Справа № 752/25219/23
Провадження № 1-кс/752/1693/25
Іменем України
26 лютого 2025 року м. Київ
Слідчий суддя Голосіївського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши в режимі віоконференції клопотання слідчого СУ ГУ НП в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі ОСОБА_5 , погоджене прокурором відділу прокуратури Автономної Республіки Крим та м. Севастополя ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження №12018010000000122 від 09.07.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 260, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111 КК України, про здійснення спеціального досудового розслідування, -
На розгляд слідчого судді надійшло клопотання слідчого СУ ГУ НП в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12018010000000122 від 09.07.2018 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 260, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що починаючи з 19.02.2014 розпочато збройне вторгнення збройних сил російської федерації (далі - зс рф), приховане твердженням керівників рф про переміщення військових підрозділів в рамках звичайної ротації сил Чорноморського флоту, які у взаємодії з військовослужбовцями Чорноморського флоту рф та іншими підрозділами зс рф здійснили блокування й захоплення адміністративних будівель і ключових об'єктів військової та цивільної інфраструктури України, забезпечивши військову окупацію території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя.
Згідно зі статтями 1-5 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), серед іншого визначено, що агресією є застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної недоторканності чи політичної незалежності іншої держави. При цьому, як акт агресії незалежно від оголошення війни, кваліфікується вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка військова окупація, який би тимчасовий характер вона не мала, яка є результатом такого вторгнення або нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або її частини. Вказаний збройний конфлікт у виді окупації російською федерацією Кримського півострову триває і по цей час.
Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими
конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року про захист цивільного населення під час війни (далі - Конвенція), а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією 1997 року та іншим міжнародно-правовим актам є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Встановивши фактичну владу над Кримським півостровом, армією російської федерації, згідно із положеннями ст. 42 «Положення про закони і звичаї війни на суходолі», що є додатком до Гаазької «IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі» від 18.10.1907, здійснено тимчасову окупацію частини території іншої держави.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII із змінами і доповненнями, тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Тимчасова окупація російською федерацією територій України незалежно від її тривалості є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав. Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими російською федерацією з 20.02.2014.
Так, наприкінці лютого 2014 року, більш точну дату та час досудовим розслідуванням встановити не надалося можливим, на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя із числа осіб, які прихильно ставились до питання приєднання Автономної Республіки Крим та міста Севастополя до рф, в тому числі і за рахунок досвідчених військових та інших осіб, у порушення ч.?6 ст.?17 Конституції України, почали створюватись непередбачені Конституцією та законами України збройні та воєнізовані формування, метою яких є надання підтримки проросійськи налаштованим рухам та партіям, що діяли на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя та сприяння військовим підрозділам збройних сил рф у вчиненні дії по встановленню контролю над територією Кримського півострову, а також над органами виконавчої та законодавчої влади Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
Зокрема, на території м. Севастополя було створено непередбачене законами України збройне формування - «Самооборона Севастополя».
Метою зазначеного незаконного збройного формування «Самооборона Севастополя» (далі - НЗФ «Самооборона Севастополя») стало надання підтримки проросійськи налаштованим рухам та партіям, що діяли на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, сприяння військовим підрозділам зс рф у вчиненні дії по встановленню контролю над територією Кримського півострову, а також над органами виконавчої та законодавчої влади, органами місцевого самоврядування Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
Вказане формування мало організовану структуру військового типу, а саме єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну, а також за сприяння представників спецслужб та військових рф було озброєно вогнепальною зброєю.
У кожному структурному підрозділі НЗФ «Самооборона Севастополя» ставились завдання щоденної діяльності, які полягали у здійсненні методами військових операцій силової підтримки військових армії рф, переслідування громадян України на території м. Севастополя, депортації населення, протистояння правоохоронним органам державної виконавчої влади України, нападі на підприємства, установи, організації, громадян.
При цьому, учасники НЗФ «Самооборона Севастополя» діяли у тісній співпраці з зс рф, яка видала зброю членам вказаного незаконного збройного формування.
Учасники НЗФ «Самооборона Севастополя» діяли на підтримку російських військ, приймали участь у блокуванні українських військових частин, здійснювали спільні чергування на укомплектованих зброєю блокпостах. Особи з числа мешканців м. Севастополя, які входили до складу НЗФ «Самооборона Севастополя», з метою здійснення шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, у тому числі від'єднання міста Севастополя від території України та приєднання до території рф, захоплювали українських військовослужбовців, журналістів та активістів, здійснювали напади на підприємства, установи, організації.
Так, приблизно у лютому 2014 року, більш точну дату та час органом досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи на території м. Севастополь, будучи громадянином України та мешканцем м. Севастополя, маючи проросійську позицію, будучі президентом Громадської організації "Мотоклуб нічні вовки Севастополь" (далі ГО "мк нічні вовки", ЄДРПОУ: 36801202, адреса: 9006, місто Севастополь, вулиця Молодих Будівельників, 26/67, зареєстрована з 12.10.2009), з метою сприяння армії рф в окупації та подальшому відділенні території Кримського півострова від України, усвідомлюючи незаконність створення НЗФ «Самооборона Севастополя», з метою участі у його діяльності, нападах на підприємства, установи, організації, будучи достовірно обізнаним, що останнє не відноситься до збройних формувань передбачених законодавством України, розуміючи роль та мету його діяльності, перейшов на бік ворога, добровільно вступивши до НЗФ «Самооборона Севастополя», а також залучив ГО "мк нічні вовки" та його членів до структури НЗФ «Самооборона Севастополя», виконуючи загальне планування та координацію дій членів ГО "мк нічні вовки", які ввійшли до НЗФ «Самооборона Севастополя» у якості бійців так званого підрозділу «Ночные волки».
