Ухвала від 07.05.2025 по справі 369/3635/25

Справа № 369/3635/25

Провадження № 2-о/369/345/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.05.2025 м. Київ

Суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Янченко А.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , яка діє як законний представник неповнолітнього ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Військова частина НОМЕР_1 , Нетішинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області ЦМУ МЮ (м. Київ), про оголошення фізичної особи померлою,

ВСТАНОВИВ:

28.02.2025 року заявник ОСОБА_1 , яка діє як законний представник неповнолітнього ОСОБА_2 , звернулася через до суду з заявою про оголошення громадянина України, військовослужбовця та батька її неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час виконання обов'язків військової служби у період воєнного стану під час захисту Батьківщини ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Торецьк Донецької області.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.02.2025 року матеріали заяви передано для розгляду судді Янченку А.В.

Розглянувши матеріали заяви вважаю, що вона за аналогією закону не відповідає вимогам ст.ст. 175, 177 Цивільного процесуального кодексу України виходячи з наступного.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України справи за заявами про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою, підлягають розгляду у порядку окремого провадження за правилами цивільного судочинства.

Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху.

Як сформульовано Верховним Судом у постанові від 14 лютого 2019 року у справі № 911/792/18, позивачем є особа, яка подала позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. При цьому позивач самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві у чому саме полягає порушення його прав та інтересів.

Законне передбачає вимог щодо обсягу, повноти чи слушності доводів позовної заяви, але приписує щонайменше сформулювати суть (зміст) порушення, яким чином воно негативно позначилось на правах особи, яка звертається з позовом, яким чином може бути відновлено порушене право (постанова Верховного Суду від 12 лютого 2020 року у справі № 640/7310/19).

Всупереч наведеним імперативним законодавчим положенням подана заява немість письмових доказів, які підтверджують доводи заявника про наявність відповідних обставин (як приклад це можуть бути копії: паспорту громадянина України, свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, рішення суду, відповідних витягів та наказів); не зазначено доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); не зазначено щодо наявності у заявника або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких можуть бути додано до заяви.

Так, у своїй заяві ОСОБА_1 зазначає, що громадянин України, військовослужбовець та батько її неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час виконання обов'язків військової служби у період воєнного стану під час захисту Батьківщини ІНФОРМАЦІЯ_2 зник безвісті у м. Торецьк Донецької області.

Оголошення колишнього чоловіка та батька її дитини померлим необхідно заявнику для належної реєстрації його смерті, отримання свідоцтва про смерть, оформлення спадщини та отримання одноразової грошової допомоги за загибель при виконанні завдань по захисту Батьківщини.

У пункті 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" вказується, що для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, які мають юридичне значення, у кожній справі після її порушення суддя зобов'язаний провести підготовчі дії, зокрема з'ясувати, які фізичні особи чи організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи і підлягають виклику в судове засідання, у необхідних випадках запропонувати заявнику та заінтересованим особам подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог чи заперечень проти них.

До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб зумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб'єктивні права та обов'язки мають юридичний зв'язок із суб'єктивними правами і обов'язками заявників.

У постанові КЦС ВС від 10.07.2024 року у справі № 686/11198/22 зроблено висновок, що: «залежно від установлених обставин, необхідно залучати до участі у таких справах Міністерство оборони України або відповідні військові частини з метою захисту інтересів держави, оскільки визнання у судовому порядку військовослужбовця безвісно відсутнім або оголошення його померлим є підставою для виключення його зі списків особового складу військової частини та припинення виплати членам його сім'ї грошового забезпечення».

Відповідно до положень цивільного законодавства України за правовими наслідками оголошення фізичної особи померлою прирівнюється до правових наслідків, які настають у разі смерті фізичної особи, а саме: на майно такої особи відкривається спадщина.

Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини.

Керуючись вищевказаним, заінтересованими особами в цій справі мають бути усі спадкоємці особи, якщо вони є (як приклад це можуть бути батьки померлої особи, усі особи які перебували на його утриманні), чи відповідна територіальна громада.

Оголошення ОСОБА_3 померлим необхідно ОСОБА_1 для отримання одноразової грошової допомоги, що виплачується відповідно до ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», «;Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що затверджений Постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року.

Аналіз положень вищезазначених положень чинного законодавства дає можливість зробити висновок, що одноразова грошова допомога виплачується членам сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця, перелік яких визначений у п. 9 Порядку № 975 від 25.12.2013 року. При цьому виплата такої допомоги здійснюється кожній особі, що є членом сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця, рівними частинами.

Всупереч вищевикладеному, ОСОБА_1 не залучено в якості заінтересованих осіб Міністерство оборони України, а також інших членів сім'ї ОСОБА_3 , як і не надано доказів на підтвердження відсутності будь-яких інших членів сім'ї, що мають право на отримання одноразової грошової допомоги та спадкування після ОСОБА_3 .

Вказані обставини перешкоджають повному, всебічному розгляду поданої заяви, унеможливлює забезпечення інтересів держави та інших членів сім'ї ОСОБА_3 (у разі їх наявності) у даній категорії справ.

Крім того, згідно ч. 1 ст. 177 ЦПК України позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.

Судом встановлено, що заявником в порушення ч. 1 ст. 177 ЦПК України не надано суду примірники заяви з додатками для заінтересованих осіб.

Залишення позовної заяви без руху не є обмеженням у доступі до правосуддя. Так, згідно практики Європейського суду з прав людини, сформульовану, зокрема, в рішеннях від 20 травня 2010 року у справі «Пелевін проти України» (пункт 27), від 30 травня 2013 року у справі «Наталія Михайленко проти України» (пункт 31) зазначено, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою: регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб. Крім того необхідно врахувати позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема, у пункті 55 справи «Креуз проти Польщі», що обмеження, накладене на доступ до суду, буде несумісним із пунктом першим статті 6 Конвенції, якщо воно не переслідує законної мети або коли не існує розумної пропорційності між застосованими засобами та законністю цілі, якої прагнуть досягти.

Відповідно до ч. 2 ст. 185 ЦПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Відтак, заявнику необхідно усунути зазначені недоліки:

- надати письмові докази (як додатками до заяви), якими заявник обґрунтовує свої вимоги та які підтверджують обставини викладенні у заяві;

- залучити в якості заінтересованої особи Міністерство оборони України;

- надати докази на підтвердження наявності чи відсутності у ОСОБА_3 будь-яких інших членів сім'ї, що мають право на отримання одноразової грошової допомоги та спадкування після нього, з залученням їх за їх наявності до справи як заінтересованих осіб;

- з урахуванням зазначеного визначити заінтересованих осіб, надавши уточнену редакцію заяви про оголошення фізичної особи померлою з її копіями та копіями додатків до неї відповідно до кількості учасників справи або з наданням підтвердження направлення заяви та її копій в електронний кабінет заінтересованих осіб чи рекомендованим листом з описом вкладення.

За таких обставин, заява підлягає залишенню без руху із наданням строку для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення позивачу копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

У разі не усунення недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 190, 293 ЦПК України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 , яка діє як законний представник неповнолітнього ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Військова частина НОМЕР_1 , Нетішинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області ЦМУ МЮ (м. Київ), про оголошення фізичної особи померлою, - залишити без руху і надати заявнику строк для усунення недоліків десять днів з дня вручення позивачу ухвали, та роз'яснити, що в разі невиконання вимог ухвали позовна заява буде вважатися неподаною і підлягає поверненню.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя А.В. Янченко