Рішення від 06.05.2025 по справі 140/2191/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2025 року ЛуцькСправа № 140/2191/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач) про визнання дій протиправними щодо зменшення розміру надбавки за особливості проходження служби в (1%), та премії в (10%), які зазначені у довідці станом на 01.01.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 08.01.2025 №ХА23449 та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Волинській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови КМУ №704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови КМУ №704, з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови КМУ №45 з урахуванням Порядку №260 та окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій за відповідною (прирівняною) посадою із зазначенням відомостей: надбавки за особливості проходження служби у розмірі (65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років), премії (204% посадового окладу), які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника, призначену на підставі Закону №2262-ХІІ. Позивач зазначає, що на підставі пункту 4 Постанови №704 у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, посадовий оклад та оклад за військовим званням військовослужбовців підлягає перерахунку, що дає їй право на перерахунок пенсії з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення у зміненому розмірі, тому вона звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_1 про виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення померлого годувальника для перерахунку пенсії. За результатами вирішення спору у судовому порядку відповідач виготовив їй довідку від 08.01.2025 №ХА23449 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року.

Однак позивач не погоджується із визначеним у вказаній довідці процентним розміром надбавки за особливості проходження служби (1%) та премії (10%).

На думку позивача, довідка має бути видана з урахуванням надбавки за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, премії - 204% посадового окладу, а зменшення ІНФОРМАЦІЯ_3 відсоткового розміру цих складових у новій довідці, видані на виконання рішення суду, є протиправним.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідач, у встановлений судом строку, відзиву на позов не подав.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи позову, суд встановив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону №2262-ХІІ, що підтверджено пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 (а.с.11).

На виконання рішення суду від 09.12.2024 у справі №140/10948/24 ІНФОРМАЦІЯ_3 виготовив довідку від 08.01.2025 №ХА23449 про розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою останній штатній посаді ОСОБА_2 станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії позивача (а.с.11 зворот). Відповідно до цієї довідки розмір грошового забезпечення станом 01 січня 2023 року становить: посадовий оклад - 5370,00 грн, оклад за військовим званням - 1930,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 3285,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (1%) - 105,85 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 537,00 грн та премія (10%) - 537,00 грн, а всього 11764,85 грн.

Не погоджуючись із діями відповідача, які полягають у визначенні розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії у довідці від 08.01.2025 №ХА23449 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначає Закон №2262-ХІІ.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За змістом частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком №45.

Пунктом 3 Порядку №45, зокрема, передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, відповідно до вказаних норм законодавства перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Ці обставини зумовлюють обов'язок уповноважених державних органів скласти та подати до органів Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визначивши у них розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять дійсну військову службу.

Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704 (набрала чинності 01 березня 2018 року), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

Відповідно до пункту 2 Постанови №704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 3 Постанови №704 установлено виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).

Пунктом 5 Постанови №704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року №260 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за №745/32197) затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок №260), який застосовується з дня набрання чинності Постановою №704.

Згідно із положеннями пунктів 1, 2 розділу VI Порядку №260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років. Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків. Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.

Пунктом 5 розділу VІ Порядку №260 передбачено, що виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки.

Також згідно з пунктами 1, 2 розділу ХVІ Порядку №260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби. Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Спірні правовідносини виникли з приводу протиправного, на думку позивача, зазначення у виданій відповідачем станом на 01 січня 2023 року на виконання рішення суду довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за особливості проходження служби в розмірі 1% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також щомісячної премії у розмірі 10% посадового окладу. При цьому спір щодо наявності правових та фактичних підстав для видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії вже вирішено судом та рішення суду у справі №140/10948/24 набрало законної сили, тому повторно надавати оцінку цьому питанню при вирішенні розглядуваного спору немає підстав.

Суд зазначає, що за змістом висновків у зазначеному рішенні суду у спорі між позивачем та відповідачем з 01 січня 2020 року положення пункту 4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для обчислення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік, у тому числі, як розрахункова велична для обчислення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів. Через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік). Тобто, видача довідки зумовлена зміною (збільшенням) прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а відповідно виникає право на перерахунок раніше призначених пенсій.

Тож повертаючись до обставин цієї справи та оцінюючи обґрунтованість вимог позивача, суд зазначає, що з 05 березня 2019 року внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, діє редакція пункту 5 Порядку №45, що була чинною до внесення таких змін постановою Кабінету Міністрів України від 01 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103).