Знаходячись на території м. Севастополя, приблизно у лютому
2014 року, точний час та дату досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_6 , з метою заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, у тому числі від'єднання міста Севастополя від території України та його включення до складу території рф, перебуваючи на посаді президента ГО "мк нічні вовки", яке входило до складу НЗФ «Самооборона Севастополя», організовував формування (створення) так званих «блок-постів», розташованих на околицях м. Севастополь, організовував та координував дії підконтрольних йому осіб вказаного руху, які здійснювали цілодобове патрулювання вулиць міста та відслідковували українських військових та проукраїнсько налаштованих громадян на Кримському півострові, здійснювали спостереження за штабом Військово-Морських Сил Збройних Сил України, військовими частинами України та передавали отриману інформацію органам окупаційної влади та російській владі, координуючи таким чином незаконну діяльність учасників НЗФ «Самооборона Севастополя».
При цьому, ОСОБА_6 приймав активну участь у зазначеному незаконному збройному формуванні, яке повністю відповідало спільним «проросійськи» налаштованим планам і цілям цього формування, а також методам їх досягнення, мало організовану структуру військового типу, а саме єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну, а також озброєння вогнепальною зброєю, придатною для використання. Вказане формування дислокувались у районах міста Севастополя та мало загальну координацію керівництва.
Надалі, 23.02.2014 на території м. Севастополя, а саме на площі імені Нахімова, проведено так званий «Митинг народной воли», на якому головою партії «Руский блок» ОСОБА_7 , а також іншими мешканцями м. Севастополя, запропоновано створити непередбачені Конституцією та законами України збройні загони самооборони під назвою «Самооборона Севастополя», якими керував громадянин України ОСОБА_8 , та підпорядковувався керівникам «координаційної ради з організації управління містом» ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , а останні координували свої дії зі спецслужбами рф та командуванням чорноморського флоту.
У свою чергу, ОСОБА_6 , перебуваючи з вищевказаними особами на площі імені Нахімова у м. Севастополі, переслідуючи мету збільшення чисельності членів незаконних збройних формувань з попередньо не визначених осіб, взяв участь у «Мітингу Народної волі», організованому органами окупаційної влади російської федерації, на якому було присутньо близько 20-30 тис. осіб, де ОСОБА_6 разом із іншими учасниками публічно закликали зі сцени громадян не підкорятися органам державної влади України, обрати нову керівну владу у м. Севастополі з числа проросійських громадян, активно вступати у загони «Самооборони Севастополя» та перейти на сторону російської федерації.
Реалізуючи свій злочинний намір, ОСОБА_6 , являючись активним учасником так званої «Кримської весни», маючи чітку структуру та ієрархію підпорядкованих йому підрозділів та бійців, у період приблизно з кінця лютого до середини березня 2014 року на території м. Севастополь, приймав активну участь в організації, створенні та забезпеченні діяльності так званих
«блок-постів», розташованих при в'їзді-виїзді у м. Севастополь, а саме: «Орловка» (Орловський міст), розташованому при в'їзді в с. Орловка Нахімовського району, «Гончарне», розташований у населеному пункті Гончарне біля міста Севастополь, «Верхньосадове», розташований у
с. Верхньосадове поблизу м. Севастополь, «Шайба», розташований у Балаклавському районі м. Севастополь, «Тернівка», розташований у населеному пункті Тернівка біля міста Севастополь, «Фронтовое», розташований у м. Севастополь та інших, які виконували завдання підтримки збройних сил російської федерації, придушення організованого опору «проукраїнсько» налаштованого населення на окупованій території, депортації населення АР Крим, встановлення режиму військового стану, протистояння правоохоронним органам державної виконавчої влади України шляхом незаконної перевірки транспортних засобів, що рухаються дорогами півострова та в'їжджають/виїжджають з/до території материкової частини України, забезпечення блокування шляхів, за протиправними наказами «ватажків» так званої «Самооборони Криму» та на яких учасники НЗФ «Самооборона Севастополя» фізично затримували усіх українських активістів, які не підтримували пропаганду «Русской весны» та проведення майбутнього референдуму щодо приєднання території Автономної Республіки Крим та
м. Севастополя до складу рф.
Разом з цим, продовжуючи свою незаконну діяльність, з метою реалізації злочинних намірів, спрямованих на участь у нападі на підприємства, установи, організації, 15.03.2014, приблизно в обідній час, ОСОБА_6 , будучи на посаді президента ГО "мк нічні вовки", яке входило до складу НЗФ «Самооборона Севастополя», разом з іншими невстановленими особами вказаного збройного формування, маючи на озброєнні придатну для використання вогнепальну, вибухову та іншу зброю, відповідно до розподіленої йому ролі, разом з підлеглими йому бійцями вказаного формування, прибув до приміщення Севастопольської прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Кримського регіону України (далі воєнна прокуратура), розташоване за адресою: м. Севастополь, вул. Суворова, 27, з метою її захоплення та встановлення подальшого контролю над нею.
