м. Вінниця
07 травня 2025 р. Справа № 120/17543/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю допущеної відповідачем бездіяльності щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про непридатність ОСОБА_1 до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 42а графи ІІІ Розкладу хвороб, відповідно до Свідоцтва про хворобу №117/1821 від 19.08.2024, а також бездіяльності щодо не видачі ОСОБА_1 військово-облікового документу.
Ухвалою від 13.01.2025 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також надано відповідачу строк на подання відзиву.
12.03.202 відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив щодо задоволення даного позову. Зокрема, покликаючись на положення п. 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, зазначив, що виключення з військового обліку військовозобов'язаного має чітко визначений алгоритм дій для здійснення якого Порядком передбачена обов'язкова особиста присутність військовозобов'язаного у ІНФОРМАЦІЯ_2 , та не обмежена лише проставленням відповідної відмітки у військово-обліковому документі (військовому квитку або тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного).
Зауважив, що законодавством встановлено, що виключення військовозобов'язаного з військового обліку повинне відбуватися у спосіб визначений відповідним порядком, що вимагає від особи здійснити відповідні встановлені законодавством дії.
В контексті наведеного, представник відповідача повідомив, що ОСОБА_1 , до моменту постановки на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв'язку зі зміною місця проживання як внутрішньо переміщена особа, перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 , куди 22.07.2024 з метою отримання особової справи офіцера запасу ОСОБА_1 було направлено запит, для внесення до неї відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку за станом здоров'я, як це визначено організаційно-методичними вказівками щодо визначення особливостей ведення військового обліку військовозобов'язаних офіцерського складу у військових комісаріатах (мобілізаційна директива Генерального штабу Збройних Сил України від 18.06.2018 №321/1168 (дск)), на який станом на момент подачі позову відповіді не отримано.
Таким чином, саме бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо надання ІНФОРМАЦІЯ_2 особової справи офіцера запасу ОСОБА_1 , у зв'язку зі зміною ним місця перебування на військовому обліку є перешкодою щодо внесення відомостей про непридатність позивача до військової служби за станом здоров'я та вчинення інших передбачених законодавством дій.
Щодо видачі позивачу військово-облікового документа, то представник відповідача повідомив, що згідно приписів чинного законодавства, яке регулює питання видачі військово-облікових документів, передбачено особисту присутність військовозобов'язаного у ТЦК та СП за місцем його військового обліку та його обов'язкову участь в процесі виготовлення та видачі військово-облікового документа, що виражається в проставленні особистого підпису у відомості видачі військово-облікових документів. Це в свою чергу унеможливлює отримання особою військово-облікового документа дистанційно.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 з червня 2024 року перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 в статусі військовозобов'язаного, як внутрішньо переміщена особа.
Після проходження ВЛК 19.08.2024 позивача було визнано непридатним до військової служби за станом здоров'я з виключенням з військового обліку, що підтверджується наявним в матеріалах справи копією Свідоцтва про хворобу №117/1821 (а.с. 11-12).
16.11.2024 свідоцтво про хворобу ОСОБА_1 №117/1821 було затверджено 11 Регіональною військово-лікарською комісією, про що проставлено відповідну відмітку.
Як повідомив позивач у позовній заяві, 28.11.2024, та повторно 09.12.2024 він звертався до ІНФОРМАЦІЯ_2 з питань видачі йому військово-облікового документу та виключення з військового обліку.
Зокрема, позивач повідомив, що до заяви від 09.12.2024 ним було надано відповідачу копію свого Військового квитка офіцера запасу серія НОМЕР_1 від 09.08.1993, копію Послужного списку його Особової справи, копію витягу із наказу Командувача сухопутних військ Збройних сил України №535 від 28.06.2024 про його звільнення у запас за станом здоров'я та ін.
Того ж дня ним був отриманий на руки один примірник (оригінал) "Свідоцтва про хворобу" про його непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 42а графи III Розкладу хвороб. Однак питання видачі позивачу ВОД та виключення його з військового обліку залишились не вирішеними, з підстав відсутності у відповідача його Особової справи.
В подальшому, 14.12.2024 позивачем засобами поштового зв'язку на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 було направлено заяву про видачу військово-облікового документа у паперовій формі та внесення до нього відомостей про непридатність ОСОБА_1 до військової служби з виключенням з військового обліку, яка надійшла до ІНФОРМАЦІЯ_3 18.12.2024.
