Справа № 560/12017/24
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Тарновецький І.І.
Суддя-доповідач - Капустинський М.М.
06 травня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Капустинського М.М.
суддів: Сапальової Т.В. Шидловського В.Б. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2025 року у справі за адміністративним позовом Акціонерного товариства "Ю АР ДІ Українські дороги" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними, скасування рішень та зобов'язання вчинити дії,
у серпні 2024 року Акціонерне товариство "Ю АР ДІ Українські дороги" звернулося до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, Державної податкової служби України, в якому просило суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 16.02.2024 № 10572247/03448860 про відмову в реєстрації податкової накладної від 30.11.2023 року №178;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Акціонерного товариства «Ю АР ДІ Українські Дороги» від 30.11.2023 № 178 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 16.02.2024 року № 10572246/03448860 про відмову в реєстрації податкової накладної від 30.11.2023 №180;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Акціонерного товариства «Ю АР ДІ Українські Дороги» від 30.11.2023 № 180 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 19.02.2024 № 10579220/03448860 про відмову в реєстрації податкової накладної від 30.11.2023 року №179;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Акціонерного товариства «Ю АР ДІ Українські Дороги» від 30.11.2023 № 179 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 19.02.2024 № 10579218/03448860 про відмову в реєстрації податкової накладної від 30.11.2023 року №191;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Акціонерного товариства «Ю АР ДІ Українські Дороги» від 30.11.2023 №191 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на Податковий кодекс України, та зазначає про протиправність рішення Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області про відмову в реєстрації податкових накладних Акціонерного товариства "Ю АР Ді Українські Дороги", оскільки податкові накладні та подані позивачем документи про підтвердження реальності здійснення операцій відповідають вимогам законодавства.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду 04 лютого 2025 року позов задоволено.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що ГУ ДПС у Хмельницькій області приймаючи оскаржувані рішення діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством України, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
04 квітня 2025 року від Акціонерного товариства "Ю АР ДІ Українські дороги" надійшов відзив на апеляційну скаргу. У поданому відзиві позивач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.02.2025 року - без змін.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги законність та обґрунтованість судового рішення, повноту встановлення обставин справи, застосування норм матеріального і процесуального права, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 17.10.2023 між Акціонерним товариством «Ю АР ДІ Українські Дороги» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дорожні Машини» укладено договір суборенди № URD - 17/10/23-ДМ (надалі - «Договір»).
Відповідно до предмету даного Договору, Орендар (АТ «Ю АР ДІ») зобов'язується передати Суборендарю (ТОВ «Дорожні Машини») у строкове платне володіння та користування майно, а саме: транспортні засоби, спеціалізовані (будівельні) машини та механізми - перелік яких визначається Сторонами в Додатках до цього Договору.
Згідно з пунктом 1.2. Договору визначено, що строк суборенди встановлюється до 31.12.2024 року та починає свій перебіг з дати підписання Сторонами Акту приймання-передачі окремого майна.
Відповідно до п. 2.1. Договору, Суборендар вступає у строкове платне володіння та користування об'єктом суборенди з моменту передачі Орендарем цього майна Суборендарю, що підтверджується підписанням Сторонами Акту приймання-передачі про передачу майна в суборенду - до моменту повернення Суборендарем майна Орендарю (підписання Сторонами відповідного Акту приймання - передачі про повернення майна).
Як встановлено п. 3.1. Договору, Орендна (суборенда) плата за користування транспортними засобами визначається Сторонами у Додатках до Договору.
Згідно із п. 3.2. Договору, Суборендар здійснює оплату за цим Договором шляхом перерахування у безготівковому порядку Орендареві на підставі виставлених рахунків на оплату протягом 15 (п'ятнадцяти) календарних днів з дня підписання Сторонами Акту наданих послуг.
В подальшому між Сторонами укладено Додаток № 1 від 17.10.2023 до Договору, пунктом 1 якого Сторони визначили, що Орендар зобов'язується передати Суборендарю у строкове платне володіння та користування за плату Об'єкт суборенди, а саме:
1. Екскаватор-навантажувач JCB 3CX SITEMASTER, реєстраційний номер НОМЕР_1 (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 690 грн.).
2. Коток дорожній HAMM HD+90 VV реєстраційний номер 37872 ВС (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 570,00 грн.).
3. Коток дорожній HAMM HD+120 VV реєстраційний номер 37874 АІ (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 740,00 грн.).
4. Коток дорожній HAMM HD+120 VV реєстраційний номер 34681 АІ (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 740,00 грн.).
5. Асфальтоукладач VOGELE SUPER 1900-3 реєстраційний номер 32710 АІ (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 2000,0 грн.).
У зв'язку із чим, 19.10.2023 на підставі Акту приймання - передачі про передачу майна в суборенду та на виконання умов Додатку № 1 від 17.10.2023 року до Договору - Орендарем передано, а Суборендарем прийнято вищевказане майно.
Також між Сторонами укладено Додаток № 2 від 31.10.2023 до Договору Орендар зобов'язується передати Суборендарю у строкове володіння та користування за плату об'єкт суборенди, а саме:
1. Бульдозер CATERPILLAR D6R2 78546 АА (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 720,00 грн.).
2. Автогрейдер SDLG 9165F 80039 АА (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 520,00 грн.).
3. Автогрейдер SDLG 9220F 83032 АА (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 520,00 грн.).
4. Міні-екскаватор гусеничний CATERPILLAR 3034С 79947 АА (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 480,00 грн.).
5. Екскаватор колісний JCB JS200WT2 39582 ВХ (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 730,00 грн.).
6. Екскаватор колісний JCB JS200W 82491 АА (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 730,00 грн.).
7. Екскаватор гусеничний Doosan DX260WA 81802 АА (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 730,00 грн.).
8. Коток дорожній НАММ 3520 32513 АІ (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 740,00 грн.).
9. Коток дорожній HAMM HD+110 VV 33056 AI (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 740,00 грн.).
10. Коток дорожній HAMM HD+ 120 VV 45957ВХ (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 740,00 грн.).
11. Екскаватор-навантажувач JCB 3CX SITEMASTER 39191 ВС (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 690,00 грн.).
12. Екскаватор-навантажувач JCB 3CX SITEMASTER 41371 ВС (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 690,00 грн.).
13. Екскаватор-навантажувач JCB 4CX SITEMASTER 41370 ВС (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 690,00 грн.).
Вказані тринадцять одиниць спецтехніки, що визначені Додатком № 2 від 31.10.2023 до Договору, передані Орендарем, а Суборендарем прийняті на підставі Акту приймання - передачі від 01.11.2023.
01.11.2023 між Сторонами також укладено Додаток № 2/1 до Договору, відповідно до якого Орендар зобов'язується передати Суборендарю у строкове платне володіння та користування за плату об'єкт суборенди, а саме:
1. Бульдозер CATERPILLAR D6R2 реєстраційний номер НОМЕР_2 (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 1 830 грн.).
2. Бульдозер SEM 816D реєстраційний номер 78548 АА (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 1 200 грн.).
3. Бульдозер KOMATSU D61PX-15 реєстраційний номер 35480 ВХ (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 600 грн.).
4. Екскаватор колісний JCB JS200WT2 реєстраційний номер НОМЕР_3 (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 1 368,00 грн.).
5. Екскаватор колісний JCB JS200WT2 реєстраційний номер НОМЕР_4 (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 1 368,00 грн.).
6. Екскаватор-навантажувач JCB 3CX реєстраційний номер НОМЕР_5 (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 726,00 грн.).
7. Спеціальний вантажний автокран більше 20Т-С КРАЗ 250 реєстраційний номер НОМЕР_6 (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 450,00 грн.).
8. Вантажний автокран 10- 20Т-С МАЗ 533702 реєстраційний номер НОМЕР_7 (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 600,00 грн.).