Реалізуючи свій протиправний умисел, ОСОБА_6 , спільно з іншими особами зі складу ГО "мк нічні вовки", виконуючи протиправні накази невстановлених осіб «ватажків» так званих НЗФ «Самооборони Криму» та «Самооборона Севастополя», відповідно до розподіленої йому ролі, співпрацюючи з органами окупаційної влади російської федерації, з метою реалізації злочинних намірів, спрямованих на захоплення вказаної установи, шляхом пошкодження зовнішнього огородження будівлі, що унеможливило його подальше використання за призначенням для забезпечення охорони об'єкта та погроз застосування фізичної сили та вогнепальної зброї, у випадку непокори, проник на територію вказаної прокуратури, протиправно зайнявши її приміщення, об'єкти та контрольно-пропускний пункт.
Захоплення цього приміщення дало змогу незаконним збройним формуванням встановити над ним контроль, використовуючи ресурси прокуратури, її матеріально-технічну базу та доступ до службової документації у власних цілях, зокрема, могло включати незаконне заволодіння інформацією з обмеженим доступом і подальше її використання для дискредитації органів державної влади України.
У результаті злочинних дій ОСОБА_6 , приміщення воєнної прокуратури було захоплено, у зв'язку з чим унеможливлено виконання функцій державного органу, відповідального за підтримання законності, координацію правоохоронних органів та представництво інтересів держави. Це призвело до створення ситуації правового вакууму, за якої державний контроль за дотриманням правопорядку на території Криму був фактично зупинений, а громадяни та державні інтереси залишилися без належного захисту. Такі дії спричинили серйозну шкоду правовій системі України та вагому загрозу національній безпеці, підрив суверенітету держави, його територіальної цілісності та забезпечили незаконним збройним формуванням можливість подальшої дестабілізації регіону, а також ліквідації зазначеного органу прокуратури та повний перехід під контроль російських окупаційних властей та його інтеграцію до структури органів прокуратури російської федерації.
Крім того, 22.03.2014, ОСОБА_6 разом з очолюваним та підпорядкованим йому підрозділом ГО "мк нічні вовки", здійснив дії, направлені на озброєне захоплення корабля управління Військово-Морських Сил України, а саме: великого розвідувального корабля проекту 1288.4 (тип «Гофри», за класифікацією НАТО - Bambuk) «Славутич» U510, учасниками не передбачених законом збройних формувань з числа так званої «Самооборони Севастополя» та діючих збройних сил рф. Внаслідок чого великий розвідувальний корабель проекту 1288.4 (тип «Гофри», за класифікацією НАТО - Bambuk) «Славутич» U510 було захоплено та взято під ефективний контроль збройних сил російської федерації.
Крім того, як встановлено досудовим розслідуванням 27.02.2014 Верховною Радою Автономної Республіки Крим, всупереч чинного законодавства України, прийнято рішення про проведення не передбаченого законодавством України референдуму з питаннями про входження Автономної Республіки Крим та м. Севастополя до складу росії на правах суб'єкта російської федерації або відновлення Конституції Республіки Крим від 1992 року і залишення Криму у складі України.
У свою чергу, продовжуючи вчинення протиправних дій ОСОБА_6 , як президент ГО "мк нічні вовки"", яке входило до складу НЗФ «Самооборона Севастополя», спільно з особовим складом вказаного НЗФ, організовував охорону та забезпечення проведення 16 березня 2014 року так званого «референдуму» на виборчих дільницях розташованих на території м. Севастополя з питання приєднання півострова до території рф всупереч ст. ст. 5, 72 та 73 Конституції України. Результатом проведеного «референдуму» стали тимчасова окупація території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, а також їх входження до складу рф на правах суб'єкта федерації.
У той же час, у приміщенні Верховної Ради АР Крим 06.03.2014 у порушення ч. 3 ст. 2, ст. 72, ст. 73, п. 2 ч. 1 ст. 85, ст. 132 Конституції України та п. 2 ч. 3 ст. 3, ст. ст. 18, 27 Закону України «Про всеукраїнський референдум» депутатами Верховної Ради АР Крим прийнято незаконну постанову № 1702-6/14 «О проведении общекрымского референдума», в якій визначено дату такого волевиявлення - 16.03.2014, на яке виносилося питання про входження АР Крим та м. Севастополя до складу російської федерації на правах суб'єкта федерації.
Відповідно до зазначеної постанови 16.03.2014 на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя проведено незаконний референдум, результатом якого стала тимчасова окупація території АР Крим і міста Севастополя, а також їх входження до складу російської федерації на правах суб'єкта федерації.
Внаслідок вказаних насильницьких агресивних дій рф Україна втратила ефективний контроль над територією Криму у зв'язку з її окупацією зс рф.
Дії ОСОБА_6 у вказаний період часу носили тривалий характер та виразились у тривалій активній участі у діяльності НЗФ «Самооборона Севастополя».