Відповідно до долученого до позовної заяви витягу з Військово-облікової системи «Резерв+», сформованого 27.12.2024, позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 , категорія обліку: військовозобов'язаний.
В звя'зку з тим, що відповідач по закінченню 10 днів з дня отримання заяви позивача від 14.12.2024 не вчинив дій щодо належного розгляду висвітлених у заяві питань, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд керується наступним.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Згідно із ч.1 ст.1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Частина 2 статті 1 Закону № 2232-ХІІ передбачає, що військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Відповідно до ч. 3 ст. 1 цього Закону військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
За змістом ч. 9 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:
допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (абз. 6 ч. 10 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ).
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначає Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487).
Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо:
фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками;
здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;
подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
З метою ведення військового обліку в державі створюється система військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - система військового обліку). Системою військового обліку є сукупність узгоджених за завданнями державних органів, підприємств, установ та організацій, які ведуть військовий облік та забезпечують її функціонування із застосуванням засобів автоматизації процесів та використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених законодавством. Головною вимогою до системи військового обліку є забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників, військовозобов'язаних та резервістів (п. 3 Порядку №1487).
Пунктом 14 Порядку №1487 визначено, що військовий облік забезпечується з урахуванням вимог законодавства у сфері декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники, військовозобов'язані та резервісти працюють (навчаються).
Відповідно до п. 15 Порядку №1487 за умови запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України »Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»:
взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості про яких наявні та актуалізовані (верифіковані) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, за умови дотримання ними правил військового обліку здійснюється на підставі відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, надісланих органами, що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб (далі - органи реєстрації) через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
відомості про декларування/зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів, надіслані органом реєстрації через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, є підставою для взяття особи на військовий облік або зняття з військового обліку районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, органом СБУ, відповідним підрозділом розвідувального органу.
У разі звернення призовника, військовозобов'язаного або резервіста до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів за новим задекларованим місцем проживання в його військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки про взяття на військовий облік за новим місцем проживання.
У разі коли відомості про призовника, військовозобов'язаного або резервіста не включено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, призовник, військовозобов'язаний або резервіст може за власним бажанням подати відомості для включення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів під час формування декларації про місце проживання з використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) за умови запровадження інформаційної взаємодії. Механізм та вимоги до технічного опису сервісу електронної інформаційної взаємодії між Порталом Дія та Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів встановлюються Міноборони.
Відомості про декларування/зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів за декларацією (заявою), поданою в електронній формі з використанням засобів Порталу Дія, не включаються органом реєстрації до повідомлення, передбаченого додатком 18.
Згідно п. 15-1 Порядку №1487 до запровадження електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовники, військовозобов'язані та резервісти (за наявності у них дійсних військово-облікових документів) можуть надавати інформацію про зміну своїх облікових даних шляхом подання заяв та відповідних підтвердних документів через центри надання адміністративних послуг, на підставі яких районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, орган СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів вносять зміни до відповідних облікових документів та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до п. 20 Порядку №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. У разі зміни місця проживання або у разі, коли в паспорті громадянина України відсутні відмітки про реєстрацію місця проживання, призовниками, військовозобов'язаними та резервістами подається інформація, яка підтверджується документами або відомостями відповідно до Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1234). Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Абзацом першим п. 22 Порядку №1487 встановлено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи. Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних (п. 23 Порядку №1487).
Відповідно до п. 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; надсилають запити до органів реєстрації з метою встановлення адреси зареєстрованого (задекларованого) місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 29); проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
За змістом ст. 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Згідно ст. 2 Закону № 1951-VIII основними завданнями Реєстру є:
1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;
2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;
3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.
Відповідно до ст. 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є:
1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі. Оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (ч.ч. 8, 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII).
Статтею 6 Закону № 1951-VIII визначено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Внесена до Реєстру інформація про призовника, військовозобов'язаного або резервіста є конфіденційною. Нерозголошення конфіденційної інформації гарантується державою. Збирання, зберігання, використання та захист інформації, що міститься у Реєстрі, здійснюються відповідно до закону. Особам, які працюють з базами даних Реєстру, заборонено вимагати, обробляти та використовувати будь-яку інформацію, не передбачену законодавством.
Статтею 9 Закону № 1951-VIII визначено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру. Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону № 1951-VIII ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (абз. 1 ч. 3 ст. 14 Закону № 1951-VIII).
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
За змістом пунктів 1, 2 вказаного Порядку військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):
- в електронній формі - засобами Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
- у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.
Пунктами 5-7 Порядку №559 встановлено, що військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
Військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами:
Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка;
Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони;
Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).
Військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації.
Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей, визначених у пункті 8 цього Порядку.
Згідно з пп. 8 п. 8 Порядку №559 у військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду, що містить відомості про зазначений документ (далі - QR-код військово- облікового документа) (за наявності таких відомостей):
відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до п. 13 Порядку №559 бланк військово-облікового документа у паперовій формі виготовляється самостійно районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки або їх відділами (відповідними органами СБУ, підрозділами розвідувальних органів) згідно з вимогами, зазначеними у додатку 1.
Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або їх відділи (відповідні органи СБУ, підрозділи розвідувальних органів) можуть роздруковувати бланк військово-облікового документа, який формується за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
З матеріалів справи суд встановив, що після проходження медичного огляду позаштатною діючою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 19.08.2024 позивача було визнано непридатним до військової служби за станом здоров'я з виключенням з військового обліку, що підтверджується наявним в матеріалах справи копією Свідоцтва про хворобу №117/1821.
16.11.2024 свідоцтво про хворобу ОСОБА_1 №117/1821 було затверджено 11 Регіональною військово-лікарською комісією, про що проставлено відповідну відмітку.
Як повідомив позивач у позовній заяві, 28.11.2024 та повторно 09.12.2024 він особисто звертався до ІНФОРМАЦІЯ_2 з питань отримання військово-облікового документу та внесення відомостей до Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про його виключення з військового обліку. Однак відповідні питання відповідачем не були вирішені, з посиланням на відсутність в розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_2 матеріалів особової справи позивача.
Дана обставина не заперечувалась відповідачем у поданому до суду відзиві.
Таким чином, під час розгляду справи судом було встановлено, що позивач двічі особисто звертався до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою отримання військово-облікового документу з відміткою про його зняття з військового обліку та надав необхідний пакет документів для вирішення зазначених питань, проте отримав відмову, з підстав які від нього не залежали.
В контексті наведеного, суд відмічає, що ОСОБА_1 на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває з 25.06.2024, проте із запитом про витребування особової справи та послужної картки позивача відповідач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 лише 22.07.2024. Також, як слідує зі змісту відзиву на позовну заяву, станом на дату його формування, тобто 12.03.2025, запитувані документи від ІНФОРМАЦІЯ_2 так і не було отримано. При цьому, у відзиві відповідачем не повідомлено, яких додаткових заходів було вжито ІНФОРМАЦІЯ_2 , спрямованих на забезпечення права позивача на формування та відображення щодо нього в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуальних відомостей, а саме додаткових заходів щодо отримання від ІНФОРМАЦІЯ_2 особової справи та послужної картки позивача.
Суд також враховує, що в силу свого правового становища та зважаючи на порядок ведення обліку особових справ військовослужбовців, позивач позбавлений можливості самостійно вжити заходів щодо передачі його особової справи та послужної картки з ІНФОРМАЦІЯ_2 до ІНФОРМАЦІЯ_2 , а відтак покликання відповідача у відзиві на позовну заяву на відсутність надходження запитуваних документів, ставить позивача у залежність від вчинення суб'єктами владних повноважень, відповідальних за ведення його обліку, дій щодо належного зберігання та направлення його особової справи та послужної картки, що, на переконання суду, є неприпустимим, адже порушує права відповідної особи.
Крім того, суд також зауважує, що відсутність в розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_2 особової справи позивача слугувало підставою для формування відмовного листа від 17.01.2025 за №708, в якому позивача лише було повідомлено про необхідність особисто звернутись до відповідного центру комплектування.