Відповідно до пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: ... щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналіз приписів пункту 5 Порядку №45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки (якщо їх конкретні розміри за відповідними посадами (категоріями) не установлені Кабінетом Міністрів України), премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Отже, зазначених приписів пункту 5 Порядку №45 щодо визначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії мав дотримуватися і відповідач, виготовляючи довідку від 08.01.2025 №ХА23449 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії позивача.

Суд зазначає, що надбавка за особливості проходження служби та премія, не є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України.

У той же час підпункт 1 пункту 5 Постанови №704 (яким надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) та підпункт 2 пункту 5 цієї Постанови (яким надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків) не встановлюють фіксованих розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, а лише передбачають мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами. Тобто, розмір цих складових грошового забезпечення не є постійним і визначається керівником в залежності від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.

Між тим з пункту 2 розділу VІ Поряду №260 вбачається, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби, який залежить від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (фонд грошового забезпечення Міністерства оборони України визначається законом України про Державний бюджет України на певний рік та може змінюватися), та мінімальний розмір не може перевищувати 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.

Конкретні розміри виплати надбавки за особливості проходження служби військовослужбовця будуть залежати від складності та важливості виконуваних ним обов'язків, однак у будь-якому випадку не можуть бути меншими розміру, встановленого керівником державного органу на певний рік, однак і не може перевищувати 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років. Так само розмір премії не може бути меншим ніж 10% посадового окладу, на що вказує підпункт 2 пункту 5 Постанови №704, пункт 2 розділу XVI Порядку №260.

Як слідує з примітки до довідки від 08.01.2025 №ХА23449, відповідач керувався листом Департаменту фінансів Міністерство оборони України від 29.12.2021 №248/10491. Однак лист Департаменту фінансів Міністерство оборони України не може вважатись ні нормативним, ні розпорядчим актом керівника, яким визначається сталий розмір надбавки чи премії. Відповідно посилання відповідача на лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 29.12.2021 №248/10491 як підставу для обрахунку грошового забезпечення є неналежним.

За результатом розгляду справи №380/19324/23 як зразкової Верховний Суд у рішенні від 05 березня 2024 року, яке набрало законної сили на підставі постанови Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2024 року, дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, які особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ, видаються на виконання рішення суду у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові №704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

З урахуванням наведеного суд у розглядуваній справі, відносини у якій між сторонами є подібними як у зразковій справі №380/19324/23, дійшов висновку, що відповідач не довів дотримання ним вимог пункту 5 Порядку №45 при оформленні довідки 08.01.2025 №ХА23449 станом на 01 січня 2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та правильність визначення у цих довідках відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби (1%) та премії (10%).

Суд повторює, що розміри надбавки за особливості проходження служби та премії відповідно до положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою №103, мали бути визначені у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію.

На виконання ухвали суду від 06.03.2025 ІНФОРМАЦІЯ_3 листом від 17.03.2025 надав відомості про встановлені розміри надбавки за особливості проходження служби та премії для категорії (тарифного розряду) військовослужбовців, яка відповідає категорії (тарифному розряду) позивача. Відповідно до наданих суду відомостей у січні 2023 року розмір надбавки за особливості проходження служби за 13 тарифним розрядом (який встановлено ОСОБА_2 ) становить 65%, а щомісячної премії - 204% (а.с. 28, 35).

Верховний Суд у рішенні від 05.03.2024 у зразковій справі №380/19324/23 указував, що підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу (кадровим військовим) у розмірі фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним та таким, що не ґрунтується на нормі закону.

Таким чином, зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та наведені вище норми законодавства, якими врегульовані спірні відносини, та висновки Верховного Суду у рішенні від 05.03.2024, постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024 у зразковій справі №380/19324/23, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо визначення у виданій (на виконання рішення суду у справі №140/10948/24) довідці від 08.01.2025 №ХА23449 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року розміру надбавки за особливості проходження служби 1% та премії 10% та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до ГУ ПФУ у Волинській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (на виконання рішення суду у справі №140/10948/24), в якій на підставі Постанови №704 та Порядку №260 вказати розмір надбавки за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а премії - 204% посадового окладу, враховуючи посадовий оклад і оклад за військовим званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Позивач просив стягнути з відповідача понесені судові витрати зі сплати судового збору, витрати на правничу допомогу.