За вище викладених обставин вчинення кримінальних правопорушень, представниками окупаційної влади ОСОБА_6 нагороджено: медаллю Міністерства оборони рф «За возвращение Крыма» - 2014 р.; пам'ятним знаком «За 3-ю оборону Севастополя» - 2014 р.; медаллю «За подготовку и проведение референдума о воссоединении с Россией» - 2015 р.; пам'ятною медаллю МНС Росії «Маршал Василий Чуйков» - 2015 р.; медаллю «Георгий Победоносец» - 2016 р.; пам'ятною медаллю Міністерства рф по справам цивільної оборони, надзвичайним ситуаціям і ліквідації наслідків стихійних лих «85 лет гражданской обороне» - 2017 р.; медаллю «100 лет органам безопасности Российской Федерации» - 2017 р.; орденом «Кавалеры Орденского знака Ушакова III степени» (Пр. № 02/19 от 16 марта 2019 года); медаллю В ознаменование 10-летия возвращения Севастополя в россию» (з нагоди подій «Русской весны»).
Продовжуючи свою злочинну діяльність, знаходячись на території
м. Севастополя, приблизно у лютому 2014 року, точний час досудовим розслідуванням на даний час не встановлено, ОСОБА_6 , з метою заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, у тому числі від'єднання міста Севастополя від території України та його включення до складу території рф, перебуваючи на посаді президента ГО "мк нічні вовки", яке входило до складу НЗФ «Самооборона Севастополя», організовував формування (створення) так званих «блок-постів», розташованих на околицях м. Севастополь, організовував та координував дії підконтрольних йому осіб вказаного руху, які здійснювали цілодобове патрулювання вулиць міста та відслідковували українських військових та проукраїнсько налаштованих громадян на Кримському півострові, здійснювали спостереження за штабом Військово-Морських Сил Збройних Сил України, військовими частинами України та передавали отриману інформацію органам окупаційної влади та російській владі, координуючи таким чином незаконну діяльність учасників НЗФ «Самооборона Севастополя».
При цьому, ОСОБА_6 приймав активну участь у зазначеному незаконному збройному формуванні, яке повністю відповідало спільним «проросійськи» налаштованим планам і цілям цього формування, а також методам їх досягнення, мало організовану структуру військового типу, а саме єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну, а також озброєння вогнепальною зброєю, придатною для використання. Вказане формування дислокувались у районах міста Севастополя та мало загальну координацію керівництва.
У подальшому, діючи умисно, з метою зміни меж території України, спільно із іншими членами ГО "мк нічні вовки", яке входило до складу НЗФ «Самооборона Севастополя», виконуючи вказівки вищих керівників організації, надавав допомогу рф та військовим рф, які незаконно діяли на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
Так, 23.02.2014 на території м. Севастополя, а саме на площі імені Нахімова, проведено «Митинг народной воли», на якому головою партії «Руський блок» ОСОБА_7 , мешканцями
м. Севастополя ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та іншими особами запропоновано створити непередбачені Конституцією та законами України збройні загони самооборони під назвою «Самооборона Севастополя», якими керував громадянин України ОСОБА_8 , та підпорядковувався керівникам «координаційної ради з організації управління містом» ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , а останні координували свої дії зі спецслужбами рф та командуванням чорноморського флоту.
У свою чергу, ОСОБА_6 , перебуваючи з вищевказаними особами на площі імені Нахімова у м. Севастополі, переслідуючи мету збільшення чисельності членів незаконних збройних формувань з попередньо не визначених осіб, взяв участь у «Мітингу Народної волі», організованому органами окупаційної влади російської федерації, на якому було присутньо близько 20-30 тис. осіб, де ОСОБА_6 разом із іншими учасниками публічно закликали зі сцени громадян не підкорятися органам державної влади України, обрати нову керівну владу у м. Севастополі з числа проросійських громадян, активно вступати у загони «Самооборони Севастополя» та перейти на сторону російської федерації.
Реалізуючи свій злочинний намір, ОСОБА_6 , являючись активним учасником так званої «Кримської весни», маючи чітку структуру та ієрархію підпорядкованих йому підрозділів та бійців, у період приблизно з кінця лютого до середини березня 2014 року на території м. Севастополь, приймав активну участь в організації, створенні та забезпеченні діяльності так званих
«блок-постів», розташованих при в'їзді-виїзді у м. Севастополь, а саме: «Орловка» (Орловський міст), розташованому при в'їзді в с. Орловка Нахімовського району, «Гончарне», розташований у населеному пункті Гончарне біля міста Севастополь, «Верхньосадове», розташований у
с. Верхньосадове поблизу м. Севастополь, «Шайба», розташований у Балаклавському районі м. Севастополь, «Тернівка», розташований у населеному пункті Тернівка біля міста Севастополь, «Фронтовое», розташований у м. Севастополь та інших, які виконували завдання підтримки збройних сил російської федерації, придушення організованого опору «проукраїнсько» налаштованого населення на окупованій території, депортації населення АР Крим, встановлення режиму військового стану, протистояння правоохоронним органам державної виконавчої влади України шляхом незаконної перевірки транспортних засобів, що рухаються дорогами півострова та в'їжджають/виїжджають з/до території материкової частини України, забезпечення блокування шляхів, за протиправними наказами «ватажків» так званої «Самооборони Криму» та на яких учасники НЗФ «Самооборона Севастополя» фізично затримували усіх українських активістів, які не підтримували пропаганду «Русской весны» та проведення майбутнього референдуму щодо приєднання території Автономної Республіки Крим та
м. Севастополя до складу рф.