Зазначені вище вісім одиниць спецтехніки, що визначені Додатком № 2/1 від 01.11.2023 року до Договору, були передані Орендарем, а Суборендарем прийняті на підставі Акту приймання - передачі від 01.11.2023.
Після чого, між Сторонами було укладено Додаток № 3 від 15.11.2023 до Договору відповідно до якого, Орендар зобов'язується передати Суборендарю у строкове володіння та користування за плату об'єкт суборенди, а саме:
1. Спеціальний вантажний самоскид IVECO MAGIRUS ВХ 1561 ВК (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 530,00 грн.).
2. Спеціальний вантажний самоскид IVECO AD 380T41 НОМЕР_8 (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 530,00 грн.).
3. Навантажувач фронтальний LONKIN ZL50NS 38127 ВС (із встановленням розміру суборендної плати з ПДВ, за 1 машино-годину 550,00 грн.).
У зв'язку із чим, три одиниці спецтехніки, визначені Додатком № 3 від 15.11.2023 передані Орендарем, а Суборендарем прийняті на підставі Акту приймання - передачі від 17.11.2023.
В подальшому, у зв'язку із належним виконанням умов Договору та на виконання п. 3.2. Договору, між Сторонами були підписані наступні Акти здачі-приймання (надання послуг):
- Акт здачі - приймання робіт (надання послуг) № 1109 від 30.11.2023 року про те, що на підставі Договору АТ «Ю АР ДІ» були надані послуги оренди (суборенди) Самоскида IVECO реєстраційний номер НОМЕР_8 на загальну суму 63 600,00 грн. з ПДВ.
- Акт здачі - приймання робіт (надання послуг) № 1126 від 30.11.2023 року про те, що на підставі Договору АТ «Ю АР ДІ» були надані послуги оренди (суборенди) Автогрейдера SDLG G9220F реєстраційний номер 83032 АА на загальну суму 57 200, 00 грн. з ПДВ.
- Акт здачі - приймання робіт (надання послуг) № 1151 від 30.11.2023 року про те, що на підставі Договору АТ «Ю АР ДІ» були надані послуги оренди (суборенди) бульдозеру Caterpillar D6R2 реєстраційний номер 80254 АА, бульдозеру SEM 816D реєстраційний номер 78548 АА, бульдозер KOMATSU D61PX-15 реєстраційний номер НОМЕР_9 , екскаватор JCB JS200WT2 39193 ВХ реєстраційний номер НОМЕР_3 , екскаватор JCB JS200WT2 39193 ВХ реєстраційний номер НОМЕР_4 , екскаватор - навантажувач JCB 3CX НОМЕР_10 , вантажний автокран 10-20Т-С МАЗ 533702 реєстраційний номер НОМЕР_7 , спеціальний вантажний автокран більше 20Т - С КРАЗ 250 НОМЕР_6 на загальну суму 1 078 776 грн. з ПДВ.
- Акт здачі - приймання робіт (надання послуг) № 1120 від 30.11.2023 року про те, що на підставі Договору АТ «Ю АР ДІ» були надані послуги оренди (суборенди) самоскида IVECO реєстраційний номер НОМЕР_11 на загальну суму 63 600 грн. з ПДВ.
Відповідно до приписів п. 201.10. ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями), позивачем складено та надіслано до контролюючого органу на реєстрацію податкові накладні від 30.11.2023 № 178 на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 63 600,00 грн.; від 30.11.2023 року № 179 на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 63 600,00 грн.; від 30.11.2023 року № 180 на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 57 200,00 грн.; від 30.11.2023 року № 191 на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 1 078 776,00 грн.
Відповідно до квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.12.2023 відповідно до яких, реєстрація податкових накладних №№ 178, 179, 180, 191 від 30.11.2023 зупинено та зазначено, що "ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=4.3905%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.".
Позивачем подано письмові пояснення за вих. № 02/02/24 від 02.02.2024 та письмові пояснення за вих. № 24/02 06-2 від 06.02.2024, а також копій документів, які підтверджуються реальність здійснених господарських операцій з контрагентом на підставі Договору № URD - 17/10/23-ДМ від 17.10.2023.
За результатом розгляду поданих позивачем документів комісією Головного управління ДПС у Хмельницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення від 16.02.2024 року № 10572247/03448860 про відмову в реєстрації податкової накладної від 30.11.2023 року № 178 на загальну суму 63 600,00 грн. з ПДВ.; рішення від 16.02.2024 року № 10572246/03448860 про відмову в реєстрації податкової накладної від 30.11.2023 року № 180 на загальну суму 57 200,00 грн. з ПДВ.; рішення від 19.02.2024 року № 10579220/03448860 про відмову в реєстрації податкової накладної від 30.11.2023 року № 179 на загальну суму 63 600,00 грн. з ПДВ; рішення від 19.02.2024 року № 10579218/03448860 про відмову в реєстрації податкової накладної від 30.11.2023 року № 191 на загальну суму 1 078 776,00 грн. з ПДВ.
Підставою для відмови в реєстрації податкових накладних №№ 178, 179, 180, 191 від 30.11.2023 ГУ ДПС у Хмельницькій області зазначено, - «ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».
Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості вимог позивача, відтак і наявності підстав для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору та, відповідно до ч.1 ст.308 КАС України, переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідача.
Приписами частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг платник податку - продавець товарів / послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів / послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246.
Згідно з пунктами 12, 13 та 14 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та / або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та / або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та / або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та / або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та / або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування (далі по тексту - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
За правилами пункту 7 Порядку №1165 у разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до п. 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з п. 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
На виконання вимог контролюючого органу, позивач надіслав пояснення та копії документів щодо підтвердження реальності господарських операцій по зупинених податкових накладних.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520).
Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11 Порядку №520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронні довірчі послуги".
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку: або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування; або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до отриманих платником податків квитанцій, реєстрація податкових накладних №№ 178, 179, 180, 191 від 30.11.2023 зупинена у зв'язку з тим, що вони складені та подані платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Процедура зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування впроваджена з метою виконання функції податкового контролю, який здійснюється за діяльністю платників податку в цілому, та з метою перевірки додержання податкового законодавства при реєстрації в ЄРПН певно визначеної податкової накладної/розрахунку коригування.
Відповідач, на виконання контрольних функцій, за наявності рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості, зупинивши реєстрацію податкової накладної, запропонував платнику податків надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної у Реєстрі, без визначення переліку документів. При цьому, обсяг документів, які надаються платником податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючого органу щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складена податкова накладна, яка подана для реєстрації в ЄРПН, хоч і є визначеним у Порядку № 520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.
У постанові від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку № 520 зазначив, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної до реєстрації в ЄРПН прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків із зазначенням необхідності надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
У надісланих позивачу квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних не зазначений вичерпний перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
Верховний Суд у постанові від 05.01.2021 у справі №640/11321/20 зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком №1165 форма рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 Критеріїв ризиковості платника податку, не скасовує обов'язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною другою статті 77 КАС України.
Підставою для відмови у реєстрації податкових накладних слугувало не надання інформації та первинних документів, що підтверджують відпрацювання технікою час згідно наданих актів здачі приймання робіт №1109, №1126 від 30.11.2023 (шляхові (подорожні) листи, рапорт-наряд про роботу техніки, тощо), інформацію про екіпаж, який здійснював обслуговування зазначеної техніки та розрахункові документи (банківські виписки або платіжні доручення) із суборендарем ТОВ «Дорожні машини»; первинних документів, що підтверджують передачу техніки в оренду згідно номенклатури податкових накладних №173,179,191 від 30.11.2023 (акт приймання-передачі про передачу майна в суборенду); первинних документів, що підтверджують відпрацювання технікою машино/годин, годин згідно наданих актів здачі приймання робіт №1106, № 1120, №1151 від 30.11.2023 (шляхові (подорожні) листи, рапорт-наряд про роботу техніки, тощо), інформацію про екіпаж, який здійснював обслуговування зазначеної техніки та розрахункові документи (банківські виписки або платіжні доручення) із суборендарем ТОВ «Дорожні машини».
При реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому під час розгляду справи суд лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.
Приймаючи рішення про реєстрацію податкових накладних, контролюючий орган не повинен здійснювати аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.
Тому інформація та первинні документи, що підтверджують відпрацювання технікою час згідно наданих актів здачі приймання робіт №1109, №1126 від 30.11.2023 (шляхові (подорожні) листи, рапорт-наряд про роботу техніки, тощо), інформація про екіпаж, який здійснював обслуговування зазначеної техніки та розрахункові документи (банківські виписки або платіжні доручення) із суборендарем ТОВ «Дорожні машини»; первинні документи, що підтверджують передачу техніки в оренду згідно номенклатури податкових накладних №173,179,191 від 30.11.2023 (акт приймання-передачі про передачу майна в суборенду); первинні документи, що підтверджують відпрацювання технікою машино/годин, годин згідно наданих актів здачі приймання робіт №1106, № 1120, №1151 від 30.11.2023 (шляхові (подорожні) листи, рапорт-наряд про роботу техніки, тощо), інформація про екіпаж, який здійснював обслуговування зазначеної техніки та розрахункові документи (банківські виписки або платіжні доручення) із суборендарем ТОВ «Дорожні машини» не впливають на оцінку Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області правомірності виписки податкових накладних №178, №179, №180, №191 від 30.11.2023 по господарських операціях згідно договору суборенди № URD - 17/10/23-ДМ від 17.10.2023.
Дослідивши подані позивачем документи, суд вважає їх достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних №178, №179, №180, №191 від 30.11.2023.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Обов'язок суб'єкта владних повноважень виносити лише належним чином вмотивовані рішення, визначених із змісту статті 2 КАС України, яке встановлює універсальні вимоги до змісту будь-якого управлінського акту, які має перевіряти адміністративний суд під час оцінки правомірності такого акту.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Відповідачі жодним чином не спростували достовірність інформації, зазначеної в наданих позивачем первинних документах, а лише посилалися на відсутність певних документів, не обґрунтувавши їх необхідність для вирішення питання щодо реєстрації податкової накладної. Відтак, спірні рішення прийняті Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області з порушенням принципу "належного урядування", без дотримання процедур, визначених законодавством. Надані позивачем документи є достатньою підставою для реєстрації податкових накладних, а реальність господарської операції може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків.
Враховуючи зазначене вище колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що рішення від 16.02.2024 року № 10572247/03448860, від 16.02.2024 року № 10572246/03448860, від 19.02.2024 року № 10579220/03448860, від 19.02.2024 року № 10579218/03448860 Головне управління ДПС у Хмельницькій області прийняло з порушенням вимог Податкового кодексу України. Тому вказані рішення підлягають скасуванню.
Відповідно до ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Згідно з пунктами 19, 20 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. При цьому датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Отже, реєстрація в ЄРПН ПН / розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.
Відповідно до наказу Держаної податкової служби України від 28.08.2019 №36 повноваження щодо реалізації податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушенням під час застосування податкового законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань покладені на Держану податкову службу України.
Враховуючи зазначене вище колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що необхідно зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №178, №179, №180, №191 від 30.11.2023.
Посилання Головного управління ДПС у Хмельницькій області на передчасність позовних вимог про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати спірні податкові накладні є безпідставними з огляду на те, що така вимога є належним способом відновлення порушеного права платника податків у відповідній категорії спорів, що випливає із змісту пункту 19 Порядку №1246. Це також підтверджено обов'язковими для врахування всіма судами висновками Верховного Суду за результатами касаційного перегляду справ із подібними обставинами, викладеними, зокрема, у постановах від 18.09.2019 у справі №826/6528/18 і від 28.11.2019 у справі №1640/2650/18.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Згідно з положеннями статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Капустинський М.М.
Судді Сапальова Т.В. Шидловський В.Б.