06 травня 2025 року м. Дніпросправа № 280/9898/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),
суддів: Суховарова А.В., Ясенової Т.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в Дніпрі апеляційну скаргу Василівської районної ради Запорізької області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 31 січня 2025 року (суддя Семененко М.О.) в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Василівської районної ради Запорізької області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати бездіяльність Василівської районної ради Запорізької області протиправною та зобов'язати відповідача достроково припинити депутатські повноваження позивача як депутата Василівської районної ради Запорізької області за його власним волевиявленням про складання депутатських повноважень.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 31 січня 2025 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Василівської районної ради Запорізької області щодо неприйняття рішення за заявою депутата Щуся Руслана Вікторовича від 23.09.2024 про складення депутатських повноважень. Зобов'язано Василівську районну раду Запорізької області розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.09.2024 про складення депутатських повноважень та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства України, з урахуванням висновків суду. В іншій частині в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення. Зазначає, що з 12.01.2023 у райраді запроваджено дистанційний графік роботи, а тому рада не проводить пленарні засідання у зв'язку з відсутністю кворуму, тому рішення за заявою ОСОБА_1 прийняти неможливо.
Відзив на апеляційну скаргу не надходив.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є депутатом Василівської районної ради Запорізької області восьмого скликання.
ОСОБА_1 23.09.2024 звернувся до голови Василівської районної ради Запорізької області щодо складення депутатських повноважень, проте листом від 24.09.2024 за № 01-68 повідомлено позивача про неможливість розглянути його заяву через відсутність кворуму Василівської районної ради восьмого скликання.
Позивач 04.10.2024 звернувся з заявою про дострокове припинення повноважень депутата до Василівської районної військової адміністрації Запорізької області.
Листом від 11.10.2024 за № 2646/03.1-41 Василівська районна військова адміністрація Запорізької області повідомила ОСОБА_1 , що відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у разі утворення обласної та/або районної військової адміністрації на період дії воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення чи скасування, у разі тимчасової окупації або оточення адміністративного центру області або у разі прийняття Верховною Радою України за поданням Президента України відповідного рішення, повноваження такої обласної та/або районної ради здійснюють відповідні обласні та районні військові адміністрації. Згідно з Указом Президента України «Про утворення військових адміністрацій» від 24 лютого 2022 року № 68/2022 утворено на базі існуючих районних державних адміністрацій відповідні районні військові адміністрації. Таким чином, на сьогодні, Василівська районна державна адміністрація набула статусу військової адміністрації, однак повноважень відповідної Василівської районної ради Запорізької області відповідно до чинного законодавства районній військовій адміністрації у порядку ч. 3 ст. 10 Закону не було передано. Тому Ваилівська районна держана адміністрація Запорізької області не володіє повноваженнями щодо розгляду заяви позивача та припинення повноважень депутата відповідної районної ради.
В даній справі відповідачем не оскаржується, що до його компетенції не входить розгляд питання щодо дострокового припинення повноважень депутата Василівської районної ради.
Відповідач лише стверджує про неможливість скликання пленарного засідання райради у зв'язку з введенням воєнного стану в країні та обмеженою роботою ради та її депутатів.
Натомість суд апеляційної інстанції зазначає, що згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради можуть припинятися достроково також за рішенням відповідної ради у зв'язку з особистою заявою депутата місцевої ради про складення ним депутатських повноважень.
Судом встановлено, що Василівська районна рада Запорізької області після введення воєнного стану в Україні не припинила свою діяльність, зворотного відповідачем не доведено.
Відтак, відповідач має керуватися у власній діяльності нормами чинного законодавства України та організувати діяльність у такий спосіб, щоб забезпечити неухильне дотримання вимог Конституції та законів України.
Доводи апелянта не є слушним та таким, що спростовують висновки суду першої інстанції.
Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції доходить висновку, що оскаржуване рішення ухвалене судом першої інстанції з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 243, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Апеляційну скаргу Василівської районної ради Запорізької області залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 31 січня 2025 року в адміністративній справі № 280/9898/24 залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з 06 травня 2025 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених статтею 328 КАС України.
Повна постанова складена 06 травня 2025 року.
Головуючий - суддя О.В. Головко
суддя А.В. Суховаров
суддя Т.І. Ясенова