07 травня 2025 року ЛуцькСправа № 140/592/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправним та скасування рішення від 23.12.2024 №16887-16484/4-02/8-0300/24 щодо не проведення підвищення розміру пенсії з 01.07.2023 відповідно до абз.2 п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168);
зобов'язання підвищити розмір пенсії з 01.07.2023 на коефіцієнт збільшення, установлений п.1 та абз.2 п.5 Постанови №168, та здійснити виплату пенсії з 01.07.2023 із врахуванням раніше виплачених сум пенсії.
В обґрунтування позову позивач вказала, що перебувала на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 29.08.2008 по 17.07.2018; з 17.04.2018 по 18.04.2023 - згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; з 19.04.2023 одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивач зазначає, що 11.12.2024 звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області через вебпортал Електронних послуг Пенсійного фонду України з проханням провести індексацію пенсії з 01.07.2023 на підставі Постанови №168. На звернення ОСОБА_1 відповідач листом повідомив про те, що підстав для проведення індексації пенсії з 01.07.2023 немає, оскільки їй проведено перерахунок пенсії з 19.04.2023 із врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 10.04.2023 №992/01.02 та №993/01.02.
На думку позивачки, не проведення індексації пенсії відповідачем з 01.07.2023 є необґрунтованим, оскільки пенсію їй призначено відповідно до Закону України «Про державну службу» у серпні 2008 року. На виконання рішення суду у справі №140/19575/23 здійснено перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», зарахувавши до стажу державної служби період роботи з 16.09.2008 по 07.03.2018, із врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 10.04.2023 №992/01.02 та №993/01.02.
ОСОБА_1 зазначає, що рішення та дії відповідача вважає неправомірними та протиправними, оскільки підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 Постанови №168, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2022 відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність».
З наведених підстав просила позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 24.02.2025 (а.с.38) прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позов (а.с.42-43) представник відповідача позовних вимог ОСОБА_1 не визнала, вважає позов необґрунтованим і безпідставним, просить відмовити в його задоволенні. Свою позицію обґрунтовує тим, що оскільки ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 19.04.2023 із застосуванням довідок про заробітну плату для призначення (перерахунку) пенсії державного службовця, визначених в судовому порядку, підстав для проведення індексації пенсії з 01.07.2023 немає.
Разом з тим, з 01.03.2024 позивачу проведена індексація відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №185) (коефіцієнт індексації з 01.03.2024 - 1,0796). У зв'язку з цим, розмір пенсії обчислено з розрахунку 60% заробітної плати 12713,20 грн х 1,0796 та станом на 01.03.2024 становить 8235,10 грн.
Отже, пенсія позивача обчислена з врахуванням усіх складових, встановлених чинним законодавством, в тому числі індексації, яка передбачена Постановою №185.
Інших заяв по суті справи не надходило.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Волинській області з 15.09.2008.
Так, з 15.09.2008 по 17.04.2018 позивач отримувала пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ), з 18.04.2018 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 05.12.2023 у справі №140/19575/23, яке набрало законної сили 05.01.2024, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з часу звернення з заявою від 10.04.2023, зарахувавши до стажу державної служби позивача періоди роботи з 16.09.2008 по 07.03.2018 на посадах державного соціального інспектора, начальника відділу, державного соціального інспектора відділу державних соціальних інспекторів, начальника юридичного відділу, начальника відділу, головного державного соціального інспектора відділу державних соціальних інспекторів управлінні соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації, з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 10.04.2023 №992/01.02 та №993/01.02, виданих Управлінням соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.12.2023 у справі №140/19575/23, ГУ ПФУ у Волинській області прийняло рішення від 24.01.2024 №907620147336 про перерахунок пенсії, відповідно до якого позивача з 19.04.2023 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.47).
На звернення позивачки щодо проведення індексації пенсії з 01.07.2023 на підставі Постанови №168 відповідач листом від 23.12.2024 повідомив, що оскільки їй проведено перерахунок пенсії з 19.04.2023 із застосуванням довідок про заробітну плату для призначення (перерахунку) пенсії державного службовця, визначених в судовому порядку, підстав для проведення індексації з 01.07.2023 немає (а.с.12).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом шостим частини першої статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №168, відповідно до пункту 1 якої з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Пунктом 5 Постанови №168 встановлено, що з 1 липня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Таким чином, якщо пенсію призначено особі відповідно до Закону України «Про державну службу» до 31.12.2022, то вона має право на підвищення на коефіцієнт збільшення та нарахування індексації до розміру пенсії з 01.07.2023.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.12.2023 у справі №140/19575/23 позивачці здійснено призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII з 19.04.2023, тобто після 31.12.2022.
Водночас, ОСОБА_1 , мотивуючи протиправність дій пенсійного органу щодо не проведення індексації пенсії з 01.07.2023, покликається на абзац 2 пункту 5 Постанови №168, який передбачає застосування підвищення пенсії на коефіцієнт збільшення у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2022 відповідно до Закону України «Про державну службу».
Однак, в даному випадку поновлення виплати раніше призначеної позивачу на підставі Закону №3723-ХІІ пенсії не відбулось.
Так, пунктом 13 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV передбачено, що у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсій, призначених відповідно до зазначених законів, не переглядається. Пенсії, призначені відповідно до зазначених законів, індексуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону, а також видатки на індексацію зазначених пенсій фінансуються за рахунок коштів державного бюджету.
Отже, поновлення виплати раніше призначеної пенсії відповідно до Закону №3723-ХІІ означає поновлення її у розмірі, який було встановлено до переведення, і лише в такому разі поновлена пенсія підлягає індексації.
В розглядуваному випадку з 19.04.2023 не відбулось поновлення виплати пенсії у розмірі, який позивач отримувала до 18.04.2018, тобто до переведення на пенсію по віку відповідно до Закону №1058-IV.
За рішенням суду позивачу призначено пенсію на підставі Закону України «Про державну службу» з урахуванням додаткового стажу державної служби за періоди роботи з 16.09.2008 по 07.03.2018 та з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 10.04.2023 №992/01.02 та №993/01.02, виданих Управлінням соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області.
З врахуванням вищевикладеного суд виснуває, що положення абзацу 2 пункту 5 Постанови №168 не поширюються на позивача, відтак відповідач правомірно відмовив ОСОБА_1 у встановленні з 01.07.2023 індексації пенсії.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач довів суду належними та допустимими доказами правомірність своїх дій, доводи позивача про протилежне не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду.
За таких обставин суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій