Справа № 626/486/25
Провадження № 3/626/290/2025
Іменем України
06.05.2025 року м. Берестин
Суддя Берестинського районного суду Харківської області Бєлостоцька О.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Берестинського РВП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
щодо вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП,-
10.02.2025 року о 14 годині 14 хвилин по вул.Полтавській с.Піщанка Берестинського району Харківської області водій ОСОБА_1 , повторно протягом року після притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП відповідно до постанови серії ЕНА № 3594854 від 03.12.2024 року, керував автокраном самохідним Terex Demag АС 40 City державний номерний знак НОМЕР_1 , не маючи посвідчення водія відповідної категорії, чим порушив п. 2.1 а Правил дорожнього руху України, відповідно до якого водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, за що передбачена відповідальність ч.5 ст. 126 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце його проведення повідомлений належним чином; на його адресу судом направлялись повістки рекомендованим листом з повідомленням, причини неявки суду не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи не подавав.
Як зазначає у своїх правових висновках Велика Палата Верховного Суду (справа №800/547/17), направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсні адреси є достатнім для того, щоб вважати повідомлення особи «належним». Обов'язок судів «повідомити» полягає у тому, щоб інформувати учасника справи про судове засідання, а не забезпечити його участь в цьому засіданні.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь у всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватись від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Крім того, у рішенні Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) від 26 квітня 2007 року у справі «Олександр Шевченко проти України» зазначено: (…) сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм провадження (…).
Обов'язком заінтересованої сторони є прояв особливої старанності при захисті своїх інтересів (рішення Європейського суду з прав людини від 04 жовтня 2001 року у справі «Тойшлер проти Германії» (Тeuschler v. Germany).
З протоколу серії ЕПР1 № 243385 від 10.02.2025 року та долученого до нього відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 обізнаний про те, що відносно нього складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.5 ст.126 КУпАП.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 268 КУпАП, присутність особи яка притягується до адміністративної відповідальності за ст. 126 КУпАП не є обов'язковою.
Враховуючи, що ОСОБА_1 достовірно знаючі про те, що відносно нього здійснюється провадження про притягнення до адміністративної відповідальності, не з'являвся в судові засідання, не вживав заходів для реалізації передбачених законом прав та обов'язків як особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, судом визнано за можливе розглянути справу у його відсутність.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП, яка підтверджується:
-відомостями зазначеними в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 243385 від 10.02.2025 року, зі змісту якого вбачається, що 10.02.2025 року о 14 годині 14 хвилин ОСОБА_1 повторно протягом року, після притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП відповідно до постанови серії ЕНА № 3594854 від 03.12.2024 року, керував автокраном самохідним Terex Demag АС 40 City державний номерний знак НОМЕР_1 , не маючи посвідчення водія відповідної категорії;
-копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 3594854 від 03.12.2024 року, відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3400 гривень;
-відеозаписом, відтвореним судом, зі змісту якого вбачається, що 10.02.2025 року під час складення протоколу за ч.5 ст.126 КУпАП ОСОБА_1 визнав факт керування 10.02.2025 року о 14 годині 14 хвилин автокраном самохідним Terex Demag АС 40 City державний номерний знак НОМЕР_1 , не маючи при цьому посвідчення водія відповідної категорії.
Враховуючи викладене, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, знайшла своє підтвердження і його кваліфіковані за ч. 5 ст. 126 КУпАП, як повторне протягом року керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, судом не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його провини, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 40800 грн. з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 5 років, без оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки, як вбачається з протоколу серії ЕПР 1 № 243385 від 10.02.2025 року, ОСОБА_1 10.02.2025 року керував транспортним засобом - автокраном самохідним Terex Demag АС 40 City державний номерний знак НОМЕР_1 , який належить ТОВ Транспортна компанія Дніпротранснафта.
Пунктом 28 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23.12.2005 № 14 передбачено, що адміністративне стягнення у виді оплатного вилучення транспортного засобу, не можна накладати на особу, яка вчинила відповідне правопорушення, керуючи транспортним засобом, що належить іншій особі.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору, що стягується з правопорушника, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років.
Штраф підлягає сплаті в 15 денний термін на р/р призначення платежу: Призначення платежу 21081300; р/р UA 168999980313020149000020001; ЄДРПОУ 37874947; МФО 899998; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, в порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Харківського апеляційного суду.
Суддя