65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"28" квітня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/5636/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Невінгловської Ю.М.
при секретарі судового засідання: Задорожному А.О.;
за участі представників:
від позивача: Нікора О.В.;
від відповідача: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу:
за позовом: Одеського обласного центру зайнятості (65007, м. Одеса, вул. Адмірала Лазарєва, буд. 10; код ЄДРПОУ 03491435);
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Погорецької Віти Ігорівни ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 );
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Акціонерне товариство «ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ» (01001, м. Київ, вул. Госпітальна, 12Г; код ЄДРПОУ 00032129);
про стягнення 250 000,00 грн., -
1. Суть спору.
5.12.2024 до Господарського суду Одеської області надійшла позовна заява (вх.№5779/24) Одеського обласного центру зайнятості до відповідача - Фізичної особи-підприємця Погорецької Віти Ігорівни, в якій позивач просить суд стягнути з відповідача 250 000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про надання мікрогранту та положень Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 №738, в частині створення робочих місць та працевлаштування на них осіб, у зв'язку з чим ФОП Погорецька В.І. зобов'язана повернути грошові кошти в розмірі 250 000,00 грн., які були нею отримані в якості мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу.
2. Заяви, клопотання та інші процесуальні дії по справі.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 30.12.2024 було відкрито провадження у справі №916/5636/24 за правилами спрощеного позовного провадження із призначенням підготовчого засідання на 03.02.2025.
23.01.2025 до суду від АТ «ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ» надійшли пояснення третьої особи (вх.№2465/25).
30.01.2025 до суду від АТ «ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ» надійшли пояснення третьої особи, в яких серед іншого АТ «ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ» просило здійснювати розгляд справи без участі представника третьої особи (вх.№3324/25).
Ухвалою суду від 05.02.2025 зобов'язано Міністерство соціальної політики України надати до суду в строк протягом десяти днів з моменту отримання цієї ухвали, відомості про реєстрацію в якості внутрішньо переміщеної особи - Погорецької Віти Ігорівни; РНОКПП НОМЕР_1 ; а також відомості про фактичне місце проживання такої особи, адреси, за якими може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та номер телефону.
13.02.2025 до суду від Міністерства соціальної політики України надійшов лист в якому викладалася запитувана інформація щодо відомостей про місце проживання Погорецької В.І. як внутрішньо переміщеної особи (вх.№4980/25).
У судовому засіданні 03.03.2025, за участі представника позивача, суд зобов'язав представника позивача надати до суду документи які не були надані з позовом, та без оформлення окремого документа постановив ухвалу про оголошення перерви в розгляді справи по суті до 31.03.2025 о 15:00.
28.03.2025 до суду від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (вх.№9959/25).
У судовому засіданні 31.03.2025, без участі сторін, суд підписав в судовому засіданні скорочену ухвалу про задоволення клопотання позивача та відклав розгляд справи на "28" квітня 2025 р. о 12:30.
25.04.2025 до суду від позивача надійшло клопотання про долучення доказів (вх.№13274/25).
28.04.2025 до суду від позивача надійшло клопотання про долучення доказів (вх.№13505/25).
У судовому засіданні 28.04.2025 суд проголосив скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду та відклав складення повного рішення на строк до 05.05.2025.
Після отримання відомостей про реєстрацію Погорецької Віти Ігорівни в якості внутрішньо переміщеної особи, про відкриття провадження у справі а також про подальший її розгляд відповідача було повідомлено шляхом направлення копій ухвал суду на адресу реєстрації відповідача як внутрішньо переміщеної особи та за якою відповідач здійснював господарську діяльність.
Водночас ухвали суду отримані відповідачем не були та повернулися до Господарського суду Одеської області з відміткою про повернення у зв'язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.
Відповідно до п. 4, 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
За змістом п. 82 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. № 270 (зі змінами), Рекомендовані листи з позначкою “Судова повістка», адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу), а в разі його відсутності - будь-кому з повнолітніх членів його сім'ї, який проживає разом з адресатом (одержувачем). У разі відсутності адресата (одержувача), будь-кого з повнолітніх членів його сім'ї за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою “Судова повістка».
Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого (реєстрованого) листа з позначкою “Судова повістка», працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку “адресат відсутній за зазначеною адресою», яка засвідчується підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до суду.
