28 квітня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/8387/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Петренко О.С., розглянувши в порядку спрощеного (письмового) провадження в м. Кропивницькому адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про скасування рішень,
Позивач, яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , звернулася до суду з позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення:
1)№0520388-2410-1126-UA35080110000063919 від 23.11.2023, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем “Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» в сумі 32589,38 грн. (за 2022)
2) №0520387-2410-1126-UA35080110000063919 від 23.11.2023, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем “Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» в сумі 74494,88 грн. (за 2022)
3) №0155753-2410-1126-UA35080110000063919 від 13.05.2024, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем “Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» в сумі 33592,13 грн. (за 2023)
4) №0155754-2410-1126-UA35080110000063919 від 13.05.2024, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем “Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» в сумі 76787,03 грн. (за 2023)
Ухвалою суду від 27.01.2025 року відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін .
Відповідач проти позову заперечив з підстав, що викладені в письмовому відзиві та письмових поясненнях, які долучені до матеріалів справи (а.с.52-54).
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що Олександрійським відділом податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Кіровоградській області проведено нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2022 та 2023роки ОСОБА_2 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) за нежитловою нерухомістю (нежитлове приміщення, комплекс будівель та споруд виробничого призначення) частина від загальної площі 1528,1 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна 1274800335249 та за нежитловою нерухомістю (нежитлові приміщення, будівля виробничого призначення) частина від загальної площі 668,5 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна 1056753535249, що відповідає Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчудження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 10.02.2025 року. Підставою виникнення права власності є свідоцтва про право на спадщину за законом від 14 06.2017 №633 та №635 відповідно.
Згідно додатку 1 до рішення Петрівської селищної ради від 09 липня 2021 року №1767/8 "Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" ставка податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для об'єктів нежитлової нерухомості "Будівлі промисловості та склади" для фізичних осіб встановлена на 2022 та 2023 роки в розмірі 1,5 відсотків від мінімальної зарплати на 01 січня 2022 року (6500 грн. 00коп.) та 01 січня 2023 року (6700грн. 00 коп.) за кодом 125 "Будівлі промислові та склади" та підкодами 1251"Будівлі промислові» та 1252 «Резервуари, силоси та склади".
Відповідно до статті 266 ПК України ОСОБА_2 нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2022 рік та 2023 роки за об'єкти нежитлової нерухомості «комплекс будівель та споруд виробничого призначення» та «нежитлове приміщення виробничого призначення», які перебувають у її власності з 14.06.2017 за адресами АДРЕСА_1 за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна 1274800335249 та за адресою АДРЕСА_1 за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна 1056753535249, по частині від загальних площ 1528,1 кв.м. та 668,5 кв.м.
Розрахунок податку на нерухоме майно за 2022 рік та 2023 рік:
Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2022 - 6500 грн.
Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2023 - 6700 грн.
Ставка податку для об'єктів нежитлової нерухомості затверджена Петрівською ОТГ на 2022 та 2023 роки - 1,5 відсотків
Сума податку по нежитловому приміщення 1/2 част.від 1528,1 кв.м.:
за 2022 рік 1528,1 кв.м х1/2 част. 6500грн.х1,5%:97,50 грн.=764,05кв.м.х 97,50грн=74494,88грн.;
за 2023 рік 1528,1 кв.м х1/2 част. 6700грн.х1,5%:100,50грн.=764,05кв.м.х 100,50грн=76787,03грн.;
за 2022 рік 668,5 кв.м х1/2 част. 6500грн. х1,5%:100грн.= 334,25кв.м.х 97,50грн=32589,38грн.;
за 2023 рік 668,5 кв.м х1/2 част. 6700грн.х1,5%:100грн.= 334,25кв.м.х 100,50грн=33592,13грн.
В подальшому ГУ ДПС у Кіровоградській області прийнято податкові повідомлення-рішення:
1)№0520388-2410-1126-UA35080110000063919 від 23.11.2023, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем “Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» в сумі 32589,38 грн. (за 2022)
2) №0520387-2410-1126-UA35080110000063919 від 23.11.2023, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем “Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» в сумі 74494,88 грн. (за 2022)
3) №0155753-2410-1126-UA35080110000063919 від 13.05.2024, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем “Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» в сумі 33592,13 грн. (за 2023)
4) №0155754-2410-1126-UA35080110000063919 від 13.05.2024, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем “Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» в сумі 76787,03 грн. (за 2023)
Позивач вважає вищезазначені рішення протиправними, тому за захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що спірні податкові повідомлення-рішення винесені відносно неповнолітньої ОСОБА_3 є донькою ОСОБА_1 , знаходиться на її утриманні.