Разом з цим, продовжуючи свою незаконну діяльність, з метою реалізації злочинних намірів, спрямованих на участь у нападі на підприємства, установи, організації, 15.03.2014, приблизно в обідній час, ОСОБА_6 , будучи на посаді президента ГО "мк нічні вовки", яке входило до складу НЗФ «Самооборона Севастополя», разом з іншими невстановленими особами вказаного збройного формування, маючи на озброєнні придатну для використання вогнепальну, вибухову та іншу зброю, відповідно до розподіленої йому ролі, разом з підлеглими йому бійцями вказаного формування, прибув до приміщення Севастопольської прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Кримського регіону України (далі воєнна прокуратура), розташоване за адресою: м. Севастополь, вул. Суворова, 27, з метою її захоплення та встановлення подальшого контролю над нею.
Реалізуючи свій протиправний умисел, ОСОБА_6 , спільно з іншими особами зі складу ГО "мк нічні вовки", виконуючи протиправні накази невстановлених осіб «ватажків» так званих НЗФ «Самооборони Криму» та «Самооборона Севастополя», відповідно до розподіленої йому ролі, співпрацюючи з органами окупаційної влади російської федерації, з метою реалізації злочинних намірів, спрямованих на захоплення вказаної установи, шляхом пошкодження зовнішнього огородження будівлі, що унеможливило його подальше використання за призначенням для забезпечення охорони об'єкта та погроз застосування фізичної сили та вогнепальної зброї, у випадку непокори, проник на територію вказаної прокуратури, протиправно зайнявши її приміщення, об'єкти та контрольно-пропускний пункт.
Захоплення цього приміщення дало змогу незаконним збройним формуванням встановити над ним контроль, використовуючи ресурси прокуратури, її матеріально-технічну базу та доступ до службової документації у власних цілях, зокрема, могло включати незаконне заволодіння інформацією з обмеженим доступом і подальше її використання для дискредитації органів державної влади України.
у результаті злочинних дій ОСОБА_6 , приміщення воєнної прокуратури було захоплено, у зв'язку з чим унеможливлено виконання функцій державного органу, відповідального за підтримання законності, координацію правоохоронних органів та представництво інтересів держави. Це призвело до створення ситуації правового вакууму, за якої державний контроль за дотриманням правопорядку на території Криму був фактично зупинений, а громадяни та державні інтереси залишилися без належного захисту. Такі дії спричинили серйозну шкоду правовій системі України та вагому загрозу національній безпеці, підрив суверенітету держави, його територіальної цілісності та забезпечили незаконним збройним формуванням можливість подальшої дестабілізації регіону, а також ліквідації зазначеного органу прокуратури та повний перехід під контроль російських окупаційних властей та його інтеграцію до структури органів прокуратури російської федерації.
Крім того, 22.03.2014, ОСОБА_6 разом з очолюваним та підпорядкованим йому підрозділом «Ночные волки», здійснив дії, направлені на озброєне захоплення корабля управління Військово-Морських Сил України, а саме: великого розвідувального корабля проекту 1288.4 (тип «Гофри», за класифікацією НАТО - Bambuk) «Славутич» U510, учасниками не передбачених законом збройних формувань з числа так званої «Самооборони Севастополя» та діючих збройних сил рф. Внаслідок чого великий розвідувальний корабель проекту 1288.4 (тип «Гофри», за класифікацією НАТО - Bambuk) «Славутич» U510 було захоплено та взято під ефективний контроль збройних сил російської федерації.
Крім того, як встановлено досудовим розслідуванням 27.02.2014 Верховною Радою Автономної Республіки Крим, всупереч чинного законодавства України, прийнято рішення про проведення не передбаченого законодавством України референдуму з питаннями про входження Автономної Республіки Крим та м. Севастополя до складу росії на правах суб'єкта російської федерації або відновлення Конституції Республіки Крим від 1992 року і залишення Криму у складі України.
У свою чергу, продовжуючи вчинення протиправних дій ОСОБА_6 , як президент ГО "мк нічні вовки"", яке входило до складу НЗФ «Самооборона Севастополя», спільно з особовим складом вказаного НЗФ, організовував охорону та забезпечення проведення 16 березня 2014 року так званого «референдуму» на виборчих дільницях розташованих на території
м. Севастополя з питання приєднання півострова до території рф всупереч
ст. ст. 5, 72 та 73 Конституції України. Результатом проведеного «референдуму» стали тимчасова окупація території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, а також їх входження до складу рф на правах суб'єкта федерації.
У той же час, у приміщенні Верховної Ради АР Крим 06.03.2014 у порушення ч. 3 ст. 2, ст. 72, ст. 73, п. 2 ч. 1 ст. 85, ст. 132 Конституції України та п. 2 ч. 3 ст. 3, ст. ст. 18, 27 Закону України «Про всеукраїнський референдум» депутатами Верховної Ради АР Крим прийнято незаконну постанову № 1702-6/14 «О проведении общекрымского референдума», в якій визначено дату такого волевиявлення - 16.03.2014, на яке виносилося питання про входження АР Крим та м. Севастополя до складу російської федерації на правах суб'єкта федерації.