Відповідно до частин 3, 7 статті 120 ГПК України, виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Отже, якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто поштовим відділенням зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного суду від 28.01.2019 у справі № 915/1015/16.
Згідно ч. 1 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цієї статтею.
Виходячи з вищевикладених положень ГПК України та встановлених обставин щодо порядку викликів і повідомлень відповідачів, суд вважає, що Мале приватне підприємство “СМЕРІЧКА» є належним чином повідомлено про час та місце судового розгляду, що наділяє суд правом розглядати справу без його участі.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 ГПК України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Враховуючи ту обставину, що в умовах воєнного стану суди продовжують працювати в штатному режимі, з огляду на необхідність дотримання розумних строків розгляду справи з метою забезпечення доступу до правосуддя, гарантованого державою та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд здійснив розгляд даної справи в межах розумного строку.
З огляду на ненадання відповідачем відзиву, відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
3. Аргументи учасників справи.
3.1. Аргументи Одеського обласного центру зайнятості.
У якості обґрунтування своїх вимог, позивач вказує, що згідно заяви на отримання гранту на власну справу №MOR700 та бізнес-плану, ФОП Погорецькій В.І. було надано мікрогрант в розмірі 250 000,00 грн.
Як вказує позивач, ФОП Погорецька В.І. повинна була використати вказані грошових кошти на відкриття цеху з пошиття чоловічого одягу та в подальшому відкриття шоу-руму та інтернет магазину фактичне місце провадження діяльності: м. Одеса, бульв. Французький, буд. 22/4, прим. 53.
Позивач вказує, що в порушення умов Порядку №738, ФОП Погорецька В.І. не здійснила працевлаштування 2-ох осіб, не надала доказів цільового використання коштів мікрогранту та припинила спілкування з представниками Одеського обласного центру зайнятості.
Таким чином позивач вважає, що ФОП Погорецька В.І. повинна повернути 250 000,00 грн. які були отримані нею як кошти мікрогранту. Позивач звертався до відповідача із претензією в якій просив добровільно повернути грошові кошти, водночас дана претензія була залишена відповідачем без відповіді та виконання.
У зв'язку з викладеним Одеський обласний центр зайнятості вимушений звернутися до суду з даним позовом.
3.2. Аргументи Фізичної особи-підприємця Погорецької Віти Ігорівни.
ФОП Погорецька В.І. своїм правом передбаченим ст. 165 ГПК України, на подання відзиву по суті справи не скористалась, жодних доказів у якості спростування наведених позивачем обставин відповідачем до матеріалів справи не додано.
Згідно положень ч. 2 ст. 178 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відтак суд вирішує спір, який виник між Одеським обласним центром зайнятості та ФОП Погорецькою В.І., за наявними в матеріалах справи доказами.
4. Фактичні обставини справи встановлені судом.
05.02.2024 ФОП Погорецька В.І. через Єдиний державний веб-портал електронних послуг "Дія" звернулась із заявою №MOR700 на отримання гранту на власну справу.
Відповідно до умов бізнес-плану ФОП Погорецька В.І. планувала використати кошти гранту на придбання обладнання, тканини, фурнітури для пошиття чоловічого та жіночого одягу, а саме корпоративного одягу закладів ресторанного бізнесу, а також здійснити оплату цеху для відшиву першої партії одягу, на загальну суму 250 000,00 грн.
Відповідно до п. 17 Порядку №738 за результатами розгляду інформації уповноваженого банку, яка включає оцінку бізнес-плану та результати перевірки ділової репутації отримувачів, а також оцінку співбесіди з отримувачами, проведеної регіональними центрами зайнятості, та протоколу комісії Державного центру зайнятості з питань надання мікрогрантів на створення або розвитку власного бізнесу, наказом від 01.03.2024 №33 Державним центром зайнятості був наданий мікрогрант на створення або розвиток власного бізнесу 462 отримувачам на загальну суму 110 688 093,00 грн., в тому числі, згідно Додатку №1, ФОП Погорецька В.І. на загальну суму 250 000,00 грн.
11.03.2024 ФОП Погорецька В.І. надала до АТ «ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ» заяву приєднання до Договору про надання мікрогранту, якою, зокрема, приєдналася до умов Договору про надання мікрогранту оприлюдненого на офіційному сайті ДЦЗ в мережі інтернет, вільний доступ до якого здійснювався за адресою: www.dcz.gov.ua (в редакції, що діяла в період виникнення спірних правовідносин).