ОСОБА_1 є власницею нежитлового приміщення, зокрема будівлі виробничого призначення, загальною площею 668,5 кв.м., яка складається з виробничої будівлі продуктів борошномельно-круп'яної промисловості, двох промислових добудов та двох навісів, що знаходяться в АДРЕСА_1 , яке знаходиться в спільний частковій власності з неповнолітньою дочкою ОСОБА_2 , що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав.
Право власності виникло на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом від 14.06.2017 НМЕ 241564 після смерті ОСОБА_4 .
Інша частина нежитлового приміщення (1/2), що знаходиться в АДРЕСА_1 ,яке знаходиться в спільний частковій власності належить неповнолітній дочці позивчки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав. Право власності виникло на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом від 14.06.2017 НМЕ 241564 після смерті її батька ОСОБА_4 .
В зв'язку з наявністю в неповнолітньої доньки ОСОБА_2 вказаного майна, яке отримано у спадщину, ГУ ДПС у Кіровоградській області прийнято спірні рішення.
Статтею 266 Податкового кодексу України (далі ПК України), регламентовано елементи податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Згідно з пп.266.1.1, 266.1.2 п.266.1 ст.266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
За приписами пп.266.3.1, 266.3.2 п.266.3 ст.266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Підпунктом 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України встановлено пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Відповідно до пп. "є" пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України не є об'єктом оподаткування: будівлі промисловості, віднесені до групи "Будівлі промислові та склади" (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб'єктів господарювання, основна діяльність яких класифікується у секціях B-F КВЕД ДК 009:2010, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.
Отже, встановлення законодавцем певних податкових пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, як в даному випадку пп. "є" пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України, за своєю сутністю спрямоване на збалансування суспільних відносин у сфері справляння податків та мало на меті створити умови для стимулювання та зменшення податкового навантаження на тих платників податків фізичних та юридичних осіб, які є власниками об'єктів нерухомості, що використовуються за функціональним призначенням, тобто для промислового виробництва.
Такий підхід у розумінні норми, про яку йдеться, випливає з того, що функціональне призначення об'єкта, який звільняється від оподаткування, яким є предмет - будівля промисловості (вид нежитлової нерухомості), є фактично визначальною родовою ознакою, оскільки не є об'єктом оподаткування саме будівлі промисловості, тобто будівлі які використовуються для виготовлення промислової продукції будь-якого виду.
З урахуванням наведеного, відповідно до правового висновку, викладеного Верховним Судом у постанові від 17.02.2020 у справі № 820/3556/17, застосування пп. "є" пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України можливе у разі якщо власниками об'єктів промисловості є фізичні та інші юридичні особи, в тому числі нерезиденти, та за умови (з врахуванням виду їх діяльності) використання таких об'єктів за функціональним призначенням, тобто для промислового виробництва (виготовлення промислової продукції будь-якого виду).
Згідно пп.14.1.129-1 п.14.1 ст.14 ПК України об'єкти нежитлової нерухомості - будівлі, їх складові частини, що не є об'єктами житлової нерухомості. До об'єктів нежитлової нерухомості відносяться:
а) будівлі готельні - готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати, ресторани та бари, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, будинки відпочинку;
б) будівлі офісні - будівлі фінансового обслуговування, адміністративно-побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей;
в) будівлі торговельні - торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарків, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні, бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування;
г) гаражі - гаражі (наземні й підземні) та криті автомобільні стоянки;
ґ) будівлі промислові та склади;
д) будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки);
е) господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо;
є) інші будівлі;
Державним комітетом України по стандартизації, метрології та сертифікації наказом від 17 серпня 2000 року № 507 затверджено і введено в дію Державний класифікатор будівель та споруд ДК 018-2000, який призначений для використання органами центральної та місцевої виконавчої та законодавчої влади, фінансовими службами, органами статистики та всіма суб'єктами господарювання (юридичними та фізичними особами) України.
Об'єктами класифікації в ДК 018-2000 є будівлі виробничого та невиробничого призначення та інженерні споруди різного функціонального призначення.