За приписами частин першої, другої статті 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Згідно із частинами третьою - п'ятою статті 134 КАС України для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Як передбачено частинами шостою, сьомою статті 134 КАС України, у разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідно до частин сьомої, дев'ятої статті 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду. При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Отже, аналіз наведених положень процесуального закону дає підстави для висновку, що вирішенню питання про розподіл судових витрат передує врахування судом, зокрема, обґрунтованості та пропорційності розміру таких витрат до предмета спору, значення справи для сторін. При цьому принципи обґрунтованості та пропорційності розміру таких витрат до предмета спору повинні розглядатися, у тому числі, через призму принципу співмірності, який включає такі критерії: складність справи та виконаних робіт (наданих послуг); час, витрачений на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсяг наданих послуг та виконаних робіт; ціна позову та (або) значення справи для сторони. Крім того, врахування таких критеріїв не ставиться законодавцем у залежність від результату розгляду справи.

При визначенні суми компенсації витрат, понесених на професійну правничу допомогу, необхідно досліджувати на підставі належних та допустимих доказів обсяг фактично наданих адвокатом послуг і виконаних робіт, кількість витраченого часу, розмір гонорару, співмірність послуг категоріям складності справи, витраченому адвокатом часу, об'єму наданих послуг, ціні позову та (або) значенню справи. Суд повинен керуватися критерієм реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерієм розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та суті виконаних послуг. Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду від 08 лютого 2022 року у справах №640/3098/20 та №160/6762/21, від 18 серпня 2022 року у справі №540/2307/21.

На підтвердження витрат, понесених на професійну правничу допомогу, мають бути надані договір про надання правової допомоги (договір-доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат. Така правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі №826/1216/16.

Разом з тим, суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципом справедливості як одного з основних елементів принципу верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, зважаючи на складність справи, ціну позову, якість підготовлених документів, витрачений адвокатом час, тощо є неспівмірним (вказана правова позиція викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 26 серпня 2022 року у справі №520/6658/21).

Для підтвердження витрат на професійну правничу допомогу надано копії таких документів: договору про надання правничої допомоги від 18.02.2025, укладеного між Адвокатським бюро “Валерії Василюк» (далі - Адвокатське бюро) та ОСОБА_1 (а.с.12), акт від 03.03.2025 приймання-передачі наданих послуг правничої допомоги за договором (а.с.8 зворот).

Надаючи оцінку наданим доказам, суд виходить із того, що договором від 18.02.2015 передбачено ведення Адвокатським бюро справи ОСОБА_1 про визнання дій/бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 протиправною та зобов'язання вчинити дії (пункт 1.1). При цьому пунктом 2.1 вказаного договору визначено попередню вартість професійної правничої допомоги (2000,00 грн). За результатами надання професійної правничої допомоги за цим договором сторонами складається акт, в якому вказується її обсяг та вартість (пункт 2.2).

Згідно з актом від 03.03.2025 загальна вартість наданих адвокатом послуг правничої допомоги (надання юридичної консультації, проведення правової експертизи документів, наданих клієнтом, аналіз судової практики, підготовка позовної заяви до суду із здійсненням розрахунку належної довідки позивача станом на 01.01.2023, групування доказів, додатків позовної заяви, надання позову до суду) становить 2000,00 грн.

Суд зазначає, що відшкодуванню підлягають витрати незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною, чи тільки має бути сплачено; при цьому пунктом 2.3 договору про надання правової допомоги від 18.02.2025 обумовлено оплату клієнтом професійної правничої допомоги на підставі акта виконаних робіт за цим договором у строк до 01.09.2025.

Водночас окремі види послуг, наведені в акті приймання-передачі наданих послуг, не є видами правової допомоги (як-от групування доказів, додатків до позовної заяви); ці послуги по суті охоплюються підготовкою та оформленням позову.

Враховуючи складність справи (є справою незначної складності та її розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження), наявність висновків Верховного Суду у такій категорії справ та сталої судової практики у подібних правовідносинах, обсяг наданих послуг, виходячи із принципів обґрунтованості їх розміру, суд дійшов висновку про відшкодування позивачу 1000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.

Звертаючись до суду з позовом, позивач сплатив судовий збір у сумі 969,00 грн (при необхідних 968,96 грн), що підтверджується квитанцією від 28.02.2025 №19 (а.с.8).

З огляду на задоволення позовних вимог на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судові витрати у сумі 1968,96 грн (1000,00 грн - витрати на правничу допомогу, 968,96 грн - витрати зі сплати судового збору).

Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо визначення у виданій довідці від 08 січня 2025 року №ХА23449 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року розміру надбавки за особливості проходження служби 1% та премії 10%.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260, вказати розмір надбавки за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії - 204% посадового окладу, враховуючи посадовий оклад і оклад за військовим званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати у сумі 1968,96 грн (одна тисяча дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).

Суддя Р.С. Денисюк