08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua
2-о/381/80/25
381/2349/25
Ухвала
про залишення заяви без руху
07 травня 2025 року суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Самуха О.В., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про встановлення факту перебування на утриманні,-
встановив:
05 травня 2025 року до Фастівського міськрайонного суду Київської області надійшла заява ОСОБА_1 , подана в його інтересах представницею ОСОБА_2 , про встановлення факт перебування на утриманні.
За змістом вказаної заяви стверджується про необхідність встановлення факту перебування на утриманні ОСОБА_1 ОСОБА_3 , доньки його дружини.
Заява про встановлення факту, що має юридичне значення подана до суду за місцем фактичного проживання заявника.
Ознайомившись зі змістом цієї заяви, приходжу до висновку про необхідність залишення її без руху та надання строку для усунення недоліків.
Так, згідно приписів частини 3 статті 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Отже, при вирішенні питання відкриття провадження за заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя враховує загальні правила щодо підсудності (територіальної юрисдикції), а також нормативно-визначені вимоги до змісту заяви.
Згідно правових норм, що містяться в 27, 28 параграфу 3 глави 2 розділу І ЦПК України, позовні заяви пред'являються особою за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування .
Згідно приписів частини 1 статті 316 ЦПК України, заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
При цьому, системний аналіз наведених правових норм, свідчить про те, що заява про встановлення факту, що має юридичне значення, подається саме за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання заявника.
Однак, як зміст поданої до суду заяви ОСОБА_1 , так і зміст долучених до заяви документів не дає можливості встановити його зареєстроване місце проживання.
Далі, з урахуванням приписів частини 3 статті 294 ЦПК України, а також приписів частини 9 статті 10 ЦПК України, приходжу до висновку, що до заяв, поданих в порядку окремого провадження, застосовуються загальні вимоги щодо змісту позовних заяв, що визначені статтею 175 ЦПК України та правові наслідки не відповідності цим вимогам, що передбачені частиною 1 статті 185 ЦПК України.
Так, згідно з приписами пункту 2 частини 1 статті 175 ЦПК України, позовна заява, а відповідно і заява щодо встановлення факту, що має юридичне значення, повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Натомість, як зазначалося вище, в заяві ОСОБА_1 не зазначена інформація про його зареєстроване місце проживання, а вказано лише відомості про фактичне місце проживання, яке, згідно приписів статті 27, 28, 316 ЦПК України, не може бути визначальним при вирішенні питання дотримання правил територіальної юрисдикції.
Згідно приписів частини 1 статті 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно приписів, частини 2 цієї статті, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Отже, оскільки заявником не зазначено інформацію щодо його зареєстрованого місця проживання, заяву подано без додержання вимог пункту 2 частини 1 статті 175 ЦПК України та, відповідно, існують підстави для залишення цієї заяви без руху.
Крім того, згідно приписів частини 3 статті 42 ЦПК України, у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Однак, в заяві ОСОБА_1 не наведені відомості про заінтересованих осіб, а не зазначення цих відомостей перешкоджає вирішенню питання відкриття провадження у справі.
З урахуванням викладеного, керуючись приписами статті 10, 27, 28, 175, 185, 294, 316 ЦПК України, -
Постановив:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні - залишити без руху.
Запропонувати ОСОБА_1 усунути недоліки заяви про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні шляхом зазначення в цій заяві адреси зареєстрованого місця проживання заявника, інформації про заінтересованих осіб та надати для суду примірник виправленої заяви із зазначенням інформації про зареєстроване місце проживання та відомостей про заінтересованих осіб, а також докази направлення виправленої заяви з доданими документами на адресу заінтересованих осіб.
Строк усунення недоліків - 5 днів з дня вручення ухвали.
Роз'яснити заявнику, згідно приписів частини 3 статті 185 ЦПК України, якщо заявник не усуне недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявникові.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.О.Самуха