Відповідно до зазначеної постанови 16.03.2014 на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя проведено незаконний референдум, результатом якого стала тимчасова окупація території АР Крим і міста Севастополя, а також їх входження до складу російської федерації на правах суб'єкта федерації.
Внаслідок вказаних насильницьких агресивних дій рф Україна втратила ефективний контроль над територією Криму у зв'язку з її окупацією зс рф.
Також, знаходячись на території м. Севастополя, приблизно у лютому
2014 року, точний час досудовим розслідуванням на даний час не встановлено, ОСОБА_6 , з метою заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, у тому числі від'єднання міста Севастополя від території України та його включення до складу території рф, перебуваючи на посаді президента ГО "мк нічні вовки", яке входило до складу НЗФ «Самооборона Севастополя», організовував формування (створення) так званих «блок-постів», розташованих на околицях м. Севастополь, організовував та координував дії підконтрольних йому осіб вказаного руху, які здійснювали цілодобове патрулювання вулиць міста та відслідковували українських військових та проукраїнсько налаштованих громадян на Кримському півострові, здійснювали спостереження за штабом Військово-Морських Сил Збройних Сил України, військовими частинами України та передавали отриману інформацію органам окупаційної влади та російській владі, координуючи таким чином незаконну діяльність учасників НЗФ «Самооборона Севастополя».
При цьому, ОСОБА_6 приймав активну участь у зазначеному незаконному збройному формуванні, яке повністю відповідало спільним «проросійськи» налаштованим планам і цілям цього формування, а також методам їх досягнення, мало організовану структуру військового типу, а саме єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну, а також озброєння вогнепальною зброєю, придатною для використання. Вказане формування дислокувались у районах міста Севастополя та мало загальну координацію керівництва.
У подальшому, діючи умисно, на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, з метою зміни меж території України, спільно із іншими членами ГО "мк нічні вовки", яке входило до складу НЗФ «Самооборона Севастополя», виконуючи вказівки вищих керівників організації, надавав допомогу іноземній державі та її представникам, а саме рф та військовим рф, які незаконно діяли на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, в проведенні підривної діяльності проти України.
Так, 23.02.2014 на території м. Севастополя, а саме на площі імені Нахімова, проведено «Митинг народной воли», на якому головою партії «Руський блок» ОСОБА_7 , мешканцями
м. Севастополя ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та іншими особами запропоновано створити непередбачені Конституцією та законами України збройні загони самооборони під назвою «Самооборона Севастополя», якими керував громадянин України ОСОБА_8 , та підпорядковувався керівникам «координаційної ради з організації управління містом» ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , а останні координували свої дії зі спецслужбами рф та командуванням чорноморського флоту.
У свою чергу, ОСОБА_6 , перебуваючи з вищевказаними особами на площі імені Нахімова у м. Севастополі, переслідуючи мету збільшення чисельності членів незаконних збройних формувань з попередньо не визначених осіб, взяв участь у «Мітингу Народної волі», організованому органами окупаційної влади російської федерації, на якому було присутньо близько 20-30 тис. осіб, де ОСОБА_6 разом із іншими учасниками публічно закликали зі сцени громадян не підкорятися органам державної влади України, обрати нову керівну владу у м. Севастополі з числа проросійських громадян, активно вступати у загони «Самооборони Севастополя» та перейти на сторону російської федерації.
Реалізуючи свій злочинний намір, ОСОБА_6 , являючись активним учасником так званої «Кримської весни», маючи чітку структуру та ієрархію підпорядкованих йому підрозділів та бійців, у період приблизно з кінця лютого до середини березня 2014 року на території м. Севастополь, приймав активну участь в організації, створенні та забезпеченні діяльності так званих
«блок-постів», розташованих при в'їзді-виїзді у м. Севастополь, а саме: «Орловка» (Орловський міст), розташованому при в'їзді в с. Орловка Нахімовського району, «Гончарне», розташований у населеному пункті Гончарне біля міста Севастополь, «Верхньосадове», розташований у
с. Верхньосадове поблизу м. Севастополь, «Шайба», розташований у Балаклавському районі м. Севастополь, «Тернівка», розташований у населеному пункті Тернівка біля міста Севастополь, «Фронтовое», розташований у м. Севастополь та інших, які виконували завдання підтримки збройних сил російської федерації, придушення організованого опору «проукраїнсько» налаштованого населення на окупованій території, депортації населення АР Крим, встановлення режиму військового стану, протистояння правоохоронним органам державної виконавчої влади України шляхом незаконної перевірки транспортних засобів, що рухаються дорогами півострова та в'їжджають/виїжджають з/до території материкової частини України, забезпечення блокування шляхів, за протиправними наказами «ватажків» так званої «Самооборони Криму» та на яких учасники НЗФ «Самооборона Севастополя» фізично затримували усіх українських активістів, які не підтримували пропаганду «Русской весны» та проведення майбутнього референдуму щодо приєднання території Автономної Республіки Крим та
м. Севастополя до складу рф.