Також в даній заяві ФОП Погорецька В.І. вказала що перерахування мікрогранту здійснюється на рахунок отримувача НОМЕР_2 .
14.03.2024 ФОП Погорецька В.І. надала до АТ «ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ» заяву про відкриття Рахунку обслуговування гранту а саме, рахунку - НОМЕР_2 .
28.03.2024 грошові кошти в розмірі 250 000,00 грн. були зараховані ФОП Погорецькій В.І. на рахунок обслуговування гранту НОМЕР_2 , що вбачається з наданої виписки по банківському рахунку.
17.04.2024 з вказаного рахунку ФОП Погорецька В.І. здійснила оплату на суму 52 000,00 грн. з призначенням платежу: «Сплата за комплект обладнання для термотрансерного друку (для сублімації з термопресом НР 9 в 1 New 29*38 см+L1300),згідно рахунка №1004482 від 16.04.2024,без ПДВ».
26.04.2024 грошові кошти в розмірі 52 000,00грн. були повернуті на рахунок ФОП Погорецька В.І. як помилково сплачені кошти згідно листа вих №1 від 22.04.2024 р Без ПДВ.
16.05.2024 ФОП Погорецька В.І. здійснила оплату на суму 52 000,00грн. з призначенням платежу: «Сплата за комплект обладнання для термотрансерного друку (для сублімації з термопресом НР 9 в 1 New 29*38 см + L1300), згідно рахунка на оплату по замовленню Nє3968565 від 14.05.2024, в т.ч.ПДВ-8666.67грн.».
16.05.2024 ФОП Погорецька В.І. здійснила оплату на суму 40 000,00 грн. з призначенням платежу: «Сплата за торгівельне обладнання (пристінне торг.обладнання лофт з решіткою та полицями-27500,00 грн; торгова стійка-8500,00 грн; стійка-вішалка -3850,00 грн; доставка-150,00 грн), згідно рахунка на оплату #1705 від 14.05.2024, без ПДВ».
30.05.2024 року здійснена оплата на суму 70 000,00грн.(Сімдесят тисяч грн., 00коп.) з призначенням платежу: « Сплата за тканини згідно рахунка Nє350/24 від 23.05.2024,без ПДВ»;
05.07.2024 ФОП Погорецька В.І. здійснила оплату на суму 13 000,00грн. з призначенням платежу: «Сплата за вивіску (вуличний лайтбокс інтер?єрна вивіска)-8000,00 грн, розробка логотипу та айдентики (послуги графічного дизайнера фрілансера )-5000,00 грн., згідно видаткової накладної #183 від 03.07.2024,без ПДВ».
30.07.2024 ФОП Погорецька В.І. здійснила оплату на суму 40 000,00грн з призначенням платежу: «Сплата за фурнітуру-30000,00грн,послуги смм-спеціаліста(оплата за створення сторінок в соцмережах, контент плану та підключення таргет реклами)-1000,00грн.згідно видаткової накладної#342 від 29.07.2024,без ПДВ».
30.09.2024 з банківського рахунку ФОП Погорецької В.І. було здійснено повернення 35 000,00 грн. як невикористаної суми мікрогранту згідно Постанови КМУ від 21.06.2022№738».
Вказані відомості вбачаються з виписки по банківському рахунку ФОП Погорецької В.І. НОМЕР_2 , листів АТ «ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ» за №4930/08.02-01-33/42-24 від 03.12.2024, за №75/3-02/33828/2025 від 24.03.2025, а також у копії рахунків на проведення оплат, копій видаткових накладних та платіжних інструкцій про проведення оплат.
Відповідно до листа ГУ ДПС в Одеській області за №23928/5/15-32-24-07-05 від 14.11.2024з 06.03.2024 ФОП Погорецька В.І. перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС в Херсонській області Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, Каланчацька ДПІ.
В матеріалах справи наявні роздруківки спілкування в месенджері Viber посадової особи Одеського обласного центру зайнятості, стосовно надання доказів працевлаштування 2-ох, а саме копії наказів про призначення, копії трудових книжок призначених осіб та повідомлень до податкової. Між тим ФОП Погорецька В.І. доказів працевлаштування 2-ох осіб не надала.
