обставиною став перерахунок пенсії на виконання рішення у справі № 380/15003/24. Отже, керуючись висновками ВП ВС у зразковій справі, суд визнає дії Відповідача щодо припинення виплати Позивачу щомісячної доплати за Постановою № 713 після перерахунку пенсії правомірними. Позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи висновки ВП ВС у зразковій справі № 400/6254/24, які є обов'язковими для суду, відповідач довів правомірність своїх дій щодо припинення виплати доплати за Постановою № 713 після перерахунку пенсії на виконання рішення суду.

Оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності та враховуючи обов'язкові для застосування висновки Великої Палати Верховного Суду, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

З огляду на відмову у задоволені позову розподіл судових витрат у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити;

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Парненко В.С.