Разом з цим, продовжуючи свою незаконну діяльність, з метою реалізації злочинних намірів, спрямованих на участь у нападі на підприємства, установи, організації, 15.03.2014, приблизно в обідній час, ОСОБА_6 , будучи на посаді президента ГО "мк нічні вовки", яке входило до складу НЗФ «Самооборона Севастополя», разом з іншими невстановленими особами вказаного збройного формування, маючи на озброєнні придатну для використання вогнепальну, вибухову та іншу зброю, відповідно до розподіленої йому ролі, разом з підлеглими йому бійцями вказаного формування, прибув до приміщення Севастопольської прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Кримського регіону України (далі воєнна прокуратура), розташоване за адресою: м. Севастополь, вул. Суворова, 27, з метою її захоплення та встановлення подальшого контролю над нею.
Реалізуючи свій протиправний умисел, ОСОБА_6 , спільно з іншими особами зі складу ГО "мк нічні вовки", виконуючи протиправні накази невстановлених осіб «ватажків» так званих НЗФ «Самооборони Криму» та «Самооборона Севастополя», відповідно до розподіленої йому ролі, співпрацюючи з органами окупаційної влади російської федерації, з метою реалізації злочинних намірів, спрямованих на захоплення вказаної установи, шляхом пошкодження зовнішнього огородження будівлі, що унеможливило його подальше використання за призначенням для забезпечення охорони об'єкта та погроз застосування фізичної сили та вогнепальної зброї, у випадку непокори, проник на територію вказаної прокуратури, протиправно зайнявши її приміщення, об'єкти та контрольно-пропускний пункт.
Захоплення цього приміщення дало змогу незаконним збройним формуванням встановити над ним контроль, використовуючи ресурси прокуратури, її матеріально-технічну базу та доступ до службової документації у власних цілях, зокрема, могло включати незаконне заволодіння інформацією з обмеженим доступом і подальше її використання для дискредитації органів державної влади України.
У результаті злочинних дій ОСОБА_6 , приміщення воєнної прокуратури було захоплено, у зв'язку з чим унеможливлено виконання функцій державного органу, відповідального за підтримання законності, координацію правоохоронних органів та представництво інтересів держави. Це призвело до створення ситуації правового вакууму, за якої державний контроль за дотриманням правопорядку на території Криму був фактично зупинений, а громадяни та державні інтереси залишилися без належного захисту. Такі дії спричинили серйозну шкоду правовій системі України та вагому загрозу національній безпеці, підрив суверенітету держави, його територіальної цілісності та забезпечили незаконним збройним формуванням можливість подальшої дестабілізації регіону, а також ліквідації зазначеного органу прокуратури та повний перехід під контроль російських окупаційних властей та його інтеграцію до структури органів прокуратури російської федерації.
Крім того, 22.03.2014, ОСОБА_6 разом з очолюваним та підпорядкованим йому підрозділом «Ночные волки», здійснив дії, направлені на озброєне захоплення корабля управління Військово-Морських Сил України, а саме: великого розвідувального корабля проекту 1288.4 (тип «Гофри», за класифікацією НАТО - Bambuk) «Славутич» U510, учасниками не передбачених законом збройних формувань з числа так званої «Самооборони Севастополя» та діючих збройних сил рф. Внаслідок чого великий розвідувальний корабель проекту 1288.4 (тип «Гофри», за класифікацією НАТО - Bambuk) «Славутич» U510 було захоплено та взято під ефективний контроль збройних сил російської федерації.
Крім того, як встановлено досудовим розслідуванням 27.02.2014 Верховною Радою Автономної Республіки Крим, всупереч чинного законодавства України, прийнято рішення про проведення не передбаченого законодавством України референдуму з питаннями про входження Автономної Республіки Крим та м. Севастополя до складу росії на правах суб'єкта російської федерації або відновлення Конституції Республіки Крим від 1992 року і залишення Криму у складі України.
У свою чергу, продовжуючи вчинення протиправних дій ОСОБА_6 , як президент ГО "мк нічні вовки"", яке входило до складу НЗФ «Самооборона Севастополя», спільно з особовим складом вказаного НЗФ, організовував охорону та забезпечення проведення 16 березня 2014 року так званого «референдуму» на виборчих дільницях розташованих на території
м. Севастополя з питання приєднання півострова до території рф всупереч
ст. ст. 5, 72 та 73 Конституції України. Результатом проведеного «референдуму» стали тимчасова окупація території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, а також їх входження до складу рф на правах суб'єкта федерації.
У той же час, у приміщенні Верховної Ради АР Крим 06.03.2014 у порушення ч. 3 ст. 2, ст. 72, ст. 73, п. 2 ч. 1 ст. 85, ст. 132 Конституції України та п. 2 ч. 3 ст. 3, ст. ст. 18, 27 Закону України «Про всеукраїнський референдум» депутатами Верховної Ради АР Крим прийнято незаконну постанову № 1702-6/14 «О проведении общекрымского референдума», в якій визначено дату такого волевиявлення - 16.03.2014, на яке виносилося питання про входження АР Крим та м. Севастополя до складу російської федерації на правах суб'єкта федерації.
Відповідно до зазначеної постанови 16.03.2014 на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя проведено незаконний референдум, результатом якого стала тимчасова окупація території АР Крим і міста Севастополя, а також їх входження до складу російської федерації на правах суб'єкта федерації.
Внаслідок вказаних насильницьких агресивних дій рф Україна втратила ефективний контроль над територією Криму у зв'язку з її окупацією зс рф.
Обставини, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень, підтверджуються зібраними в ході досудового розслідування матеріалами, та іншими доказами в своїй сукупності.