Відповідно до Акту за №339 від 09.10.2024, перевірки фактичного знаходження суб'єкта господарювання за вказаною адресою уповноваженими особами Одеського обласного центру зайнятості проведено перевірку місцезнаходження ФОП Погорецької В.І. за адресами: АДРЕСА_2 які вказала ФОП Погорецька В.І. як місце поживання та місце провадження діяльності.
Спеціалістами Одеської філії Одеського обласного центру зайнятості було здійснено виїзд за адресами для перевірки місцезнаходження та встановлено, що на момент перевірки суб'єкт господарювання Погорецька В.І. за заявленими адресами не знаходились. За вказаними адресами знаходяться житлові приміщення, змоги потрапити всередину суб'єкт господарювання не надав. На зв'язок ФОП Погорецька В.І. не виходить, на повідомлення не реагує, документів для проведення перевірки не надає.
Як висновок в Акті за №339 від 09.10.2024, було зазначено, що на дату підписання акта неможливо встановити факт цільового використання мікрогранту під час перевірки за вказаними адресами вище перераховане торгівельне обладнання та сировина не виявлені.
Відповідно до протоколу №4 від 24.10.2024 засідання Комісії Одеського обласного центру зайнятості з питань надання мікрогрантів/грантів, за результатами проведеної перевірки згідно Акту за №339 від 09.10.2024, комісія дійшла висновку про факт невиконання обов'язкових умов договору, визначених п.п.20,21 Порядку Nє738, п.2.пп1,2 Розділом IV Договору а саме: щодо необхідності створення протягом 6 місяців з дати отримання мікрогранту 2 робочих місць та працевлаштування на них працівників; неможливості встановлення факту цільового використання коштів мікрогранту.
Також комісія рекомендувала директору Одеського ОЦЗ прийняти рішення про повернення ФОП Погорецькою В.І. суми мікрогранту у розмірі 250000,00грн, на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
Наказом Одеського обласного центру зайнятості за №1070 від 01.11.2024, визнано кошти мікрогранту в сумі 250000,00 грн. отримані ФОП Погорецька Віта Ігорівна (РНОКПП НОМЕР_1 ), такими, що підлягають поверненню.
04.11.2024 з метою досудового врегулювання спору на адресу ФОП Погорецької В.І. була направлена претензія якою запропоновано добровільно повернути кошти в сумі 250000,00 грн протягом 30 календарних днів з дня отримання даної претензії. Претензія повернулася як не вручена.
У зв'язку з викладеним позивач звернувся до суду з метою повернення 250 000,00 грн. коштів мікрогранту.
5. Позиція суду щодо встановлених обставин справи.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" терміни "суб'єкти малого підприємництва" і "суб'єкти середнього підприємництва" вживаються у цьому Законі в значенні, наведеному у Господарському кодексі України, з урахуванням того, що в цілях цього Закону термін суб'єкти малого підприємництва охоплює суб'єктів мікропідприємництва.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 55 Господарського кодексу України (надалі - ГК України) суб'єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Суб'єкти господарювання залежно від кількості працюючих та доходів від будь-якої діяльності за рік можуть належати до суб'єктів малого підприємництва, у тому числі до суб'єктів мікропідприємництва, середнього або великого підприємництва.
Суб'єктами мікропідприємництва, зокрема, є: фізичні особи, зареєстровані в установленому законом порядку як фізичні особи - підприємці, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 10 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 2 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України.
Суб'єктами малого підприємництва, зокрема, є: фізичні особи, зареєстровані в установленому законом порядку як фізичні особи - підприємці, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" метою державної політики у сфері розвитку малого і середнього підприємництва в Україні є: 1) створення сприятливих умов для розвитку малого і середнього підприємництва; 2) забезпечення розвитку суб'єктів малого і середнього підприємництва з метою формування конкурентного середовища та підвищення рівня їх конкурентоспроможності; 3) стимулювання інвестиційної та інноваційної активності суб'єктів малого і середнього підприємництва; 4) сприяння провадженню суб'єктами малого і середнього підприємництва діяльності щодо просування вироблених ними товарів (робіт, послуг), результатів інтелектуальної діяльності на внутрішній і зовнішній ринки; 5) забезпечення зайнятості населення шляхом підтримки підприємницької ініціативи громадян.