Група 125 "Будівлі промислові та склади" ДК 018-2000 включає в себе криті будівлі промислового призначення, наприклад, фабрики, майстерні, бойні, пивоварні заводи, складальні підприємства та т. ін. за їх функціональним призначенням.
Підгрупа 1251.5 включає Будівлі підприємств харчової промисловості.
Як зазначалося, позивач з 02.02.2017 зареєстрована як фізична особа-підприємець, основним видом діяльності якої є виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості (КВЕД 10.61).
КВЕД 10.61 входить до секції С "Переробна промисловість", тобто підпадає під передбачені пп. "є" пп. 266.2.2 п.266.2 ст.266 ПК України межі секцій B-F КВЕД ДК 009:2010.
Стосовно віднесення належних позивачці будівель до групи "Будівлі промислові та склади" (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, то визначення приналежності до того чи іншого класу проводиться за певною процедурою на підставі документів, що підтверджують право власності, з урахуванням класифікаційних ознак та функціонального призначення об'єкта нерухомості згідно з ДК 018-2000.
Разом з тим, судом враховано, що норми податкового законодавства не покладають на платника податку обов'язок отримати від Державного підприємства "Державний науково-дослідний інститут автоматизованих систем у будівництві" експертний висновок щодо правильності класифікації наявних у власності особи об'єктів нерухомості за державним класифікатором ДК 018:2000, проте такі дії платника могли б спростити процес податкового адміністрування податку на нерухомість.
Такого висновку дійшов Верховний Судом у постанові від 09.05.2023 у справі № 380/10802/22.
Відповідачем в межах спірних правовідносин не доведено, що будівлі нерухомості, які належать позивачці на праві власності, не є будівлями промисловості, віднесеними до групи "Будівлі промислові та склади" (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, використовуються не за призначенням у господарській діяльності. Здійснюючи донарахування податку контролюючий орган не довів: який документ щодо класифікації будівель і споруд використав, чому на стадії податкового адміністрування (контролю) не отримав відповідну інформацію щодо класифікації будівель і споруд від компетентної установи, що вказує на не дотримання відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, пунктів 1, 2, 3, 5, 6, 8 частини другої статті 2 КАС України при прийнятті рішень.
Суд критично оцінює посилання відповідача у відзиві на відсутність звернення позивача згідно до пп. 266.7.3 п. 266.3 ст. 266 ПК України про проведення відповідної звірки, оскільки таке звернення є правом платника податків, а не його обов'язком.
Відповідно п.99.2 ст.99 ПК України грошові зобов'язання малолітніх/неповнолітніх осіб виконуються їх батьками (усиновителями), опікунами (піклувальниками) до набуття малолітніми/неповнолітніми особами цивільної дієздатності в повному обсязі.
Згідно з п.99.5 ст.99 ПК України батьки (усиновителі) та опікуни (піклувальники) малолітніх/неповнолітніх, опікуни недієздатних, особи, на яких покладено здійснення опіки над майном безвісно відсутніх (законні представники платників податків - фізичних осіб), повинні від імені відповідних фізичних осіб:
- подати за наявності підстав контролюючому органу заяву для реєстрації таких фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та у випадках, передбачених цим Кодексом, іншу інформацію, необхідну для ведення зазначеного Державного реєстру;
- своєчасно подавати належним чином заповнені декларації про доходи та майно;
- у випадках, передбачених цим Кодексом, вести облік доходів і витрат;
- виконувати інші обов'язки, визначені цим Кодексом.
За приписами п.99.6 ст.99 ПК України законні представники платників податків - фізичних осіб несуть відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами для платників податків, за невиконання обов'язків, зазначених у пункті 99.5 цієї статті.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2023-2024 рік є неправомірним, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа
Керуючись ст.ст. 73- 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області:
1)№0520388-2410-1126-UA35080110000063919 від 23.11.2023, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем "Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості" в сумі 32589,38 грн. (за 2022);
2) №0520387-2410-1126-UA35080110000063919 від 23.11.2023, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем "Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості" в сумі 74494,88 грн. (за 2022);
3) №0155753-2410-1126-UA35080110000063919 від 13.05.2024, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем "Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості" в сумі 33592,13 грн. (за 2023);
4) №0155754-2410-1126-UA35080110000063919 від 13.05.2024, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем "Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості" в сумі 76787,03 грн. (за 2023)
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 2175,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО