про залишення позову без розгляду
07 травня 2025 року місто Київ №320/8195/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Леонтович А.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо не здійснення на підставі ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунку та виплати пенсії з урахуванням індексації установленої, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022р. № 118 «Про індексацію пенсійних та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» ОСОБА_1 , у розмірі 90% від сум грошового забезпечення визначеного на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.11.2024 № 13/13969/с, без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.03.2024 року;
- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити на підставі ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 , перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації установленої, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022р. № 118 «Про індексацію пенсійних та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», у розмірі 90% від сум грошового забезпечення визначеного на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.11.2024 № 13/13969/с, без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.03.2024 року.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.02.2025 відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та проведення судового засідання.
Проте, як встановлено судом з матеріалів справи 01.04.2025, на адресу суду від представника позивача надійшла заява позивача про відкликання позовної заяви.
З цього приводу, суд зазначає, що відповідно до ч. 4 п. 2 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач до відкриття провадження в адміністративній справі подав заяву про її відкликання.
Таким чином, процесуальним законом позивачу надано право подати до суду заяву про відкликання своєї позовної заяви лише до відкриття провадження у справі.
Як вбачається з матеріалів справи, питання про відкриття провадження у справі було вирішено Київським окружним адміністративним судом та ухвалою від 15.04.2025 (суддя Леонтович А.М.) відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Разом з тим, відповідно до п.5 ч.1 ст.240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду.
Суд зазначає, що вказана правова норма не передбачає наявності розсуду суду при надходженні від позивача заяви про залишення позовної заяви без розгляду та імперативно визначає певний наслідок вчинення такої процесуальної дії як залишення позову без розгляду.
Враховуючи, що Кодекс адміністративного судочинства України не встановлено порядку відкликання позовної заяви після відкриття провадження у справі, суд розцінює подану позивачем заяву, як заяву про залишення позовної заяви без розгляду.
Відповідно до ч. 2 ст. 240 Кодексу адміністративного судочинства України заява про залишення позову без розгляду може бути подана лише до початку розгляду справи по суті.
З огляду на вищевикладене, та враховуючи те, що позивачем подано заяву про відкликання позовної заяви, провадження у даній справі вже відкрито судом, право позивача розпоряджатися своїми правами на свій розсуд, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання позивача та задовольнити заяву позивача шляхом залишення даного позову без розгляду.
Таким чином, дана позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись статтями 9, 240, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Заяву позивача про відкликання позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Леонтович А.М.