Частинами 1, 2 ст. 12 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" встановлено, що державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 ГК України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" державна підтримка суб'єктів малого і середнього підприємництва та об'єктів інфраструктури підтримки малого і середнього підприємництва включає фінансову, інформаційну, консультаційну підтримку, у тому числі підтримку у сфері інновацій, науки і промислового виробництва, підтримку суб'єктів малого і середнього підприємництва, що провадять експортну діяльність, підтримку у сфері підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації управлінських кадрів та кадрів ведення бізнесу.
Частинами 1-3 ст. 16 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" встановлено, що надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва. Фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів. Основними видами фінансової державної підтримки є: 1) часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб'єктів малого і середнього підприємництва; 2) часткова компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями; 3) надання гарантії та поруки за кредитами суб'єктів малого і середнього підприємництва; 4) надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи; 5) надання позик на придбання і впровадження нових технологій; 6) компенсація видатків на розвиток кооперації між суб'єктами малого і середнього підприємництва та великими підприємствами; 7) фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій; 8) інші види не забороненої законодавством фінансової державної підтримки. Порядок використання коштів державного бюджету для фінансової державної підтримки суб'єктів малого і середнього підприємництва затверджується відповідно до вимог бюджетного законодавства.
Метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу. Джерелами фінансування надання мікрогрантів отримувачам є кошти: Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд); державного бюджету, у тому числі кошти, що надходять на рахунок Мінекономіки "Фонд підтримки малого та середнього бізнесу", відкритий у Національному банку, на який зараховуються добровільні внески (благодійні пожертви) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права в національній та іноземній валюті. Надання передбачених цим Порядком мікрогрантів може здійснюватися разом з державною підтримкою, яка може надаватися відповідно до законодавства місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями на підставі регіональних та місцевих програм розвитку малого і середнього підприємництва за рахунок коштів місцевих бюджетів. З метою спільного надання державної підтримки, передбаченої цим Порядком і регіональними та місцевими програмами розвитку малого і середнього підприємництва, Державний центр зайнятості укладає договори про співробітництво з відповідними місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями, в яких визначаються основні умови виконання зазначених регіональних та місцевих програм (п. 1 Порядку № 738).
Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки. Розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості (п. 2 Порядку № 738).
Згідно з п. 4 Порядку № 738 розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та не перевищує: 75000 гривень включно у разі зобов'язання отримувача зареєструватися фізичною особою-підприємцем; 150000 гривень включно у разі зобов'язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника на умовах, визначених цим Порядком; 250000 гривень включно у разі зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників на умовах, визначених цим Порядком.
Пунктом 5 Порядку № 738 встановлено, що мікрогранти надаються для покриття таких напрямів витрат:
- придбання меблів, обладнання, транспортних засобів (які будуть використовуватися в комерційних та виробничих цілях), необхідних для провадження господарської діяльності, які не підлягають відчуженню до виконання умов договору про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави);
- закупівля ліцензійного програмного забезпечення, свійських тварин та птиці, багаторічних насаджень, саджанців, посівного матеріалу, сировини, матеріалів, товарів та послуг, пов'язаних з реалізацією бізнес-плану (такі витрати повинні становити сумарно не більше 50 відсотків розміру мікрогранту);
- послуги маркетингу та реклами (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру мікрогранту);
- орендна плата за користування нежитловим приміщенням, земельною ділянкою, які будуть використовуватися в комерційних та виробничих цілях (такі витрати повинні становити не більше 25 відсотків розміру мікрогранту);
- орендна плата за обладнання (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру мікрогранту);
- лізинг обладнання, крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування (такі витрати повинні становити не більше 50 відсотків загального розміру мікрогранту);
- використання у підприємницькій діяльності прав інших суб'єктів господарювання (комерційна концесія).
Надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом сьомим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Мінекономіки через АТ "Ощадбанк" (далі - уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів (далі - подання), відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію 1). Надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом шостим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Державним центром зайнятості в межах обсягу коштів, передбачених в бюджеті Фонду на поточний бюджетний період за відповідним напрямом, через уповноважений банк відповідно до договору про взаємодію між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію 2) (ч. 6 Порядку № 738).