У зв'язку з викладеним 05.07.2018 у кримінальному провадженні №12018010000000122 від 09.07.2018 слідчим за погодженням з процесуальним прокурором ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Севастополь, зареєстрованому та проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , складено письмове повідомлення про підозру.
У подальшому 23.05.2024 року, ОСОБА_6 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та нову підозру.
14.02.2025 року повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри.
Оскільки відділення Укрпошти у місті Севастополь тимчасово не функціонує, та доставка кореспонденції у вказане місто не здійснюється, повідомлення про підозру опубліковане в газеті «Урядовий кур'єр», яку визначено друкованим засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, в якому розміщуються оголошення про виклик до прокурора для вручення підозри та проведення інших слідчих дій. Однак, до теперішнього часу ніхто до прокурора не з'явився. Також повідомлення про підозру ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , опубліковані на сайті Офісу Генерального прокурора.
У зв'язку з перебуванням підозрюваного на тимчасово окупованій території України, неможливість звернення до російської федерації, тобто території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, невиконанням компетентними органами російської федерації із запитом про міжнародну правову допомогу, що пояснює обґрунтовану неможливість вручити повістки згідно з ч.ч. 1, 2, 4, 7 ст. 135 КПК України, відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України, слідчим у кримінальному провадженні здійснено виклик ОСОБА_6 шляхом публікацій повісток про його виклик в засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий Кур'єр», та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Згідно абзацу 2 ч. 8 ст. 135 КПК України особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
У вказаних в повістках дату та час підозрюваний ОСОБА_6 до СУ ГУ НП в Автономній Республіці Крим та міста Севастополя не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Обставинами, які свідчать про те, що підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, є наступні.
Так, ОСОБА_6 викликався до слідчого,шляхом відправлення письмових повісток шляхом розміщення повісток на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора та розміщення публікації в газеті «Урядовий кур'єр», яку визначено друкованим засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження. Однак, підозрюваний ОСОБА_6 до слідчого більш як два рази не прибув, переховується від органів досудового розслідування на на тимчасово окупованій території України.
Отже, на думку прокурора, вищевказані матеріали досудового розслідування дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_6 умисно переховується від слідства, прокуратури та суду на на тимчасово окупованій території України, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинені ним особливо тяжкі злочини. Притягнути ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності в загальному порядку, передбаченому чинним кримінальним процесуальним законодавством, неможливо.
Враховуючи, що ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 260, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111 КК України; те, що він умисно та безпідставно ухиляється від явки на виклики прокурора, переховується від органів досудового розслідування, прокуратури та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, перебуває на тимчасово окупованій території України, з метою виконання завдань кримінального судочинства, щоб кожний, хто вчинив злочини проти основ національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, орган досудового розслідування вважає, що з метою притягнення ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності у вказаному кримінальному провадженні необхідно провести спеціальне досудове розслідування.
Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання в повному обсязі та просив задовольнити. Наголосила на тому, що доводи, викладені у клопотанні, та матеріали, долучені до клопотання, підтверджують обґрунтованість підозри, та те, що підозрюваний ОСОБА_6 насправді переховується від органів досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності, що беззаперечно підтверджує необхідність здійснення щодо нього спеціального досудового розслідування в даному кримінальному провадженні.
Захисник заперечив проти задоволення клопотання, зазначивши що воно необгрунтоване, а підозра не вручена ОСОБА_6 ..
Слідчий суддя, заслухавши думку сторін кримінального провадження, вивчивши матеріали справи, надходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Згідно з ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держваи, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасовій окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Як вбачається з наданих матеріалів, стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 05.07.2018 у кримінальному провадженні №12018010000000122 від 09.07.2018 слідчим за погодженням з процесуальним прокурором ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Севастополь, зареєстрованому та проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , складено письмове повідомлення про підозру.
У подальшому 23.05.2024 року, ОСОБА_6 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та нову підозру.
14.02.2025 року повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри.
При цьому, відповідно до вимог ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою - агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
На виконання вимог ст. 135 КПК України у зв'язку з тим, що підозрюваний переховується на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, повістки про виклик його до прокурора Автономної Республіки Крим опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр», яка є друкованим засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Так, повістки про виклик ОСОБА_6 опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 07 лютого 2025 року, № 29.
Таким чином, на підставі викладеного, слідчий суддя вважає дотриманими при врученні ОСОБА_6 повідомлення про підозру від 14.02.2025 року вимоги ст. ст. 276-278, 135 КПК України.
Досудове розслідування кримінального провадження № 12018010000000122 на даний час здійснюється слідчими слідчого управління Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.
Наведені обставини прямо та беззаперечно свідчать про те, що підозрюваний ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у розшук.
Враховуючи викладене, кваліфікацію дій підозрюваного за ч. 4 ст. 260, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111 КК України, слідчий суддя вважає наявними підстави, визначені ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання сторони обвинувачення про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №12018010000000122 від 09.07.2018 стосовно ОСОБА_6 .
Керуючись ст.ст. 110, 297-1, 297-3, 297-4, 309 КПК України, -
1. Клопотання задовольнити.
2. Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 260, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111 КК України, ОСОБА_6 , уродженця м. Севастополь, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 .
3. Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
4. Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадженні в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1