Ухвала від 07.05.2025 по справі 577/2655/25

Справа № 577/2655/25

Провадження № 2-а/577/56/25

УХВАЛА

"07" травня 2025 р.

Суддя Конотопського міськрайонного суду Сумської області Кравченко В.О. ознайомившись із матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 до Т.В.О. начальника Конотопського відділу УДМС України в Сумській області Ігнатенко Людмили Іванівни, Конотопського відділу УДМС України в Сумській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-

ВСТАНОВИВ:

06.05.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Конотопського міськрайонного суду із вищевказаним адміністративним позовом, у якому просить скасувати постанову серії ПНМСМ № 001791 від 20.02.2025 року про притягнення до адмінвідповідальності за ч. 2 ст.203 КУпАП з накладенням стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3400 грн., а провадження в справі закрити.

Ознайомившись з матеріалами поданого позову вважаю, що звернення слід залишити без руху з наданням строку для усунення недоліків виходячи із такого.

Статтею 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 КАС кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

За положеннями п. п. 3, 5 ч. 1 ст. 171 КАС суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; подано позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Вивченням матеріалів позовної заяви, встановлено, що даний позов не відповідає вимогам ст.ст. 160, 161, 286 КАС з огляду на таке.

Згідно зі ст. 222-2 КУпАП центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства про паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, невиконанням рішення про заборону в'їзду в Україну (статті 200, 201, 203 (крім порушень, виявлених у пункті пропуску (пункті контролю) через державний кордон України або контрольному пункті в'їзду-виїзду), стаття 203-1 (крім порушень, виявлених у пункті пропуску (пункті контролю) через державний кордон України, контрольному пункті в'їзду-виїзду або контрольованому прикордонному районі), стаття 205).

Від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівник, заступники керівника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, інші уповноважені керівником посадові особи цього органу.

Отже, положення наведеної норми вказують на те, що відповідачем у таких справах, які розглядаються судом в порядку визначеному КАС України, є саме орган державної влади - суб'єкт владних повноважень, а не особа, котра перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду викладеною у постановах від 26.12.2019 у справі № 724/16/16-а та від 09.04.2020 року у справі № 181/581/17.

Крім того, за правилами ч. 3 ст. 161 КАС до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Проте, до позовної заяви не долучений документ (оригінал квитанції) про сплату судового збору, що становить 605 грн. 60 коп., а законодавчо встановлене звільнення від сплати судового збору учасників бойових дій лише у справах пов'язаних з порушенням їхніх прав (п. 13 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір»).

Відповідна оплата судового збору повинна бути здійснена за наступними реквізитами:

Отримувач коштів ГУК Сум. обл/Конотопська МТГ/22030101

Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37970404

Банк отримувача Казначейство України (EАП)

Код банку отримувача (МФО) 899998

Рахунок отримувача (IBAN) UA788999980313161206000018530

Код класифікації доходів бюджету 22030101

Найменування коду класифікації доходів бюджету

Судовий збір (Державна судова доходів бюджету адміністрація України, 050)

Як вже зазначалося вище, умовою прийнятності позовної заяви до розгляду є її відповідність вимогам щодо форми і змісту, які визначені у статті 160, 161 КАС, а також дотриманні строків звернення до суду, обов'язковому поданні переліку матеріалів, що повинні бути додані до неї, в тому числі і в частині сплати судового збору та, у разі пропуску строку звернення до суду, подання відповідного клопотання про його поновлення, доказів поважності причин його пропуску.

Тож право на судовий захист не є абсолютним. Законодавством встановлені вимоги, зокрема, щодо необхідності дотримання особою, яка звертається до суду за захистом прав, свобод та інтересів, відповідних строків.

Частина перша статті 118 КАС визначає, що процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.

Процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати.

Правові висновки щодо порядку застосування статті 118 КАС України викладені, зокрема у постановах Верховного Суду від 17 вересня 2021 року у справі № 420/473/20, від 5 травня 2022 року у справі № 240/10663/20, від 1 червня 2022 року у справі № 460/100/21, від 18 січня 2023 року у справі № 160/6211/21 та від 14 березня 2023 року у справі № 160/26351/21.

Відповідно до частин першої та другої статті 122 КАС позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС, відповідно до частини першої якої у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Частиною другою цієї ж статті передбачено, що якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.

Приписами ч. 6 ст. 161 КАС унормовано, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Тлумачення наведених норм надає підстави для висновку, що для вирішення питання про поновлення пропущеного строку звернення до суду позивач повинен подати окремо від позову відповідну заяву, у якій зазначити поважність причин пропуску такого строку та докази на підтвердження таких вимог.

Главою 11 КАС України визначені особливості позовного провадження в окремих категоріях адміністративних справ.

Зокрема, за правилами частини 2 статті 286 КАС позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Оскільки оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень ухвалено 20.02.2025 року, яке того ж дня було отримано позивачем та виконано (сплачений штраф), то останній десятиденний строк припадав на 03.03.2025 року, який не був не вихідним не святковим днем.

Проте, позивач звернувся до суду лише 02.05.2025 року направивши позов з додатком поштою, про що свідчить відповідна відмітка на конверті, відтак поза межами десятиденного строку. При цьому заява про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду у додатку до позову відсутня.

Відповідно до частин 1, 2 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись Законом України «Про судовий збір», статтями 2, 5, 122, 123, 150-152, 160, 161, 169, 171, 286 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Т.В.О. начальника Конотопського відділу УДМС України в Сумській області Ігнатенко Людмили Іванівни, Конотопського відділу УДМС України в Сумській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення залишити без руху.

Надати строк на усунення недоліків терміном десять днів з моменту отримання копії ухвали.

Роз'яснити, що в разі невиконання вимог зазначених в ухвалі заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає.

СуддяВ. О. Кравченко