Пунктом 20 Порядку № 738 встановлено, що для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку шляхом підписання заяви про приєднання. У договорі мікрогранту обов'язково зазначаються обрані з переліку, визначеного пунктом 5 цього Порядку, напрями витрат, на покриття яких використовується мікрогрант, а також умови, невиконання або неналежне виконання яких є підставою для повернення отримувачем отриманих коштів. Обов'язковою умовою договору мікрогранту, крім надання мікрогранту отримувачам, визначеним абзацом другим пункту 4 цього Порядку, є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту. Для виконання обов'язкової умови не може бути працевлаштована особа, яка перебувала у трудових відносинах з отримувачем мікрогранту протягом 180 календарних днів, що передують дню її працевлаштування відповідно до вимог цього Порядку, крім надання мікрогранту отримувачам, визначеним абзацом другим пункту 4 цього Порядку.
Для виконання отримувачем обов'язкової умови договору щодо працевлаштування міський, районний, міськрайонний центр зайнятості, філія регіонального центру зайнятості (далі - центр зайнятості) за місцем укладення договору мікрогранту інформує суб'єкта господарювання про можливість укомплектування робочих місць особами з числа зареєстрованих безробітних. Центр зайнятості та суб'єкт господарювання вживають спільних заходів для добору працівників із числа зареєстрованих безробітних. За відсутності у центрі зайнятості зареєстрованих безробітних, які можуть бути працевлаштовані на робочі місця, створені суб'єктом господарювання, комплектування таких робочих місць здійснюється суб'єктом господарювання самостійно. У разі невиконання обов'язкової умови договору мікрогранту, зокрема нестворення отримувачем робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та непрацевлаштування на них осіб згідно з умовами цього Порядку, сума мікрогранту протягом одного місяця після закінчення такого шестимісячного періоду повертається отримувачем у повному обсязі уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
За змістом п. 21 Порядку № 738 Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості (далі - центр зайнятості) здійснює моніторинг та контроль за виконанням умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку. Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади. У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту. У разі встановлення під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту факту відсутності меблів, обладнання, транспортних засобів, придбаних отримувачем за кошти мікрогранту, які не підлягають відчуженню відповідно до абзацу другого пункту 5 цього Порядку, отримувач повертає вартість таких меблів, обладнання, транспортних засобів. Рішення про повернення мікрогранту приймаються регіональними центрами зайнятості. Не вважається нецільовим використанням коштів мікрогранту: зміна моделі, марки, кількості, вартості предметів закупівлі, якщо такі предмети закупівлі за своїм функціональним призначенням є аналогічними зазначеним у бізнес-плані та відповідають напрямам витрат, визначеним пунктом 5 цього Порядку, і якщо зміна здійснена в межах суми наданого мікрогранту. Уповноважений банк протягом п'яти робочих днів повертає зазначені кошти на: реєстраційний рахунок загального фонду Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до державного бюджету в установленому порядку - для коштів, наданих із загального фонду державного бюджету; спеціальний реєстраційний рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі, - для коштів, наданих із спеціального фонду державного бюджету; на рахунок Фонду - для мікрогрантів, наданих за рахунок коштів Фонду. Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства. У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пункту 20 цього Порядку і цього пункту сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку. Для реалізації умов цього Порядку інформація:
- про суми сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування отримувачами подається ДПС за запитом Державного центру зайнятості. Форма подання такої інформації встановлюється Державним центром зайнятості разом з ДПС;
- про працевлаштування осіб на нові робочі місця, суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, сплаченого за працевлаштованих на визначених цим Порядком умовах працівників, подається Пенсійним фондом України. Тип та структура електронних даних, що передаються та приймаються, процедури взаємодії між інформаційними системами та зміни до них, форма журналів обліку запитів та відповідей визначаються Державним центром зайнятості та Пенсійним фондом України шляхом прийняття спільних рішень, які оформляються окремими протоколами, підготовленими на підставі цього Порядку;
- про день зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку подається уповноваженим банком відповідно до договору про взаємодію 1 та договору про взаємодію 2.
У разі коли за результатами обміну інформацією між Державною службою зайнятості, Пенсійним фондом України та ДПС відсутня інформація в частині сплати отримувачем податків, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, отримувач подає Державному центру зайнятості витяг з інформаційної системи органів ДПС або документальне підтвердження щодо стану розрахунків з бюджетом та цільовими фондами (зокрема, щодо сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску за працевлаштованих осіб відповідно до умов цього Порядку).
Як було встановлено судом, 05.02.2024 ФОП Погорецька В.І. через Єдиний державний веб-портал електронних послуг "Дія" звернулась із заявою №MOR700 на отримання гранту на власну справу, та зокрема у своїй заяві вказала що працевлаштує 2-ох осіб.
28.03.2024 грошові кошти в розмірі 250 000,00 грн. були зараховані ФОП Погорецькій В.І. на рахунок обслуговування гранту НОМЕР_2 , що вбачається з наданої виписки по банківському рахунку.
Водночас, до акту перевірки за №339 від 09.10.2024 фактичного знаходження суб'єкта господарювання за вказаною адресою уповноваженими особами Одеського обласного центру зайнятості проведено перевірку місцезнаходження ФОП Погорецької В.І. за адресами: АДРЕСА_2 які вказала ФОП Погорецька В.І. як місце поживання та місце провадження діяльності та встановлено що на момент перевірки суб'єкт господарювання Погорецька В.І. за заявленими адресами не знаходились, на зв'язок ФОП Погорецька В.І. не виходить, на повідомлення не реагує, документів для проведення перевірки не надає. Також зазначеним актом було встановлено, що за період з 11.03.2024 по 09.10.2024 ФОП Погорецька В.І. робочі місця не створила та не працевлаштувала 2-ох працівників.
Таким чином, суд доходить висновку, що з 28.03.2024 до 27.09.2024 ФОП Погорецька В.І. не виконала обов'язкової умови договору мікрогранту, тобто не створила протягом шести місяців з дня зарахування уповноваженим банком коштів на рахунок робочих місць та не працевлаштувала на них осіб на строк не менш як на 24 місяці.
Згідно з п. 21 Порядку № 738 у разі несвоєчасного та/або неповного виконання пункту 20 цього Порядку і цього пункту сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про порушення відповідачем своїх зобов'язань передбачених Порядком № 738 та Договором про надання мікрогранту, що має наслідком стягнення заборгованості у розмірі 250000,00 грн.
Водночас з відомостей наданих АТ ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ» разом з листом №75/3-02/33828/2025 від 24.03.2025, судом встановлено, що ФОП Погорецька В.І. використала 215 000,00 грн. коштів мікрогранту, а 35 000,00 грн. були повернуті до уповноваженого банку АТ «ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ» 30.09.2024.
Таким чином, суд доходить висновку, що сума мікрогранту яка має бути стягнута з ФОП Погорецької В.І. на користь АТ «ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ» становить розмір 215 000,00 грн.
Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ч.1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
У відповідності до ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідач не подав доказів які б суд міг визнати більш вірогідними ніж ті, що наявні у матеріалах справи.
За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З урахуванням встановлених обставин, суд доходить висновку що позовні вимоги Одеського обласного центру зайнятості про стягнення з ФОП Погорецької В.І. коштів мікрогранту на рахунок АТ «ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ» в розмірі 250 000,00 грн., підлягають частковому задоволенню саме в розмірі 215 000,00 грн. адже такий розмір відповідає фактичним обставинам справи та вимогам чинного законодавства.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, у зв'язку із частковим задоволенням позову витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а саме 3225,00 грн.
Керуючись ст.ст. 126, 129, 130, 231, 232, 233, 236-238, 240, 241 ГПК України, суд -
1.Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Фізичної особи-підприємця Погорецької Віти Ігорівни ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на рахунок Акціонерного товариства «ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ» (отримувач: АТ "Ощадбанк", код отримувача 00032129, надавач платіжних послуг отримувача: АТ "Ощадбанк", рахунок отримувача: НОМЕР_3 ) грошові кошти в розмірі 215 000/двісті п'ятнадцять тисяч/грн 00 коп.
3.Стягнути з Фізичної особи-підприємця Погорецької Віти Ігорівни ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Одеського обласного центру зайнятості (65007, м. Одеса, вул. Адмірала Лазарєва, буд. 10; код ЄДРПОУ 03491435) 3225 /три тисячі двісті двадцять п'ять/грн 00 коп. витрат зі сплати судового збору.
4.В решті позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.
Повне рішення складено 05 травня 2025 р.
Суддя Ю.М. Невінгловська