Втім, суд відмічає, що згідно повідомлених в позовній заяві обставин, які не спростовані (не заперечуються) відповідачем у відзиві на позовну заяву, позивач двічі особисто, а також шляхом направлення письмового заяви , звертався в ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою отримання військово-облікового документу з відміткою про його зняття з військового обліку, проте не отримав позитивного результату з вирішення зазначених питань.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не вирішення питання про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про зняття позивача з військового обліку відповідно до його заяви від 14.12.2024, а також щодо видачі військово-облікового документу з урахуванням відомостей про непридатність позивача до військової служби з виключенням з військового обліку.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про зняття позивача з такого обліку та видати військово-обліковий документ з відображенням відповідних відомостей, то суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Виходячи з принципу «належного врядування», суб'єкт владних повноважень повинен сам виправляти свої помилки і відновлювати права осіб, що звернулися до нього, і щодо яких мали місце порушення. Тим більше після того, як неправомірність рішення (дії, бездіяльності) встановлено судом.
Верховний Суд у постанові від 31.05.2021 року у справі №420/7110/19 зазначив, що обраний позивачем спосіб захисту повинен: а) відповідати змісту порушеного права (вимога повинна співвідноситися із обставинами порушення права чи законного інтересу); б) забезпечувати реальне поновлення прав у випадку задоволення позову (у результаті виконання рішення суду особа фактично повернеться в той стан, у якому перебувала до моменту порушення її права чи законного інтересу).
У постановах від 22.09.2020 у справі №910/3009/18, від 21.08.2019 у справі №911/3681/17 Велика Палата Верховного Суду зазначала, що застосування конкретного способу захисту права залежить як від виду та змісту правовідносин, які виникли між сторонами, від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.
Стосовно дискреційних повноважень Верховний Суд неодноразово зазначав, що такими є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом подібних повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може». У такому випадку дійсно суд не може зобов'язати суб'єкта владних повноважень обрати один із правомірних варіантів поведінки, оскільки який би варіант реалізації повноважень не обрав відповідач, кожен з них буде правомірним, а тому це не порушує будь-чиїх прав.
Водночас повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний і законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку (до прикладу, постанови Верховного Суду від 13 грудня 2018 року у справі №802/412/17-а, від 11 квітня 2018 року у справі №806/2208/17, від 05 квітня 2023 року у справі №320/12971/21).
Суд зазначає, що прийняття рішення про внесення змін або про відмову у внесенні змін до відомостей щодо військовозобов'язаного у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до вищенаведених норм Закону № 1951-VIII та Порядку №1487, є дискреційними повноваженнями позивача.
Разом з цим, у даній справі суд не перебирає повноваження ВЛК та не надає власну оцінку поставленому діагнозу щодо наявності підстав для визнання позивача таким, що не придатний до військової служби, а лише перевіряє дотримання процедури внесення відомостей щодо позивача до військово-облікового документу та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно поданих документів, щодо оформлення яких відповідач у відмовному листі від не висловив жодних зауважень.
З огляду на те, що відповідачем суду не надано доказів внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про виключення позивача з військового обліку та доказів видачі останньому військово-облікового документу з урахуванням відвідомостей про його непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, а мотиви відмови у внесенні відповідних відомостей та видачі військово-облікового документу, на переконання суду, не залежать від волі позивача, а зумовлені неузгодженістю внутрішньої взаємодії структурних підрозділів Міноборони (в даному випадку ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_2 ), суд вважає за необхідне, з метою захисту прав та інтересів позивача, зобов'язати відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про зняття позивача з військового обліку відповідно до його заяви від 14.12.2024, а також видати позивачу військово-обліковий документ на бланку згідно «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа», згідно Постанови Кабінету Міністрів України №559 від 16.05.2024 з урахуванням відомостей про непридатність позивача до військової служби з виключенням з військового обліку.
Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість основних доводів сторін, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про непридатність ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 42а графи III Розкладу хвороб, відповідно до Свідоцтва про хворобу №117/1821 від 19 серпня 2024 року.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про непридатність ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 42а графи III Розкладу хвороб, відповідно до Свідоцтва про хворобу №117/1821 від 19 серпня 2024 року.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо невидачі ОСОБА_1 військово-облікового документу на бланку згідно «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа» затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 559 від 16 травня 2024 року.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 видати ОСОБА_1 військово- обліковий документ на бланку згідно «Порядку оформлення (створення) та видачі військово- облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа» затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 559 від 16 травня 2024 року з урахуванням відомостей, які внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, про непридатність ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 42а графи III Розкладу хвороб, відповідно до Свідоцтва про хворобу №117/1821 від 19 серпня 2024 року.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна